IN0. 50. 47ste Jaargaiig. ^ÊÈSÊÊÈ» 1800. GOME (OtltVM. S De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I i Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. 1 If l(lflll{l(l IS /•'O «911111. {Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 Do prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j O J behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Tot dit nummer behoort een B1JDLAADJE houdende een UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Zeeland, door Gedeputeerde Staten uit- gebragt aan de Provinciale Staten, in de zomer vergadering van 1860. PI-A AT SËLIJK BËSTUUB. BESENDBIAaiIVG- BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze Ier kennis van een ieder die het aangaat Dat in de maand julij 1861 te Haarlem zal geopend worden ecne algemeene nationale tentoonstelling van nij verheid waartoe de voorwerpen in de maand junij van dat jaar zullen moeten ingezonden worden. Zij noodigon de nijveren onder de ingezetenen uitom door inzending van geschikte voorworpen medetewerken lot bevordering der nationale nijverheid. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 21 julij 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. BIHNENEANDSCHE BERIGTEN. De beraadslagingen over de spoorwegen zijn sinds onze vorige opgave over art. 2 voortgezet en verschillende amen dementen op de voorgestelde lijnen ingediend. Iledeu werden de vierde tot de zevende lijn afgehandeld met ver werping 1°. van het amendement van de beuren van, der Linden en van Iloëvell om in de 4C lijn het uitgangspunt te nemen van Zwolle of Deventer over Almelo in plaats van Zutphen (door de regering voorgesteld) en 2°. van het amendement voorgesteld door dhr. Sirens om in dc zevende lijn bij te voegen Roermond. Hierna zijn behandeld de achtste en negende lijnen (verbinding van het midden des lands eensdeels over Maarsbergen naar s' Bosch enz. en anderende.els van Rotterdam over Dordt en den Moerdijk naar Breda).—Nog zijn ver schillende amendementen voorgesteld. Morgen voortzetting. Door de late aankomst van het telegram is dit in verschillende afdrukken niet opgenomen. De memorie van beantwoording op bet centraal verslag nopens het ontwerp van wet op de regterlijke inrigting is thans gereed. Onderscheidene punten worden door den minister toegegeven en diensvolgens door hein een gewijzigd i ntwerp van wet overgelegd. De minister verklaart oteri- gens dat het hem aangenaam geweest is te ontwaren dat de hoofdbeginselen tot minder verschil van gevoelen aan leiding gegeven hebben. Volgens dc te s' Hage in omloop zijnde geruchten zon genoemd wets-onlwcrp, in het tegenwoordig zitting jaar van de tweede kamer niet meer worden behandeldmaar zou de kamer na afdoening der spoorweg-wet en van cenige minder, belangrijke ontwerpen, uit een gaan. Men verwacht dat de discussiën over het spoorweg-ontwerp in deze week ten einde zullen gebragt worden. Naar wij vernemen, is een nieuw ontwerp-larief van regtcn op den in-, uit- en doorvoer, bij den raad van state aanhangig. Van eene geachte hand ontvingen wij het volgende «Verleden vrijdag vierde de Zuid-Bevelandsche Onderwijzers- Vereeniging op hare gewone jaarlijksclic algemeene vergadering plegtig baar 25jorig bestaan. De fraai versierde zaal en dc kleine tentoonstelling van voorwerpenop het onderwijs betrekking hebbende, verschaften terstond een' aangenomen indruk, die reeds tot aanvankelijke feestvreugde stemde, welke nog verhoogd werd door do meer dan gewone deelneming der leden. De heer J. Jillc, onderwijzer te 's Heer Arendskerke, die een werkzaam aandeel heelt gehad in de oprigting der Verecniging, trad, bij het doen zijner feestrede in eene geschiedkundige beschouwing dor Vereeniging, van haar ont staan af tot op heden en deed inzonderheid zien op welk terrein van werkzaamheid hare krachten gerigt waren. Zoo hoorde men met genoegenbehalve van de andere inriglingongewagen van de oefenschool ter opleiding van jonge lieden tot onderwijzers. En inderdaad, wie kan in de maatschappij een' stand noemen, die zelf voor dc wetenschappe lijke opleiding lot dien stand zorgt, zonder eenig stoffelijk voor deel de Z.-Bev. Vereeniging loonde niet dc daad, gedurende 15 jarendat de tijd gebiedend cisclit, die opleiding niet aan liet toeval over te latenmaar zoo veel mogelijk te moeten bevorderen. De ten dezen jarc verleende subsidie a f 500,van 's rijks wege aan genoemde oefenschool is thans eene niet geringe waardering van dc pogingen der Z.