;V. 4Tst(i Jaargang. I860. Donderdag 26 April. mssm COURANT, f De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLAWDSCHE BERIGTEN. Heden avond ten 7 '/3 ure gemeenteraad, ter behandeling der in ons vorig nummer aangegeveri punten. Volgens beriglen van Batavia 9 maart, zijn de aangele. genheden \an Boni zoo goed als vereffend te beschouwen. Te Banjermassing stonden de zaken nog niet gunstig onderscheidene bloedige schermutselingen hebben tusschen de troepen en den vijand plaats gehad. De oproerlingen verdedigden zich met verwoedheid. De Monlrado heeft eene versterking aangevallen, die door de insurgentcn werd ver dedigd door middel der kanonnen, die zij van de Onrust geroofd hebben. De Montrado bekwam bij die gelegenheid veel schade, maar het gelukte de troepen aan wal te werpen, die er in slaagden de versterking te nemen, doch niet voor dat menig soldaat huilen gevecht gesteld was. Sultan Koening is gedood en Pangerang Hyday afgezet. De tweede kamer der staten-generaal heeft verleden dingsdag hare werkzaamheden hervat In het hoofd-kiesdistrikt Zutphen is tot lid van de tweede kamer der staten-generaal verkozen de heer mr. P. P. van Bossemet 764 van de 1488 stemmen. In het hoofd-kiesdislrict Amersfoort herstemming tusschen dhrn. mr. G. Groen van Prinsterer en J. K. baron van Goltstein. Naar men verneemtzal het ministerie aan de tweede kamer aanbieden ook een wels-ontwerp in eenstot ver- belering van alle uitgangen naar zee, de doorgraving van Holland op zijn smalst daaronder begrepenvolgens dit ontwerp zullen dus alle zeehavens bevredigd worden. Het zal echter in zijn geheel moeten worden aangenomen of verworpen.. Naar wij vernemen hebben de plannen van den minister van financien, waarover de commissarissen des konings zijn geraadpleegd, hoofdzakelijk betrekking tot afschaffing der verbruiks-Maslingen in de gemeenten en in verband daar mede tot het meer gemakkelijk maken van de regeling der financien in de groote steden. Bij de jongst afgeloopen verkiezing van een lid der provinciale staten van Gelderland, hebben te Velp eenige betreurenswaardige voorvallen plaats gegrepen, waaromtrent thans te Arnhem een regterlijk onderzoek hangende is. Volgens hetgeen verhaald wordt, zouden een aantal kiezers uit Rheden zich door een rondreizend persoon hebben laten overhalen, om, elk tegen betaling van een gulden, hunne stem op een weinig aanspraak hebbenden kandidaat van hooge geboorte uit te brengen. Eenige kiezers echter moeten later dien naam doorgeschrapt en een ander gestemd hebben, terwijl zij de ontvangene guldens aan den armen zouden hebben gegeven. Omstreeks de helft der volgende maand zal de stoomboot Slad Goes, tot het ondergaan van eenige herstellingen buiten dienst gesteld worden. Wij zien met genoegen dat intus- schcn door de directie zoo veel mogelijk in het daardoor te ontstane ongerief zal worden voorzien, door haar tijdelijk te doen vervangen door de stoomboot Amicitia lil. In plaats van drie zal die tweemaal 's weeks varen en wel maandag en donderdag van Goes, Zaturdag en woensdag van Rotterdam. De openbare opvoering door de rederijkers-kamer Vondel'' hier gevestigd, had jl. dingsdag avond plaats; de uitslag liet niets te wenschen over, waarvoor den modewerkenden den dank der bezoekers komt. Hoe geliefd dan ook die avonden zijn, bleek even als vroeger uit de talrijke opkomst der verschillende leden die dit gezelschap reeds in zoo ruime mate telt. Op gebruikelijke wijze werden heden de nieuw benoemde officieren bij de dienstdoende schutterij alhier geïnstalleerd, waarna van hunnen 't wege den manschappen in het koffij- huis de Prins van Oranje, het gebruik maken van eenige vervcrsching werd aangeboden. Als blijk van erkentelijkheid voor de gegeven inlichtingen lot het doen eener keuze uit de ingediende ontwerpen voor het bouwen eener nieuwe kerk te Wolphaartsdijk, is door het kerkbestuur der ned. hervormde gemeente aldaar, den heer J. Lebret, ingenieur van den waterstaat alhier, een keurig bewerkt geschenk tot aandenken vereerd. Het verlangen naar aangenamer wanner weder schijnt op alle zoogenaamde voorteekenen te lellenonder deze noemt men ook verschillende vlugten watervogels die in den nacht van dingsdag op woensdag over deze gemeente trek kende. zijn waargenomenhet gure weêr houdt den groei der gewassen tegen, zoo dat weinig ontkiemt en de lande rijen over het algemeen nog kaal zijn. Gelukkig is bij velen nog eene goede mondvoorraad voor het stallende veebij enkele uilzondering zal eerst in mei kunnen geweid worden Door den tuinman Jacobus de Graaf, van Zwijndrecht, zijn verl. maandag de eerste nieuwe aardappelen aan Z. M. den koning aangeboden. Naar men verneemt zullen de algemeenc vergadering en de tentoonstelling der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, te Hulst worden gehouden op den 5 en 6 junij aanstaande terwijl men alsdan ook voornemens is, op den volgenden dag, donderdag 7 junij, aldaar een luisterrijk festival te doen plaats hebben, waarvoor vele toebereidselen worden gemaakt, en een SOtal