I860. V. 35 47ste Jaargang. mmm COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1 B fy 1%/M Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. j JL®Ö11C1 Oi^Ctclt^k ÖJ 1tJ101« Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-0 regels k fl,20 De p^ijö'per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Bij dit n°.: behoort een blaadjehoudende het laatste gedeelte van het rnadsverslvg dd. 26 april jl. PLAATSELIJK BESTUUR. Opontoare Besteding;. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 12 dezer des namiddags len een ure, ten raadhuizc aldaar, in het openbaar trachten aantebesteden: Het herstellen der Haven-boorden over 1000 strekkende ellen. Waarvan locale aanwijzing zal geschieden op Donderdag den 0 derzelfde maand des middags ten twaalf ure te beginnen aan het Goessche Saszullende de voorwaarden der bestedingvan heden af lot den dag der besteding ter gemeente-secretarie ter lezing liggen. Gedaan te Goes, den 3 Mei I860. Burgemeester en Wethouders voornoemd M P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Jan Trimpe, te Kloetinge. - 905,4 A. S. van der Loeff, te Wissenkerke. - 891,11 11. J. Keijl te Wissenkerke. - 886,86' 11. Boogaert, te Koudekerke. - 877,51 j E. J. F. J. P. G. Vogelvanger te Hulst. - 876,50' A. J. Risseeuwte Zuidzande. - 868,13' (I. 1). Fock te Koudekerke.' - 805,23 J. A. Ilernv, te Aardenburg. - 799,63 J. B. Bekaar, te Sluis. - 782,30 Mr. C. van Citterste Ileinkenszand - 782,21 A. van Klinkete Stavenisse. - 762,24 OPENBARE BESTEDING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, zullen op Zaturdag den 12 dezer, des namiddags ten een ure, ten raadhuize, publiek en aan den minstaannemende trachten aantebesteden: Het doen van eenlge I CII VII.TII IXt.- en IIt'.It- S'/'Cl./.I H.V-U CUA/;V aan onderscheidene gemeente eigendommen Waarvan lokale aanwijzing zal geschieden op Woensdag den 9 dezer, te beginnen des middags ten twaalf ure, aan het raadhuis zullende het bestek en de voorwaarden ter gemeente-secretare ter lezing liggen, van heden af tot den dag der besteding. Gedaante Goes, den 3 Mei I860. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PI L A A R. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Door gedeputeerde staten van Zeeland is vastgesteld de lijst der 52 ingezetenen dezer provincie, die in s'rijks directe belastingen zoo in opcenten als in hoofdsom het hoogst zijn aangeslagen, als dhr". A. Tak te Middelburg. 2834,755 Mr. W'. C. Marij d. Jonge v. Ellemeet, te Oostkappelle.- 2807,44' Mr C. van der Lek de Clerq, teZierikzee. -2657,55 Jhr. W. Versluijs, te Domburg. -2639, Mr. J. F. Bijleveld v. Serooskerke, te Middelburg. -2464.97 W. Seydlitz te Hulst. - 2455,30 Jhr. P Damas van Citters te Middelburg, -2364,14 Jhr. W. R. Boddaert, te Middelburg. -2102,15 Mr. J W. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, te Middelburg. -2080,10 Jbr.mr M. C. Paspoort v. Grijpskerke, te Middelburg.-2075,145 J. F. Bonte, te Ooslburg. -2034,26 Ds. A. M. Snouck Ilurgronje, te Middelburg -1582,67 Jhr. mr J. Pb. Boddaertte Middelburg -1517,38 Mr. A. M. Beciuste Middelburg. -1507,95 H. van Gorsel Jz., te Tholcn - 1494,76 J. L Stern, te Sluis. -1411,76 J. van Damme, te Kloetinge. - 1404,14' A. J van den Broecke, te Middelburg, -1361,03 J H van Sanden Prins, te Middelburg. -1338,18 Mr. P. J. van Voorst Vader, te Goes. -1330,10 Pieter Daane Cz., te Tholen. - 307,26 J. P. Kakebeeke, te Goes. -1292,31s J B. de Meijer, te Sas van Gent. -1247,36 J. F. Fak Brouwer, te Middelburg. -1 187,38' J. H. L. Vader, te Wissenkerke. -1186,05 Jhr. mr. S. Schmirb. Boeije, te Middelburg -1137;16 Jhr. mr. J van Reigersberg Versluys, te Middelburg.