1800. [N°. 50 47stc Jaargang. GOESSCIIE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1 1 1 Cl I I" I Geviron© advertentiën worden a 20 ets. de regel-^eplaatpt., avond, uitgezonderd op feestdagen. I JLF 011(161* J. Cr J 111 II* I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-0 regels a fl,é° De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. c5 «I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Tot dit nummer behoort een BIJBLAADJE houdende een UITTREKSEL uit het verslat] van den toestand der provincie Zeeland, door Gedeputeerde Staten uit- gebragt aan de Provinciale Staten, in de zomer vergadering van 1860. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Een van den gouverneur-generaal van Ncderlundsch Indie ontvangen telegram, de dato Batavia 7 junij I860, luidt: Goede lijding van Bonie. De ex-koningin en Datoe Sawilto hebben hunne onderwerping aangeboden De curopesebe mail is nog niet aangekomen. (Staats-Ct.) Batavia, 7 junij. Te Banjermassing gaan de zaken goed vooruit. (Batav. Handelsvereen In de tweede kamer zijn dingsdag de discussion over het ontwerp van wet betreffende de spoorwegen voortgezet. Drie leden spraken voor en vier tegen het ontwerp, terwijl door dhr. van Voorlhuijzen nadere inlichtingen werden gewacht. De ministers van binnenl. zaken en van financiën hebben herhaaldelijk gesproken, waarop de algemeene beraadslagingen zijn gesloten. De regering heeft verklaard, dat zij het wets ontwerp intrekt, wanneer het amendement van dhr. Torbeckec. s wordt aangenomen Gisteren (woensdag) zijn de discussien over artikel I aangevangen en heden voortgezet met die over het amen dement van dhrn. Torbecke c. s.Verschillende leden hebben voor en legen het woord gevoerdwaarna het amendement in stemming gebragt, verworpen is met 46 legen 25 stemmen.Art. 1 is daarna aangenomen met 48 tegen 23 stemmen. Morgen discussien over art. 2. Aan den heer Schimmelpenninck is door de kamer verlof verleend om den minister van buitenlandsche zaken te interpelleren1 of hem bekend is de moord op den nederl. consul in Damaskus gepleegd, en 2°. zoo ja, welke maat regelen de regering zal nemen om de eer en de waardig heid van Nederland te handhaven. Bij Z. M. besluit zijn herbenoemd tot kanlonregter te llu'st, mr. P. van der Meer Mohr en lot plaatsvervangend kanlonregter te Goes, mr. J. H. de Laat de Kanter. Bij de opening der bussen ter verkiezing van leden voor den gemeente-raad is gisteren geblekendat te 'SHOOT Abtskerke is herbenoemd L. Oranje en benoemd A. Noels, in plaats van H. Wondergem, vertrokken. Rilland. Herkozen A. Bulijn, herstemming voor een lid tusschen 0. H. J. Steenberg en A. Blok Az. Jr. Fort Bath. Herkozen A Blok Cz., herstemming voor twee leden tusschen J. Stroobant, J. J. Piek, Ch. Kok, VV. G. van Baaien en A. Kole. De berigten die wij betreffende den jl. maandag gewoed hebbenden storm, gepaard met onweder, ontvingen en waarvan wij in korte regelen nog in ons nummer van dien dag gewaag den, zijn uit ecnige plaatsen, voornamelijk van het westelijk gedeelte van Zuid-Beveland en ook uit Noord-Beveland, nog al bedroevend door den wind zijn van een dijk in den zoo- genaamden Kraaijert 60, men zegt tot 70 boomen geveld, terwijl de in massa gevallene bijzonder groote hagelsteenen aan het te velde slaande koolzaad en de boonen veel schade hebben gedaan; de meeste glazen, bepaaldelijk die der bakken zijn vernield; 3 wagens met hooi, een paar schuren en vele tele graafpalen zijn omvergewaaid, de telegraafdienst werd daardoor eenigen tijd tusschen hier en Walcheren vertraagd; de regen viel met stroomen neder, terwijl de dieren als gejaagd, onrus tig door de weiden rond liepen. Op enkele plaatsen heeft men ook dood wild gevonden. De diligence van hier op Middelburg kwam eerst ten tien ure ter harer bestemming, de boot welke aan het Sloe de passagiers en goederen overbrengt moet na het laden der goederen omgeslagen zijn, waardoor eenigen waren bedorven. Onder deze laatste zou zich het postpakket bevinden, dat eerst later is opgevischt. Onder de gemeente Wissenkcrke (NB.) is ook groote schade aangerigt, voornamelijk in de Wissenkcrke- en To