N°. 63 47stc Jaargang. I860. gome 'h'^BLï.r éj S COURANT. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag Yf„„ f O 1I Gewone advertentiën worden a 20 ots. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. 1 j TI (l.ljMullf ÏO IISLIIS» (Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f l,2o Do prija per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. CJ - De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. behalve het zegelregt. Bij dit nummer wordt afzonderlijk uitgegeven hel ver volg en slot van het verslag der provincie Zeeland in 1859. BINNENLANIISCHE BERIGTEN. Volgens berigten uit n«i«vt«, loopende lot 23 jiinij heeft lo Banjermassin eene groole verandering in hel be stuur plaats gehadzijnde de onbepaalde regering van den sultan van dat rijk opgeheven. liet inlandsehe bestuur is afgeschaft en dal rijk onder het onmiddelijk beheer der Ncdcrhandsche regering geplaatst Poor de eerste kamer der statcn-generaal zijn in de zitting van jl zaturdag achtereenvolgens inet algeineene stemmen aangenomenf Zes wets-ohtwerpën tot Naturalisatie. 2" Hel wets-ontwerp tot wijziging van hoofdstuk II (Booge cottegien) der staatsbegrooting van 1859. 3°. Het wets ontwerp tot wijziging en nadere vaststelling van het eind- cijtor voor hoofdstuk X (Oorlog) der staatsbegrooting van 1859. Ook heden (maandag) zijn al de aan de orde zijnde wels-onlwerpen aangenomen waaronder flat tot Vérhooging van hoofdstuk 10 (Begrooling 1860). De discussion over het voorstel van den heer Sloet. be trekkelijk de tienden zijn bepaald op woensdag, die omtrent den spoorweg op donderdag e. k. Hit 's llage schrijft men van heden 13 Aug. Men verneemt dat -het verslag der commissie van rap porteurs van de eerste kamer, over het spoorweg-ontwerp gereed is. Pc meeste leden konden geenszins den aanleg van staatswege onvoorwaardelijk goedkeuren en de meerderheid gal over het algemeende voorkeur aan het concessie- sirlsel. F.r worden grootc bezwaren opgesomd. Het middel van concessie was niet uitgeput, maar niet ernstig toegepast. Onder die meerderheid waren echter niet weinigen, die, in de beslissing door de tweede kamer genomen, zouden be rusten terwijl verscheidene anderen de bezwarert niet deel den en zich bij het voorgedragen stelsel konden voegen. Pe/e deinsden dan ook terug voor de gevolgen der verwerping, liet verslag en het antwoord der regering wordt denkelijk morgen (dingsdag) rondgedeeld. De 's Gravenhaagsche correspondent van den Independence meldt, dat prins Hendrik der Nederlanden zich eerlang naar Brussel zal begeven. Het Sluisch Weekblad bespreekt in een hoofdartikel van n°. 26 de verbinding van het 4® met hel 5® district van Zeeland en komt tot de slotsomdat allereerst van het hoogste beltlhg isdat 1 o. de voormalige, thans bijna geheel opgeslikte zeehaven het Zwin worde bedijkt en het daarin renteloos liggende kapitaalhetwelk millioenen schats bedraagt, ten nutte van den landbouwworde opgedolven 2°. de voormalige vierde en vijfde districten van Zeeland onderling met elkander worden verbonden eerstensdoor de bedijking van den insgelijks voor een groot deel opge- sliktcn Braakmanwaardoor evenzeer onmetelijke schatten, wegens aanwinning der beste gronden, voor den landbouw zullen worden verkregen en ten anderedoor den aanleg van goede wegen, ter bevordering der onderlinge communicatie; 3°. een vaarkanaal worde gegraven, uitgaande van Sluis door het verlengde gedeelle van het Aardenburgsche haventje, den Prins Willems Polder, Brugschc vaart, Veerhoek-Polder langs Oostburg en vervolgens door den Grootcn Hendrik-, de Groesclie- en Breskens-polders naar de Schelde; 4°. een vaai kanaal worde gegraven uitgaande van Sas van Gciid, langs Philippine, door den te bedijken Braakman; en 5°. een spoorweg worde aangelegd, loopende van Sluis, langs Oostburg lJzcudijkePhilippine, Axel en Hulst in de tigliug van Noord-Braband