BIJBLAD behoorende tot de Goessche Courant van Maandag den 13 Augustus 1860, No. 63. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Zeelanddoor Gedeputeerde Staten uü- gebragt aan de Provinciale Statenin de zomer vergadering van 1860. Vervolg en slot.) HOOFDSTUK XIV Verveening, Jagt en Vissciierij. a. Jagt Dc staat van hel jaglvcM kon in het afgeloopen jaar gun slig worden genoemd. Er werd veel klein wild aangetroffen; waterwild werd daarentegen weinig gevonden. Het getal der in 1859 afgegeven jagt-actcn was als volgt: groote jagt-aclen tot uitoefening van alle geoorloofd jagt bedrijf22 groote jagt-acten als bovenmet uitzondering der lange jagt en valkenjagt: 376; kleine jagt-acten tot dc jagtbedrijven in art, 15 lilt e, f en g, genoemd: 10 De regten wegens deze acten verschuldigdbedroegen 6350die van hel zegel met de opcenten 2628,90 en alzoo Ie zanten f 8978,50. Koslelooze vergunningen tot uitoefening van het jagtbe drijf, vermeld bij art. 15 lilt. g der wet van den 13 Junij 1857 (staatsblad n°. 87), werden niet verleend. c. Visscherij in de binnenwateren. De visscherij op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen leverde wederom geene bevredigende uitkomsten op. Dc oestervangst was daarentegen voordeeligerdoch de oester wasvolgens mededeeling van het gemeentebestuur van Arnemuiden, door de ruime vangst minder in prijs. De oester- en mosselvangst leverde voor de visschers te Bruinisse bevredigende uitkomsten op. De visschers te Clinge bezigden zeven vaartuigjes voor de ansjovisvangst, die eene ruime hoeveelheid van die visch- soort aanbragten De ansjovis werd door de visschers zelve gezouten en grootendeels naar Belgie verzondende prijs bedroeg 1 en f 1,25 de honderd stuks. De ten getale van 36 onder de gemeente Graauw lig gende oesterbankenwerden door even zoo vele visschers bevischt. De vangst was beter en de prijzen der oesters waren hooger dan het voorgaande jaar. De opbrengst schal men op f 6000. De mosselvangst was te Philippine bijzonder gunstig. Een te Sint Annaland wonende visscherdie zich op het vangen van zeehonden en bruinvisschen toelegt, doodde 39 stuks van de eerstgenoemde diersoort. Voor de visschers te Tholen was de oestervungst voldoende. De vangst van mosselen en haring kon ruim genoemd wor den terwijl die van bol en ansjovis ongunstig was. Het getal der afgegeven visch-acten was als volgt: groote visch-acten tot het gebruik van alle geoorloofd vischtuig: 138; kleine visch-acten tot het gebruik van één geoorloofd vischtuig: 567. De regten wegens deze acten verschuldigd bedroegen t 1540,50, en die van het zegel met de opcenten 872,505, dus te zamen f 2413, Het getal der aan onvermogende personen kosteloos af gegeven vergunningen tot visschen, beliep 535 Voorts kunnen wij Uwe vergadering mededcelen, dal wij volgens haren wensch, aan den heer procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Zeeland uwe zienswijze heb ben medegedeeld, omtrent de wijze van meting der mazen van de netten, welke zaak ter sprake is gebragt bij het in uwe vergadering van den 5 November 1858, n". 