I860. B. P. G. VAN DIGGELEN. Y\ 45 47ste Jaargang, mmm f/ De uitgave dezer Courante geschiedt Maandag en Donderdag I 1 1 -g m j Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel gépia&tët. avond, nitgezoiidsrd Op fëestdagen. 1 "011(l6I'(Ifl£ï J Uil II* Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75^franco.per post f 1,90. J CJ «J j. behalve bet zegelregt. -^e inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Bij dit nummer wordt als bijblad gegeven het vervolg en slot van het raadsverslag van jl. donderdag PLAATSELIJK BESTUUR. BEKENDMAEimG. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES van het bureau van stemopneming aldaarontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stem briefjes en van het opmaken der gedane stemming ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaalgehouden den 12 en 14 junij I860; "zijnde uit het proces-verbaal van laalsfgemelde dagteekening ge bleken dat als zoodanig met volstrekte meerderheid van stemmen, benoémd is: de heer f 'i' Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet van den 4 julij 1850, Staatsblad n°. 37), ter kennis van een ieder die het aangaat, dat afschriften van genoemde processen- verbaal, Ier gewoner plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften ter inzage voor een ieder ter stedelijke secretarie, zijn, nedergelegd, waar dezelve dagelijks; (uitgenomen des zondags) in den voormiddag van 9 tot 2 ure, voorhanden zullen zijn. Aldns gedaan ten raadhuize van Goes, den I 1 junij 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. "t? De Secretaris, H. C PILAAR. BINNENLAHDSCHE BEISIGTEN. Hel heden verschenen verslag over de spoorwegen, be helst cene uiteenzetting van den loop van het onderzoek in de sectien en velerlei bezwaren tegen het beginsel van staats-spoorwegen en exploitatie door den staat, benevens financieele bedenkingen en aanmerkingen op de rigting der lijnen, met de antwoorden daarop door de voorstanders. Er blijkt nergens van een bepaald gevoelen door de groote meerderheid; op alle punten zijn de gevoelens zeer verdeeld. De commissie van rapporteurs Heeft ten slotte terugge wezen op het denkbeeld der tegenstanders van het ontwerp om eerst bij wet vast te stellen waarin de zamenhimg' en rigting der lijnen omschreven wórdt en daarop aanvragen om concessie uit te lokken, b- v- gedurende eene maand en dan de wetgevende magt té laten1' oordeelen' over de meest voordeelige' uitvoering hetzije bijt concessie of door den staat- Over de waarde dèr zecuwsche lijn van - Vlissiirgen -Ro- semlaal' was'vferschil vhiï glèvóel'èft-' Het' bólanjjf vah' déze werd' niet ontkend maar dan moet van Vlissingen eerst eene bruikbare: haven gemaakt worden om dit is bij het ontwerp naar eórï' vet v'ersdhiet vléPéthriVériP VERKIEZIWG 3 kiéz. bilj. kiez. bilj. Per transport 716 475 Goes: 217 159 Kortgeen 25 22 Hontenisse 8'1 39 Krabbendijkc 20 8 Ossenisse 16 8 Kruiningen 50 45 Baarland 20 13 Nisse 20 12 Borsselen 23 12 Oudelande 9 5 Colijnsplaat. 54 42 Ovezand 13 7 Driewegen 12 10 Rilland 19 14 Ellewoutsdijk 25 18 Schore 15 10 Fort Bath 15 7 Waarde 20 13 's Gravenpolder 23 14 Wemeldinge 27 17 's Heer Ahtskërke 9 6 Wissenkerke 53 34 's Heer Arëndskerkc 39 27 Wolphaartsdijk 41 24 'sHecrenhoek 10 6 Yersckc. 