I N°. 06, I860 47stc Jaargang. GEMEENTE-RAAD TE GOES, POSTERIJEN. goessche De uitgave deaer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j 1 1 OQ A r*» 10 I Oowone advertentiën worden a 20 cts.-'ft avond, uitgezonderd op feestdagen. I J^OIlCICrttcifif imll£ïllSlllS« I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, vafl De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. CJ behalve het zegelregt. De inzending van advertentïën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. regel geplaatst. l-Ö regela a f 1&Ö BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR OP MAANDAG DEN 27 AUGUSTUS I860. DES NAMIDDAGS TEN 6 URE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbeveling lid school-commissie. 2. Idem hulp-onderwijzer fransche jongensschool. 3. Vaststelling der gemeente-rekening 1859. 4. Verzoeken tot wijziging tarief sas- en havengeld. 5. Rekening burgerlijk armbestuur 1859 en begrooting idem 1861. 6. Als boven van het gasthuis. 7. Overlegging gemeente-begrooting 1861. 8. Verzoek om grond in erfpacht. 9. Overschrijving onvoorziene uitgaven. Mededeeling ingekomen stukken. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR tb GOES in ervaring gekomendat bet kan gebeuren dat in de brievenbus dikke monsters of andere daarvoor ongeschikte brieven of pakjes de circulatie belemmeren en alzoo door de onachtzaamheid of kwaadwilligheid van anderen de vei ligheid van de correspondentie met der daad in de waagschaal kan worden gesteld, terwjjl de te groote monstertbrieven of pakjes steeds aan het kantoor worden aangenomen Herinnert by deze aari het publiekdat geene ongeschikte voorwerpen in de bus mogen geworpen worden, en zij die hiermede mógten voortgaan, aan zich zelve de onaangename gevolgen zullen te wijten hebben, die van zoodanige ongeoor loofde handelwijze, gewis bet gevolg kunnen zijn. Goes, den 22 augustus 1860. De Directeur voornoemd, A. D O N K E R. BINNENLANBSCHE BERIGTEN. De Staats-Courant van heden behelst de wet van 18 dezer, tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den slaat, waarin begrepen is' onder art. 2, aln a 6 van Borgen op Zoom, Goes, Middelburg, tot "Viissingéfl. Men verzekert dat Z. M. dé Koning defl minister van binnenlandsche zaken, baron van Heemstrabegiftigd heeft met het grootkruis der órde van den Ne'deflamlseken Leeuw. Met de langgewórlschle gas-vcrliciiling is men hier thans zoo ver gevorderd dat zoowel op de straatlantaarns als bij eenige particulieren proeven ïij'n gêtfólffêti die algemeen goed zijn geslaagd zoo dat wij nu meer haar waarheid kiiliiiéh me, dedéelert, 'dat1 Te gênii fn de'pon gaf. gas-branding éêfstdasgs 'wordt 'dab ft geen men ohs Vroeger daarvan 'Gisteren Tn dén avóhd stak een hèvigc wind op "die allengs lot storm overging en eerst tegen den morgen ver- 'mingèrèndp, nog in hevige windvlagen zich gedurig doet gevoelen. 'Het "nóg ongesneden graan, reeds sterk gebogen dóór de'vele regens moet op 'vile p'iaéisëff geheel zijn neder- gcslagèn. tic wensch naar droogte om met den moesten spoed het nog te veld staande binnen te halen wordt bij den landbouwer dagelijks vuriger. De berigten over den stand der winteraardappelen blijven zètr verschillend tussehen goed en zeer ongunstig. Volgens 'getuigenis van verscheiden landlieden uit do omstreken van Leydcn, heeft het in den nacht van 11. vrijdag op zaturdag vrij sterk gevroren. Het sCölner Schuiven-Geselschaft" heelt uitnoodigingen gedaan om deel te nemen aan een te Keulen, den 20 dezer en volgende dagen te houden schietspel der -gezamenlijke germaanschc volksstammen. Er zullen afzonderlijke ccre- schijven zijn voor Duitschland, Engeland, Belgie, Nederland cn Zwitsciland, waarnaar alleen de ingezetenen van elk dier landen mogen dingen. De eerste prijs bestaat voor elk dezer uit eencn zilveren bokaal; voorts eene eereschijf: Keulen Voor de gezamenlijke schutterseerste prijseen prachtig vergulden zilveren bokaalmet verheven dekseldoor de stad vereerd. Daarvoor hoeft geen inleg plaats. Na afloop daarvan begint hel grootste schot naar do eereschijf; Prins Regent, waarvoor zijn uitgeloofd 184 prijzen van 1000, 500 tlilr. enz. en als eersten prijs: het over Ehrenbreilstein gelegen slot Schiüienburg, met 18 morgen wijnbergen, tuineD, het jagtregt over 8000 morgen land enz., ter waarde van 36,000 thlr.alles volgens bijgevoegde teekeningen en tegen eenen inleg van 3 thlr. Deze schuttersfeesten, die misschien tot half september