47stc Jaargang. I860. Öpenöare TJergaöertng GEMEENTERAAD Tl GOES, N«. 70, (ïOIXSdIK COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1 J 4b O 8 Gewone advertontiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I I/0ïl(l6rflll£f IP i5G|) ICIÏIÖCI Geboorte- huwelijks- en doodbevigten, van 1-6 regels i, 11,20 De prijs per kwartaal is f' 1,75 franco per post f 1,90. j S behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die liet aan gaat: dat het eerste SUPPLETOIR KOHIER van den HOOFDELIJKEN-- AVISLAG over ba loopeade dienstjaar.,, gearresteerd door den gemeente-raad den 30 julij dezes jaars en door heei'on gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurd den 24 augustus 1860, aan den gemeente ontvanger ter invordering toegezonden is; mitsdien ieder be lastingschuldige vermanende om liet deswege verschuldigde ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes den 1 september 1860, Burgemeester en weihouders voornoemd M P. BLAAUBEEN, De Secretaris, II. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het kohier van het PATENTREGT voor deze gemeente, over het dienstjaar 1860—1861 alsmede dat over bet eerste kwartaal van dat jaar, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd, op lieden ter in vordering is gesteld in handen van den ontvanger dier be lastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 3 september 1860. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, ontvangen hebbende de circulaire van den beer commissaris des konings in deze provincie van den 30 augustus 1860 A ii°. 9101 3e afdeeling, (provinciaal blad n°. 94) brengen ter kennis der MILICIENS VERLOFGANGERS dezer gemeente: datvermits er in de maand mei jl. ceno inspectie is gehouden over de verlofgangers der nationale militie, dit jaar geen zoodanige inspectie meer zal gehouden worden maar liet voornemen bestaat dit te doen in de maand mei van liet volgende jaar. Goes den 3 september 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. VAN DEN DEN 4 SEPTEMBER 1860 Afwezig de heeren Ilochart, inr. S. Vader en v. V. Vader. Op voorstel van den voorzitter wordt de resumtie van de uotuien der vorige vergadering aangehouden tot de eerstvolgende. Aan de orde is de benoeming van een wethouder in plaats van den heer G. 11. Kakebeeke, die als zoodanig aftreedt. Tot stemopnemers worden benoemd de heeren Smalle- gangc en Soutcndam Bij de eerste stemming wordt dhr. Kakebeeke herkozen met O stemmen terwijl 2 stemmen op dr. v. d. Bosch worden uitgebragt. Door den voorzitter daarmede geluk gewenscht en uit— genoodigd zich die herbenoeming te laten welgevallen, ver klaart de heer Kakebeeke met dankbetuiging voor het vernieuwd blijk van vertrouwen, de betrekking van wet houder op nieuw op zich te nemen Daarna is de vergadering gesloten. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Diiigsdag jl. werd hier op do gebruikelijke wijze de twintigste verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje gevierd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend: Dat de lieer G. H. KAKEBEEKE, in de openbare ver gadering van den gemeente-raad van lieden, bij voortduring is benoemd tot wethouder dezer gemeente en die betrekking bij vernieuwing heeft aanvaard. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 4 september 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C PILAAR. V U f f K S-EXA WK V. De INSPECTEUR van iiet LAGER ONDERWIJS in Zeeland, maakt bekend: Dat do voor deze provincie benoemde Commissie tot het afnemen der examenster verkrijging van akten van be kwaamheid lot liet geven van School- en Huis-Onderwijs, zal bijeenkomen op Woensdag den 10 October 1860 en volgende dagen in liet lokaal der voormalige rekenkamer, in de Abdij te Middelburg en dat de dagen en uren waarop de verschillende aspiranten zullen moeten verschijnen hun later door de heeren Districts-Schoolopzicners zullen worden opgegeven. De belanghebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op den 26 September eerstkomende