N°. 60, 1860. 47ste Jaargang. ADVERTENTIE. BEKENDMAKINGEN. GOME fjg| COURANT, De uitgave dezer Courant gosohiedt Maandag en Donderdag I Mnon/I«/» i* I I Gewona advertentiën worden a 20 ets. do regel geplaats t. avond, uitgezonderd op feestdagen. iTlclfi11 (Iflil U A.II1* USlllS. I Qoboorte- huwelijks- en doodberigton, van 1-8 regels a f l.ao De prijs per kwartaal la 11,70 franco per post f 1,90. O O j behalve het aogelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. £*r' gemeente zich bevindende officieren, onderofficieren en ver" dere leden der schutterij, die ter erlanging van het eerctecken ingesteld bij zijner majesteits besluit van den 5 december, f 851 voor EERVOLLELANGDURIGE, WERKELIJKE DIENST nu be SCHUTTERIJEN in de termen zijn gekomen en verlangen daarmede te worden begiftigd brengen zulks ter kennis van de belangheb benden, met verzoek, om, met overlegging van eenen staat van dienst, waaruit blijkt, dat zij gedurende vijftien jaren en langervoor zich zeiven in werkelijke dienst zijn geweest en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedragen, van hun verlangen om met het bedoelde eereteeken begiftigd te worden, aan burgemeester en wethouders te doen blijken vóór of uiterlijk op den 16 dezer, ten einde door hen ten bepaalde tijde gevolg aan de bekomene aanschrijving kunne gegeven worden. En opdat dit algemeen bekend zij zal deze worden af gekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes den 6 augustus 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Eene depêche aan de Nieuwe Rolt. Cour. dd° Batavia 7 junijmeldtdat de stand van zaken in Nederlandsch- Indie over het algemeen bevredigend luidt. De eerste kamer der staten-gencraal zal heden middag ten 2 LuceJjare .werkzaamheden .hervatten. De wetsont werpen, die zij te behandelen zal hebben, zijntot het doen aanleggen van spoorwegen voor rekening van den staat; 2°. wijziging en nadere vaststelling van het eindcijfer van het Xe hoofdstuk .der staatsbegroting voor liet djqnstja%r 1859; —,■8°. verhooging van Jioofdstuk X -der staats- begrooting voor het dienstjaar 1860; 4°. onteigening van perceelen ten behoeve der verbetering van den Ho|land- sclien IJssel; 5°. onteigening van perceelen ten behoeve van den .aanleg van het kanaal van Assen naar Groningen, genaamd 'het NoordsWillemskanaal6°. jwijzigipg van hoofdstuk II der staatsbegrooling voor 1859; ,7°. uit gaven wegens verstrekkingen door het departement van oorlog, dienst I860; <8°. onteigening van perceelen ten behoeve van de verbrceding der Helmstraat te Maastricht; 9(1 rege ling van het fonds voortspruitende uit koopprijzen van do meinen, voor de dienstjaren 1859 en 1860; 10. natu ralisatie van A. J. 'F. M. G. sidder pan tfer Jflenne en vijf anderen; ..-r Irl0. verliopgiijg van hoofdstuk V der slpatsbe- grooltng voor '1860 (uitgaven tot aanleg van spoorwegen van staatswege); 12voorstel van den beer Slaat -toi Oldhuis lot af koopbaarstelling der tienden. Bij de tweede kamer der staten-generaal zijn aanhangig gebleven de volgende wels-ontwerpen1°. omtrent het be graven van lijkende begraafplaatsen en de begrafenis kosten 2°. vereenigiiig van rijksdomeinen met het kroondomein; 3°. bepalingen omtrent den doortogt en het vervoer van landverhuizers; 4°. afschaffing der sla vernij in West-Indie; 5°. nieuwe regterlijke inrigting; 6°. aanvulling dor bestaande wetgeving omtrent strafbare poging tot misdaad. Bij Z. M. besluit is benoemd tot subst. griffier bij de arron- dissementsreglbank alhier, mr. A. J. van Hoek, thans procureur bij de arr. regtbank te Brielleuit welke betrek king hem een eervol ontslag is verleend. Wij kunnen verzekeren, dat het berigt, in buitenlandsche bladen voorkomende, dat het hollandsche gouvernement, in zijne circulaire aan de nederlandsche diplomatieke agenten buiten 's lands zou te kennen gegeven hebben dat het zich nopens de gebeurtenissen in Syrië met het fransche zal verstaan, om aan die mogendheid eventueel zijne mede werking toe te zeggenongegrond is en dat derhalve de redeneringen die binnen- en buitenlandsche dagbladen daarop hebben doen steunen, van zelve komen te vervallen. in reserve bevinden, den lsten oetober a. s. bij die corpsen in activiteit zullen worden opgeroepen, om aldaar gekleed en in den wapenhandel geoefenden voor den tijd van een jaar bij gemelde corpsen in werkelijke dienst gehouden te worden. Verleden vrijdag had te Middelburg de aanbesteding plaats van het door klinkerbeptrating vervangen van oen gedeelte keistraat op den 's Heer Hendrikskinderendijk van af mijl paal n°. 