voort duren, zullen worden afgewisseld door bals, concerten, optogten enz., waartue de genoodigde schutters vrijen toegang hebben. Te 's Ilage is een professeur de billard werkzaam, die met zijn neus en vuisten de' verwonderlijkste caramboles maakt, cn daarbij nog 49 op de 50 punten voorgeeft, BUITENLANBSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Het oude duitsche spreekwoordvochtig jaargoed jaar, wordt thans op nieuw bevestigd, bijzonder ten opzigte van de meeste graansoorten, het ooft, den tabak, de hennep enz.welke alom in Zuid-Duitschland sedert Yele jaren niet zoo rijkelijk zijn ingeoogst als thans. ENGF.LAND. De Times zegt, dat de tuiksche autoriteiten buiten magte zijn Syrië voor Turkije te behouden. Het zoude wenschelijk zijn, dat Turkije een man benoemde, die in staat is Syrië te regeren, een man op wien Turkije kan vertrouwen en die eene schatting aan de Porte zoude moeten betalen. FRANKRIJK. De Pays meldt, dat Garibaldi tegen het einde dezer week zal landen, en wel tussehen den 20 en 25 aug. op eene plaats tussehen Salerno en Napels. Zijne magt wordt geschat op 15,000 man. De staatsschuld van Frankrijk bereikt thans het ont- zagchelijke cijfer van 12 duizend millioOn francs. Een neus wijze heeft zich onlangs bezig gehouden met te berekenen in hoeveel tijds hij die som zou kunnen tellenen aannemende dat hij 12000 fr.in vijffranestnkkenper dag kon tellen, vond hij, dat hij 350 jaren noodig zou hebben om de schuld van Frankrijk geteld te krijgen. De koning van Damohey, in Afrika, zal een groot aantal menschen offeren ter herinnering aan Wijlen zijnen vader. De West-Afrikan Herald zegtdat deze bar- baarsche plegtighejd alle vorige zal overtreffen, en dat niet minder dan 2000 personen zullen worden geofferd, ten einde zooveel menschenbloed te verkrijgen dat er een kano in varen kan. In Spanje is dit jaar de graanoogst voortreffelijk ge weest, zoodat méést overal het séhepèl 102 p. weegt. De gezondheidstoestand is uitmuntenddöch het wedèr ook guur.Ook in Duitschland laat de graanoogst niets te wenschen over; de prijzen zijn ook aldaar dalende. Te Avignon is dezer dagen een luchtreiziger opge stegen; toen hij eenige honderde ellen hoog was, geraakte de ballon in brand en viel de reiziger naar beneden doeh gelukkig in een vrij 'diep watèr. De dames van de voorstad St. Germain te Parijs hebben in eene talrijke bijeenkomst besloten aan Abd-el- Icader wegens zijn gehouden gedrag in Syrië een eèresabel aan te bieden. Onlangs heeft het examen der kweékelingen van de polijtechnische school te Parijs eene Zonderlinge bijdrage tot de statistiek der tabakrookers opgeleverd. Uit alle om standigheden is namelijk duidelijk geblekendat de riiet- rookers in alle klassen veel grootere vorderingen in hunne studiën hadden gemaakt en op de gedane vragen met meer helderheid van geest geantwoord dan zij, wiens brein door eene atmosfeer van tabaksdamp was doortrokken. BELGIE. Opmerkelijkmaar verblijdend tevensis de zucht van Belgie om met Nederland op eenen zeer vriendschap- pelijken voet te komen. De toenadering der twee koninklijke farailiën, zoo gunstig voorbereid door den belgischcn mi nister Rogier en baron Dujardin, den bclgischen afgezant te 'sHagc,is volkomen gelukt, zoodat het onderhoud, hetwelk koning Leopold met koning Willem gehad heeft, die zucht ten sterksten aangevuurden hij de komst eerlang van prins Hendrik der Nederlanden te Brusselden schoonsten waarborg zal erlangen, gelijk deze prins dan ook bereids besloten heeft, om voorlaan, wanneer hij zich naar Luxem burg begeeftden weg over Belgie te kiezen. Eene te Brussel bestaande zangvereeniging heeft be sloten haar doel ie veranderen en zich voorlaan onderling in het buksschieten te oefenen. Te Luik had verleden donderdag een muggenregen plaats zoo overvloedig was het getal dier insecten dat in de stad viel, dat zij in elk vertrek dor woningen in massa doordrongen. Men schrijlt dit aan eene waterhoos loe. INGEZONDEN. GOES, 7 Junij 180Oi De kamer van koophandel ert fabrieken alhier ter kennis gebragt zijnde, de wijze van toepassing en de uitvoerlegging der bestaande verordening betrekkelijk de heffing van sas- en havengelden in deze gemeente en bekend als zij is met het verzoek door anderen gedaan om die verordening té herzien, rekent het, in de hoop dat lot die herziening zat worden overgegaannu welligt het geschikste oogenblik om DEd. Achtb. met hare denkbeelden betrekkelijk dit onder