KMALE KORENSCHUUR. 1800. Aanbesteding Jan van Rees Zoon T H E E N No. 41. 47ste Jaargang. te Zwollestellen hunne GOME COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j 1 1 O 4 S Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. J A"OllCI0I*tlci/£ï Ol iYm©I» I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f-1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j <—5 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vc ór drie uren des namiddags. Bij dit nummer behoort als bijblad een vervolg op het JAARVERSLAG. PLAATSELIJK BESTUUR. BEKENDI«&KI19@- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen bij deze een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan Dat de lijst der bij besluit van hoeren gedeputeerde staten dezer provincie, van den 11 dezer n°. 97, {pro vinciaal blad no. 59) bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der Geneeskunst in deze pro vincie, over bet jaar 1860, mitsgaders de lijsten van de heelkundige werktuigen, welke de plattelands-heelmeesters en der geneesmiddelen en werktuigen welke de apothekers geneesheerenheel- en vrocdmeesters ten platten lande geëtablisseerd, of in plaatsen alwaar geene plaatselijke com missie van geneeskundig toevoorzigt gevestigd is, woon achtig, moeten voorhanden hebben, van de voorwerpen welke de droogislen, niet beneden de bij elk derzelve bepaalde hoeveelheden mogen verkoopen en van de vergif ten welke in de winkels moeien afgesloten wordenzoo als dezelve bij besluit van welgemelde heeren gedeputeerde Maten dezer provincie van den O en 13 mei 1853, n°. 10, provinciaal blad no. 75,) zijn vastgesteld, van beden af ter griffie voor de belanghebbenden ter visie liggenda gelijks, uitgenomen zon- en feestdagen, van des voor middags negentot des namiddags twee ure. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 26 mei 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN De Secretaris, H. C. PILAAR. BIRREHLARDSCHE BERIGTEN. Een bij de regering ontvangen en door de Ncdcrlandsche staats-conrant medegedeeld telegram van den gouverneur-gene raal van nederlandsch Indiegedagteekend Batavia 10 april 1860, luidt: «niets bijzonders; alles wel." Volgens eene andere particuliere dépêche luiden de tij dingen uit Bandjermassing iets moer bevredigend, en door de Batavische handelsvereeniging is een berigt afgezonden luidende: «Op Java lieerscht rust. In Bandjermassing wordt de stand van zaken dagelijks beter. In het hoofdkiesdistrict Hoorn is tot lid der tweede kamer van de staten-generaal verkozen dhr. llajo Mensinodes met 441 van de 828 stemmen. Nadat de eerste Pinksterdag zich had doen kennen door hevige windvlagen, wiessen die den volgenden tot eenen storm uit het noordwesten, die steeds in kracht toenemende en afgewisseld door regenvlagen tegen den avond een orkaan gelijk, tot lang na middernacht aanhield. Op vele plaatsen waren door de omvergewaaide hoornen de wegen versperd, terwijl de fniitboomen van ontelbaar reeds gespeende vruchten zijn ontlastde schade hier en daar veroorzaakt is nog al be langrijk, doch gelukkig vinden wij in geene der zeer vele ons uit deze streken van idle zijden locgczondcnc berigten, eenige opgaaf dat menschcn of dieren daarvan de offers zijn gewordengelijk helaashiervan verschillende voor beelden door andere bladen wordt medegedeeld. Een napolitaansche sclioenjor is op zijne ankers slepende van Vlissingen teBorsselen omboog gevaren waar het roer brak, des zondag middags is hij floor do Schelde-boot afgesleept, anders ware er met het noodweer van den volgenden dag zoker slechts een wrak overgebleven. Een natuurlijk gevolg van dit weder was dat in de meeste vervoermiddelen eene groote vertraging plaats had. Naar wij vermmetl, wordt onder de burgerij, voornamelijk de han deldrijvende ingezeteneneene schriftelijke uitnoodiging verspreid, om, ter verkrijging ccncr vrije los- en ladingsplaats voor Goeshunne daartoe strekkende beweegreden kenbaar te maken om later door medewerking van het gemeente bestuur en de kamer van koophandel hier gevestigd lot het doel te geraken't welk zeker van belangrijk getvigt voor deze gemeente zijn zal. Wij zijn niet genoeg ingelicht om het juiste voordeel aan te gevendat hieraan zal verbonden zijn maar vertrouwen, dat ieder zijn