13, waarvan aannemer werd de heer F. W. Goossen alhiervoor f 3241, - Dezer dagen zijn de tiende-verhuringen in Zuid- en Noord- Beveland afgeloopenondanks de hagelschade die op laatstgemeld eiland nog al van invloed op enkele verhuringen was, zullen de eindcijfers van de opbrengst die van het vorige jaar overtreffen, 't welk men toeschrijft aan den hoogen stand der graanprijzen in 1860, vergeleken bij die van 1859. Volgens een schrijven uit Yzendijke, wordt de schade door den jongstleden hagelslag aldaar aan de veldvruchten toege- bragt, approximatief berekend, als; te Yzendijke f 94,676. Hoofdplaat f 110,019 en Biervliet f 201,981 zamen f 406,676. Alleen in de kom .van de gemeente Yzendijke, zijnvolgens de aanteekening van een der glazenmakers welke zich in reünie hebben gesteld, voor de aanzienlijke som van f 4150,aan glasruiten ingezet. Verleden Zaturdag had tusschen onder-officieren en kor poraals der dienstdoende schutterij alhier weder eene schie ting plaatsom prijzen door heeren officieren daartoe uitgeloofd.Deze bestonden uit keurige ornamenten meest op het rooken toepasselijk.De eerste prijs werd behaald door den sergeant majoor Stokmans met 15 punten; de 2e door den korp. A. Lindhout met 13 p.; de 3e door den korp. Ramondt met 9 en de 4C door den korp. Schou- wenberg met 6 punten. Heden heeft men een aanvang gemaakt met het met selwerk ter opbouw van het aanbestede 2e perceel der gevangenis alhier, terwijl wij ook vernemen dat eerst daags eene proef met het stoken ypn het lang verwachte gaslicht zal genomen worden. Met minder genoegen en ten spijt van velen zal vernomen worden, dal n°. 1 van hqt programma van den wetstrijd in den Wilhelmina-polder, zal vervallen. De engelsche fabrikanten hebben er bezwaar in gevonden de werkluigen, bij de stoomcultuur in gebruik, toe te zenden.Bij de uitgifte van nieuwe programma's heeft het bestuur daarvan met leedwezen kennis gegeven. Donderdag 9 augustus a. s. wordt dus eerst aanvang ge maakt met de beproeving der korenmaaiwerktuigen voor de jurij en de leden der vereeniging. Dezer dagen is gelijk wij mededeeldente 's Hage een door den minister van binnenl. zaken benoemden raad van hoofd-beambten van den waterstaat vergaderd geweest, tot het onderzoeken der middelenom de zeeweringen in Zeeland te verdedigen. Ten gevolge dier bijeenkomst, zullen ecnige leden van bovengenoemdep raad op verschil lende plaatsen in Zeeland een onderzoek in loco doen. Als eene bijzonderheid wordt van het dorp Ilollumeiland Amelandgemeld, dat zich aldaar een echtpaar bevindt de manMeindert Lolkes Kanger genaamdeergisteren zijn 92«teD verjaardag vierde, terwijl de vrouw, Trijntje Wijn berg, 87 jaren telt en zij reeds 60 jaren gehuwd zijn, beide zijn nog in het bezit van al hunne zintuigen. De man geboren met twee armen, maar slechts met éóne hand, oefent nog hel boerenbedrijf uitgepasseerde jaar wedijverde bij nog met een jongman in het grasmaaijende stok zijner zeis is van een bijzonder maaksel en sluit om de stomp van den eenen arm, waarin hij zooveel kracht heeft, dat hij een emmer met water regluit kan steken. Ofschoon kinderloos zijnde en een sober bestaan hebbende, hadden zij toch het genoegen onderscheidene kinderen hunner familie te hebben groot gebragt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Tot dit nummer behoort een BIJVOEGSELbehelzende het vervolg en slot van het raadsverslag van 30 Julij jl. benevens een vervolg van het uiltreksel uit het verslag van den toestand der provincie Zeeland in 1859. PLAATSEL IJ KBE.STUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, verwittigen bij deze de belanghebbenden Dat de gewone