I860. N°. 67. 47ste Jaargang, POSTERIJEN. GOME Wf COURANT. De uitgave dozer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I lVïr*rk» rl r* O^f A ém-I-mcn I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. 1 ▼Jlct.cl'IlClcl'ff mi 4 x*.UÖ[tlStllS« I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-0 regels a fl,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. behalve het zegelregt. Do inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Dc DIRECTEUR van bet POSTKANTOOR te GOES, in ervaring gekomendat het kan gebeuren dat in de brievenbus dikke monsters of andere daarvoor ongeschikte brieven of pakjes de circulatie belemmeren en alzoo door dc onachtzaamheid of kwaadwilligheid van anderen de vei ligheid vanfde correspondentie bh;'. der daad in de waagschaal kan worden gesteld, terwijl de te groote monsters, brieven of pahjes steeds aan het kantoor worden aangenomen Herinnert bij deze aan bet publiekdat geene ongeschikte voorwerpen in dc bus mogen geworpen worden, en zij die hiermede mogten voortgaan, aan zich zelve de onaangename gevolgen zullen te wijten hebben, die van zoodanige ongeoor loofde handelwijze, gewis het gevolg kunnen zijn. Goes, den 22 augustus 1860. De Directeur voornoemd, A. DONKER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De tegenwoordige vergadering der slaten-generaal zal op donderdag 6 september, des namiddags tw^e uren door den minister van binnenlandsche zaken in s' konings naam worden gesloten. Heden avond ten 6 ure gemeente-raadsvergadering. Na afloop van deze za! ten 8 uren de directie der gaz- fabriek ten gemeentehuize worden ontvangen en de illumi natie benevens het slraatlicht worden ontstoken. Het bestuur zal daarna met de leden van den raad in optogt met muziek aan de gazfabriek een bezoek brengen, waar hen door de directie een collation zal worden aangeboden. Ten tien ure zullen zij zich in gelijken optogt naar de sociëteit a van Ongenuchlen Vrij" begeven ter deelneming aan de inwijding van bet ook aldaar te ontsteken gazlicbt, bij welke gelegenheid ook de leden dier sociëteit met hunne dames door den heer v. d. Broeke directuer der gaz-fabriek ter danspartij zijn genoodigd. Bij den secretaris der kamer van koophandel en fabrieken alhier, liggen voor belangstellenden eenige handelsbcrigten ter inzage. Verleden zaturdag werden op de Groote markt bij gelegenheid dat de schutterij in de wapens stond den commandant verregaande beleodigende scheldwoorden toegevoegd door een zich daarbij bevindend particulier per soon zekere de Pan waavan naar men verneemt door heeren officieren onverwijld eene klagte bij de justitie is ingeleverd en procesverbaal tegen genoemden persoon is opgemaakt. In de II. zaturdag gehoudeno algemeene vergadering van de Vereeniging voor Zeeuwsche Muzijkfeesten is besloten, dat in mei of junij 1861 het zesde muzijkfccst zal ge vierd worden te Middelburg. Het comité bestaat uit de heeren mr. G. .4. Fokker, J. J. de Kanter, G. de Bruijne(leden van het hoofdbestuur), C. D. Kruijlhof, mr. I). Berdenis van Berlekom, J. Luteijfl en J. Fak Brouwer. De muzijkale directie is opgedragen aan den heer IV. B. Geulen, Het volgend programma is vastgesteldvoor den eersten dag Uiller's Oratorium «Die Zcrstörung Jerusalems;" voor den tweeden dag Beethoven's Pastoraal symphonic, Frühlings- bolschaft van Niels Gade, de 95e Psalm van Mendelssohn Bartholdy en Eliab op Horeb van F. Koenen. Te Rilland is den 23 dezer bij inschrijving het bouwen der bijzondere school aanbesteed en aangenomen door den tim merman A. Oele aldaar, voor 333,aan arbeidsloon, de materialen enz. worden door de besteders geleverd. Uit s' Heercnhoek berigt men ons dat men thans druk bezig is met het stellen der stoommachine in dc meo- stoof Nederland.Gelijk men weet is deze stoof in den nacht van 2 op 3 januarij jl. gedeeltelijk afgebrand en volgens liet plan van den architect J. Soulendam alhier op nieuw opgebouwd. De vroegere wijze van fijnmaking der mee krap door stampwerk met paarden gedreven wordt hier vervangen door mooiwerkmet stoom in werking gebragtwaarvoor de machine is geleverd door dhr". Bruinkopi C<e. te Tilburg Deze nieuwe wijze van fijnmaking der meekrap, welke in Zuid-Bcvcland voor het eerst in dc meestoof Nederland wordt toegepast, moet groote