ren polders maar vooral in den Vhctc-poldcr is een groot gedeelte van den zoo heerlijk te veld slaanden oogst ver nield. De kracht van den vallenden hagel kan men be rekenen uit hel feit dat verschillende stukken door de lederen huif van een van de kermis te Colijnsplaat keerende wagen heen boorden. Van ongelukken aan nienschen of dieren wordt gelukkig niet gerept, ook schijnt de bliksem geene rampen veroor zaakt te hebben. Volgens de Midtl. Court, schijnt de storm in liet voor malig 4e districht veel schade te hebben aangebragt. Vroeger gaven wij bcrigt van het voorgevallene tusschen twee rijks commiezen en een bode bij de posterij, over het visiteren van een postpakket, als ook van het daarop gevolgd ontslag dier eerstgenoemde ambtenaren als gevolg daarvan.— Z. E. de minister van finantien is op dit be sluit terug gekomen en heelt hun met 1 augustus op nieuw benoemd met vermindering van eene klasse in rang en het verlies van hun tractement voor de 3 '/2 maand die zij buiten functie zijn geweest. Werd vroeger bij hun ontslag, de les als streng aangemerktvoornamelijk in betrekking tot hunne huisgenooten zal met genoegen dit besluit vernomen worden. Het spreekwoord zegt: die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Bij gerucht vernemen wij, dat eenige gemeente ambte naren in dit eiland, overeengekomen zijn om aan Z. E. den minister van financien, ten behoeve van 's rijks schatkist i eenige tegemoetkoming aan te biedenmits de palentbladen, die zij ambtenaren verpligt zijn gratis voor het rijk in te vullenvan eene betere papiersoort vervaardigd worden. Men verzekert dat de lieer Stieltjes voor zijne commissie en zending naar Oost-Indie ontvangen zal eene som van f 15.000 voor uitrusting en overtogt, en gedurende zijn verblijf in Indie een maandelijksch inkomen van f 1250, hetwelk begint met den dag der inscheping of het vertrek uit het vaderland. De duikers die vroeger op het wrak der Luline werk zaam waren zijn thans bezig op het wrak van het met den pinksterstorm in de Eyerlandsclic gronden gestrande stoomschip Harburg. Verleden zaturdag hebben zij ver moedelijk lot een bedrag van 6000 kil. zink boven gebragt; een der duikers wordt verzekerd bij die gelegenheid 5 uren onder water te zijn geweest. Bij het arbeidende personeel in het kamp te Milligen onderscheiden zich acht amsterdamsche tjmmerliedcndie eene gelofte hebben gedaan om baard noch hoofdhaar te scheren voor dat de werkzaamheden aldaar zullen zijn geëindigd, op poene van eenige guldens ten voordeele hunner kameraden. Sedert blijven zij hunne gelofte getrouw en zien er thans uit als echte zonen Ezau's. Hoe zij het zullen maken, nu het zeker is dat de werkzaamheden eerlang, door do komst der troepen, zullen moeten gestaakt worden om eerst in het volgende voorjaar weder te worden hervat, zal later blijken. Te Zwijudregt zijn de eerste uijen naar Engeland ver zonden. Deze verzending geschiedde, in weerwil van den laten zomer, slechts 5 dagen later dan in het vorige jaar. Onzen lezers is voorzeker bekend het verlies dat zoo vele cclitgenooten en kinderen van scheveningsche visschers in de jongste stormen geleden hebben. Veel is reeds lot leniging aangewenddoch de behoefte is en blijft groot, dewijl die geslagen wonden diep, de getroffen rampen onherstelbaar zijn. Tol meerdere tegemoetkoming heeft zich eene commissie ge vormd ten einde eene Algemeene Nederlandsche loterij, ge heel ten voordeele van de nagelaten betrekkingen dier sche veningsche visschers daar te stellen, welke men mag ver wachten dat in hun plan slagen zal liet lot is, om de deelneming algemeen te maken op slechts 50 cent bepaald, met de uitgifte van welke loten de boekhandelaar L. de Fouw alhier zich belangloos heeft belast. (Zie advertentie) BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. Te Liverpool heeft liet korps vrijwilligers eene zilveren trompet uit de handen ecner jonge dame ten geschenke bekomenen lord Parmurede vroegere minister van oorlog, heelt zich nu insgelijks aan 't hoofd cener brigade vrijwilligers gesteld. De inrigting om op de vlakte van Wimbledon naar de schijf te 'schieten, zal vermoedelijk