4Tstc Jaargang. I860 N<>. goessche courant. De uitgave Ueeer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j «C I.„ Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I FOIKK'I (Iclj* *11111II. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regel» a fl,20 De prija per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. CJ »f behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PI.A AT SELIJK BESTUU R. BEKENDMAKING- BURGEMEESTER BN WETHOUDERS VAN GOES brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden; dat uithoofde van te doene werkzaamheden, het water uit de haven dezer gemeente zal worden afgelaten, maandag den 2 julij eerstkomendeen weder zal worden ingelaten vrijdag den 6den daaraanvolgende. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant Gedaan ten raadliuize van Goes, den 23 junij I860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BINNEKLANDSCHE BERIGTEN. lie uitslag der herstemming voor de verkiezing van leden der tweede kamer van de slaten-generaal is, bij de gisteren plaats gehad hebbende opening der slembussen, in de volgende hoofd-kiesdistrikten gebleken te zijn, als volgt; te Delft zijn 2210 geldige stemmen uitgebragt. Ver kozen de lieer mr. C. Hoekwater met 1449 stemmen. Jlir. mr. H. G. C. L. Janssens, bekwam er 161. Te Rotterdam zijn uitgebragt 1193 geldige stemmen, waarvan 67 3 op den lieer mr. N. Olivier en 521 op den heer I D. Fransen van de Putte. Te Dordrecht Zijn 1251 geldige biljetten ingekomen. Verkozen de heer mr. P. Blussé van Oud Alblasmet 099 stemmen;de heer mr. J, D. van der Poel, be kwam er 522. Te Gorinchem is verkozen jhr. mr. P. J. Eloul van Boete:woude, met 80 stemmen meer dan op den lieer inr J. Knrteweg waren uitgebragt. Te Zwolle is de heer mr. P. Mijer verkozen met 744 stemmen. De lieer mr. F. J. Stieltjes had er 733, terwijl er 7 van onwaarde waren. Te Roermond waren 1293 geldige stemmen uitge bragt. De lieer mr. Af. P. H. Strens werd verkozen met 723 stemmen; de heer mr. K. Cornells verkreeg er 570. Gisteren per bulletin medegedeeld Te Alkmaar beeft de opneming eerst morgen (vrijdag) plaats. Op vrijdag 6 junij zal te Middelburg de besteding plaats hebben van bet leveren en plaatsen van 67 peil merk- steenen langs de beide oevers der Wester-Schelde en het Sloe. Tot belooning dergenendie zich bij de eerste en tweede bonische expeditie, ol bij eene derzelvehebben onder scheiden, heeft Z. M. goedgevonden bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland eervol te doen vermelden onder meerderende luit. ter zee 1ste klasse, J. K. van de Kruysse Pilaar. Op den 4 5 julij aanstaande zal het rijks telegraafkantoor te Zierikzee worden geopend, en is aldaar tot eerstaan wezend ambtenaar benoemd de heer J. C Pilaar, thans te Neuzen; terwijl lot eerslaanwczend ambtenaar tc Neuzen is aangesteld de lieer VP. G. van Rossum; thans te Utrecht. Rij arrest van het provinciaal gercglshof in Zuidliolland is gisteren te niet gedaan het vonnis, door de arrondissements reglbank to Middelburg gewezenwaarbij aan jli. mr. J van Reigersberg Versluijs zijne vordering legen de gemeente Middelburg, lot teruggave van zijnen gedeeltelijken aanslag in den hoofdei ijken omslagvoor tijdelijk verblijf buiten de gemeente vvcnl ontzegd, liet bol heeft den gedanen eisih toegewezen en de gemeente Middelburg veroordeeld in al de kosten ten deze gevallen. Onderscheidene dagbladen spreken liet een na het ander van eene verandering in den toestand der roomscli-kallio- lijke kerkvoogden in Nederland Van goede zijde wordt vernomen dat die geruchten op de meest losse schroeven gebouwd zijn en vooralsnog geen geloof verdienen. De uitslag der koningschicting door de sociëteit Jucobn van Beijerenis geweest dat dhr A Cornells de meeste punten behaalde en voor de vijfde maal die cere post zal beklecden De werkende leden hadden onderling voor deze gelegenheid twee prijzen geschikt namelijk voor dien schutter die op één na de hoogste en op één na de minste ponten zou schieten. De eerste viel ten deel aan dhr. J. Ai. Els. Slokmans met 33 (slechts een punt minder dan de koning) en de tweede aan dhr. S. J. de Jonge met 2 punten op den doel. Na afloop der schieting vergaderde een groot aantal leden met hunne Iiuisgenooten