N°. Tl. I860. 47ste Jaargang. OPENBARE BESTEDING. JVAJ AARS-EXAMEN. COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1%/l^v 1 j. AmliA11 1 Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I iTjlft&IlClcltff 1 i56tt 10IÏ1 DGl I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. I ^5 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. KENNISGEVING OPENING DER JAGT OP KLEIN WILD. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE ZEELAND maakt bekend, dat, ingevolge het besluit van Gedeputeerde Staten de jagt op klein wild in deze provincie geopend wordt op zaturdag den lö^11 september aanstaande; voorts dat het uitoefenen der korte jagt, dagelijks, met uilzondering van den zondagen der lange jagt op den maandag, woensdag en zaturdag van iedere week, als ook op de vier dagen voorafgaande aan de sluiting der jagt zal geoorloofd wezen. Deze kennisgeving zal in bet provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de Gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 7den september I860. De Commissaris des Konings voornoemd R. W. v. LIJNDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 22 dezer, des namiddags ten een ure, op het raadhuispubliek en aan den minst- aannemenden trachten aan te besteden: Eenige herstellings- en vernieuwing s-werken aan de bruggen over de havenbuiten de Ganze- en Koepoortenen aan het Sluisje naar den Zaagmolen. volgens bestek en voorwaarden, ter secretarie der ge meente ter lezing liggende. De locale aanwijzing van die werken zal plaats hebben Maandag den 17 te voren, beginnende des middags ten 12 ureaan de ophaalbrug. Gedaan te Goes, den 8 september 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De INSPECTEUR van het LAGER ONDERWIJS in Zeeland, maakt bekend: Dat de voor deze provincie benoemde Commissie tot het afnemen der examens, ter verkrijging van akten van be kwaamheid tot het geven van School- en Huis-Onderwijs, zal bijeenkomen op Woensdag den 10 October 1860 en volgende dagen in het lokaal der voormalige rekenkamer, in de Abdij te Middelburgen dat de dagen en uren waarop de verschillende aspiranten zullen moeten verschijnen bun later door de heeren Districts-Schoolopzieners zullen worden opgegeven. De belanghebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op den 26 September eerstkomende behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komendevoornemens zijn zich te ves tigen met opgaaf van de akte die zij verlangen en met overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte akte, alsmede van de akten van bekwaamheid of van algemeene toelating die zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. Middelburg den 1 September i860. De Inspecteur voornoemd, (gel) C. M. van VISVLIET. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Tot wethouders zijn herbenoemd in de gemeenten Hein- kenszand J Aalbreglsc Rijk's fleerenhoek Jan Vermet Colijnsplaat Jan de Regt, Cortgene J. W. Vader, Cats A. Markussc. In den namiddag van 4 sept. jlzegt het Iland. Efj. blad is te Goes ontvreemd, ten nadeele van dhr A. de Jongh, koopman te Dordrecht, 1 portemonnaie waarin 1 stuk engeisch goud geld a12,1 dito a 6,6 stukken ncderl. goud geld, ieder a 10,en cenigc ncderl. guldens. Men schrijft ons uil lioedckenskerkevan O september: LI. maandag den 3 dezer niogt onze geachte predikant, dc lieer G Ibniees, liet voorregt genieten den dag te be loven, waarop hij 40 jaren geleden, te Serouskerkc in Schouwen, zijn ambt had aanvaard. Vele leden der gemeente namen een hartelijk deel in 's leeraars regtmaligc blijdschap en vaardigden eene commissie af, beslaande uil den bur gemeester, secretaris, geneesheer en hoofd-onderwijzer, welke laatste uit naam der commissie, ZEerw. hartelijk geluk wenschte met dien voor ZEerw. zoo heugelijken dag en hem, namens de gemeente, eene fraaije pendule en 2 bloemvazen tot een aandenken ten geschenke aanbood. Heden mogt ZEerw. dien dag plegtig vieren in de kerk, alwaar eene talrijke scharewaaronder velen van elders ook de meeste ring-predikanten en eene commissie uit het klassikaal bestuurwas zamengekomen. ZEerw. iegde tot grondslag van zijne leerrede Handel. 