blijven bestaan en de groote prijs van 250 p. st. door de. koningin uitgeloofd, zal jaarlijks herhaald worden. Het streven is thans om van honderd duizend man scherpschut ters zeker te zijn, die op duizend passen hun man met missen. FRANKRIJK. Uit Syrië zijn de tijdingen zeer ongunstig. Te Da mascus is een vreesselijk bloedbad aangerigt, waardoor weder, indien het telegram waarheid bovat, twee nieuwe mogend heden wegens den moord en de verwonding van hare ver tegenwoordigers rekenschap zullen te vragen hebben, namelijk Nederland, wiens consul is vermoord, en Amerikawiens consul is gewond. Men vindt thans te Parijs 6 protestantsche en 2 lutersche kerken, behalve de engelsche kapellen bedehuizen enz. Verleden zondag werd door de typographen van den Constitutionnel, de Presse, den Siècle, de Patrie, den Mes- sager en van andere drukkerijen eene in hare soort vreemde en eigenaardige soirée dramalique gegeventen voordeele der weduwe van een hunner makkersdie plotseling aan eene beroerte was overleden op zijn champ de bataiUe voor zijne letterkast. Onder alle andere corporatiën, die de blouse of kiel dragen, vormen de parijssche typographen eene bijzondere ja zelfs achtingswaardige klasse. Scherpzinnigheid, weetgierigheid en verbroedering schijnen hunne leuszij zijn schier evenzeer kunstenaars als hand werkslieden. Alles is bij hun werkzaam, hunne oogen die spellen hun hoofd dat uit het afschuwelijke gekrabbel hetwelk de copie der schrijvers in het algemeen en die der journalisten in het bijzonder vormt, ontraadselt of ontcijfert wat hunne oogen niet kunnen lezen hunne hand die de letters zoekt en tot woorden zamenstelt enz. Meer dan één hedendaagsche schrijver is zijne loopbaan met voor an- deren te drukken begonnen. Phroudhon was in verschillende departementen letterzetterde Balzacwas typograaphde fransche letterkundige Claude Genoux, was langen tijd met zijne vingers bezig enz. Voor eenige nachten had er te Parijs in een geïsoleerd huis een dramatisch tooneel plaats. Zes boosdoeners waren den muur om het huis overklommen en alzoo doorgedron gen tot het binnenplein. Reeds waren zij bezig aan het slot der keukendeur om binnen te dringentoen mevrouw F., welke alleen met een klein meisje te huis was, ten gevolge van het gedruisch wakker werd en naar boven klom ten einde door een raam te zien wat er gaande was. Ziende dat zij met dieven te doen had, ging zij zachtkens naar haar vaders kamer, haalde een geweer en een paar pisto len en begaf zich daarop weêr op hare vorige plaats aan het raam. «Wat wilt ge daar?» riep zij. «Wij zijn ver dwaald,» was het antwoord van een der dieven op een toon die duidelijk deed zien dat hij door die vraag niet onthust was. «Zoo, ge zijt verdwaald op de binnenplaats van dit huis, gemeen volk dat ge zijt! vertrek, of ik schiet op u.» «Mevrouw,» riep daarop wéér dezelfde stem, «wees dan zoo goed om boneden te komenom ons al weggaande te lichten.Wacht daar hebt ge eene kaars riep mevr. F. en schoot tevens een pistool in de duisternis af. De dieven schreeuwdenmaar bleven niettemin slaan. Een tweede schot volgde weldra en hierop besloten de die ven zich te verwijderenterwijl zijtoen zij den haan van een geweer hoorden spannen, dat de moedige vrouw zich reeds gereed maakte op hen af te schieten, als het ware bij tooverslag verdwenen. Sedert dit voorval heeft mevr. F. hare stem bijna verloren, want zij verklaarde zeer be angst te zijn geweest. Doch wat zou die vrouw gedaan hebben indien zij niet beangst ware geweest. Het aantal der vrijwilligers van Garribaldi beloopt thans ongeveer 10.000 man Volgens berigten zal hij, nu hij zich door de verwijdering van dhr, la Farina vrijer kan bewegenbinnen korten lijd eene expeditie tegen Napels doenwaartoe hij nog 10.000 vrijwilligers aan dhr. Bertani heeft gevraagd. In een der hospitalen van Turyn is den 13 dezer overleden Jeanne Catherine Core, in den leeftijd van 1 IO '/i jaar. ITALIË. Te Napels is eene waarschuwing van het liberaal comité in omloop, waarin do bevolking wordt aangemaand, zich van iedere demonstratie te onthoudenzoo lang Garibaldi

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1