23 16 Héinkenszand 48 38 Poortvliet 36 19 HóedekenskerM 24 15 Oud Vosmeer 40 29 Kappelle 43 23 St. Maartensdijk 64 38 Kats 9 8 Scherpenisse 28 23 Kaltendijke 15 12 Tholcn 90 60 Kloetingc 33 18 Totaal 13091871 Transportere 7161475 Onwaarde 26 Geldige stemmen 845 Volstrekte meerderheid 423 Verkozen dhr B. P- G. van Diggelen mét $6,9' stemmen Verder bekwamen dlirn- 1. D- Fransen van de'Putte 236, I- K- van Baaien 21, J- Kluglen van Baaien 2, mr. P. J. Elout van Soeterwonde 2J- Uilmr- J- II. de Laat dè Kanter A- van Baafèn, G- C- van den Bosch, mr- Groen van Prinsterer, mr- B- V- van der Bilt, Izak van Pitten, G- II- Kakebeeke, J- F- van de Putte, J. B- van Diggelen, Bartel 'Kwakkêlaar;, tj. E- 'Gv van Diggelen- W- van Kerk wijk, jhr- mr- J- II- C. van Tets van Goudriaan en H- van Diggelen, ieder eeno slem. Bij de vorige stemming in september jl. waren 815 gel dige stemmen uitgebragt, waarvaq 503 op dhr- van Dig gelen en 201 op dhr. van de Putte. Een vergelijk van nevenstaand slaatje tusschen het getal kiezers en gestemd hebbenden doet zien dat in vele go- meenten prijs gesteld wordt op liet den kiezers toegekende regt. Uit Kruiningen meldt men ons zelfs dat de 5 kiezers die hunne stembiljetten niet hebben ingeleverd, daarin \Varen verhinderd door uillandighnid of ongesteldheid, Ook van de 217 Goessche kiezers zijn er slechts 58 achtergebleven, van deze waren, bekend als: 5 ziek, 10 üitlandig en 1 overleden, dus hebben zich slechts ongeveer '/j zonder bekende redenen van de stemming onthouden. Almelo. Herkozen dr- W. II- baron van Hoevell. Amersfoort. Herkozen K- baron van Gdlstein. Amsterdam. Herkozen mr. C. van Heukelommr. if. Heemskerk en nieuw gekozen ,S- Cool- Arnhem. Herkozen mr. VV". baron van Lijnden- Assen. Herkozen mr. L- graaf vanHeiden Reinestein Boxmeer. Verkozen IJ. C. F. Kerslens niejt 632 van de 963 geldige stemmen, Mr- L- 'Hoffmans te Horst, had 329 stemmen. Breda. Herkozen mr. C. VV. Oomen- Delft. Herstemming tusschèn' de heeren mr. C. Hoek water (aftr. lid) en jhr. mr. H. G. C- L, Janssens. Deventer. Herkozen mr. R- Thorbecke- Dokkum- Herkozen M- Kingma Hz- met 564 van de 651) geldige stemmen- u, Dordrecht. Herstemming tusschen de heeren mr. J. D. van der Poel (aflr. lid) en nir. P. Blussé' van Oud Alblas- Goes. Herkozen B. P. C- van Diggelentl.( m Gorinchem. Herstemming tusschen de heeren mr. J. Kortéweg ert jhr. mr. P. J. Elout van Souterwoude- Gouda. [Ierkozeii mi-. IV. M- de Brouw 'S Gravenhage. Herkozen jhr. mr. VV. T- Gevers Deijnóot Groningen. Herkozen mr. B. Wickers- 's Hertogenbosch. Herkozen dr- J- H- H- de Poorter. Hoorn. Herkozen mr. P. M. Tutein Nollhenius- Leeuwarden- Herkozen mr. J. Dirks. Leijden. Herkozen jhr. mr. R. J. SchiiwnelpenninQk. j Maastricht- Herkozen mr. E. van Wintershoven- Middelburg. Herkozen mr- D- van Ëpfy met 65) stemmen, dhr-jijr- Tets van Goudriaan bekwam 3'25 stemmen. Nijmegen. Herkozeh jhr. G- E. G- C. K. Dommer van Poldersveldl. Roermond- herstemming tusschen mr. M- P- H- Sirens en mr- Gornelis. Rotterdam. Ucrsieitimingtusschen de heeren mr- N. Oli vier met 528 en I. D Fransen van de Putte met 328 stemm. Sneek. Herkozen mr. S- Wybenga- Steenwijk. Herk. jhr- c. M. Storm van's Gravensande- Tilburg. Herkozen mr- C- C- A- Beens- Utrecht- Herkozen mr. E. van Voorthuysen- Zwolle. Herstemming tusschen de heeren mr. P. Mtjer en T. J. Stieltjes Zutpheh. Herkozen mr- P, P van Bosse- Door de regering is een besluit genomen betrekkelijk de suikercultuur in nederlandsch Indië. Daarbij is onder ande ren bepaald dat bij wijze van proefneming een gering getal contracten publiek zal uitbesteed worden. Aan do ingénieurs T. J. Stieltjes en John Dixon is de aanleg van spoorwegen in Oosl-Indië opgedragen. Naar wij vernemenzouden eenige liefhebbers pogingen in het werk stellen om ter gelegenheid van den tusschen 512 augustus te houden wedstrijd van stoomploegen en maaiwerktuigen in den Williclminapolder, alhier een volksfeest tc doen plaats hebben door bet uitschrijven van een concours voor boogschutters, ringrijders enz. Men schrijft uit Hulst: De dagen van 5, 6 en 7 junij waren voor deze stad hoogst belangrijk, en zullen voorzeker lang in aangename herinnering blijven. Waren de beide eerste dagen gewijd aan de belangen van landbouw en vee teelt de hoofdbronnen van der zeeuwen bestaan de algemeene vergadering der Zeeuwsche maatschappij van land bouw en veeteelt is, even als de daarop