26 vs 22a, en besloot met toepasselijke aanspraken aan den burgemeester enz. en verder tot de geheele gemeente. Bij het eindigen der gods dienstoefening verbeidde den leeraar nog eene verassing, daar de gemeente Z. Eerw. Ps. 134 vs. 3 toezong. De lieer Harlees heeft den 7 augustus 1825 zijne in trede als predikant te Bitthem gedaan en is sedert den 14 October 1827 in die betrekking bij ons werkzaam. Namens den ring word Z. Eerw. eene prachtige voltaire vereerd, terwijl eene commissie uil het klassikaal bestuur Z. Eerw. eene kostbare moderateurlampenz. vereerde. Zoo was deze dag de algemeene deelneming voor Z. Eerw. een dag van waar genoegen. God stelle hem nog vele jaren tot oenen uitgebreiden zegen in onze gemeente! In den nacht lusschen 3 en 4 dezer, is omstreeks 12'/2 ure, te Heinkenszand brand ontdekt in het huis bewoond door de wed. Kunst. Bijzonder is het ontstaan van dien, dat heeft plaats gehad in eene onbewoonde achter kamer, ingerigt lot berging van gemaakte schoenen enz. Men denkt dat eene voor het raam hangende gordijn het eerst heeft vlam gévat, waardoor eenige ruiten zijn ge- I barsten en dat die zich voorts heeft medegedeeld aan eene mand met schoenen die met een kleed gedekt was daarna schijnen eenig pekdtaden ter verbinding der paren die aan den zolder hingen doorgebrand te zijn, zoodat die naar beneden zijn gevallen, een paar boezeroenen terzelfde plaatse zijn geheel verbrand en de zoldering verkoold. De brand heeft zich voorts zonder eenige hulp zelf gebluscht en niet eens de matten beschadigd die op den vloer gespreid lagen. Als eene zeldzaamheid deelt men ons mede, dat H. Driedijk, dienstknecht bij mej. de wed. Wehry te 's Heerenhoek, in het bezit is van twee spierwitte eksters met roode oogen, dezen zomer op gemelde hofstede uitgebroeid. Denkelijk is het een mannetje en wijlje. Door den gemeenteraad te Hontenisse is onder nadere goedkeuring des konings dc heffing van bet schoolgeld voor kinderen uit die gemeente met uit. december a. s. afgeschaft. De kerkcraad der hervormde gemeente te Cortgene, den 7 dezer bijeengeroepen om het beroepingswerk voort te zetten, heeft het navolgende alpliabetisch gestelde zestal opgemaaktJ. H. Gunning Jr., B. C. Ledeboer, A. Piper, L G. Itooijaards, J. A. van der Scheer en W. G. F. van Voorthuizenpredikanten te Hilversum, Eibergen, Waarder, Ooijen c. a., Ellewoutsdijk en Sl. Anthonijpolder. De aangekondigde keuring van paardenharddraverij en ringstcking te Axel, is uithoolde van het natte weder en drassigheid van het daarvoor bestemde terreintot gunsti ger gelegenheid uitgesteld. In de zitting van den gemeenteraad te Middelburg van 6 dezer is vastgesteld het adres aan den koning, betrekke lijk de wet tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den slaat. In dit adres wordt o. a gezegd: «dat de raad op hoogen prijs heeft gesteld de warme verdedigingdie van de zijde Uwer Majesteils regering aan de Zeeuwsche lijn is te beurt gevallendat hij evenwel overtuigd is datzal de Zeeuwsche lijn tot stand komen en voor Zeeland en Mid delburg de voordeelen opleveren die de ingezetenen er zich van voorstellen, het ook een eerste vercisclile is dat de bezwaren, weljte als nog verbonden zijn aan eene afdam ming der Ooster-Seheldeworden uit den weg geruimd, en de werken in Walcheren worden aangevangenwelke nu nog niet in de wet zijn begrepen dat als de raad de vrijheid neemt hierop te wijzen, hij het alleen doet om de hoop uit te drukken dat het Uwer Majesteit en hare regering moge voorbehouden zijn om die. werken lot stand te doen komeneven als het baar thans gelukt is den gclicclen weg door al dc lakken der wetgevende magt te doen goedkeuren". Het schijnt dat Nedetland en zijne overzeesche bezittingen in den laatsten tijd de bijzondere aandacht in Engeland tot zich hebben getrokken, vooral na de aanwinst van Bandjerinasing. Een der