"V 8» 47"' Jaargang. I8«0. INSPECTIE VAN DE VERLOFGANGERS WAARSCHUWING. goessche courant, l>e uitgave dezer -Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1 1 -g g"k 1%/ï j Gewone advertentïën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen- I l_P0Ii(l6I*{tftff ËW iYlCl* I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a fl,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PU AATSEl IJK BESTUUR. SCHUTTERIJ. PUBLICATIE Slot van n°. 36. «Art. 4. Tot deze inschrijving zullen zich ook moeten aangeven, diegenen, welke, schoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving in de gemeente zijn komen wonen; alsmede vreemdelingen die sedert de laatste inschrijving in die termen gevallen zijn, om volgens art. 2 der wetals ingezetenen te worden beschouwd. De inschrijving van deze personen zal geschieden in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Gezien Zijner Majesteits besluit van den 4 september 1828 (Staatsblad n°. 55) voornamelijk de bepalingen van art. 7 en 8, aldus luidende: «Art- 7. De gehuwden en weduwnaars een of meer kin deren hebbende, door sterfgeval of anderzins in de termen vallende om in de eerste klasse te worden overgebragt zullen voor de eerstvolgende jaarlijksche inschrijving, bij publicatie worden opgeroepen, om daarvan kennis te geven aan bet plaatselijk bestuurwanneer deze kennisgeving mogt worden verzuimd en de nalatige, tengevolge van dit verzuimniet bij de schutterij is ingelijfd gewordenzal deswege door bet plaatselijk bestuur proces-verbaal worden opgemaakt en aan de bevoegde regtbank toegezonden, ten emde de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 maart 1818 (Staatsblad n". 12) op de nalatigen toe te passen. «Art. 8. De nalatige in het vorige art. vermeld, zal da delijk bij de schutterij worden ingelijfd, tegen ontslag van hem, die in zijne plaats wordt opgeroepen, de diensttijd door hem te volbrengenzal ingaan met het jaar waarin Jiij is ingelijld geworden." Hoepen bij deze op: alle mannelijke ingezetenen der ge meente, welke op den 1 januarij dezes s'jaars bun 25ste jaar zijn ingetreden, boedauige zijn. die geboren in denjare 1835, cin zich van den 15 tot en met den 31 der maand mei, voor de schutlerlijke dienst dezer gemeente, ter griffie alwaar daartoe dagelijks zal worden gevaceerd, (uitgenomen des zondags) des morgens van 9 tot des namiddags 2 ure te doen inschrijven; en zich vooraf te voorzien van een ge boorte- of doop extract, ten einde zich van hunnen juisten ouderdom ter behooilijke inschrijving te verzekeren en zich door eene verzuimde of onbehoorlijke inschrijving niet bloot te stellen aan de straf bij boven geinsereerd 2de artikel der wel van den 11 april 1827 vastgesteld. Terwijl tevens worden opgeroepen, om zich ter bovenge noemde tijd en plaatse te doen inschrijven, alle manspersonen geboreu in de jaren 1826 tot en met 1834 welke in vorige jaren elders ingeschreven zijn, doch sedert dien tijd binnen deze gemeente zijn komen wonen, met overlegging van het bewijs der vroeger gedane inschrijving in eene andere ge meente, alsmede zoodanige ontslagene militairen en vreein delingen, als sedert de laatste inschrijving iu de termen der schutterij gevallen en binnen deze gemeente woonachtig zijn. Wordende de personenwelke reeds ingeschreven zijn en deel aan de loting genomen hebben behoorende lot de tweede klasse, zijnde gehuwden en weduwnaars met een of meer kinderen, welke door sterfgeval of anderzints als nu in de termen der eerste klasse vallenaangemaand om daarvan almede ten boven bepaalden tijde en plaatse kennis te geven. Zullende de onderscheidene daarvan te houden registers op den 1 jiroij eerstkomende worden gesloten en degenen welke bevonden zerftên wortlën tën deze-nalatig ie zijn geweest en zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt Worden, aan het einde del* registers ambtshalve worden ingeschrevenonverminderd de daarop vastgestelde boelen en straffen. En opdét niemand biervan onkundig zij, zal deze worden gepubliceerdgèkffigeei'd en geïnsereet'd in de Goessche Courant. 'Gedaan ten raadhuize van Goès, den 5 mei 1860. Burgemeester e*n Wethouders voornoemd M. I\ BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. DER BKRïïÉMÉËSTËrt en WETHOUDEKS van GOES, gezien bel bèsluit van den lieer Commissaris des konings in de provincie Zeeland, van den 1 roei 1860 A n°. 