J A AT3M ATT t^-T binnen deze gemeente zal worden ingeluid op Zaturdag den 18 Augustus en beginnen op Dingsdag den 21 daaraanvolgende ,ep. eindigen op Dingsdag den 4 September daflwaa. Dat op dezelve geene KwakzalversHoroskooptrekkers en dergelijken toegelaten, en alle DraaibordenDobbelspelen Rijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen, vóór den hierboven be paalden aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij en met opgave der benoodigde breedte m nederlandsche oliemaat, zullen moeien geschieden aan de marktmeesters aan welke een ieder, alvorens te kunnen worden toegelaten, dcszelfs patent zal moeten vertooncn. Voorts, dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 14 julij 1860. "Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C PILAAR. DE BURGEMEESTER VAN GOES, maakt bekend: Dat, ter voldoening aan art. 36 der wet van den 29 maart 1833 (staatsblad n°. 4) de lijsten der schattingen' en lellingen der Personele Belasting in deze ge meente, over bet dienstjaar 18601861 ter secretarie zijn neder gelegden dat ieder belastingschuldige daarvanvoor zoo veel hem aangaat, inzage zal mogen nemen of tegen la taling van tien cents, uittreksels kan bekomen. En opdat niemand deswege onwetenheid voorwende, zal deze op gebruikelijke wijze worden publiek gemaakt. Gedaan te Goes den 4 augustus 1860. De Burgemeester voornoemd M P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, verwittigen de daarbij belanghebbenden: Dat door hen, ter voldoening aan de circulaire van den heer commissaris des konings in de provincie Zeeland, van den 22 oetober 1850, A. n°. 6583', 3de afdeeling (pro vinciaal blad n° 144) voor of op den 1 september van elk jaar, opgave behoort te worden gedaan, 'betrekkelijk de in de gemeente plaats gehad hebbende GEHEELS SLOOPING TAN GEHOUWEN, en noodigen mitsdien de ingezetenen uit, voor zoo ver zoodanige Slooping van eenig gebouwd eigendom mogt hebben plaats gehad, daarvan ter secretarie dezer gemeente, aan gifte te doen vóór den 25 der loopende maandals kun nende alleen in dat geval, daarop gelet worden bij de verandering in den aanslag voor de eerstvolgende dienst te maken. En opdat niemand onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan te Goes, den 6 augustus 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. PILAAR. DE BURGEMEESTER VAN GOES, maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend Dat het kohier n°. 2 der PERSONELE BELASTING over het dienstjaar 1860 op den 2 dezer door den heer commissaris des konings in deze provincie excutoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden is. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes den 6 augustus 1860. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, willende voldoen aan de circulaire van den commissaris des konings in de provincie Zeeland, van den 19 januarij 1852, A. n», 103, le afdeeling, (provinciaal blad n°. 11) hou dende uitnoodiging om jaarlijks vóór of uiterlijk op den 20 augustus in te zenden eene opgave van de in deze Volgens het 's Grav. Weekblad zijn er reeds pogingen aangewendom aan den heer van Bosseop nieuw de portefeuille van financiën op te dragenwaarvoor die heer beleefdelijk heeft bedankt, liet blad meent daaruit te mogen afleiden dat het gerucht omtrent het altreden van den minister-president niet uit de lucht gegrepen is. Men verneemt, dat Z. M. bepaald heeft, dat de miliciens der ligting van 1860die in mei II. zijn ingedeeld bij de 1E, 2e, 3», en 4C rcgcnicnten dragonders en zich thans DUITSCHLAND. Omtrent de gisting onder de inuzclmansclic bevolking in hel lurksche rijk wordt gemeld, dat die gisting zich reeds beeft uitgestrekt tot de eilanden van den Archipel en dal onder anderen te Rhodus de soldaten van liet garnizoen hunne achterstallige soldij hebben gevorderd, niet bedreiging van anders de christenen le zullen vermoorden. De gouver neur van het eiland heeft zich dien tengevolge genoodzaakt gezien aan de christelijke bevolking eene gedwongen leening van 100,000 piasters op te leggen.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1