-Bev. Vereeniging. Mogl zij op dezen dag zich zoo verheugen in haat' zilver-feest, liet zal wel inzonderheid ook daarom zijn dat dit jaar haar streven op zulk eene waardige wijze is bekroond geworden. Geen lief zonder leed: bij het doorbladeren van de ge schiedenis der Vereeniging traden voor het oog der verbeelding soms mannen op, wier plaats het zoekend oog in deze verga dering te vergeefs vond. Ook de mandie vroeger aan liet hoofd der Vereeniging stond zijn naam alleen stond thans boven do gulden letteren van dien der Vereeniging: een stille traan van weemoed werd hem gewijd. Doch zijne voetstappen kunnen niet nalaten gedrukt te worden door anderen De mandie thans zijne plaats heelt inge nomen, geeft reeds le vele bewijzen van krachtig bevor deraar te zijn van het onderwijsnog zoo menigwerf stiefmoederlijk behandelddan dat die onopgemerkt kunnen blijven, om zich voor de Vereeniging alles goeds te beloven. Do heer dille, wien de taak, om voorganger te zijn van deze feestviering in zijne hooge jaren niet te zwaar viel heeft gewis zijne ambtgenooten ten prikkel verstrekt, om met volhardenden ijver voor dc Vereeniging werkzaam tc blijven. De huishoudelijke werkzaamheden namen hierop een' aan vang en deden zien, waarmede de vier onderwijzersgezelschap pen in de maandelijksche vergaderingen zich onledig houden. Gelijk de feestrede werd voorafgegaan zoo worden de andere werkzaamheden afgewisseld en gesloten met opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigde gezangen; terwijl menige bijdrage en toast getuigden van verhoogden zin en gepaste feestvreugde. Wij twijfelen niet, of deze dag zal bij de onderwijzers in Zuid-Bevcland nog lang eene aangename herinnering achterlaten." Bij de jaatlijksche schijfschieting door heeren officieren, onder-officieren en korporaals der dienstdoende schutterij alhier, hij welke gelegenheid men onderling prijzen voor f den wedstrijd uitlooftwerd de eerste prijseen paar keurige vazen, behaald door den lieer kommandant met 27 punten in 10 schoten, waaronder 3 rozen; de tweede, eene nette portefeuille tevens sigarenkoker, door den sergeant de Beste met 10 punten, zijnde twee rozen in hetzelfde getal schoten; de derde, eene porte cigares, aan don fourrier Janssen mei 9 punten in de twaalf scholen staande met den len luitenant de Jongh in tien schoten op zeven punten gelijk, welken laatsten de vierde prijseen fraai luciferdoosje ten deel vielde vijfde prijs, eene surprisegesteld voor hem die op één na dc minste punten school, viel te beurt aan den sergeant Slokmans. Door een onbekende gever of geefster zijn aan den ker kerand der ncd. Iicrv. gemeente te Schore (classis Goes), twee sierlijk bewerkte kannen ten geschenke gegeventot gebruik bij het II. Avondmaal. Hiervan dankbaar melding makende hoopt de kerkeraad dat dergelijke bewijzen van belangstelling in zaken van godsdienst en kerk navolging vinden mogen. Nog hebben de berigten aangaande de door den storm van lieden vóór acht dagen toegebragte schade aan den te velde staanden oogst geen einde. Uit liet vierde district vernamen wij nog zoo even, dat in de gemeenten Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke het verlies onberekenbaar is; ver schillende landbouwers zijn als 't ware ten grondemenig veld draagt ter naauwernood de sporen van het geen er opgestaan heeft, men verkoopt liet vco bij gebrek aan voeder. Onder de gemeente Hoofdplaat berekent men de schade aan den oogst van één' landbouwer toegebragt niet minder dan op f 20,000, terwijl een geloofwaardig persoon verklaarde dal des woensdags nog een stuk ijs was ge vonden ter grootte ccner handpalm, en dat in 't hartje van den zomer, twee dagen nadat dit gevallen was! Wie maar ccnigzins daartoe in staat is helpt aan het herstellen der glasruiten. Hoe ccnc dergelijke verwoesting op do arbeidende klasse nadeclig terugwei kt laat zich begrijpen, vele handen en nagenoeg geen werkterwijl ook elders iedereen voorzien is. Niettegenstaande die gelijsterde plaatsen ecu bedroevend gezigt opleveren, gaal menigeen zich overtuigen van die maar al te treurige waarheid. Van tijd tot .tijd worden aan dc regering verzoeken gerigt, oni aan personen uit Nederland afkomstig, doch die zich als landverhuizers naar elders hebben begevenhij liet niet