4764/', 3« a ld., {provinciaal blad no. 64,) brengen ter kennis van die genen die bet aangaat Dal de inspectie van de verlofgangers der Nationale Mili tie op maandag den 2J mei .i860, des voormiddags ten tien ure, zai plaats hebben in de wandelkerk binnen deze gemeente En worden mitsdien alle verlofgangers (uitgezonderd die welke nog niet van militaire kleeding zijn voorzien) welke zich in deze gemeente bevinden, behoorende tot de ligtingen van 1856, 1857 en 1858, die vddr den 1 april jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, ten ern stigste» aangemaand tot eene stipte opvolging der onder staande bepalingen: a. Dal zij gehouden zijn op de bepaalde inspectie voor de verlofgangers te verschijnen en wanDeer zij dit nalaten, zonder voor bun achterblijven, ten genoege van den militie commissaris, voldoende redenen te kunnen aan voeren, zullen gelast worden nader voor hem voorzien van hunne kleeding en equipeinent stukken te verschij nen en vervolgens overeenkomstig het bepaalde bij art. 183 der wet van den 8 januarij 1817, zullen worden gestraft. b. Dat zij op de gemelde inspectie zuilen behooren te ver schijnen gekleed en in uniform en voorzien van de ver dere kleeding en équipement stukken, die bij liet vertrek van liet korps aan hen zijn gelaten, van het zakboekje, benevens van het attest li*!. H. H., hun door liet bestuur hunner gemeente uitgereikt dat zij, die daarin nalatig zijn tot eene nadere inspec tie zullen moeten opkomen en dat de zoodanigen die hunne kleedingstukken hebben verwaarloosd bij hun corps zullen worden opgeroepen c. Dat zij gedurende de gemelde inspectiezich ordelijk behooren te gedragen en onderworpen zijn aan de mili taire tuchten dat er op hunne gedragingen na den afloop der inspectie, door de policie zai worden gelet. tl. Dat zij, hoezeer met hun corps hebbende afgerekend, hunne kleeding en equipeinent stukken steeds in waarde zullen moeten houden en zich daarvan, zoo lang zij niet zijn gepasporteerd om geenerlei reden mogen ontdoen. e. Dat zij wanneer zij hun verblijf buiten de provincie willen vestigen, hunne verlofpas aan het bestuur hunner ge meente moeten terug vragenen dat zij zich binnen vier weken moeten aanmelden bij het bestuur der ge meente iu welke zij voornemens zijn te blijven op straf van a/s deserteur te worden behandeld. f. Dat zij, wanneer zij zich langer dan tweemaal vieren twintig uren uit hunne gemeente willen verwijderen, daarvan in persoon moeten kennis geven aan het gemeen te bestuur, met opgaaf der gemeente werwaarts zij zich hegevenop straf van een arrest van 2 tot 6 dagen door het gemeente-bestuur op te leggen. g. Dat zij zich op gelijke straf, ingeval zij langer dan twee inaal vier-en twintig uren huiten hunne gemeente ver blijven, bij het bestuur der gemeente alwaar zij zich bevindenmoeteu aanmelden. Eu ten einde niemand biervan onwetendheid zoude kun nen voorwenden, zal deze worden geafligeerd ter plaatse alhier gebruikelijk en geïusereerd in de Goessche Courant. Aldus gedaan ten raadhuize van Goesden 5 mei 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris 11. C. P 1 L A A;R. BIITirEBUAIfDSCHE BERIGTEIT. In dc zilling van heden is door de tweede kamer der slaten-generaal met algemeene slommen aangenomen het wets ontwerp tot amortisatie van vijf millioen na ver- werping van het door dhr. de Brauw voorgesteld amen dement, om tien millioen te amortiseren. Daarna is door don heer van Hoëvell geïnterpelleerd over de regeling dor cultuur-contracten, waarop de minister van koloniën heeft geantwoord niet voornemens to zijn de regeling daarvan bij wet voor te dragen Nadat dhr. van Hoëvell den minister had beantwoord werd door den lieer Winlgens voorgesteld de motie van dhr. van Bossevan 1856 tot regeling der cultuur- contracten hij de wet. Hierover zijn nieuwe discussien geopendweike morgen zullen worden voortgezet. Naar men uit s' Hage schrijft zullen de zittingen der tweede kamer denkelijk dit maal kort duren. Men meent te weten dat de leden reeds do volgende week uitóén gaan om na den afloop der verkiezingen eerst tegen julij terug te keeren. Volgens het thans bekende nieuwe ontwerp tot regeling der reglerlijke inrigling blijft de hooge raad de regter, die alleen in cassatie regt spreekt. Er zullen vijf hoven zijn, als: te Amsterdam, 'sHagc, 'sHertogenboschArn hem en Leeuwarden. De reglbanken blijven de gewone regters in burgerlijke zaken. De kantonregter behoudt zijn tegenwoordig karakter. De regtbank zal tevens zijn gewone regter voor strafrcgtspleging. De geldelijke besparing wordt op 120 duizend gulden begroot. De waarneming van het openbaar ministerie bij de kantongeregten wordt aan be zoldigde ambtenaren opgedragen. De jaarwedden der kan- tonregters worden verhoogd. De kantonregters worden voor hun leven benoemd. In het hoofd-kiesdistrict Amersfoort is tot lid van de tweede kamer der staten generaal gekozen de heer mr. J. K baron aan Golslein met 724 van de 1394 stemmen. De lieer mr. G. Groen van Prinsterer bekwam 660 stemmen. Door de tweede karner der stalen generaal is met 42 