-1134,22 J. F. Vercauleren, te Hulst. -1126,13 J. Fransen van de Putto te Goes. -1108,71 Jhr W D. do Jonge, te Zierikzee. -1100,62 I G J. van den Bosch, te Kattendijke. - 1079,46 L. A Paardekooper, te Colijnsplaat. - 1044,72 Mr. F. N. van der Bilt, te Goes. - 1030.68' Jhr. Ch Ph. L. van Kinschot, te Middelburg. - 1024,45 Mr. W. Pit Vis, Ie Middelburg. - 959,93' Jhr. mr. A. P. van Doomte Middelburg - 952,46 S. Tak, te Middelburg - 944,81 Jhr. mr. L. W. A. Schuurb. Boeije, te Middelburg - 931,08' A Dingemans, te Nieuw- en St. Jooslland. - 913,59 Mr. F. van Dcinse te Hulst. - 909,45' G. H. Kakebeeke, te Goes. - 906,24 Uit s' Gravenhage wordt gemold dat het ministerie in het dezer dagen door de tweede kamer uitgebragte afkeurend votum voor als nog geene reden ziet om af te treden. De tweede kamer beeft de navolgende nominatie gemaakt voor een lid van den hoogen raad. !e kandidaat mr. j Huguenin, regter in de arr. regtbank te Sneek; 2« mr. j K. A. Meeussen, lid der tweede kamer; 3e mr. v. d. Laan, grittier der staten van Friesland4" mr. Jongstraoud lid der tweede kamer; 5e mr. IV. Sassen, advocaat te Maastricht. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om eerstdaag do stoomboot dienst te regelen lusschen Amsterdam en Middelburg waarvoor onlangs de heer J. van der Maade te Amsterdam concessie heeft verkregen en wel des dings- dags van Amsterdam en des zaturdags van Middelburg. Bij beschikking van Z. Ex. den minister van binnenl. zaken, den 25 maart jl.is aan den heer F. Corvilon te Antwerpenvergunning verleend voor eene schroefstoom- bootdienst van Belgie naar Dordrecht en Rotterdamhetzij van Gentdoor het kanaal van Neuzenlangs Vlissingen hetzij van Antwerpenvia Bathlangs de Ooster-Schelde. Op het alphabctisch gestelde twaalftal voor een predikant bij de ned. hervormde gemeente te Middelburg, in plaats van ds. ten Kale, naar Amsterdam vertrokken, komt voor d3. J. A. van der Scheer, pred. te Ellevvoutsdijk. Ecnigc kooplieden en winkeliers te Gouda hebben besloten in verzet te komen tegen de door den arrond.-ijkmeester aldaar opgegeven wordende kosten bij het ijken der gewigten, aangezien zij vertneenen, dat het justeren of toevoegen van eenige korrels lood aan hunne gewigten door hen, ingevolge art. 12 van het provinciaalblad van 1859 n°. 21 niet eigener autoriteit mag geschieden maar enkel op last of verzoek van de eigenaars. Naar men verneemt zoude door een of meer kooplieden betaling geweigerd zijn om de kwestie te dier zake door de bevoegde autoriteiten te doen uitmaken. In de gehouden raadsvergadering is door een der raadsleden ook op die zaak attent gemaakt. Te Rotterdam begint het vervoer van komkommers naar Engeland weder van belang te worden. Reeds zijn vele manden uitgevoerdde uitvoer belooft dan ook dit jaar zeer aanzienlijk te zullen zijn. Zondag II. werd te Maastricht in eene der roomsch- kalholijke kerken, een kind gedoopt, geboren zonder armen en beenen; alleen aan de stompjes der armen bevindt zich iets, hetwelk eenigzins de vorm van vingertjes heeft. Deze misgeboorte schijnt overigens gezond van gestel te zijn. De ouders zijn geringe lieden, welke verscheidene welgescha pene kinderen hebben. Uit goede bron verzekert men dat do onlangs te Brussel overleden Jacob Diederich Emanuël baron van Brienen de volgende hoogst belangrijke legaten in zijn testament heeft vermaaktf 50,000 aan liet roomsch-katolijk armen kantoor: f50,000 aan het roomsch-katolijk maagden-huis; ƒ50,000 aan het gesticht in de kalverstraat van de Hei lige l/rsu/a en Johannes-, ƒ100,000 aan het jongens-huis; ƒ100,000 aan de algemeene armen, allen te Amsterdam; ƒ250,000 om te strekkon lot het oprigteii van een arm vrouwen- en mannenhuis, waarvoor liet terrein in de Plantage, vroeger genaamd de Fransche tuin, is aangekocht geworden. Uit een brief van Kanagawa (Japan) nemen wij het volgende «ÏVIcesch is hier goedkoop, want wij kochten een geileden os voor ƒ14, maar 't vlecsch is niet zoo lekker als dat in Holland. «Eene kip kost 5 stuiverseen eendvogel 5 stuivers, een mud aardappelen ƒ1,80, 12 vetkaarsen 16 cents, eene kan raap-olie 16 cents10 eijcren 8 cents100 china 's appelen 60 cents en die heel zwart kijkt krijgt een mand vol wijndruiven present. «Geneeskundige hulp echter is hier duur en de docter, die 10 a 12 visites daags maakt, heeft een brillant in komen. Een jong docterdie in Holland daags hard langs de straat loopt en niets wint door zoo doende de attentie op zijn persoon te doen vallen dan spoedig een paar nieuwe schoenzolen, zou hier spoedig een spaarpot maken. «Als hier iemand een materieel ongeluk wedervaart zend men hem geschenken met een visite-kaartje; de eerste bestaan gewoonlijk in eijeren en chinas-appelen. Zoo had ikna een brandeene collectie eijeren en appelen van ongeveer 2000 stuks «Met de engelschen kunnen de japannezen niet best over de weg. John Buhl bromt er tegen als of het vee i-.° BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. In de omstreken van Waldenburg, in Duitschland, is dezer dagen het zeldzame verschijnsel waargenomen dat eene onweêrswolk in haren ganschen omvang ontvlam de en eenen zoo sterken zwavelgeur verspreidde, dat de vogels dood uit de lucht vielen en onderscheidene perso nen bewusteloos werden. Als een bewijs van kameraadschappelijke geest onder de pruissische troepen wordt het volgende gemeld. Omstreeks eene maand geleden, marcheerde uit Frankfort het 36st® regiment van linie, dat vier weken later moest vervangen worden door het 30ste regiment. Voor hun vertrek schreven ieder hunner den naam zijner beminde boven zijne bed stede met opgave der plaats waar zij elkander gewoonlijk ontmoetten, er het dringend verzoek aan hunne opvolgers bijvoegende, om tot troosters te willen dienen van de schoonen, die zij hadden achtergelaten. Uit Coburg meldt men, als een staaltje van de ontzaggelijke formaliteiten, aan het Rijntolwezen verbonden, dat aldaar onlangs eene sleepstoomboot is gearriveerd, die niet minder dan negentien pond papierenbestaande in manifesten, kopiën, declaratiën, bewijzen van oorsprong enz. enz. bij zich had. ENGELAND. Dezer dagen is op de Hasselbury-hoeve in Somer- sethize (Engeland) met goed gevolg eene proef genomen met eenen stoomploeg. Acht acres zware grond worden daarmede in éénen dag omgeploegd. Om hetzelfde resul taat te verkrijgenzou men 40 paarden hebben noodig gehadwaarvan de kosten zouden geweest zijn 12 sh. per acrein plaats van 6zooals met den stoomploeg. Te Londen heeft het volgende geval plaats gehad. De gravin de Persigny ontmoette op eene soiree mevrouw Lionel de Rotschild en, om nu eens heel voornaam te zijn, nam zij die dame van top teen op en gaf haar eene duw met den elleboog. Mevrouw Rotschild, eene meid in mooije kleederen meenende voor zich te zien, gaf haar frisch weg een klap in 't gezigt. Nu kwam men van alle kanten tocloopen om de damesdie door deze loin'pe brutaliteit aan eenigen juist zeer voornaam toeschenente scheiden. Men zegt dat velen die tot dusverre haar aanzien alleen door lompe manieren wisten te handhaven zich zeer ver- beugen, dat zij in grofheid zulke aanzienlijke voorgangsters vinden. Bij de gewone burgers heeft echter deze fransche welgemanierdheid der gravin een slechten indruk gemaakt. FRANKRIJK. Eene vrouw te Toulouse, die haar brood verdiende door het verkoopen van gekookte rijst aan de arbeidende klasseis door eene aanzienlijke dame op haar doodbed voor haar kind erkend en heeft eene nalatenschap ontvangen van 150.000 francs. Zaturdag jl werd haar dit bekend gemaakt, terwijl zij bezig was rijst te verkoopen zij heelt daarna hare koopwaar gratis aan hare kalanten uitgedeeld. Te Laon, in Frankrijk, is een booswicht aangehou den onder beschuldiging van zijne vijf eigene kinderen te hebben vermoord. Eenige dagen geleden terwijl eenige feestgenooten lusschen 1 en 2 ure in den nacht te Lyon huiswaarts keerdentvaren zij zeer verwonderd op dit uur met volle stem een zeer bekend drinkliedje te hooren zingen. Spoedig ontdekten zij op de nok van een zeer hoog huis een met selaar met het truweel in de hand bezig om al zingende de dakpannen te bestrijken. Hierover verwonderd klopten zij onmiddelijk aan en wekten den bewoner die oniniddclijk een onderzoek instelde. Spoedig bleek liet dat zij met een slaapwandelaar te doen hadden, wien zij zich wel wachteden te wekkenen namen do beste voorzorgen voor ernig ongeval

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1