1800. 47ste Jaargang, Maandag 1 Mei. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING PUBLICATIE schutterij! PUBLICATIE No. 30 MIKNSdlK COURANT, De uitgave deeer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. Gewone adtrërtentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PI, A AT SF. LIJK. BESTUUR. BURGEMEESTER BN WETHOUDERS VAN GOES, gezien hebbende liet schriftelijk verzoek gedaan door COR- NELIS FREDRIK VAN ETTINGEft, wonende alhier, oin op de erf achter het huis wijk G n°. 223, staande in dc Langevosstraatkadastraal sectie I) n°. 133, in deze ge meente eene Koper- en Blek-smederij te stichten. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 januarij 1824, (staatsblad n°. 19), mitsgaders op het besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincie, van den 7 October 1842, n° 17, (provinciaal blad n°. 98) Overwegende dat tot het opmaken van proces-verbaal de commoda et incommodo, gevorderd bj art. 4 van welge- meld koninklijk besluit, de eigenaars en bewoners der naast gelegene panden in hunne belangen moeten worden gehoord en dat bet tevens nuttig kan zijn, om ieder in de gelegen heid te stellen zijne bezwaren aan het gemeente-bestuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben, dat de adressant benevens de eigenaren, bewoners en gebruikers der nabij gelegen eigendommen zijn opgeroepen op zalurdag den 12 meides namiddags ten een ure, voor burgemeester en wethouders in hunne gewone vergaderkamerten raadhuize te verschijnen ten einde ter zake voorschreve in hun belang te worden gehoord en dat te gelijkertijd aan een ieder die zulks mogt verlangen do gelegenheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen op te geven, ten einde in het proces-verbaal vermeld te worden. En zal hieraan door insertie in de Goessche Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 5 Mei 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, gezien hebbende het schriftelijk verzoek gedaan door LEENDERT GROENENDIJKwonende alhierom een pakhuis, wijk D. n°. 441, slaande in de Stoofstraat, kadas traal sectie D. 648, in deze gemeente tot Slagthuis, te doen inrigten. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 januarij 1824, (Staatsblad n°. 19), mitsgaders op het besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincie, van den 7 October 1842, n°. 17 (provinciaal n°. 98). Overwegende dat tot het opmaken van proces-verbaal de commodo et incommodo, gevorderd bij art 4 van welgcmcld koninklijk besluit, de eigenaars en bewoners der naastge legene panden in hunne belangen moeten worden gehoord en dat het tevéns nuttig kan zijn, om ieder in de gele genheid te stellen zijne bezwaren aan bet geineonte-besluur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kewtis van een ieder die daarbij belang kan hebbendat de adressant benevens de eigenaren, .bewoners en .gebruikers <(er nabij gelegen eigendommen zijn opgeroepen op zalurdag den 12 dezer des namiddags ten cifft urevóór burgemeester en wethouders in hunne gewone vergaderkamer, ten raadhuize te verschijnen ten einde ter zake voorschreve in bun belang te worden ge hoord en dat te gelijkertijd aan een ieder die zulks mogt verlangen de gelegenheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen op te geven, ten einde in hel proces verbaal vermeld te worden. Ën zal hieraan door insertie in de Goessche Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 5 mei 1860. Burgemeester cn Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. 1 De Secretaris II. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, gezien de circulaire van den lieer commissaris des konings in deze provincie van den 23 april jl.JA. n». 4492, 4e afdeeling, (provinciaal blad n°. 48.) Herinneren bij deze de belanghebbendenaan de bepa lingen vervat in de wet van den 8 november 1815, (staatsblad no. 51,) art 125 der provinciale- en art. 228 der gemecnle-wet, volgens welke alle. Vorderingen ten laste van den Staat de Provincie en de Gemeenten binnen zes maanden, volgende op het jaar waarover dezelve loepen zullen moeten worden ingediend bij zon danige administration of ambtenaren als welke .de orders tot het doen van leverantién of anderzins gegeven hebben, op puene van te worden gehouden voor verjaard en ver nietigd; wordende mitsdien een ieder uitgenoodigdom de pretentie welke hij ten latste van het rijk, de provincie of de gemeente, over 1859 mogt hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen, en daartoe den uitersten termijn, bij de wet vast gesteld, zijnde den laatsten junij aanslaande, niet al te wachten. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekon digd, aangeplakt en in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 5 mei I860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN De Secretaris, H. C. P 1 L A A R BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, Gezien de wet van den 11 april 1827 (staatsblad n" 17) betrekkelijk de 0PIUGT1NG van SCHUTTKH I.JKN en speciaal de artikels 1.2,7. 8 en 9, luidende als voljjt «Art. 1. leder ingezeten van liet rijk, die op den 1 jannarij van elk jaar zijn 25ste jaar zal zijn ingetreden en zijn 34ste niet voleindigd zal beluien, zal ingevolge de bepalingen dezer wel, daartoe opgeroepen zijnde, verpligt wezen de scliutlerlijke dienst uit ie oefenen. «Art. 2. Als ingezetenen worden met betrekking tot de toepassing dezer wetbeschouwd li. Alle Nederlanders, binnen bel rijk hun gewoon ver blijf houdende. b. Alle vreemdelingen, binnen bet rijk woonachtig, welke hun voornemen, om zich aldaar te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdruk kelijke verklaring, hetzij door bet werkelijk overbren gen van den zetel van hun verinogen en de hoofdmid delen van bun beslaan. t)e tijdelijke uitoefening van bun bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking gelijk die van leerling, knecht enz., kan op zichzelven niet beschouwd worden ats een bewijs van het vooruemen om zich in dit rijk te vestigen «Art. 7. Zij die in meer dan eene gemeente bun gewoon verblijf houdenof den zetel van bun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving verpligt zijn, binnen die gemeente alwaar eene dieftstvroerHte schutterij aanwezig is. (tij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienst doende of alleen rustende schutterijen bestaan, zullen zij ziclt doen inschrijven in die gCmfeerite, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun ver blijf te houden. Art. 8. Die van bunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven zullen door bet plaatselijk bestuur worden ingeschre ven, naar deszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevenen, om van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken. «Art. 9. Die bevonden zullen worden zich niet voor den 1 junij te hebben doen inschrijven, zuilen door liet plaats seiijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden en door den na te meiden schuttersraad worden verwezen tot eenegeld- boete terwijl zij daarenboven zonder loting bij de schut terij zullen worden ingelijfd, indien liet zal blijken, dal et- tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uit sluiting of verstelling ten bunnen aanzien bestonden. Gezien Zijner Majesteits besluit van den 21 maart 1828 (staatsblad no. 9) speciaal de artikels 3 en 4 van den vol genden inhoud: «Art. 3. In bet jaar na de eerste oprigting der schutterij en in ieder der volgende jaren zal voor den 1 junijde inschrijving zich lot zoodanige ingezetenen bepalen die op den 1 januarij van dal jaar hun 25ste jaar zijn ingetreden liet register waarop dezelve worden ingeschreven, zal altijd bet eerste register uitmaken, en zal voorts van de registers der vorige jaren bet laatste of tiende komen te vervallen. (Vervolg in een volgend nummer.) Het plan bestaat om nog deze weck en wel denkelijkidver-^ morgen een aanvang temaken met het leggen der gaz-bufeen onder de straten alhier. Men schrijft ons uit Krabbendijke, dat uit liet door de kerkeraad gemaakte drietalbestaande uit de heeren can- didatcn A. H. G. van Leeuwen, A. Klinkenberg en E. J de Roemer, met algemeene stemmen tot leeraar bij de ned. herv. gemeente aldaar is beroepen de heer van de Romer, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland. Volgens de Dir. Ct. schijnt men voor de vervulling van de hoogleeraars betrekking in de kerkelijke geschiedenis enz. te Leydenook te spreken van ds. H. Q. Janssen pred. te SL Anna ter Muiden. (N Rolt. Ct.) Men schrijft uit Luxemburg, 2 mei. De stilte, welke sedert de sluiting van onze kamer in de politiek heeft ge- heerschlis in dc laatste weken eenigzins gestoord door het gerucht van een afstand van het groothertogdom aan Belgie. Het is eene algemeen bekende