te Londen wekelijks verschijnende penny-bladen bevatte onlangs een zeer heftig artikel te dier zake tegen Nederland. Daarbij werd betoogd dat Engeland dwaas gehandeld heeft, toen het na den val van Napoleon, Java aan Nederland weder afstondnadat men dit eiland in bezit had genomen tijdens de Iransche overheersching. Uitgaande van de stelling dat Frankrijk een aanval op Belgie mogt doen en Nederland zich dan bij laatstgenoemde mogendheid zou scharen, drukt men de meening nil dat Groot-Brittanje alsdan noodzakelijk weder bezit van Java moet nemen, en onze koloniën bewaren, daar men niet zou kunnen gedoogen dat zij fransch werden. De engelsche diplomatie weet, zoodra het de belangen van Groot-Brittanje geldt, voorzeker drogredenen genoeg op een te stapelen om, natuurlijk altijd met inenschlievende, belanglooze en weldadige oogmerken, het schreeuwendste onregt te billijken. Aan een kantoor te Helder zijn in den laatsten tijd bij onderscheidene gelegenheden rijksdaalders gepresenteerd, die aan den rand vrij erg besnoeid waren. Uit Belgie meldt mendat op het koninklijk paleis te Brussel groote toebereidselen worden gemaakt voor de ontvangst van Z. K H. prins Hendrik der Nederlanden. Men wil tevens wetendat ook Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden het belgische hof zal bezoeken. Volgens den correspondent der Köln. Zlg. worden er tusschen Nederland en Belgie onderhandelingen gevoerd over het sluiten van een of- en defensief verbond. Natuurlijk wordt dit berigt slechts op gezag van bovengenoemden cor respondent medegedeeld. BIJITENLANBSCHE BERIGTEN. ENGELAND. Volgens een berigt van den Morning Post wordt in de Ver. staten het overschot hetwelk de tarwe oogst van dit jaar daar te landena voldoening van de behoefte der binnenl. consumtie, zal overlaten, op minstens dertig milioen bushels of schepels gerekend. FRANKRIJK. Men verzekert dat Garibaldi zoowel in Frankrijk als Engeland eene groote hoeveelheid belegerings materieel heelt besteld. Men maakt daaruit op, dat de dictator na Napels ook Ancona en den vierhoek zal aantasten. De Perseveranza van Milaan meldt dat het in de afgeloopen week te Monle Maggiore op Sicilië tot eene botsing is gekomen tusschen de landliedende burgers en de geestelijkheid. De aartspriester, twaalf edellieden, en nog eenige vrouwen en kinderen worden vermoord. De krijgs raad heeft twintig der schuldigen laten fusilleren Uit Parijs wordt aan den Salut Public van Lyon het volgende geschrevenWij hebben thans hier eene dochter van Abd-el-liader en gij zult nooit raden waarom zij te Parijs is gekomen om geestelijke zuster te worden. Niels is minder geloofbaar; en niels tevens is meer waar. Toen de emir, haar vader, Ie Brussa woonde en geen middelen had om aan zijne dochter de opvoeding te geven welke voor eene arabische prinses noodig is, zond hij haar naar Konstantinopelom er beter te worden opgevoed. Daar had zij gelegenheid christen vrouwen en meisjes te bezoeken, en haar jeugdig gemoed werd bovendien zeer getroffen door de wonderbaarlijke zelfopoffering der zusters van liefde bij de verpleging der zieken en gekwetsten tijdens den bloe- digen veldlogt in de Krim. Hare roeping verborg zich niet maar deed zich op zulk eene onweerstaanbare wijze kennen, dat de emir, de minst dweepzieke man ter wereld en wiens groote geest volkomen in staat is liet verhevene onzer gods dienst te begrijpen en te gevoelenmeende aan het vurige verlangen zijner dochter te moeten toegeven. Zoo is dan de eigen dochter van hem, die in zijn leven zoo zeer de roumis bestreden heeft, op dezon oogenblik te Parijs in een klooster om er haren proeftijd door te brengenten einde «graauwe zuster" te worden. Inderdaadwij leven in een zonderlingen tijd en men ziet wonderlijke dingen gebeuren. Een hartroerend tooneel heeft de reis van HH. MM, in het slation van Mócon gekenmerkt, zegt de Courier des Een talrijke volksmenigte verdrong zich buiten het station Alpes iondh

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1