tegen 14 stemmen besloten om het voorstel van den heer Sloet tot Oldhnistot het afkoopbaarstellen der tienden aan een nader onderzoek te onderwerpen. Op dc voordragl tot vervulling der betrekking van regter plaatsvervanger bij de arr. regtbank te Amsterdam wordt eerstgenoemd dhr. mr. 11. li van Hees, subst. gtiff. bij de arr. regtbank alhier, i Gisteren (woensdag 9 mei) werd door den kerkcraad der hervormde gemeente van Gorigene, in vcrecniging met gecommitteerden van ambachtsheerenter voorziening inde vacature, een zestal van HH. predikanten gemaakt, waarop met anderen geplaatst zijn, P. Hoffmann te Baarland, IV. van Elden, te s'Heerenhoek en J. A. C. Nonhebei te Wemeldinge. Wij vernemen dat tot brievengaarder aan het holp-post- kantoor te Cortgene is benoemd dhr. P. H. van Lis, secretaris en ontvanger dier gemeente, ter vervanging van dhr. A. van Damme Jr. overleden. Tot deurwaarder bij de directe belastingen voor het eiland Noordbeveland in verbinding met eenige gemeenten in Walcheren is benoemd do heer G. J. Moens, te Colijns- plaat om aldaar verblijf te houden. De aanhoudende koude en schrale wind, schrijft men ons uit deze streken, is in de laatste dagen niet gunstig voor het koolzaad geweest; het staat ijl en stoelt weinig nit, waardoor de vroeger gekoesterde verwachting op een goeden oogst, veel is te leur gesteld. De stand der overige veld vruchten is bemoedigender, de vruchtboomen beloven veel. Eerstdaags zal denkelijk deze plaats bezocht worden door dhr. J. S. Beer ten einde zich aantebieden tot het genezen van stotterenstamelenen andere spraakgebreken die niet het gevolg zijn van een organisch gebrek. Zijne een voudige methode schijnt in korten tijd steeds haar doel te bereikenen de gunstige gevolgen aan zijne pogingen op verschillende plaatsen ook in deze provincie ten deel geval len doen zijne raadpleging gerust aanbevelen. Men schrijft uit Meppel: Onder de ingezonden stukken vermeldde onlangs de geneeskundige courant twee buiten gewone herstellingen van stemmeloosheid, door het rooken eener cigaar. Eene zoodanige genezing heeft ook hier plaats gehad, na het bekend worden van het bovenstaande. De vrouw van W. S. was sedert 8 maanden stemmeloos en kon niet het minste geluid voortbrengen. Zij besloot daarom ook eene cigaar te rooken, werd daarvan wel is waar natuurlijk iets bedwelmdmaar na het rooken had zij hare stem herkregen, en spreekt thans even als vroe ger helder en duidelijk. Door gedeputeerde staten van Zeelandis het volgende bepaald 4 Dat hetvoor de aanstaande tentoonstelling van de Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt, welke op den 5 en 6 junij eertskomende te Hulst zal gehouden worden, bestemde vee, vrij en onverlet derwaarts over de veren in deze provincie zal mogen vervoerd worden met een bewijs van den burgemeester der gemeente in deze provinciealwaar de eigenaar of gebruiker woonachtig is waaruit blijkt dat het bewuste vee aldaar te huis behoort en werkelijk voor die tentoonstelling bestemd is 2°. dat het alzoo aangebragtc vee, terstond na de aan komst te Hulst, door den provincialen veearts der 2e klasse, den heer J. C Kegelaerzal worden onderzochten dat door dezen voor elk stuk vee, dat door hem gezond wordt bevondeneene verklaring deswege aan den eigenaar of bruiker zal worden uitgereikt, volgens het voorgeschrevcne modelzullende zoodanig gezond verklaard vee alleen met ander in aanraking mogen worden gebragt, terwijl daaren tegen het vee, hetwelk ziek zal bevonden worden, dadelijk in eenen volkomen staat van afzondering zal moeten gehou den wordenen geheel aan de bepalingen van het regle ment tot voorkoming van de verspreiding der longziekte onderworpen zal zijn; 3°. dat, na den afloop der veeschouwing, het bedoelde vee, voorzien van het gemelde gezondheidsbewijs, wederom, zonder aan eenige verdere formaliteiten onderworpen te zijn, naar alle gedeelten dezer provincie zal mogen worden vervoerd; 4°. dat het gemelde gezondheidsbewijs, tot het voor gestelde doel, echter niet langer dan vijf dagen, te rekenen van den dag der voorschrevcne tentoonstelling, en mitsdien slechts tot en met den 11 junij zai geldig zijn. Ingevolge het bepaalde in de besluurs-vergaderingden 28 april jl. gehouden zal de algemeene vergadering der gewestelijke vereenigingZeeland, van het nederlandsch onderwijzers-genootschapplaats hebben op woensdag 30 meides voormiddags ten 11 ure, te Middelburg, waarbij de openingsrede is opgedragen aan den heer J. lieijers JCz onderwijzer le Yzcndijke. Uit 's Gravenhage meldt men liet volgende «Onder de kinderen, die wijlen onzen koning Willem II uit zijn huwelijk met grootvorstin Anna Pauwlona geboren

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1