voordeden opleveren en heeft dan ook reeds navolging gevonden bij dc in aanbouw zijnde stoof onder Ovczand. zetenen door Z. M. onzen geliefden vorst tot burgemeester is benoemd, dezen dag zijne betrekking beeft aanvaard. Reeds vroeg in den morgen wapperde uit vele woningen dc vaderlandscbe vlag en werd men verrast door het zien van twee eerebogen. Eene eerewacht van 68 ruiters onder het bevel van den heer P. Lente, geneesheer alhier, ver zamelde zich 's middags en toog te 1 ure op weg om Z.E.A van de door hem bewoonde hofstede af te halen. Van daar ging de togt naar Kwadendamme, alwaar mede eene fraaije eereboog was opgerigt. Aldaar werd Z.E.A. door den wel eerw. heer pastoor en den oud burgemeester Versehraage hartelijk geluk gewenscht. Van Kwadendamme werd de optogt, die, tot lof van den hoofdman zij het gezegd, in de voorbeeldigste orde plaats had en wel een zegelogt geleek, naar het dorp voortgezet, alwaar Z.E A. door het vreugdegejuich der ingezetenen werd verwelkomd, terwijl de heer J. Paauweals hoofd der brandweernog eene doelmatige aanspraak tot hem rigtte. Vervolgens werd Z.E.A. in de kamer geleid, waar de gemeenteraad reeds vergaderd was en aldaar namens dien raad, door den heer secretaris J. W. de Blinde op hartelijke wijze toe gesproken. De vreugde was algemeen; alles juichte en jubelde. De burgemeester dankte dan ook, zigtbaar bewogen, allen, die iets toegebragt hadden om hem zoo veel eer aan te doen en beval zich in aller toegenegenheid aan! De avond werd verder door den gemeenteraad en vele genoodigden in gepaste vrolijkheid doorgebragt en eenige toasten op den waardigen burgemeesterop de wethouders enz., verhoogden de algemeene geestdrift. Moge het bestuur van den nieuwen burgemeester door den Algoede voorspoedig gemaakt worden en eene reeks van jaren duren tot welzijn dezer gemeente en tot genoegen van Z.E.A. zeiven! M. B. Van Cortgene wordt ons gemeld dat verl. zaturdag namiddag 2 ure, Z. de heer commissaris des konings in Zeeland, die gemeente met een bezoek vereerde. Des morgens met de Middelburgsche stoomboot tot aan het Catsche veer gevaren, werd hij daar opgewacht door dhr. J. H. Bijbauburgemeester der gemeenten, Cats, Colijnsplaat en Cortgeen en wijdde den voormiddag aan het opnemen van verschillende gebouwen enz. van beide eerstgenoemde gemeenten waarna hem eenige ververschingen door dhr. Bijbau werden aangeboden. Des namiddags te Cortgene gearriveerd, bezocht Z. E. mede de kerkschool en haven en betuigde algemeen zijne groote tevredenheid voor de zorg aan alles besteedgeruimen tijd vertoefde Z. E. in het schoollokaal, sloeg met aandacht het ge geven wordende onderwijs gade en was zeer ingenomen met de door de leerlingen gegeven bewijzen van hunne kennis in verschillende vakken, waarvoor den onderwijzer den verdienden lof werd toegebragt. In de gemeente- raads-kamer teruggekeerd ontving Z. E. verschillende de- putalien uit polderbesturen en kerkeraad, onderhield zich minzaam over hunne belangen en gaf zijne ingenomenheid te kennen over den goeden staat waarin hij bij zijn rid door het eiland, ondanks het natte weder de verschillende polders had bevonden. Na nog ter secretarie inzage te hebben genomen van de verschillende registers vertrok Z. E. naar Wissenkerke waar hij bij dhr. J. H. L. Vader bur gemeester dier gemeente zou dineren om verder zijne reis voort te zetten en s' avonds naar Middelburg te keeren. Daar door Z. E. verzocht was om zijne ontvangst zoo eenvoudig mogelijk Ie doen zijn en alles te vermijden wat don ingezetenen lot het maken van kosten zou aanleiding gevengaven alleen de uitgestoken vlaggen op de verschil lende dorpen te kennen dat Z. M. provincialen vertegen woordiger een bezoek aan Noord-Bevcland hragt lieden werd Z. E. in do gemeenten Wolpliaartsdijk en Kattendijke (Zuid-Beveland) gewacht. Terwijl wij hier klagen over den onoplioudclijken regen en het gure weder, heeft men in vele gedeelten der Ver.