WERKTUIGEN Zaturdag 11 Augustus I860. Tentoonstelling N°. 62. 1860. INTERNATIONALE WEDSTRIJD GRJUNimiWERKTUIGEN ADVERTENTIEN. LANDBOUW VEREENIGING, BUITENGEWONE GOIM1E COURANT. VAN IN DEN WILHELMINA-POLDER bij GOES. Op de algemeene vergadering der Algemeene Koninklijke Landbouw Vereeniging, in Mei 11. te 'sGravenhage gehouden, was bepaald dat een internationale wedstrijd van stoomploegen en graaninaaijers zou plaats hebben; voor beide werden twee prijzen uitgeloofd, 1200en f 500,als eerste, de gouden medaille als tweede. De noodige maatregelen werden genomen om binnen- en buitenlands kennis van het voornemen te geven, waartoe 's konings gezanten bij de verschillende hoven welwillend hunne hulp leenden. De prijzen waren van dien aard, dat men meende op inzending te kunnen rekenenmaar ten opzigte der stoomploegen zag men zich zeer teleurgesteld; er kwam niet eene aangifte. Toen het bestuur de zekeiheid daarvan bezat, werd dit in allerijl bekend gemaakt. Menig een die het voornemen had opgevat in den Wilhelminapolder te komen, zag er nu van af, terwijl het hoogst ongunstige weder van den 8 en 9 Augustus er nog meerderen afschrikte. Vier werktuigen waren inmiddels te Wilhelminadorp aan gekomen; de beproeving zou den 9 Augustus plaats hebben, het land was gereed en afgebakendde keurmeestersde heeren P. A. Bakker Korff te Haarlem, van der Breggen te Waddinxveen, J. Koert te Middelharnis en dr. W. C. H. Staring te Haarlemwaren op bunnen postdoch de regen viel den geheelen dag bij stroomen neder, de grond was door weekt en onbegaanbaar ten gevolge waarvan betook met den besten wil, onmogelijk was iels uit te voeren. Na vergeefsche pogingen trok men onverrigler zake heen. Tegen alle verwachting was het weder op den 10 gunstig; des morgens ten 9 ure waren de werktuigen op een tarweveld, ligten grond, aan de oostzijde van den haven, over de meekrap-fabriek, aan den gang en werkten daar in het bijzijn van vele belangstellende toeschouwersuit verschil lende streken van ons vaderland zamengevloeid. Het werktuig van doctor Mazierdoor den heer Peignat ingezondenge raakte spoedig onklaar en nam geen deel aan den wedstrijd, die ten 2>/2 uur, ten overstaan van keurmeesters, in de nabijheid van het Katsche veer, op een tarweveldzwaren grond, plaats had. Kortheidshalve wordt naar het verslag der keurmeesters verwezen dat van den navolgenden inhoud was: Er waren vier werktuigen ter mededinging aangekomen; een vijfde uit Engeland overgezonden isdoor nog niet bekende omstandighedenniet teregt gekomen terwijl een zesde werktuig, Hussey's Graamnaaijer, door Drag te Londen verbeterd, reeds sedert drie jaren in den Wilhelminapolder voorhanden, niet heeft mede gedongen. De mededingenden waren 1 een één-paards-werktuig met eenen de schoven afharken- den arbeider, ingezonden en bestuurd door Cuthbert, firma R. Cuthbert O, te Bedale in het graafschap York, zijnde dit werktuig een verbeterde Hussey. 2°. het bekende werktuig van Burgess Key, het werktuig van Mac. Cormicz hetwelk zijdeling, door schroeven, het graan in eene zwade nederiegt. Het werktuig werd gevoerd door denzelfden werkman van de inzenders 1 dieop Rusthoek te Loosduinenden grasmaaijer van Allan, van dezelfde fabrikanten, bestuurd heeft. 3». het werktuig van Wood in Amerika, door Cranston te Londen ingezondenmet eenen der schoven af- j barbenden arbeider, hetzelfde werktuig dat op Rust hoek, als grasmaaijer, den derden prijs behaald heeft, en dat hier door denzelfden Engelschman werd be stuurd. De agenten in Nederland voor deze beide laatste werktuigen zijn Kaiser en Schwerlz te Amsterdam. 