in de societeits-zaal en liet bet muziekgezel schap zich tot hun genoegen afwisselend hooren. Wij vernemen dat in de gemeente Nisse eene mcc- fabriek ol stoof zal daargesteld worden en wel om nog in dit jaar in werking te komen.Do inrigting moet in alio doelen geschieden naar de bestekken van den in genieur L. P de L'annce de Bétrancourt alhier die tevens m t de directie en stichting van het geheel belast is. De bestekken en leekeningen moeten overeenkomen met die der meefabriek te Krniningcn, welke ten vorige jare door genoemden ingenieur is daargesteld en die uitmunten 1 aan de verwachting schijnt te voldoenhet eenige verschil zal zijn dat het stampwerk door stoom zal gedreven wor den, Het is wcnschelijk dat dit plan mede aan het doel zal beantwoorden, en deze nieuwe industrie baron weldadigen invloed in ruime male zal doen gevoelen. Uit Neuzen wordt berigt dat in den nacht van woensdag op donderdag il. door drie opzieners der jagt uit Clinge eenige beigen op vischstrooping betrapt werden. De bclgen de opzieners ontwarende togen ijlings op de vlngt doch een der vlugtelingen werd achterhaald terwijl een ander een geweerschot in den rug bekwamaan de gevolgen waarvan hij gisteren is overleden. De justitie doetbijge staan door twee geneesheerenonderzoek. Men schrijft uit Bakkeveen van 19 dezer. Heden mid dag toen de landbouwer G. S. alhier met zijn gezin, in de kamer zat, kwain do bond van zijnen schaapherder, die des morgens te zamen met de schapen naar liet veld waren gegaan, onverwacht, jankende in de kamer snellen, bij herhaling bij den landbouwer opspringende. Ofschoon deze vreemd opzag, dat de hond den herdér had verlaten, dewijl hij nimmer alleen, maar altijd des avonds te zamen met de schapen huiswaarts keerde, vermoedde hij nog geen kwaad en weerde den hond dreigende en met kracht van zich af, waarop hij het dier weer met moeite veldwaarts joeg. Naauwelijks echter was de landbouwer in zijne woning terug of voor de tweede maal kwam de hond met nog meer geweld in de kamer vliegen, ahveet met ontzettend geblaf en schijnbaar ontsteld legen den landbouwer opspringende, waarop deze tot zijne huisgenooten zeideWat zou toch de reden wezen, dat de hond zoo vroeg van den scheper (den herder) terug komt, wat springt dat dier onophoude lijk bij mij op, het is precies of het beest mij iets zeggen wil Daarop ging hij met den hond voor de tweede maal buitenshuis en verder veldwaarts inwaarop het dier, ziende dat zijn meester Item volgde, eenige schreden al blaffende vooruit liep. Toen zij omstreeks een half uur in de heide hadden geloopen, zag de boer de schapen wel, maar geen herder, de hond sprong in eene sloot; daarop naar het dier ijlende, zag hij op de kant van de sloot twee pakjes kleéren en tot zijn grooten schrik twee lijken in de sloot, waar de hond onophoudelijk rondom heen zwom. Na onderzoek bleek het, dat het eene liet lijk was van den herder en het andere van diens broeder. De herder was 14 en zijli broeder 16 jaren oud. Men on derstelt, dat zij zamen gezwommen hebben en door het een of ander ongeluk zijn omgekomen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Naar luid van berigten uit verschillende Zuid-duitschc staten is dc verjaardag van don slag van Waterloo, aller- wege mot levendige belangstelling van de zijde der bevolking gevierd. Daar dit sedert lang niet is geschied mag het tol bewijs strekken, dat hel nationale gevoel voor de hand having der duitsche onafhankelijkheid en onschendbaarheid thans meer dan gewoonlijk is opgewekt. Alle berigten uit do Rijngewesten stemmen overeen in de verzekeringdat dit ook aldaar in den hoogsten graad liet geval is. Men vleit zich aldaar, dat de franschc keizer zich gedurende zijn jongste verblijf tc Baden-Baden overtuigd zal hebbendat er voorshands niets tegen Duilschland te ondernemen is. Bij deze stemming aldaar kan liet niet bevreemden, dat de duitsche dagbladen thans ook voor do handhaving der regten en Zwitserland, waarin aan dit laatste alle hulp en bijstand behoort te worden toegezegd legen elke vreemde aanranding. Uit Coblentz wordt gemeld dat de steiger der neder- landsche stoomscheepvaart den 12 jl. zóó met wijnkisten was beladen, dat hij onder 't gewigt bezweek en