i860. N®. 30 4Ts,e Jaargang. Maandag 21 Mei. (.oissnii: COURANT, p.fc# De uitgave deaer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is 1 1,75 franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f1,3' behalve Jiet zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Bij dit nummer wordt verzonden een uittreksel van het JAARVERSLAG van den toestand der gemeente Goesdoor burgemeester en wethouders gedaan aan den gemeente-raad over het jaar 18S9. BESTUREN EN ADMINISTRAT1EN. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE ZEELAND, als zoodanig benoemd bij Zijner Mnjesteils be sluit van den 14 Maart 1860, n°. 59, brengt ter kennis van de ingezetenen dezer provincie, dat hij beden die be trekking heeft aanvaard. Middelburg, den 15 Mei 1860 De Commissaris des Konings voornoemd R. W. v. LIJNDEN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Z. M. heeft benoemd tot regter plaatsvervanger in de arrondissements reglbank te Amsterdam, mr. H. R. van Hees, thans subst. griffier bij de arrond. reglbank te Goes, uit welke betrekking hem met ingang van 1 junij aanstaande oen eervol ontslag is verleend. Tot plaatsvervangend kantonregter te Heinkenszand, mr. C. van Cillersburgemeester dier gemeente. Ter vervulling der betrekking van gezworen der West- of Brcede watering, ontstaan door het overlijden van dhr. P. Verlaere oud-burgemeester te Wemeldingeis jl. vrijdag in eene algemeene vergadering eene voordragt gemaakt be staande uit de navolgende heeren 1°. J, C. Dekker, 2°. F. Dominicus en 3° A. Dominieus. Ingevolge art. 100 der kieswetzal dingsdag 12 junij aanstaande de gewone aftreding van de helft der leden van de tweede kamer der staten generaal plaats hebben; voor het hoofd-kiesdistrict Goes, de heer B. P. G. van Diggelen. Blijkens de voorloopige uitslag der tienjarige volkstelling bedroeg die in ons koningrijk 3,299,133 zielen, verdeeld in 1,620,221 mannon cn 1,678,912 vrouwen; onze provincie lelde 81,062 mann. en 84,576 vrouw., zamon 165,638, na de provincie Drenthe die nog geen 95,000 en Utrecht die nog geen 160,000 zielen telden is zij de minst bevolkte. Zuidholland telde het hoogste getal D.l. 618,471. Even als door andere coilegien is ook door de besturen der burgerlijke-, diaconie-, r. calhoiieke en christelijk afge scheidene armen in deze gemeente gezamenllijk een adres aan den minister van financien gerigt tot wijziging der wet op het personeel, strekkende dat de ouderdom der dienstmeisjes voor welke geene belasting verschuldigd is in plaats van op 15, worde bepaald op 18 jaren. Er wordt thans druk gewerkt aan het leggen der gaz- pijpen onder de stratenreeds is men van de fabriek op de stoofweide door de zoogenaamde tusschen twee poorten langs de kleine- cn turfkaai tot inde Keizerstraat gevorderd. liet buitengewoon groeizaam en vruchtbaar wéér, waarvan wij thans gedurer.de eenigc dagen genieten oefent cenen weldadigen invloed op alle gewassen uit, die zich daardoor meer dan gewoon ontwikkelen. Het in vollen bloei staande koolzaad levert een prachtig gezigl; de overige veldvruchten voornamelijk de tarwezien er goed uitde weiden be loven een overvloedig malsch gewin, dc vruchtboomcn zijn zoo zeer met bloesems beladen dat men hel schier voor onmogelijk houdt, dat alle vruchten lot bun wasdom geraken. Naar wij vernemen heelt de jongst gehouden Hemel vaartsdag aan dn bier gestationneerde rijksveldwacht aan leiding gegeven tot bet opmaken van verbalen tegen rond- venters, en andere die Inmnc gewone bezigheden buitenshuis verrigtten als overtreding der bepaling in de wet op bet vieren van zou- cn feestdagen. Uit Cortgene deelt men ons van 16 dezer mede, dat, nadat op 17 april bevorens, na belangrijke discussion door den gemeente-raad was aangenomen, om met 1861 liet onder wijs op de openbare lagere scjiool kosteloos lo geven en het thans geheven wordende schoolgeld, dat in 1859 ruim f 560 heeft opgebraglaf te schaffen- zijn