47ste Jaargang. i860 ,N°. 17 mmrn COURANT. Oe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I fa 1 1 f Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst, avond, uitgezonderd op feestdagen. J.FOIMlCFtttlll A\ «111011 Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f1,20 De prijs per kwartaal is f 1,76 franco per post f 1,90. O w behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Door gedeputeerde staten van Zeeland zijn de navolgende punten vastgesteld ter behandeling in de zomer-vergadering van de provinciale staten. 1Het verslag van gedeputeerde staten omtrent den toe stand der provincie over 1859. 2. Het koninklijk besluit van den 23 december 1859, n°. 61houdende goedkeuring der besluiten van de pro vinciale staten van: u. den 5 november 1859, n°. 8, bevattende magtiging op gedeputeerde staten, om van den post voor onvoorziene uitgaven, hoofdstuk IX, art. 1, op dien van rentelooze voor schotten voor wegenhoofdstuk Wilart. 17der enkel provinciale en huishoudelijke'begrooting van i860 de som van f 176,60, of zooveel niiiidhr dis nöodig zal bevonden worden af- en over te schrijven b. den 5 november 1859, n°. 9, behelzende magtiging op gedeputeerde staten om uit bovengemelden post voor on voorziene uitgaven te beschikken over eBne som van ten hoogste f 3000, voor de inrigting der veerdammen bij Kortgeen en Wolphaartsdijk tot pont-dammen 3. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 13 januarij 1860, n°. 1-74, 51e afdcelinghou dende mededeeling van de beschikking des knnings op het adres van den gemeenteraad van Zuidzande, om toepassing BrandmeestersD. HildernisseJ. C. Massec, C. F. van Eltinger en W. J. van de Weert. Onder-brandmeestersJ. Meijers, J. Wabeke, B. D. Cohen, W. de Beste, J. Olivierse, J. Muider, D. P. Broek man en i. W. de Groot. Tellers, J. den Boer, M. A. Emanuel, E. Bannct, J. Bannet, B. dén Boer, C. P. Ellman P. J. van Kaltnthout, J. P. van der Does, N. Vertregt, C. B. de Jongh, J. M. van der Made, C. II. Schetsberg, E. F. van Kalmthout, I. J. PaardekooperJ. Groeneweg en T. E. Liebert. Boden, W Mijnsbergen, J. Ortelee, J. van Eltinger, A. Reijerse. Als laagsten inschrijver, is aan den heer VV. J. van de Weert, mr. limmerman en metselaar alhier, voor f 11,150 aanbesteedhet bijbouwen en inrigten der voormalige alcohol-fabriek tot garancino-fabriekmet bijlevering der benoodigde materialen. Bij den kerkeraad te Cortgene is berigt ontvangen dat ds. W. van dén Bijtel, predikant te Oosterbiruin voor het op hem uitgebragte beroep lot leedwezen van het grootste gedeelte der ingezetenen heeft bedankt. Door Z. M. is bepaald, dat den 13 augustus a. s. van onbepaald verlof in werkelijke dienst zullen worden van art. 36 der wet op het lager onderwijs, ter zake der Upgeroepcn al de miliciens der ligting van 1857, behoo- kosten van een nieuw school-locaal en eene onderwijzers- fe]1(jc tot het 5e reg. dragonders, (limburgsch contingent); woning aldaar. voorts zöo veel miliciens der ligting fan 1857, Welke 4. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken <*- van den 18 januarij 1860, n°. 146, 5de afdeeling; ten dek van de stoomboot Sea Gull, gez. R. M. Sawyer, vrijdag van Huil te Rotterdam gearriveerdop de hoogte van Vlaardingen, door de werking der raderen een groote levende zalm werd geworpen, die bij weging bevonden werd 35 cngelsche ponden zwaar te zijn. De verkoop van eenige der boomenin het 's Graven- haagsche boschmet den storm der pinksterdagenter neêr geveldheeft circa f 14.000 opgebragt- Een schoone Ipenboom werd aan dhr- van Gogh, houtkooper, voor 400 toegeslagen. BUITENEANBSCHE BERIGTEN. geleide en ter toelichting van Zijner Majesteits besluit van den 14 te voren, n°. 64, houdende beschikking óp het adres van den gemeenteraad van St. Anna ter Muiden, om toepassing Van voorschreven wets-artikel, voor zooveel betreft de gewone kosten van het openbaar lager onderwijs dier gemeente. 5. Mededeeling omtrent het polder-reglement. 0. Een voorstel van gedeputeerde staten, betreffende het adres van den raad der gemeente Vrouwepolder, om toe passing van art. 36 der wèt op het lager ouderwijs voor de daarslelling van eén nieuw schoollocaal met onderwijzers- woning te Vrouwepolder. 