belang kennende, de gevraagde in lichtingen gaarne geven zal. Gisteren avond besloot do hier bestaande zangverceniging hare oefeningen tnet een concert waarvan het programma door deze courant in haar vorig nummer werd medegedeeld. Algemeen moglen de verschillende nummers den bijval der talrijk opgekomenen ondervindenwaarloc do op prijs gestelde medewerking van de verdienstelijke dilettanten zoo van hier als elders, niet weinig bijdroeg. Zij haar ons toegezongen afscheid" Tot Wederziens" ook liet onze; hare lust en de onvermoeide belanglooze cn hoog gewaardeerde ijver van haren directeur verzekeren ons een welkomstgroet, naar welken wij reeds met verlangen te gemoct zien. In de vorige week had in de Israëlitische bijkerk alhier eene plegtigheid plaats waaraan wij gaarne openbaarheid geven.Ten vorige jare werd de gemeente verblijd met een geschenk van het hoofd der kerk doch thans verrast door een keurig geschenk der gebr. en zuster Bannet alhierbestaande uit een prachtig met goud en zilver gebor duurd voorhangsel voor het altaar, ter gedachtenis aan hunne over ledene ouders, vroeger leden dier gemeente. Ten aanhoore eener talrijke schare werd in eene rede door den voorlezer op die goede voorbeelden gewezen en door het hoofd der kerk ook namens de gemeente, bij de onthulling den dank aan de gevers gebragt.Tot opluistering hadden eenige smaakvolle handen de kerk met groen versierd en was het voor de leden der israëlitische gemeente alhier een ware feestdag. Volgens achterstaande annonce zal de stoomboot op de Wcslerschelde hij gelegenheid der algemcene vergadering en tentoonstelling door de Zeeuwsche maatschappij van landbouw te Hulst, op den 4, 5, 6 en 7 junij e. k. buitengewone dienst doen en tot Walzoorden doorvaren 'l geen den bezoekers een groot gerief zal zijn. Men schrijft ons uit Krabbendijke van gisterendat bij gelegenheid eener opgraving van steencn op de overblijf selen der omstreeks 1530 geinundeerde plaatsen op de Ooster-Scheldemoer bepaald op die van het Oud-Nieuw- lande dorp in eene duidelijk te onderscheidene kast of spinde gevonden zijn: 2 aarden schotels en een aarden kannetje, benevens een Maria beeldje en een stuk gewigt, (overeen komende met een vierendeel van het oude pond) voorts een ijzeren katrol cn eenige vreemdsoortige dakpannen. De vorm en ruwe bewerking dier voorwerpen laten geen twijfel over aan derzelver oude afkomst en zijn in het bezit van den heer G. van Doorn te Krabbendijkebij wien ook nog aanwezig iseene voor eenige jaren op do ruine van hetzelfde dorp gevonden metalen kandelaar. Voor liefhebbers en oudheidkenners schijnt daar nog een ruim veld te bestaan om met vrucht van die vroeger bekende plaatsen meerdere bijzonderheden op te delven. Uit Kruiningen schrijft men ons dat in de vorige week de handboogschutterij «De Drie Korenbloemkens" aldaar ge vestigd het genoegen had haar tienjaiig bestaan te vieren tot bijwoning waarvan al de boogschutterijen in Zuidbeve- land waren uitgenoodigd ten einde een concours te honden. Een en zestig leden, vertegenwoordigende twaalf gilden, waren opgekomen ont naar de prijzen te dingen die door de feest vierende schutterij daartoe waren uilgeloofd bestaande uit drie keurig bewerkte medailles.De eerste prijs werd be haald door dhr. E. de Meulemeester lid der sociëteit Jacoba van Beijeren' te Goes na daarom gekampt te hebben tegen dhr. J. de Blok koning van de schutterij Willem Teil" mede te Goes. De derde prijs werd behaald door dhr. L. M. van Noppen lid van «De Diie Korenbloemkenterwijl de tweede niet werd afgeschoten.In gepaste vrolijkheid duurde het broederlijk feest tot laat in den avond voort. Te Schore wilde den 24 dezer het lOjarig zoontje van R op het schoolgebouw klimmen om met behulp zijner kameraadjes jonge vogels uit hun nest te rooven, naauwelijks op het dakstortte hij naar beneden en moest met oen gebroken been vervoerd worden. De aansluiting aan den rijkstelegraaf is Ie Zierikzee vol tooid en men wacht slechts op do komst van een ambtenaar om het publiek in do gelegenheid te stellen er gebruik van te maken. Men onderhoudt zich thans veel in de botanische wereld over eene nieuwe aardbczieplant (Fraisier nouvelle), onldngs gewonnen uit zaad, door dhr. Meunierhovenier te Vcr- viers Deze