goedgekeurd de besluiten waarbij dat schoolgeld wordt afgeschaft en de besluiten en verordeningen zijn aangenomen waarbij wordt bepaald dat bet daardoor ontstane te kort in de gemeente financien, zal worden gedekt door het brengen der opcen ten op dc directe belasting op bet bij de gemeente-wet toegestane maximumalsmede door eeno niet onbelangrijke verhooging der in die gemeente geheven wordende hoofde- lijken omslag. Op de visscherij van 0. Schol bij Bcrgen-op-Zoom is een groote steur in de fuik gevangen die minstens 150 >/2 ned. ponden weegt. De ansjovisvangst op de Ooster-Schelde is in de laatste 12 dagen vrij gunstig geweesteenige visschers hebben tot 30 bennen per nacht gevangen. Dc visch is tamelijk groot van stuk. Men schrijft uit Middelburg. In de afgcloopene week zag men des morgens omstreeks 8 uureen welgezeten burger dezer stad eene wandeling doen over de daken der huizen, zonder dat men met zijne bedoelingen bekend was lot liet eindelijk ontdekt werddat die man eensklaps krankzinnig was gewordenmet veel moeite mogt het gelukken hem in handen te krijgen, waarna hij naar het gasthuis, is overgebragt. BUITENUAND SCHE BERIGTEN. AMERIKA. Dat een nietig voorwerp, in tijd van nood op eene vernuftige wijze te pas gebragt, belangrijke diensten kan doen, is op zich zeiven niets vreemds; maar dat 36 ge wapende manschappen het behoud huns levens aan een hon denplagerij te danken hebben, dit zal toch wel eenig in zijne soort zijnEn tochdit zonderling feit heeft plaats gehad; het wordt door de voornaamste amerikaansche dagbladen medegedeeld, cn wel naar aanleiding van een berigt in een der aldaar moest geaccrediteerde organen. Volgens dat blad heeft het geval zich aldus toegedragen: uit het fort Défiance, in Nieuw Mexico, was een sergeant van de be zetting, met 36 man naar buiten gezonden, om het oog te houden op zeker punt, alwaar een aantal koeijen liepen grazen. Naauwelijks zijn de manschappen daar aangekomen of zij worden overvallen door een troep van ongeveer 400 Indianen, zoodat zij genoodzaakt waren de wijk te nemen naar eene hoogte, van waar zij op de aanvallers een zoo goed geregeld geweervuur rigtlendat deze zich uit de voeten maakten. De sergeant begreep intusschen zeer goed dat het nu voor hem en de zijnen even zoo gevaarlijk was om op zijn post te blijven als om dien te verlaten, daar hij zich verzekerd hield, dat er nu meer Indianen in den omtrek moesten rondzwerven en dat hij dus in allen gevalle op eene nieuwe overrompeling bedacht moest zijn. Het was dus meer de vraag, langs welken weg er moge lijkheid bestond om versterking te krijgen. Voorzeker te meer eene netelige vraag, omdat niemand den moed zou hebben van zich alleen naar het fort te begeven. Terwijl hij daarover staat te denken, valt zijn oog op een hondje, hetwelk uit het fort met de compagnie was medegeloopen. Dadelijk is zijn besluit genomen. Hij scheurt een blad uit zijn zakboekje, schrijft met potlood haastig een berigt aan den kommandant, maakt dit aan den halsband van het dier vast en bind den viervpeligen medgezcl vervolgens een blikken veldketcllje met eenigc keisteentjes er inaan den staart. Naauwelijks is de hond zoo toegerust, of de ser geant geeft hem met den laadstok een paar fiksche slom pen, terwijl de manschappen op zijn bevel uit alle magt een vrecssclijk geschreeuw aanheffen. De hond, hierdoor angstig geworden neemt de vlugt cn snelt, door het rate len en rammelen van het keteltje nog meer in de knel gebragt, uit alle magt dwars over en door alle beletselen regtstreeks op het lort aan. De schilwacht het wel bekende dier in dien toestand ziende aankomen, moende eerst niets anders dan dat zijne kameraden dit uil dc grap hadden gedaan on besloot, ten einde alle aanmerkingen van den onderofficier te voorkomenden hond in het voorbijgaan van het lastig voorwerp te bevrijden. Dit gelukte; maar juist daardoor viel hem liet briefje in hel ooghetwelk