7. Een voorstel van gedeputeerde stalen, omtrent het adres van den gemeenteraad van Krabbendijkeom toepas sing van voorschreven artikel voor den bouw van een nieuw schoollocaal aldaar. 8. Een voorstel van gedeputeerde staten, omtrent den ver koop van straalkeijen öit den wég Van Zierikzee naar Zijpe. 9. Een voorstel van gedeputeerde staten, betreffende de heffing van opcenten voor de calamiteuse polders in 1861. 10. De verantwoording van gedeputeerde staten, wegens de cnkèl provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitga ven, 'over 1858. 11. De begrooting der kosten van het provinciaal be stuur voor zooveel hot rijks-bestuur is, over 1861. 12. De begrooling der cnkèl provinciale én huishoude lijke inkomsten én uitgaven, vóór 1861, met voofslel van gedeputeerde stalen, betreffende de te heffen opcenten, op de grond- en personele belastingenten behoeve der provincie. 13. Een adres van Ja. M". Ceelen, wed. van Herlum, om weder met eene gratificatie te worden begunstigd. 14. Een adres van den gemeenteraad van Philippine houdende verzoek om op de gedane aanvrage om een ren teloos voorschot tot verbetering der Posthoornslraat in de zomer-vergadering te beschikken. 15. Een verzoek van den gemeenteraad van Steenbergen, ter ondersteuning van eenevolgens hemdoor den heer A van Uanfteu gedane aanvrage, óm eene provinciale bijdrage tol verhooging van den dam door hel Slaak. 16. Benoeming van een buitgewoon lid in het collegie van gedeputeerde statenvolgens art. 89 der provinciale wet. Gisteren heelt een buitengewone ministerraad plaats gehad. Benoemd lot dijkgraaf van den Slads-poldcr dhr.W. Vader. Tot gezworen van den Adriaan-polder dhr. P. 11. van Lis, (Bei-Je Noord-Bcveland). Door het gemeente-bestuur alhier zijn op aanbeveling van de hecren J. VV. van Kerkwijk, wethouder, belast met de organisatie der brandweer in deze gemeente en J. Soulendam, tweede generale brandmeester benoemd tot behooren tot liet lc, 2e en 3e bat. van liet reg. grenadiers én jagers, le, 2e én '3e Bat. Van bfet le reg., van het 5e en van het 7° reg. inf. (welke balt8, door Z. M. bestemd zijnom in de legerplaats bij Millingen veld-manoeuvres uit te voerenals benoodigd zijnom elk bat. op eene sterkte van minstens 350 man te brengenonder de bepaling, dat daartoe zullen worden aangewezen: 1° de miliciens van gemelde ligting die in der tijd niet lol aanvulling van ontbrekende vrijwilligers of tot zamenstelling van het blij vend gedeelte hebben gestrekt, 2». door eene loting zoo veel van de overige miliciens dier ligting tot gezegde opkomst te bestemmen als noodig zijn om de bedoelde balaillons op eene sterkte van 350 man te brengen, zullende alle miliciens van de ligting den 24 september daaraanvol gende weder met onbepaald verlof huiswaarts keeren- Hoe overhet algemeen do uiloefening van hel kiesregt verfiaauwt blijkt uit liet volgende. Onder de werking van hét voorloopig kies-reglement in 1849, vvaren er in Nederland 55.757 kiezers en namen aan de eerste stemmingen 44.783 kiezers deel, zoo dat terugbleven 10.974 kiezers of In 1860 telt Nederland 84.326 kiezers, daarvan namen 34.576 kiezers aan de stemmingen deel en bleven niet minder dan ongeveer 50.000 te huis. Sedert de nederlandsche spoorwegen in verbinding zijn gebragt met de duilscheis de uitvoer van visch naar Duilschland meer dan verdubbeld. In 1858 bedroeg die uitvoer naar het Tolverbond 9,426,300 stuks bokking, 802,708 ned. pond verschen zeevisch en 879, 970 pond stokvisch, terwijl sedert 1846 die uitvoer nooit meer heeft bedragen dan 538,387 pond verschen zeevisch, 5,459,954 stuks bokking en 589,747 pond stokvisch, en zeer zeker kan die handel nog grootere vlugt nemen. Welken gunstigen invloed dit op de visschérspjaalsen uitoefentkan daaruit blijken dat liet getal visschersvaartuigen te Scheveningen van 1850 tot 1858 is toegenomen van 100 tot 135, terwijl de in 1858 te Katwijk opgerigle nieuwe recderij van 6 bomschepenover dat jaar6 percent winst heeft uitgedeeld, behalve de gewone afschrijving voor slijtage der schepen, en men nog bovendien uit het kapitaal der recderij een vaartuig geheel heeft kunnen vernieuwen. Eene in 1857 te Katwijk ontbonden maatschappij had gedurende 20 jaren éénmaal eene winst van I pet. uitgedeeld en eindigde haar bestaan met een verlies van 60 pet op haar kapitaal. Te Krimpen aan de Lek wordt sedert eenigen tijd in de zalmstreek veel zalm gevangen, ze weegt van 8 lot 25 pond en bedingt tengevolge dcé verzendingen naar het buitenland van 70 lot 90 cents het half ned. pond. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden dal op liet DUITSCHLAND. Men verneemt dat aan den koning van Napels hel aanbod is gedaan om zich te Weenen te komen vestigen. Men houdt het voor zeer waarschijnlijk, dat hij dit aan bod zal aanvaarden. - Te Geneve is hel gerucht verbreiddat eenige aan hangers van Napoleon zich heimelijk naar Parijs hebben be geven, om aldaar stappen te doen voor de inlijving dier zwitsersche stad bij Frankrijk. Op last des bondsttads zijn dienaangaande nasporingen gedaanomtrent het gevolg waar van nog niets is uitgelekt. De Osldeutsche Post schrijft het rijzen der actiën van onderscheidene spoorweg- en stoomscheepvaart-maat schappijen in den jongsten tijd daaraan toe, dat er onder scheidene Ieveranciën van granen voor fransche rekening zijn gesloten. In Westelijk Europa schijnt men het mis lukken van den graanoogst le voorzien, en daarom moeten, even als in 1855 en 1856, Hongarijes welgevulde graan schuren in het gebrek voorzien. Intusschen verneemt men, dat in de omstreken van de Zwarte-zce de landbouwer door eene zijner schrikkelijkste plagen bedreigd wordt. Zoo zijn reeds alleen in Zuid-Rusland ongeveer 100 vierk. mijlen gronds met sprinkhanen bedekt, en men vreest, dat alle pogingen niet zullen balen, om den anders veelbelovendën oogst van de verwoestingen door dit vraatzuchtig insect te weeg gebragt, te kunnen redden. Men meldt uit Leipzig, dat de regtbank van policie aldaar dezer dagen uitspraak heeft gedaan in eene regtzaak, welke misschien zonder voorbeeld is in de jaar boeken der justitie. Anna Regina M., door de geregtelijke acten gebleken een man te zijnwas beschuldigd, van zijne vrouwelijke gestalte te hebben gebruik gemaakt om zich voor vrouw uit te geven, als zoodanig te zijn gehuwd en het beroep van vroedvrouw te hebben uitgeoefend. Schuldig bevonden zijnde aan dit misdrijf extra naluram, is de geinculpeerde veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf. ENGELAND. De London Gazette bevat eene proclamatie van II. M. waarin alle geestelijke en wereldlijke autoriteiten worden aangemaand om ten strengste te waken tegen alle ongods dienstigheid, zedeloosheid en ontheiliging, inzonderheid van den dag des Heeren. De bepalingen dezer proclamatie zijn zeer streng, zullende het b. v. zelfs niet in particuliere woningen vergund zijnzich op dien dag met kaart of andere spelen te vermaken. Do bekende vervaardigers van militaire muziek instrumen ten de hrn Dision, zijn bezig een trommel te maken die waarschijnlijk de grootste ter wereld zal wezen, metende nagenoeg 7 voet in doorsnede en evenveel in hoogte. De trom is bestemd voor het aanstaande concert van koperen blaasinstrumenten in het glazen paleis. De Great-Eastern is inderdaad van Southampton naar de Vcrcenigde Staten vertrokken. Op den 1 mei is over New-Concord niet verre van Zanesville in Noord-Oostelijk Ohio eene wezenlijke stortbui van luchlsteenen nedergekomenmeer dan 30 zoodanige sleenen zijn reeds gevonden een derzelve woog 103 poud en vele anderen 50 pond of minder. De amerikaansche boxer lleeman keert eerstdaags met 5000 p. st. (f 60,000) naar Newyork terug. Sayers heeft gelijke som bekomen. Nadat laatstgenoemde nu als liet ware afstand heeft gedaan van zijn kampioenschap, door toe te latendat er twee gordels werden vervaardigdzal er waarschijnlijk eerlang weder tusschon twee cngelsche boxers moeten gestreden wordenom le zien wie thans de kampioen van Engeland is. De Noord-Amerikaansche stalen Iowa en Illinois zijn den 3 dezer door een hevigen storm geteisterddie drie

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1