4". Het vierde werktuig was de één-paards-graanmaaijer van Doctor Mazier in Frankrijkbestuurd door diens agent te Amsterdam, Peignat. Rij de eerste proeve beschadigde dit werktuig zoodanig dat het verder geen deel aan den wedstrijd heeft genomen. De aanhoudende regen van donderdag 9 Augustus belette volkomen dien dag de voorgenomen proeven voor de keur meesters en leden der Vereeniging te nemendie alzoo uitgesteld zijn tot vrijdag namiddagterwijl er des voor- middags voor het publiek gemaaid is, dat in groote hoe veelheid was toegestroomd. Bij de beoordeeling dezer werktuigen hebben de keur meesters allereerst getracht om den prijs te bepalen waar voor liet graan door hen gemaaid wordt N°. 1 cuthbekt. NO. 2 BURGESS A KEY. N°. 3. - 1,50 - 1,50 310 420 84 - 2,10 - 2,50 - 1,50 310 De inkoopsprijs te Londen ge leverd is 22, 42 scb. 10 en 35 off 264 510 Twintig ten honderd dezer sommen zijn gerekend voor on derhoud of vernieuwing in zes jaar, en voor rente -52,40 - 102 40 dagen jaarlijks zal men de werktuigen kunnen gebruiken zoodat dan deze kosten dagelijks zijn- 1,32 - 2,55 Cuthbert en Wood behoeven elk twee, zich afwisselende, af- harkers van 't graan, waarvan de eerste zwaarder werk verrigten dan de laatste3, Burgess Key behoeven eenen begeleider daags tegen De voerlieden, daags - 1,50 De gemiddelde kracht door de paarden aangewend, gemeten met eenen krachtmeter van Becker te Arnhem, bedroeg nederlandsche ponden100 Terwijl het paard bij Cuthbert in een lemoen trekt en met den rug kracht uitoefent, kan deze niet geheel door den krachtmeter aan den knuppel gehecht bepaald worden, zoodat deze bier geschat is op ned. pond 150 Van een paard, tien uren daags werkende, kan niet meer gevergd worden dan eene krachtsaanwen ding van 75 ned. pond., zoodat de maaijers wissel-spannen zullen noodig hebbenhetgeen daags voor elk vordert Alle deze sommen maken dus eene dagelijksche uitgaaf van. f 9,82 13,55 De aan elk mededinger toege wezen 20 ned. roeden te maaijen graan zijn afgemaaid in minuten 46 40 Tegen 10 uur werkens gere kend zou dit maken per bunder, f 3,77 f 4,52 maar terwijl hier bij eiken omgang steeds de overhellende zijde van het graan gemaaidde liggende voorbijgegaan is, zullen werkelijk die kosten omstreeks de helft min der bedragen - 1,88 - 2,26 De beide werktuigen van Bur gess Key en Wood hebben has pels om 't graan op de zaag te be zigen. Cuthbert heeft er geen. Het gewigt der werktuigen is ned. pond350 750 De breedte van het geheele werktuig ned. el. 2,52 De breedte van de zaag of de breedte der snede ned. el. 1,55 1,77 De maaijers hebben dienten gevolge elk de 20 ned. roeden afgemaaid in gangen 15 12 De beide eersten zetten de zaag gemakkelijk uit het werk door eenen hefboom; bij Wood geschiedt dit moeijelijker. Het ligten van de snijdende gedeelten geschiedt bij Cuth bert met eene schroef aan het lemoen bij Burgess door een' hefboom aan de buitenzijde en schroef aan de binnen zijde bij Wood door een' helbooin aan de binnenzijde; bij allen genoegzaam even gemakkelijk. Burgess en Key maken het wenden gemakkelijker door het wieltje aan de buitenzijde te kunnen verdraaijen met den hefboom. De landen der zaag zijn gekapt bij Burgess en Key met gladde snede bij de beide anderen. Alle deze bijzonderheden zijn echter niet van dien aard, dat zij aan een dezer werktuigen, de voorkeur verre boven de anderen schijnen te moeten doen toekennen. De lengte der afgemaaide stoppels was bij allen gelijk en zoo kort als 't mogelijk is om met de zigt te maaijen. Bij greppels in 'tland of tegen den grond liggend graan bleven de stoppels bij allen wel eens langer, en allen over wonnen zwarigheden, door den stand van het graan ver oorzaakt, op gelijke wijze. Alleen bestond er een aanmerkelijk onderscheid in de wijze waarop het graan op 'tveld werd neèrgelegd. Bij 14,18 44 f 5,18 - 2,59 480 2,95 1,77 14 Burgess en Key kwam het graan hoogst regelmatig in eene zwade