behooren aan te melden hij den schoolopziener van het district waarin zij wonenof, van huiten 's lands komende voornemens zijn zich tc ves tigen; met opgaaf van de akte die zij verlangen, en met overlegging van con of meer getuigschriften van huil goed zedelijk gedragalsmede van de akten van bekwaamheid of van algemeeno toelating die zij reeds vroeger mogtcn heb ben verkregen. Middelburg den 1 September 1860. De Inspecteur voornoemd, (gel.) C. M. van VISVLIET. Heden is door den minister van binnenl. zakennamens den koning, de zitting van de staten gener. gesloten. Hunne beraadslagingen zijn weder in menig opzigt aan 's Lands belangen bevorderlijk geweest. Behalve op de begrooting's- amortisatie- en andere tot stand gekomen wettenwees de minister op het bijzonder gewigt der spoorweg-wet. Ook omtrent de onafgedane onderwerpen was de daaraan be steedde moeite niet verloren, want bij de hervatting zal zij in de wisseling der denkbeelden over dezelvede taak vergemakkelijken. Ter aanstaande verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland, kies-district Hulst, wordt ook sterk aanbevolen dr. L. H. Janssen, te Axel. Even als ten vorigen jare zullen van wege de maat schappij Tot nut van 'talgemeen ook dezen winter volks voorlezingen gehouden wordenover geschiedenis enz. door den lieer A. G. C. van Duyl en over de natuurwetenschap enz. door den heer C. de Gaveren.— Die over geschiedenis zullen in het departement Goes plaats hebben woensdagen 12 september, 3 en 24 October, en die over natuur wetenschap, woensdagen 21 februarij, 7 en 21 maart 1861. In de gehoudene verloting ten voordeelc der nagelatene betrekkingen van de in de jongste stormen verongelukte Scheveningsche visschers, is de eerste of koninklijke hoofd prijs, zijnde eene prachtige pendule, tc beurt gevallen aan dhr. J. Franssen van de Putte, lid van de eerste kamer der st. gen. op n°. 4773 uit de collectie van den boek handelaar L. de Fouw, door wien ook de overige prijzen tegen ir.ruiling der loten worden bezorgd. In den avond van den vóórlaatsten kermisdag, had J. K. die reeds meermalen met de justitie in aanraking kwam en in opgewonden toestand verkeetde, de onbeschaamdheid van dhr. subsi, officier vati justitie bolecdigcnd toe tc spreken en zeil bij de bedreigingen van mishandeling de daad te voegen door genoemden ambtenaar aan te grijpen waardoor de kraag van ZEd. overjas scheurde. Nadat laatst genoemde zich hierop van zijnen bcleediger had meester ge maakt, traden spoedig een paar rijks-veldwachters uit de niet ver af zijnde policiewacht op hot rumoer te voorschijn en wezen li. niettegenstaande zijn verzet, onmiddelijk zijne voor- loopigo verblijfplaats aan. liet onweder in den namiddag van maandag hier gehoord, is op verschillende plaatsen buiten onze omstreken zeer zwaar losgebroken en heelt, gevolgd door hagel en zwaren regen nog al schade aangerigt. Onder Veere viel de hagel 2 ncd. palmen hoog en ging het onweder gepaard met ccne waterhoos. Een wagen met graan beladen werd omver geworpen terwijl men op een half uur afstands ongestoord met de inzameling van den oogst bezig was. Onder Rid derkerk is een arbeider op het veld door den bliksem getroffen en was onmiddelijk een dezelfde oorzaak, eene geheeie hoeve is afgebrand, en den 27 augustus te Maasland, waar, mede eene geheeie hofstede in de asch werd gelegd. Te Neuzen hebben van half junij lot 3 september, op eene bevolking van circa 3000 zielen, slechts vier sterfgevallen plaats gehad. In hetzelfde tijdsbestek beliep dit ten vorigen jare 40. liet Dagblad van Zuid-Ilolland deelt gunstige beriglen omtrent den staat van den oogst in Frankrijk en Belgie mede en laat dan daarop volgen: «Ilët is voorzeker te betreuren, dat terwijl de oogst gunstig staat, men noodeloos angstkreten aanheft en daardoor de prijzen der eerste levensmiddelen doet stijgen. Want natuurlijk staan de prijzen der verschillende markten van Europa in naauw verband. Men heeft er het bewijs van geziendaar ook in de residentie(even