werp bekend te maken waartoe zij hoewel ongevraagd de vrijheid neemt over te gaan. Hel gemis eener opene haven voor Goes, is onbetwist baar hoogst schadelijk en belemmerend voor de ontwikkeling onzer industrie en den daarmede gepaard gaanden handel. Dit nadeel zooveel mogelijk te verminderen en weg te nemen is dus eene eerste en welligt de eenige mogelijke tegemoet koming voor dat gemis. Wanneer wij-; de tegenwoordige verordening vergelijken bij de vroegeredan bljjkt het dui delijk dat de gemeenteraad in 1853 van een geljjk standpunt schijnt te zijn uitgegaan. De kamer Van koophandel en fabrieken vermeent dan ook dat men volmondig zal moeten erkennen dat een groot ge deelte van de vermeerderde welvaart binnen Goes, voot zoo veel die het gevolg is van de zich ontwikkelende nij verheid aan die meer vrijgevige bepalingendestijds vastge steld, mag worden toegeschreven al kan men dit niet altijd als met den vinger aanwijzen. De belangen der industrie waarvan deze gemeente reeds zoo in het oog loopend de vruchten pinktvorderen echter dringend dat op den inge slagen weg worde voortgegaan om namentlljk de betwareh eener afgesloten haven zooveel mogeljjk te verminderen. Men schijnt het réeds in 1853 te hebben gevoeld dat eelt sehutgeld van 10 ct. per ton in vele gevallen te bezwarend mag genoemd worden van daar de Vergunning van een abon nement voor vatte beurtschepen van -welke gunstige bepaling men welligt, meer met het oog op de billijkheid dan op de wettigheid, anderen dan vaste beurtschepeb beeft doeh profiteren. Wij gaan uit van de vooronderstelling dat het overbodig is te herinneren, dat het in de meeste gevallen vooral bjj volle ladingen welke worden ontvangen of ver zonden niet de schipper is die de belasting bekostigd maar dat deze door den koopman of fabriekaot en dus door een ingezeten dezer gemeente moet gedragen Worden; de schipper toch betaald ja de sasmeester maar geene scheeps lading bestemd voor een enkel persoon wordt aangevoerd of de gewone Scbeepsvracht wordt voor Goes verhoogd met het te betalen sas-geld terwijl zoo veten binnen Goes Zaken doende hun handel naar buiten belemmerd vinden dóór de met hét sas-geld verhoogde scheepsvracht. Op grond van een «n ander vermeenen wij den gemeenteraad in overwe ging te mogen geven: 1°. Het sasgeld geheel af te schaffen en zoo daartegen ge- wigtige bezwaren mogten bestaanzulks alsdan van schepen voor Goes bestemd die hunne ladingen binnen onze gemeente uitlossen of innemen vast te stellen op 2'/a et. per ton, iedere reis cn zulks van alle schepen zonder onderscheid en dan zonder eeltig abonnement. 2°. in de verordening op te nemén dat gelijke vermindering van i-egtén zal Worden toegestaan aan schippers die in den Wilhélminapolder zullen laden of lossen zoodfa men aldaar de belasting van hel brug- en tolgeld zal 'opheffentenzij men het doelmatiger Wögt rekenen van 'die voorwaarde liever officieel kennis te geven aah het gemeente-bestuur van Kattendijke en aan iden beheerder van dien polder. Het tol- en bruggeld toch dat onder die gemeente ge heven wordt ten koste van de communicatie'met deze gemeente is te stootender voor alle conlribuabelenomdat béide be lastingen dank hebbe de vrijgevigheid der personen of aulhorileiten welke tot die heffing even gcregligd Zonden zijn vreemd zijn géworden in ons district. Wij aarzelen niet te adviseren om in dien er gegronde vrees mogt bestaan dat de beheerder van den Wiihélmina polder en het gemeentebestuur van Kattendijke ten spijt dezer gunstige aanbieding nog niet besluiten mogten tot de opheffing dier beide belastingen, het sasgeld alsdan op 10 ct. per ton iedere reis te laten almede zonder ecnig abbonnement. De kamer van koophandel beveelt deze wijzigingen in de bijzondere aandacht van den gemeenteraad. De kamer van koophandel en fabrieken to-Goes, De Voorzitter (get.) C. PILAAR. De Secretaris, (gel.) C H. SCHETSBERG. Aan den Gemeenteraad ie Goes. De Kamer van Koophandel en Fabrieken Ie Goes aan den Gemeente-raad van Goes. De Kamer van Koophandel cn Fabrieken alhier heeft kennis genomen van het verslag uwer vasle commissie voor hel finanticwezcn, voorkomende in het Bijblad der Goessche Courant van 6 augustus jl strekkende om baar verzoek of voorstel betrekkelijk de sasgclden, te wijzen van de hand, alsmede daarvan dat sommige leden van den gemeente raad het regt zouden willen betwisten aan deze kamer,

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1