12, behandelde adres van Johannes Dirlise, c s te Goes HOOFDSTUK XV. AmbacMs- en Fabrij ks-Nij verheid De meerdere bedrijvigheid welke zich op het einde van het jaar 1857 bij de calicots-wcverijcn liet bespeuren, en die gedurende het volgende jaar stand hield, nam in 1859 nog toe. Zij konden het geheele jaar door gaande worden gehouden, en ofschoon het getal der daarin gebezigde werk lieden nagenoeg hetzelfde bleef, was dat van de in dezelve vervaardigde stukken ruim tien ten honderd (meer dan in 1858. In betrekking tot de in dit gewest bestaande mcestoven kwam wederom weinig belangrijks ter onzer kennis. Wij deelen hieronder beknoptelijk mede, wat wij dienaangaande in de verslagen der gemeentebesturen vinden aangeteekend In Colijnsplaat 1 mcestoof met 10 werklieden; in Eile- woulsdijk 1met 9 werkliedenin Goes 2, ieder met 7 werklieden; in Kattendijke 2; in Kloetinge 1, met 7 werk lieden; in Krabbendijke 1, met 9 werklieden; iu Kruinin- gen 1, met 9 werklieden; in Verseke 1, met 10 a 11 werklieden. Gedurende den laatsten reedtijd zijn in de voormelde fa brieken bereid de navolgende meekrappen Colijnsplaat, meestoof de Vrede, 122 vaten onber. O en 38 vaten oorspronkelijke muilen, 7377 ponden racine Goes, meestoof de Liefde, 91 vaten onber., 30 oorspr. mull M, 42690 pd. racine en 17 balen afvalmeestoof de Zon 67 vaten onber. 0 en 18 vaten oorspr. mull. M 49000 pd racine en 35 balen muilen; Kattendijke, meesto- ven Holland en Zeeland, 32 vaten oorspr. muil. en 124000 pd. racine; Kloetinge, mcestoof den Berg, 88400 pd. rac Krabbendijke, meestoof de Drie Kwartieren, 24 vaten onber O, 276 vaten oorspr. muilen en 3323 pond. racine; Krui- ningen, meestoof 107 vaten onber O, 44 vaten oorspr. muil en 9647 pd. racine; Yersekc meestoof de Star, 127 vaten onber. 0, 42 vaten oorspronk. mull. M, 4 vaten verstampte muilen. M en 24721 pd. racine. Aangaande de overige in de provincie aanwezige fabrij- ken en trafijken achten wij het volgende der mededeeling waardig Goes. Een zaagmolen met 4 knechts Weekloon ƒ3,50, f 6 8. Ecne oliemolen met 3 knechts Weekloon, tezamen ƒ17. Eene leerlooijerij met 1 knecht, behalve de zoon des eigenaars Drie touwslagerijenaiseene met 3 jongensweekloon te zamen 5; eene insgelijks met 3 jongens; weekloon te zamen ƒ1,60; en eene waarin de beide zonen des eigenaars werkzaam zijn, en wier loon op ƒ1,20 's weeks berekend wordt. Eene aleohol-fabrijk ging te niet. Eene bierbrouwerij, met drie knechts, welke een week loon van 5 en 4,50 genietenbenevetis een kuiper met een weekloon van ƒ6. In 1859 is hieraan eene azijn- makerij verbonden Drie chocolaad-fabrijken. Eene patentolie-fabrijk met een knecht. Weekloon 5,25. Een laboratorium ter bereiding van geneesmiddelenmet een stoomtuig van 3 paardenkrachten en 1 ketelaan het zelve is eene disteleerderij van likeuren verbonden. Twee hoedenmakerijen, eene met 3 knechts, welke door een f 6 's weeks genotenen eene (die in 1859 werd op- gerigt) insgelijks met 3 knechts. Weekloon gemiddeld f 8. Ecne stroohocden-fabrijk, in 't bijzonder voor den boeren stand, met t mannelijke en 4 vrouwelijke werklieden Ver dienen 1 30, 1 50, 120, 80 en 40 s jaars. Eene fabrijk van verbeterde meekrap-bereiding, genaamd a Zuid-Beveland", met een stoomtuig van 30 paardenkrach ten en 2 ketels, is in 1859 weder in werking gekomen Eene mee- en garancine-fabrijkgedreven door een stoomtuig van 12 paardenkrachten, en lol onlangs met twee ketels zijnde thans nog een ketel in de fabrijk geplaatst Eene stoom-mcelfabrijk met grutlerij en pellerij. Eene sigaren-fabrijk Van de vier laatste fabrijken zijn geenerlei opgaven ont vangen Wemeldinge, eene bierbrouwerij met 2 werklieden Dag loon I, Van dc ambachls-nijverhcid vinden wij weinig bijzon ders vermeldenkele gemeentebesturen gewagen van den kwijnenden toestand waarin zij bij voortduring verkeert. HOOFDSTUK XVI. Handel en Scheepvaart. a Bi nncn 1 andsche handel. Dc aanvoer van granen en zaden uit de naburige eilan den aan de Middelburgsche markt, was in 1859 vrij min der dan in het vorige