nieuwe soort van aardbezie laat niets te wen- schen over; de vrucht is enorm groot, saprijk cn bij uitstek lijn van smaak. De plant hoeft een schoon aanzien en verdraagt goed de koude; een cn ander doen haar hoven allo andere soorten uitmunten. Met leedwezen wordt het volgende schrikwekkende ongeluk vernomen: De stoomboot die maandag namiddag ten '/22 ure van Rotterdam naar C'apellc in do Langstraat vertrok, ten circa 3 ure Dordt bereikte cn van daar verder hare reis vervolgde, is dien avond omstreeks 0 ure op het zoo genaamd Bergschc Veld gezonken. Met zekerheid is nog niet op te geven hoe het ongeluk plaats greep, evenmin als het juiste getal menschen dat daarbij het leven heeft verloren, maar men gist dat er, behalve dc equipage die uit 12 koppen bestond, ruim 50 passagiers aan boord waren. Van deze moeten in het geheel 10 menschen gered zijn. Dc Nieuwe Roti. Courant van heden deelt betrekkilijk dit ongeluk oen brief uit Raamsdonk en Driramc- len mede, waardoor deze tijding wordt bevestigd.Over hot mecrendeel der op klaar lichten dag verongelukten heeft Cnpelle zich te treuren, want er waren eenige verloofden onder, die op den feestdag een pleiziertogtje naar Kotterdam en terug wilden maken. Onze ruimte is heden te beperkt om de verder bekende bijzonderheden dezer zoo droevige gebeurtenis mede te deelen. Het verongelukte Capelsche bootje is het pennybootjedat vroeger te Rotterdam de passagiers naar den Rijn-spoorweg bragt. Het officiële dagblad le Turijn van den 29 dezer, bevat eene dépêche uit Napels, meldende dat aldaar door eene engelsche stoomboot de volgende tijdingen uit Palermo zijn aangebragtDe insurgenten zijn Palermo binnengetrok ken. Een gedeelte der bevolking is tegen de troepen in opstand gekomen. De stad werd van land- en zeezijde gebombardeerd. Het vuur werd zondag morgen geopend en duurde hij het vertrek der stoomboot nog voort. CORRESPONDENTEN. Heden wat zeer beperkt in onze ruimte hebben wij eenige berigten bekort en moeten wij nog een en ander ter zijde leggen om daarvan in een eerst volgend nummer gebruik te maken. ABVERTENTÏEN. Heden overleed onze vader en behuwd-vader do Heer Mr. J. A. H. V01JER. B. VERMANDE. IIeinkenszand A. M. VERMANDE 23 Mei 1860. Voijer. Eenige kennisgeving. Pro Deo, Uit een vonnis door de Arrondissements-Regtbank te Goes op den 7 Mei dezes jaars 1860 uitgesproken, behoorlijk geregistreerd (in debet) mitsgaders overeenkomstig de voorschriften der wet beteekendblijkt dat daarbij tus- schen PIETER df, MUNCRdijk- of werkbaas, wonende te Hoofdplaat en PIETERNËLLA GERR1TSE zonder beroep, verblijf houdende te NeuzenEchtscheiding uithoofde van kwaadwillige verlating is uitgesproken, waarvan bij deze ter voldoening aan art. 828 van het wetboek van Burger lijke Regtsvordering aankondiging wordt gedaan. Voor uittreksel deugdelijk verklaard door mij ondergeteekende procureur, als zoodanig voor Pieter de Munck geoccupeerd hebbende. C. de WITT HAMER. eener Op Zaturdag- den 16 Junij I860 des voormiddags ten 11 ure preciesin "het logement de Koornbeurs, te Goes, zal de ondergeteekende Rentmeester van Baarland, in het openbaar trachten aan te besteden: «Het afbreken eener oude en het bouwen van eene geheel nieuwe KORENSCHUUR en VARKENSHOK, «met de levering van alle bouwstoffenop xle «ho stede te Baarlandin pacht bij laukus traas." Het bestek en de voonwAARDENbenevens de tee- kening zullen van af Maandag den 4- Junij eerstkomende, ter lezing en inzage liggen ten kantore van den Rentmeester en op de hofstede voornoemdterwijl zoo wel hij den Rentmeester als bij den architect de heer L. Pb. de Lanneé de Bétrancourt, te Goes, nadere information zijn te bekomen en door laatstgemeidc aanwijzing in loco zal geschieden op Donderdag den 14 Junij dos middags ten 12 ure. De Rentmeester van Baarland, J. FRANSEN van de PUTTE. uitmuntende door kracht, geur en waterhoudend- heidin verzegelde pakjes van 12 '/2 en 5 ons, voor zien van hunnen stempelprijs cn nummerverkrijgbaar voor ZEELAND, bij G. M. LE COINTRE, Tnrfkaai D. n". 22 GOES. C. BAL JGz.St. Domusslraat D. n°. 246, Zierikzee. (Korte Noordstraat E. 6, 1 Langon Delft R. 125, Middelburg Kromme Weele L. 27, I alwaar prijscouranten te bekomen zijn.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1