te liggen zonder dat er eenige halmen in de stop pels achterblevenen waarvan 2 bindersin 2 uur 24 min., 354 regelmatige schoven hebben kunnen binden; van de 20 afgemaaide roeden namelijk. Bij Cuthbert daarentegen lagen de schoven ongelijk ge vormd en ruw daarhenen geworpen, terwijl er vele halmen op den gang in de stoppels verspreid lagen, welke alzoo niet opgebonden werden, welk gebrek eveneens, zoo niet meer, bestond bij Wood. Bij Cuthbert bonden 2 binders in 2 ur. 14 min. 390 onregelmatige schoven, bij Wood in 1 uur 45 min. 273 groote zeer onregelmatige schoven. Het nederleggen van het graan was bij Burgess en Key zooveel beter dan bij de anderendat zulksnaar het oordeel der keurmeesters, ruim de meerdere kosten, 0,38 per bunder, die dit werktuig boven dat van Cuthbert ver- eischl, vergoeden Aangenomen dat de beide andere werktuigen op gelijke wijze het graan nederleggen, zoo verdient Cuthbert de voorkeur omdat hij f 0,71 minder dan deze per bunder vereischt. Hieruit is van zelve voortgevloeid dat de keur meesters hebben geoordeeld te moeten voordragen: voor den eersten prijs van ƒ500, het werktuig van Burgess en Key, voor den tweeden prijs, de gouden medaille, dat van Cuthbert. en voor eenen derden prijs, eene zilveren medaille, dat van Wood door Cranston ingezonden. Dit verslag werd heden morgen ten 10 uren uitgebragt in eene vergadering, gehouden in de societeitszaal te Goes. De voorzitter, Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeestopende haar met eene aanspraak, waarin hij doel en strekking der Vereeniging uiteenzette hoe het steeds meer toenemende gebrek aan handen bet gebruik van werktuigen meer en meqr noodzakelijk maakte; hoe deze tijd en geld spaarden en het alleen mogelijk zouden maken om op den duur de mededinging met vreemden vol te houden, doch dat men, door de ondervinding geleerd daarom toch niet behoefde te vreezen, dat het immer aan werk voor de arbeiders zou ontbreken hoe het gebruik van maaiwerktuigen in Enge land Amerika en elders steeds toenam en beweesdat zij in eene werkelijke behoefte voorzagen. Nederland was vroe ger in zijnen landbouw verre bij de meeste andere natiën vooruit geweest; het paste ons te zorgen, dat wij niet ach teraan kwamen en, konden wij geene naburige volken over treffen trachten moesten wijhen te evenaren. Het voorstel om eenen derden prijs, de zilveren medaille, uit te reiken werd door de vergadering goedgekeurd. Na een woord van dank uitgebragt te hebben aan de Zeeuwsche Maatschappij van landbouw en de regelings-com- missiedie uitmuntende maatregelen genomen had waardoor de zaak, naast het gunstige weder, voornamelijk tot een goed einde gekomen was, begaf men zich, door muziek voorafgegaan, naar de Stoofweide, waar jonge dames de drie bekroonde werktuigen bekransten. Verschillende werktuigen onderanderen van Richard, Gar ret and Sons waren hier ten toon gesteld; met een stoom- dorschwerktuig, aan den Wilhelmina-polderbehoorende, werden voor de oogen van het publiek drie voeren gerst gedorscht. Des middags ten 4 ure vcreenigden zich de leden der Vereeniging, en andere Landbouw-Maatschappijen en de inzenders aan eenen vriendschappelijken maaltijd. Wij mogen dit verslag niet eindigen zonder met lof te gewagen van de gulle zeeuwsche gastvrijheid, wederom zoo overtuigend bij deze gelegenheid ten toon gespreid en van de beleefdheid waarmede de leden der Sociëteit: «van ongenuchten vrij hunne lokalen ten behoeve der vereeniging hebben aangeboden. Bij de boekhandelaars F. KLEEUWENS ZOON te Goes, is a 5 cents verkrijgbaar: LIJST DER OP DE DER ALGEMEENE KONINKLIJKE gehouden te GOES DEN 11 AUGUSTUS 1860 MET OMSCHRIJVING EN PRIJSOPGAVE. Goes. Drukkekij van F. KLEEUWENS ZOON.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1