als hier) twee weken achter elkander, de prijs van het brood opgeslagen is, terwijl het thans in der daad blijkt, dat dit niet noodig zóu geweest zijn, als men zich niet noodeloos ongerust had gemaakt. Uit Zeijst wordt een zeer treurig ongeluk borigt Een man en vrouw verlaten met hunnen oudsten zoon des avonds omstreeks 9 uren hunne woning en sluiten de deur, met achterlating van vier kinderen, waarvan het oudste 9 en het jongste 2 jaren oud, naar bed waren. Ten ruim 9 '/2 ure ontstond er brand en de geheeie woning met de vier ongelukkige kinderen werd in een oogenblik tijds eene prooi der vlammen, zonder dat er aan redden te denken viel; slechts een varken en een bok zijn nog in leven. De oorzaak van den brand is onbekend, doch de aanwezigheid van een aantal zakken gevuld met sparappels, heeft de snelheid van den brand zeer zeker bevorderd. De ouders aan wier achteloosheid grootendeels het ongeluk is toe te schrijven, zijn radelooshet huisje was niet tegen brandschade verzekerd. Uit Staphorst meldt men als eene bijzonderheiddat de vrouw van J. P. F., te R., na 20 jaren wachten, dezer dagen bevallen is van een zoon onderwijl haar eersteling het huwelijksbootje is ingestapt. Nog is aldaar bevallen de echtgenoot van den heer H. J. W., van hare derde dochter, in den tijd van 30 maanden, zonder tweelingen. Volgens achterstaande advertentie zal met 16 October a. s. te Vlissingen eene nieuwe courant verschijnen. De redactie zegt hiervan in haar prospectus: «Na de aanneming der wet, op de daarstelling van staats spoorwegen, door de wetgevende niagt en de daarop ge volgde Koninklijke goedkeuringbehooren de Zeeuwen niet onverschillig te zijn, en inzonderheid zich niet door twijfel geest te laten beheerschen doch integendeel bij het vaste vertrouwen op de daarstelling van de lijn van Roosendaal naar Vlissingen, zelve, zooveel slechts doenlijk, daartoe mede werken, en alles aanwenden, wat tot bevordering van eene luisterrijke toekomst strekken kan. Dat die toekomst, inzonderheid voor Vlissingen, luisterrijk belooft te zullen wezenbehoeft geen betoogen evenmin dat liet, naar aanleiding hiervan, voor alle Zeeuwen in het algemeen, maar nog meer in het bijzonder voor de inwoners dier stad, van het hoogste belang is, steeds bekend tc blijven met al wat tot de uitvoering der wet op do spoorwegen in betrekking staat, vooral wat betreft de aangehaalde lijn. Met het oog hierop, kan het voor den Viissinger niet dan met belangstelling te gemoet gezien worden, eene cou rant in zijne stad te hebbendie aan het bovenstaande voldoet en die daardoor hot hare zal toebrengen, tot hand having der regtcn van de gemeente, in betrekking tot den tot wet verheven aanleg van spoorwegen. De heilzame werking van eene vroegere Vlissingsche cou rant, m zake de grondwets-herziening en der belangen van Vaderland en Koning, zal voorzeker nog versch in het ge heugen liggen. In deflzclfden geest zal de nieuwe Vlissingsche Courant, voor de belangen van Zeeland en inzon erheid voor die der stad Vlissingen zelve, strijden wanneer zulks onvcihoeJs noodig mogl worden geacht." (Zie advertentie.) lijk. Do Times deelt een brief uit Konslanlinopcl mede waarin gezegd wordt hoc baad pacha con middel aanwendt dat, ofschoon niet met de europesche denkbeelden van reg- lerlijk onderzoek slrookcnde, noglans zeer berekend is om de schuldige in handen te krijgen. Een aantal invloedrijke van het hooi, worden inwonerswaaromtrent zeer slechte g.ruchton liepenwerden vermeld n. I. op 19 uilgcnoodigd zich bij den commissaris des sullans te begeven, eene hooischelf 100 a i Daar gekomen werden zij met alle mogelijke beleefdheid 150 duizend pond best hooi eene prooi der vlammen is behandeld en om raad tol ontdekking der schuldige gevraagd, geworden; den volgenden nacht te Dubbeldam, waar, door Niets liever wcnschcndc dan ccne gelegenheid te vinden Ten gevolge van het broeijen reeds drie voorvallen van brand augustus jl. te Lobithwaar in

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1