zaak, dat Pruissen sedert lang een begeerig oog op ons geslagen heeft en dat van wege dien staat ook stappen zijn gedaan, hoewel vruch teloos, om in ons bezit te geraken. Dat nu ook van de zijde van Belgie dergelijke onderhandelingen werden aange knoopt, schijnt zeker; men hoopt intusschen dat ook deze zonder gevolg zullen blijven Luxemburg bevindt zich te wel bij een eigen bestuur, dan dat het zoude wefischen bij den een of anderen naburigen staat te worden ingelijfd. Wij waren lang genoeg een grensland en hebben onder vonden hoe weinig gewoonlijk voor dergelijke landen gedaan wordt. BUITENIiANDSCHE BERIGTEK. DÜITSCHLAND. Het eiland Sicilië blijft nog steeds aan een feilen burger-oorlog ten prooi en ondervindt al de ijsselijke rampen die daaraan verbonden zijn. Verschrikkelijk zijn de wreed heden zoowel door de opstandelingen als de koninklijke troepen gepleegd en de grootste verslagenheid heerscht onder de welgezinden en schuldeloozen. Van den voorge nomen inval door Garibaldi is aldaar nog niets met zeker heid berigt; daarentegen heeft Mazzini tot de sicilianen eene proclamatie gerigt, die met de woorden eindigt: «Sicilianen! het uur heeft geslagen! In naam van Italië, te wapen BINNENLANBSCHE BERIGTEN. Re in deze maand te houden inspeel»- der verlo,'gangers van do nationale militie belreffende die der ligtingen van 1856 en 1857, mitsgaders de miliciens van 1858, die voor 1°. april jl. in genot van groot verlof zijn gesteld, is bepaald voor het 6C militie kanton te Tholen, den 19 mei voormiddags 10 ure; 1e, Goes, den 21 om 10 ure; 8e, Kappelle, den 22 om II ure; 11c. Axel, den 25 om 10 ure; 12e, Hulst, den 24 om 10 ure13e Kort- gene, den 14 om 11 ure Dc banvloek hier nog kort geleden zoo streng over de belgisclio centen uitgesprokenzalvreest men spoedig vergeten zijn algemeen is de klagt, dat door de opwisseltng dusdanig gebrek aan koperen pasmunt ontstaan isdat reeds eenige winkeliers van den nood eene deugd maken en niet meer zoo scherp toezien, - een bewijs dal men dezelve reeds weder kan kwijt raken levert achterstaande advertentie Door 'L. M. den koning der belgen is de Leopolds orde geschonken aan dhr. B. P. van Kerkwijk burgemeester te Ouddorp, als een bewijs van erkentelijkheid voor zijne hulp cn zorg aan bclgische schipbreukelingen in het begin van dit jaar verleend. ENGELAND. Aan den bekenden Tom Sogers is te Liverpool een nog grootor eer te beurt gevallen dan onlangs op de lon- densche beurs. Zijne vereerders in genoemde stad spanden bij zijne aankomst aldaarde paarden van zijn rijtuig en trokken hem in triomf naar het Talbot-hótel, waar hij aan een der vensters verscheen, om zich aan de jubelende me nigte te vertoonen. Toevallig verscheen denzelfden dag voor het hof van policie van Westminster te Londen een man, Tyler genaamd, die in een zoogenaamd eerlijk vuistgevecht zijne tegenpartij Wellengedood had. Beide personen hadden eene veeto met elkander en besloten de zaak af te vechten. De uitslag heelt bewezen, dat de engelsche boxer's-vuist een even ge vaarlijk wapen kan zijn als het blank geweer. Men meent dat Saijers en Heeman overeengekomen zijn, om over twee maanden op nieuw een strijd te wagen. FRANKRIJK. Tc Nizza circuleert eene petitie aan den keizer, waarin verzocht wordt om den keizerlijken prins den titel van graaf van Nizza te verleenen. Deze petitie wordt door mannen geteekend. Er circuleert echter ook eene, die door vrouwen geteekend wordt en aan de keizerin gerigt is, met verzoek otn in denzelfden geest hij den keizer werkzaam te zijn. De Moniteur deelt mededat het aan den staat te betalen bedrag om vrijgesteld te worden van de militaire dienst, bepaald is op 2300 fr. De premie op het op nieuw dienst nemen voor zeven jaren is vastgesteld op 2000 fr. Men verneemt, dat het schip Jason hetwelk voor eenige dagen met eenige ambachtslieden en werktuigen van j Marseille naar Egypte is vertrokken, met man cn muis bij de kust van Corsica is vergaan, i Bij liet budget is een nieuw artikel gevoegd. Het I strekt tot jaarlijksch onderhoud van katten, die dc vernielingen, door de ratten aan witte of gedrukte papieren, in de maga zijnen der landsdrukkerij teweeggebraglmoeten beletten. Het getal dezer kallen, sedert zij door den staat worden onderhouden, is vrij aanzienlijk toegenomen; twee maal daags

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1