Pe voordeden die aan zoodanig plan zijn verbonden zullen (zegt gciiocrtid blad) ruiinsdhhofs ópwegen tegen het kapitaal, hetwelk voor den aanleg dier werken zal worden gevortlerd. In het buitengewone nummer van zaturdag deelden wij hol zakelijk verslag van den wedstrijd in den Wilhclmina- polder mede hetwelk ons met de meeste bereidwilligheid door den heer secretaris der Kon. Landbouw-Verccniging was afgestaan, liet stickt ons ook tol genoegen dat wij op de vraag van cemgcn die noch den wedstrijd noch de 1 tentoonstelling konden bijwonenHoe toch eigenlijk de beschrevene maaimachines cr uit zienhel navolgend aan- schouwclijk antwoord kunnen geven: Op onze uitnoodiging vond dhr. Kaiser, agent van dhr. Wood, in Amerika geene zwarigheid, ons tot dat einde cenc af- teekening van den grasmaaijcr af te staan die op Rusthoek den derden prijs behaaldehet stelt hetzelfde werktuig voor dat bij den jongslen wedstrijd niet eencn der schoven ailiarkenden arbeider werkzaam was, en door de verga dering op voorstel der heeren keurmeesters den derden prijs, eene zilveren medaille werd waardig gekeurd. liet terrein van den wedstrijd zelf met zijn talrijke belang stellende toeschouwers uit alle oorden zaamgekomenzijne omgeving enz. was waard geweest aan de kunst van een bekwaam photographist te wofrden toevertrouwd, tót een blijvend aandenken. Des zalurdags namiddags, kort voor den afloop der ten toonstelling, zag men de Verschillende 'handboogschulterijen die ter deelneming aan het door de sociëteit Jacoba van Beijeren" uitgeschreven concours waren opgekomen met hunne standaards en vaandels zieli in optogt begeven naar liet nieuw ingerigte schietplein, zijnde het Ravelijn aan den Brouwersgang. De net gecostumeerde leden der muziekale verccniging kweten zich flink van hunnen taak. Bij de aankomst te dier plaatse van de verschillende gilden, die uit 9 schutterijen bestondenvertegenwoordigd door 62 leden, als: 'De drie korenbloemkens" van Kruiningcn, Willem Tell van GoesSt. Sebastiaan van 's Heerenhoek Ste Barbara mede van 's Heerenhoek St. Sebastiaan en Soranus beiden van Heinkenszand, St. Sebastiaan van Ovezand, De edele Handboog van Kappelle met de feestvierende sociëteit Jacoba van Beijeren," werden zij door den hoofd man der laatstgenoemde hartelijk voor de eerste maal te dier plaatse welkom geheelen en met gepaste aanspraak het nieuwe schietplein, de steng, en de nette slechts korte dagen geleden voltooide, geheel nieuw gebouwde vergaderzaal ingewijd. Na eenig kampen en genoegelijk zamenzijn, werd de hoofdvogel gescholen door den heer J. de Blok, keizer der schutterij De drie Korenbloemkensde I® zijvogel door den heer J Kolenbrander, lid van Willem Telt, en de 2e zijvogel door den heer de Wit lid van Ste Barbara. In de vroegere orde trok men naar het Slot Oslende terug, waar met een prettig bal, dat tot in den vroegen morgen duurde deze feestelijke dagen werden besloten. Van vele zijden is ons bij het melding maken van boven staande, de uitnoodiging gedaan om de erkentelijkheid zoo der feestvierenden als der burgerij aan de policie en rijks- veldwacht tc brengen voor het op zoo gepaste wijze zorgen voor de haitdlitivmg der goede orde die veel tot het aan genaam zamenzijn heeft toegedragen. Ter verkiezing Van twee leden voor den gemeenteraad tc Botterdamzijn van de 3059 kiesgcregtigden slechts 604 stembiljetten ingekomen, waaronder 15 van onwaarde. Van de 5 stelde er dus nog met 1 belang in zijn ver kregen regt. Men schrijft uil Zaandam van 7 dezer; Gisteren bad alhier liet volgende voorval plaats, dat de treurigste gevolgen na zich had kunnen slepen Zekere K. d. Vkorporaal bij de schutterij alhier, zich waarschijnlijk willende oefenen in het schijfschietenhad de onvoorzigiigheid om op een tuin- scluit een cirkel le tcekenen en daarnaar le schieten na tuurlijk baande de kogel zich een weg door de houten be