hij zorgde den kommandant ten spoedigste te doen toekomen. Ten gevolge daarvan werd er onmiddelijk versterking afge zonden en bij nader onderzoek bleek, dat deze nog juist in lijds kwam opdagen, om de manschappen uit eene mocijcljjke positie te verlossen.aangezien zij aan alle kan ten door de Indianen waren ingesloten. DUITSCHLAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat de geheele tartaarsche bevolking in de krim opgewonden door een godsdienstig fanatismus, zich gereed maakt om in massa naar Turkije te imigreren. Te Berlijn loopt het gerucht dat aldaar weder een dépêche diefstal is gepleegd. Een brief van den prins regent van Pruissen aan prins Albert van Engeland zou ontvreemd, enaan de fransche regering toegezonden zijn. ENGELAND. Een oudheidkundige van Liverpool, dhr. Maij&u heeft onlangs een manuscript gekocht, hetwelk door den WelEerw. hr. Henrij Stobat van Thebet is medegebragt en dat het 19de kapittel bevat van Matheus, in oud grieksche letteren geschreven. Dit manuscript schijnt het oudste do cument van het christendom te zijn en het laat geen twijfel over omtrent de bekende uitdrukking van den ka meel, die door het oog van een naald kan. Dit was uit het grieksch niet goed vertaalder staat wel degelijk touw, maar geen kameel in den tekst. Heeman, de amerikaansche bokser, schijnt Engeland niet te willen verlatenalvorens nog eens den strijd om den eeregordel te wagen. Hij heeft weder een brief in de Times laten afdrukkenwaarin hij o. a. voorstelt, nog eens op neutralen bodem om den prijs te vechten, Hij wil ook wel met Sayers om den prijs loopenof worstelen, of roeijen of zwemmen, of wel met zijn tegenpartij om den gordel van een dak springen. Is dit alles niet aan nemelijk, dan wil hij binnen twee maanden met de vier beste mannen welke Engeland stellen kan, om den gordel boksen, eerst met Sayers, en dan, telkens met tusschenruimte van 30 dagenmet de anderen. Wordt hem door de engelsche politie de gelegenheid tot zulk een strijd benomen, dan wil hij naar Amerika terug keerenalle engelsche eerbewijzen en geschenken van de band wijzen en zich: met volle regt voortaan noemenThe champion of the world Te Cambridge hebben twee jongelieden elkander wegens een onbeduidenden twist tot eene boxpartij uit gedaagd. De uitslag van den strijd was, dat eene der parten op de plaats dood bleef. De overwinnaar is wegens manslag naar Jury verwezen. FRANKRIJK. Omtrent Napels loopen de meest tegenstrijdige ge ruchten; volgens het eene berigt had dc koning van Napels reeds de vlugt genomenvolgens anderen wordt verzekerd dat hij de hulp eener vreemde mogendheid beeft ingeroepen en aan Sardinië den oorlog bad verklaard. Ook door de plannen die der fransche regering worden toegeschreven wordt de toekomst nog met ongerustheid tegemoet gezien met het oog op de Rijnprovinciën en België. Op Hemelvaartsdag wanneer' gewoonlijk de persen in de hoofdstad stil staan, zijn alle bladen verschenen, hier van was Garibaldi de oorzaakhet publiek wilmag cn kan niet, al is het maar voor één etmaal, zonder italiaanscli en siciliaansch nieuws blijven. De landing van Garibaldi bad eene groote gisting te Napels teweeg gebragt. Een regement jagers zou van Pa lermo tegen Garibaldi afgezonden en ten eenenmale geslagen zijn. Eene officiëelo dépêche uit Londen van 19 mei, zegt dat de bende van Garibaldi door de koninklijko troepen bij Calatafini met de bajonet aangevallen en op de vlugt gejaagd is. Bij haren aftogt liet zij een vaandel benevens een groot aantal dooden en gekwetstenwaaronder een aanvoerder op bet slagveld achter. BELG1E. Te Antwerpen bevindt zich thans een zonderling schilder, die ongetwijfeld eenig in zijne soort is, vermits hij geene armen heeft. En evenwel was bij jl. zalurdag druk aan het werk in het antwcrpscll museumom naar eene schilderij van Rubens, namelijk de opvoeding derH. Maagd.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1