gevolgde tentoen- stelling ingevolge het programmadan ook geregeld en ordelijk afgeloopen, terwijl deze belangwekkende feestelijkheid op den 6 dezer met eene schitterende illuminatie is besloten geworden. Niet weinig is dit landbouwkundig feest verhoogd geworden door de tegenwoordigheid van Z. Exc. den heer commissaris des konings in dit gewest, die, op den 6 dezer, 's namiddags ten 1 uur, langs Walzoorden alhier aangekomen, de tentoonstelling bezocht cn deelgenomen heeft aan den feestmaaltijd. Z. H Ed. gestr. was bij den heer burgemeester gelogeerd en is den volgenden dag des middagsover Neuzen naar Middelburg teruggekeerd. Op de tentoonstelling waren aanwezig 7 hengsten 50 paarden, 3 stieren, 40 runders, 3 varkens en 20 schapen- Er is een prijs toegekend onder meerderen voor een ronde draai-eegde, aan den heer A. Kakebeeke alhier, van 10, terwijl eervolle vermelding is gegeven voor verschillende vilten hoeden, zeeuwsch fabrikaat, van den heer A. Cornelis mede alhier. ;- Op donderdag den 7 dezer had dezp stad hij vernieuwing een regt feestelijk 'aanzien als bestemd vour het aange kondigde festival. Reeds vroegtijdig wapperden van alle ppenbare gehouwen en uit nagenoeg alle woningen de nationale vlaggenterwijl des morgens ten 8 uur door klokluidenhet bespelen vin het carillon en lossen van ligt geschut het feest aangekondigd werd. Achtervolgens zag men nuvan 11 tot ruim 2 uur de dertienzoo belgische als zeeuwsche muzijk gezelschappen aankomen om aan dit broederfeest deel te nemen, te weten: uit Axel, Belcele ClingeDoelSt.-GillesKemseke Kieldrecht Middelburg, Stekene (2 gezelschappen), Temsche, Vlissingen en Zaamslag. De plegtige optocht begon ruim 2 ure en had niettegenstaande het min gunstig wedqrin de ge- wenschte orde plaats, onder eenen alhier nooit gezienen, verbazend gróoten toevloed van vreemdelingen en toeschou wers zoodat hier eene bezwaarlijk te beschrijven drukte heerschte, Omstreeks 8 uur .was de hij loting bepaalde en elkander geregeld opvolgende uitvoering der muzijkstukken afgeloopen. Door eene prachtige illuminatie met vuurwerk werd het (eest van den dag besloten, terwijl inmiddels de leden van het-muzijk gezelschap Appollo, uit Middelburg, zeer ten genoege der tarlijke aanwezigen, andermaal op de bekoorlijk verlichte en op het ruime markplein opgerigte estrade proeven van hun lalent gaven. Ongetwijfeld zal dit feest bij Halsters ingezetenen lang in aangenaam aandenken bewaard blijvengelijk men ver trouwt, dal zulks ook het geval zal zijn bij. de daaraan deelgenomen hebbende gezelschappen, die elk,eene prachtige vergulden herinneringsmedaille ontvingen waaraan de ne- derlandsche en belgische driekleuren waren aangebragt, als eene zinnebeeldige voorstelling van overeenstemming tussclien- en verbroedering van beide natiën, de zonen van éénen stam. In cene plegtige zitting van de arrondissements-regtbank te Amsterdam had heden middag ten een ure de instal latie plaats van den heer mr. H II. van Hees, benoemd tot regter-plaatsvcrvangcr aldaar, vroeger subst.-grifficr bij de arrond regtbank alhier. t— ia. Te Rotterdam zijn eergisteren de eerste partijen nieuw/} aardappelen te zamen circa 300 halfinuds mandenuit het Weslland aangevoerd om van daar naar Londen te wordpn verzonden. Ofschoon de laatstelijk gewoed hebbende stor men eenige vertraging in den groei dezer vracht hebben veroorzaakt, staat die wederom schoon cn levert bij de op delving oen gunstigen oogst. Te Lutton, Ambt-Hardenberg, is oen weduwnaar voor de zesde maal in het huwelijk getreden. Eene doelde uit zijn eerste Huwelijk is reeds ouder dan hare stiefmoeder die pas 18 jaren telt. Uit Munchen meldt men, dut daar den 28 mei twee Nieuw Zeelanders zijn aangekomen William Tootoo en Samuel Rerehau, die op de Novara de reis naar

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1