- Staten eene hitle van 94 tot 110 graden Fahrenheit en kost een val water een dollar. Een engolschman had eene weddingschap aange gaan, dat liet van af I mei tot 29 aug. dagelijks regenen zou. Voor eiken dag dat het regent ontvangt hij 1000 francs, maar voor eiken dag dat liet niet regent betaald hij 10,000 fr. aan zijne partij. Bij heeft thans reeds 70,000 fr. verdiend en wat er ook nog vojr den laatsten gcbcurei mogede Brit heeft een aardig voordeeltje behaald. PLAATSELIJK BESTUUR. BEKENDMAKINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend: dat zij van wege Z. E. den niinister van binnenlandsche zaken zijn aangeschreven, om aan de geneeskundige com missie in dat gewest, onmiddelijk berigt te geven, wanneer ter hunner kennis komt, dat zich bij cctie koe natuur lijke pokken aan uijers hebben vertoond, en die commissie, zoo noodig, behulpzaam te zijn tot het verkrijgen van stof uit die pokken. Zij noodigen mitsdien de veehouders in deze gemeente uit, om, bij de ONTDEKKING van NATUURLIJKE POKKEN bij een of meerdere hunner koeijen, daarvan met den meesten spoed ter secretarie dezer gemeente kennis te geven, vermits deze slechts korte dagen na dc ontdekking, lot het geven van stof geschikt zijn. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 25 augustus 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd M P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. ScHouwing dor Wogon. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES (cr voldoening aan de bepalingen van het reglement op het beheer, onderhoud en de policie der buurtwegen en voet paden in deze provincie, dato den 6 julij 1838, in deze gemeente, voor zooveel de buurtwegen aangaat, ingevoeld bij publicatie van den 4 mei 1844 zullen op woensdag den 12 september eerstkomende SCHOUW HOUDEN OVER ALLE DE BUURTWE GEN IN DEZE GEMEENTE, en worden mitsdien de wegpligtigen en verdere belangheb benden aangemaand en gewaarschuwd onr te zorgen, dat de voorschreve wegen in behoorlijken slaat en geëffend zijn; dat alle laagten, slagsporen, gaten en putten behoorlijk aangevuld en de kanten der wegenvan distelsbrandnetels cn verdere ruigten gezuiverd zijn, mitsgaders de waterlei dingen sprinkenslooten en gruppen langs de wegen vol- komen zijn schoongemaakt. Alles op de boeten en straffen bij het meergedaclit reglement op de overtreding geslatueerd. Aldus vastgesteld door burgemeester en wethouders voor noemd, den 25 augustus 1860, om door aanplakking ter gewone plaatsen en insertie in de Goessche Courant ter kennis van belanghebbenden te worden gebragt. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, gezien hebbende het schriftelijk verzoek van de heeren FBANSEN VAN DE PUTTE Cft.wonende binnen deze gemeentegepresenteerd aan heeren gedeputeerde staten dezer provincie, om op hei perceel kadastraal bekend sectie D. n". 1237, zijnde ingerigt tot eene GARANGINE FABRIEK dc noodige STOOMTUIGEN te plaatsen. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 januarij 1824, (staatsblad n°. 19), mitsgaders op het besluit van hoeren gedeputeerde staten dezer provincie van den 7 oclober 1842, no. 17 (provinciaal blad no 98.) Overwegende, dat tot het opmaken van proces-verbaal de commodo cl incommodo, gevorderd bij art. 4 van welge- mehl koninklijk besluitdc bewoners dor naastgelegene huizen in hunne belangen moeten worden gehoord, en het tevens nuttig kan zijnom een ieder in de gelegenheid to stellen zijne bezwaren aan liet gemeenle-besluur kenbaar te maken Brengen bij dezen ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben dat de adressant benevens de eigena ren, bewoners en gebruikers der daarbij gelegen eigendommen zijn opgeroepen om op zaturdag den 1 september eerstkomende des namiddags ieii een ure, voor burgemeester en wethou ders, in hunne gewone vergaderkamer, ten raadhuize te verschijnen, icn einde tor zake voorschreve in hun belang te worden gehoord, en dat te gclijker tijd, aan een ieder die zulks mogl verlangende gelegenheid zal gegeven worden, om zijne bezwaren daartegen op te geventen einde in het proces-verhaal vernield te worden. En zal hieraan door insertie in de Goessche Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 25 augustus 1860. Burgemeester cn wethouders voornoemd, M. 1'. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C PILAAR. hoedekeivskebke. den 25 augustus. Heden was het voor onze gemeente een ware vreugde dag, daar dn heer C Goud, die tot blijdschap der ingc- ENGELAND. Volgens bcrigten van Point de Galle is al de specio, die met de Malabar was gezonkenter waarde van nagenoeg

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1