verwezenlijken hunner vooruitziglcn buiten 's lands, middelen te verstrekken om lien in slaat le stellen naar Nederland terug le keeren. Maar bijzonder is zulks het geval met dezulken die naar Brazilië zijn gegaan. Daar aan die verzoeken geen gunstig gevolg kan worden gegeven, kan daaruit voortvloeijen dat zulke personen buiten 's lands in ongelegenheden en in meer of min kommervollen toestand geraken. Hoewel zij dit geheel aan zich zelve hebben te wijten zou het echter weliigt eenigen tot meerdere voorzigtigheid kunnen opwekken, wanneer zij, die zich met der woon naar buiten 's lands wcnschcn te begeven bepaaldelijk wierden gewaarschuwd dat hun van vvege de nederlandsche rege ring gcene ondersteuning in den vreemde kan worden ver strekt, indien zij daar in belioeftigen staat mogten geraken. liet is dientengevolge dat op uitnoodiging van den minister van binncnl. zaken, de aandacht der gemeente-besturen op dit onderwerp is gevestigd, met verzoek de in deze bedoelde waarschuwing te doen in elk ter hunner kennis komend geval dat redelijkerwijze geacht kan worden daartoe aan leiding te geven. In eene te Middelburg gehouden algemeene vergadering van het departement der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, heeft men, tot eens ieders leedwezen, moeten besluiten tot de opheffing der bijzondere school met 225 leerlingen. Dit is een gevolg der verplaatsing van den hoofd- en hulp onderwijzer, terwijl de vrijwillige bijdragen der ingezelenen onvoldoende werden, om geschikte onderwijzers op nieuw aan te stellen. Deze fondsen verminderen, nu de gemeente zelf in goed onderwijs moet voorzien. Voor het vergelijkend examen hadden zich twee sollicilanten opgedaan, terwijl de benoemde kort na zijne aanstelling weder bedankt heeft. De heer J. van der Starp, genees- en verloskundige te Den Bommel, heeft een onaangeteekende brief, per post van Den Bommel, aan den heer D. VV. van der Starp, makelaar in effecten te Zierikzce verzonden waarin zich bevonden 16 stuks portugeschespaansche metalieke en russische coupons, benevens twee muntbiljetten ieder van f 50, en een van f 10,die brief reeds den 28 junij jl. af gegeven is tot heden niet aan zijn adres ontvangen. Een aantal van 18 jongelingenin de kracht des levens en met geestdrift voor koning en vaderland bezieldvormde in 1815 de compagnie vrijwillige jagers van Friesland, onder bevel van drie daartoe aangewezen officieren van de armée. Op eigen kosten uitgerust en zonder genot van bezoldiging maakten zij den vcldlogt van die dagen mede bij de divisie onder bevel van Z. K. II. prins Frederik der Nederlandenen keerden uit Frankrijk met verlies van slechts één jager, dhr. P. Schmidt, in hun vaderland terug. Van 18 dier jongelingen, die door de Voorzienigheid nog in het leven bleven gespaard, vierde een getal van 14, zaturdag jl aan de Oude Schouwals de plaats waar zij in 1815 den laatsten afscheidsgroet van hunne familiën en vrienden ontvingen de gedachtenis van hun nu 45 jaren geleden uitlogt. Die jongelingschap vond zich daar weder maar als mannen van hooge jarenmet vergrijsde schedels en verminderde krachten. Indrukwekkend was hunne zamen- komst, ook daar velen elkander niet meer herkenden, maar na de openbaring waarvan do hartelijkste verbroedering plaats vond. Terwijl de feestgenooten aan den discli waren gezeten, werden zij vereerd met een bezoek van den Commissaris des Ivonings in dit gewest, die, ter feestzaal binnengeleid en door den oud-serg. majoor der comp., den heer D. G. Simon, toegesproken, deze toespraak hartelijk cn op eene wijze beantwoordde, die van 's commissaris deelneming en belangstelling in deze gebeurtenis getuigde. Dc geruimen tijd, dien laatstgenoemde bij do samenkomst vertoefde, gaf aan leiding tot liet instellen van menigen feestdronk lot her inncring aan de vele voorvallen van vroegere dagen Eh zoo eindigde dit feest in de beste orde, onder den indruk van de niet uitgedoofde geestdrift cn liefde voor koning en vaderland, cn niet zoodanige gepaste vrolijkheidals overeenstemmende met dc hooge jaren der feestvierenden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. In hare laatste zitting liccft de zwilserschc nationale vergadering met slechts 17 legen 16 stemmenna lange cn hevige debatten de motie aangenomen betreffende de algemeene volkswapening.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1