jaar. Men schrijft dit grootendeels toe aan het mislukken van dc meeste zomergewassen in 1868 De handel in meekrap was tc Middelburg het geheele jaar door vrij levendig. De aankoopen tot vervoer naar het bui tenland waren echter van weinig beteekenis. Te Goes bepaalde zich de binnenlandsche handel hoofd zakelijk' tot de voortbrengselen van den grond. Eene kleine hoeveelheid tarwe en gerst werd in het voorjaar ter uit voer naar Belgie aangekocht De handel in koolzaad had alleen plaats voor binnenlandsch debiet. Vlas werd wederom onbewerkt naar Holland verzonden Onberoofde meekrap werd meest voor binnenlandsch verbruiken racine voor de te Goes bestaande fabrijken aangekocht Van den klei nen voorraad appelen en peren, is nog veel ter uitvoer naar Engeland van de hand gedaan. Aangaande de jaar- en weekmarkten hebben wij wederom weinig vermeldingswaardigs vernomen. De veemarkt te Heinkenszand en de paardenmarkt te Nisse werden verzet. Wij hechten onze goedkeuring aan de ter zake betrekke lijke besluiten van de gemeenteraden niet, dan na aan de gemeentebesturen de gelegenheid te hebben gegeven de bezwaren die bij hen dienaangaande mogten bestaan aan ons kenbaar te maken. b, Buitenlandsche handel. Van de twaalf schepen welke in 1859 door de Handel maatschappij voor eene retourlading op Middelburg werden bevrachtbehoorden er slechts 3 aldaar te huis, uithoofde geene der zich te dier plaatse bevindende bodems aan de beurt lagen. De lage vrachten waren oorzaak dat verscheidene Middel burgsche schepen werden opgelegd in afwachting hunner beurt lot bevrachting door de Handel-maalschappij De overige schepen vertrokken meerendeels met eene lading steenkolen naar Oost-Indie of China, om aldaar verdere vracht te zoeken of zich met de kustvaart bezig te houden. Men had het verlies te betreuren van een bodem, die, met eene volle lading, op de Engelsche kust verging. Een ander schip werd ter slooping verkocht. Te Goes bestond de invoer van buitenslands in twee scheepsladingen timmerhouten in de voor de fabrijken en het huishoudelijk gebruik aldaar benoodigde steenkolen, e. Binnenlandsche Scheepvaart. Door middel der op Rotterdam varende stoombooten der zeilvaartuigen welke op Gouda, Dordrecht, Bergen-op- Zoorn, Middelburg en Zierikzee varen, wordt te Goes in de behoeften der communicatie voorzien, niettegenstaande alles aan de vrije concurrentie is overgelaten. HOOFDSTUK XVII. Inrigtingen in verband staande met de uitoefening van handel en andere bedrijven. a. Maten en gewigten. Van alle zijden ontvingen wij de verzekering, dat de op bet stuk van maten en gewigten beslaande verordeningen, op weinige uilzonderingen na, behoorlijk worden nageleefd. Ter zake van overtreding der verordeningen, stonden te regl, in het arrondissement Goes 69. Het bedrag der gedurende het jaar 1859 ontvangene ijk— loonen, voor zooveel de maten en gewigten betreft, was: in het ijk-arrondissement Goes 972,545. De vermeerdering wordt deels aan het strengere toezigt, deels aan eenige meerdere ontwikkeling der winkelnering ten platten lande toegeschreven, het toenemend gebruik van Nederlandsche maten en gewigten bij de landbouwers schijnt cchtcr daaraan almede niet vreemd te zijn. d. Broodzetting Van de besturen van verschillende gemeenten, alwaar vroeger de broodzetting is afgeschaft, ontvingen wij de me dedeeling, dat uit die afschaffing geen ongcrijf voor de in- gezenen is ontstaan. Hiermede ons verslag besluitende enz. GOES, drukkerij van F. KLEEUWENS ZOON, Uitgevers der Goessche Courant.

Goessche Courant | 1860 | | pagina bijlage 1