instortte, zonder dat er ongelukken bij plaats hadden. FRANKRIJK. Z. K. II. prins Jeröme, oom des keizers is den 24 junij overleden. Men wil wetendat koning Victor Emanuel zich in liet strengste in cognito naar Parijs heeft begeven, om met keizer Napoleon te beraadslagen over de maatregelen, welke met het oog op de gebeurtenissen op Sicilië moeten genomen worden. Uit Napels wordt van 26 dezer gemeld. Het minis terie is ontslagen. De kommandeur Spinelli is belast met de zamenstelling van het nieuwe kabinet. Men verzekert dat de koning e ne constitutie octroijeren en een liberaal ministerie benoemen zal. De minister van oorlog heefteven als in vorige jarenbesloten dat aan de landbouwers, die gebrek aan werkvolk hebben voor den veldarbeid, op verzoek, militairen ter hunner beschikking zullen worden gesteld. Volgens de jongste volkstelling in China telt dit land 414.686.994. Een der hengsten van zuiver ras, op de tentoon stelling te Parijs bekroond, is voor 65.000 fr. aan een amerikaan verkocht. -Er is tegenwoordig sprake van een nieuw stelsel van kunstverlichting, waardoor Parijs bij avond schier schit terender zou verlicht zijn dan bij dag. De nommers van elk huis en de naambordjes der straten zouden door een aantal gazpitten worden verlichtwelker werking door middel van spiegelende glazen verdriedubbeld zou worden. Het is gemakkelijk te begrijpen welk een verblindend licht het gevolg zou zijn van de werking van zoo vele lichtpunten. De kosten dezer verlichting zouden door de eigenaars der huizen gedragen worden en niet meer dan 7 '/a francs in het jaar voor elk huis beloopen. Een fransch dagblad verhaalt de volgende grapwelke onlangs in eene militaire haven van Frankrijk aan vier gendarmen is gespeeld. Deze toch zouden zes matrozen, die wat te lang gelaveerd hadden, naar boord van hun schip overbrengen. Eerst lieten de zes goede bootsgezel len zich hoogst gewillig behandelengendarmen en matro zen schenen de beste vrienden der wereld; maar, o wee bedriegelijke schijn! Toen de boot te midden van de ruime reedc was gekomenvielenop een gegeven leekende matrozen gezamentlijk de gendarmen op het lijf; aanstonds geboden zij den jongendie de boot bestuurdenaar eene drijfton te roeijenen toen zij de eerste ton bereikt hadden, plaatsten zij er netjes oenen gendarm op; op de tweede drijfton den tweeden gendarm op de derde ton den der den en eindelijk op de vierde ton den vierden gendarm. Nu stevenden onze matrozen regelregt naar hun schip, hetwelk op hunne aankomst wachtte om te vertrekken, 's Anderendaags morgensbij het opgaan der zonkwam er alras op den zeedijk eene menigte volks bijeendie mot verwondering op elk der vier drijftonnen eencn gen darm zagen zitten, die, zooveel zij vcrmoglen, noodseinen deden. Terstond werd cr nu uit de haven eene bout af gezonden om do ongelukkigen te verlossendie intusschen den nacht in eencn bijzonder neleligen toestand hadden doorgebragt. Hoezeer deze met den doorgestanen angst ontkomen zijndenkt men evenweldat de zes booze zee duivels bij hunne terugkomsthunne gekkernij duur zullen betalen. Dc groolc mode op dezen oogenblik te Parijsis zijn photographisch portret te laten vervaardigen, hetzij ten voeten uitals borstbeeld of op een visitekaartje, bij Disdcri, de photographist des keizers. Het portret-visitekaartje is altijd eene revolutie in onze zeden. Door middel van deze vernuftige krijgslist kan eene vrouw uit de groote wereld haar portret afgeven zonder zich tc compromitteer. Een fat, van zijn kant, kan zich niet meer op het bezit van een portret beroemen, waarvan 100 exemplaren bestaan. Men heeft voorlaan slechts tusschen zijne denkbeeldige overwin ningen onder de schoone kunne te kiezen, en kan zijn album met de verrukkelijkste en bekoorlijkste kopjes bevolken en versieren. De koning van Beijeren meende zijne eeuw voorbij te snellen door de beroemde schoonheden van Europa fooi- zijne zeldzame collectie te laten lithograph ieren-; doch hij en onafhankelijkheid van Zwitserlandopenlijk Optreden. Door do Sudd. Zeilung wordt aangedrongen op liet sluiten j gerekend buiten de photographic en het album van van eene defensive alliantie tusschen den Duitschen Dond Disdcri

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1