schutting heen, (hetgeen onze korporaal zeker niet vermoedde) met dat gevolg, dat de kogel eene der naastbij zijnde wo ningen treft, door twee beschotten vliegt, een aan den wand hangenden spiegel verbrijzeld, en langs de tafel heen waaraan de bewoners zaten, naar builen snort, zonder tot aller ver wondering iemand te kwétsen hetgeen de bewoners waar schijnlijk aan hunne zittende positie te danken hadden; een der kinderen echter schijnt door het fijne spiegelglas kleine blessuren bekomen te hebben. Men verneemt, dat de kor poraal in verzekerde bewaring is gesteld. Als een bewijs, dat er dit jaar overvloedig appelen zullen zijnkunnen wij mededeeiendat T. v, d. M. te Ammer- zodenverleden week 2500 mud heeft verkochtaf te leveren in oct. a. s. a /1 per mud; een merkelijk verschil tegen het afgeloopen jaar, toen hij 5 ct. voor één appel ontving en nu een 20tal voor één cent zal moeten geven. Als eene zeldzaamheid van sterke groeikracht wordt ver meid, dat in den tuin van J. Hilgenga, mr. smid te Win schoten een appelboom staat, die dit voorjaar verplant is, welke prijkt met zijne vrucht van appelen van 31/2 ned. duim in diameter; naast die appelen bevinden zich een groot aantal gezonde bloesems, welke voor liefhebbers aller bezig- tiging overwaardig is. Te Middelburg had den 8vt®n voor den ambtenaar van den burgerlijken stand eene zonderlinge huwelijksvoltrekking plaats. Twee echtelieden die, ruim 6 jaren geleden in Engeland wettig waren gehuwd, hadden destijds verzuimd om gevolg te geven aan art. 138 en 139 van het burger lijk wetboekten einde nu echter in Nederland als wettige echtgcnooten te kunnen worden erkendwas er geen ander middel voor hen over dan hier bij vernieuwing een huwehjk te sluiten, hetwelk met inachtneming der gewonë formali teiten is geschied. In den nacht van 10 op 11 dezer had te 'sHage een zonderling voorval plaats. Men ledigde een secreet in een huis in den Praclizijnshoek. Terwijl men daar mede bezig was, kwam iemand met licht zien, hoever men gevorderd was. Plotseling ontstond toen eene geweldige ontploffing, dat zelfs de bovenbewoners van het huis daardoor gewekt werden, die een kanonschot dachten te hooren. De klee deren der werklieden werden bijna geheel verbrand. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. De Russische keizerin-weduwe is eergisteren avond ten tien ure afgereisd. Tijdens haar verblijf te Potsdam liet zij den beroemden oogarts dr. ooi» Crdfediezoo als men weet, te Nizza eene ernstige oogziekte dier vorstin behandeld heeft en voor eiken dag dat hij daarom uit Berlijn alwezig was 1000 francs, derhalve in het geheel 12,000 francs ontving, bij zich ontbieden, naardien hare gehecle herstelling nog veel te wenschen overlaat, hetwelk nogtans niet belet heeft dat zij hem nu eene prachtige snuifdoos heeft geschonken op het deksel waarvan het naamcijfer der keizerin in brillanten, op blaauw email, prijkt, terwijl de hoeken met zes groote diamanten versierd zijn. ENGELAND. -- Uit New-York wordt geschreven dat eene maatschappij aan welker hoofd dhr". Rowitt, Conueau, Trotter en Cortis staanheeft aangeboden voor eigen rekening en risico en zonder cenige subsidie van de regering der Unie, een on- derzeeschen telegraaf tusschen Frankrijk en de Vereenigde Stalen te leggendaarentegen verlangt deze maatschappij voor hel geval dat de telegraaf geregeld mogt werkendat de fransche regering cenc jaarlijksclic bruto ontvangst van 1.050.000 fr. zal waarborgen. De concessie zoude 50 jaren duren. De Times bevat een berigt uil Beyrulh van den 6, volgens hetwelk te Damascus 400 personen gevangen zijn genomen, wegens deelname aan de aldaar plaats gehad hebbende moordtoonelcn. Onder de gearresteerden bevinden zich ook Aly-Bey en andere invloedrijke personen. Eene buitengewone commissie is belast mei de beschuldigden te

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1