muzijk gezelschappen zijn uitgenoodigd. Uit Bergen-op-zoom wordt gemeld, dat de ansjovis-vangst, die in het vorig jaar met gunstig was, zich thans nog on gunstiger laat aanzien. Gewoonlijk heeft men op dezen tijd des jaars reeds '/3 van de geheele vangst getond terwijl er nu nog slechts enkele gezien worden. Uit Gent wordt berigt, dat het voornemen bestaat tot oprigting eener stoomboot-dienst tusschen Gent en Neuzen. De lste luitenant der maréchaussée J. den Haan is lijdelijk van Grave naar Sas-van-Gent verplaatst, ten einde het bevel over de brigades in Zeeland op zich te nemen. In den nacht van den 21 dezer is te Groningen eene bakkerij afgebrandwaarbij de vader van den bewoner een grijsaard van 75 jaren, en een zoontje van 11 jaren zijn omgekomen. BUITENLANDSCHE "BERIGTEN. DUITSCHLAND. Uit verschillende berigten blijktdat de winter in Rusland zeer streng is geweest. Volgens een brief uit Samboff, van den 18 maart was het aldaar en in de omstreken zoo koud, dat de oudste en meest geharde voerlieden be paaldelijk weigerden om zich ten dienste van reizigers met hunne sleden op weg te begeven. Onderscheidene personen waren in dien omtrek sedert eenigen tijd vermist, die later bleken door de koude op reis te zijn omgekomen. Ook heeft men twee verlaten rij- of voertuigen gevondendie de geleiders blijkbaar in den steek hadden gelaten om het gevaar van bevriezen te ontgaan. Tien militairen heeft men op weg dood gevondenterwijl twee boeren die in een bosch hout waren gaan kappen, bijna het slagtoffer van de strenge koude waren geworden. Om zich legen de buiten gewoon digte sneeuw te beveiligen, hadden zij zoo goed mogelijk eene hut opgeslagen, waarin zij het drie dagen hebben uitgehouden. Door gebrek aan voedsel moesten zij dit verblijf weder verlaten en slechts op het gelui eener klok afgaande ten aanzien der rigting, welke zij hadden te volgen, waagden zij zich aan een gevaarlijken togt, waar door zij, ofschoon verstijfd aan al hunne leden, behouden zijn teregt gekomen. Bij de afzending van dit herigt was nog de tijding ontvangen, dat de postillon, die den vorigen dag niet was aangekomen, onderweg bezweken was, en dat men op eenigen afstand van zijn lijk, het doode paard en de paketten met brieven had gevonden. In de omstreken van Morshansky waren meer dan 20 personen, ten gevolge van het strenge weder, omgekomen. De verceniging tot beseberming van dieren te Ham burg heeft een gezant - en wel een, die «spaansch ver slaat" naar Madrid afgevaardigd, om bij de koningin aan te dringen op de afschaffing der stierengevechten. ENGELAND. De Homeward Mail klaagt over de in het oosten alom merkbare uitbreiding van den fransclien invloed. Be halve dat Egypte wemelt van fransclien en zelfs de Paella gezegd wordt geheel under Frankrijks invloed te staan, fransche oorlogstations en sloombootdienslcn in de Roode Zee worden ingerigt, zijn thans zelfs fransche zendelingen naar Gondar op wegom ook daar dien invloed geldende te inaken. Genoemd blad en de Bombay Gazelle vestigen met aandrang de oplettendheid der britsche regering op deze gezagsuit- breiding van Frankrijk. Aangaande de zooveel sensatie gemaakt hebbende boxpartij, reeds medegedeeld, wordt nog het navolgende gemgld: De beide kampioenen waren zoo als men weet, de ame- rikann John Heenan, 26 jaar oud, en Tom Sayers, de engelscliman die den gordel van het «kampioenschap van Engeland" draagt, 34 jaar oud en 4'/2 duim kleiner dan Heemandie 6 voet 1V2 duim' lang is. De amerikaan was opzettelijk naar Engeland overgekomen om den gordel aan Sayers te betwistenen om deze reden bragt de wor steling eene belangstelling te weeg, waarvoor drievierden van hen die er thans openlijk voor uitkwamenzich zouden hebben geschaamd. Na den gewonen vorm van eene vriendschappelijke hand reiking en nadat het toillet, bestaande uit eene tot aan de knie reikende broek en kousen met stijfgeregen hooge schoenen, gereed was, en de vrienden van beide strijders ieders bovenlijf wel gewreven hadden, konden de toeschou wers over hunne hoedanigheden oordeelen. De amerikaan vertoonde eene ontwikkeling van spieren op rug, schouders en armendie buitengewone kracht aanduiddende beenen waren dunner dan naar verhouding, doch insgelijks goed gespierd. Het geheele voorkomen was overigens zeer blonk en glinsterend en bewees een uitertst zorgvuldige zooge naamde training of toebereiding van krachten. Sayers is kort en ineengedrongen, met eene digte zamenvlechting van spieren, en een overwigt in zwaarte en kracht wat dijen en beenen betrof. Het lot begunstigde verder Heenan, die zich natuurlijk met den rug naar de zon gekeerd stelde en nog iets hooger stond dan Sayers. De engelschman had alzoo tegen verscheidene nadeelen te kampen, toen ten 7 ure 20 minuten de kamp begon. De bijzondere wor stelingen te beschrijven, die gedurende 37 zoogenaamde roundszoo als men eiken aanval en verdediging noemt tot dat een der beide strijders valt, zou te vervelend zijn en buitendien nog minder in den smaak van het publiek vallen. De vermelding van den loop des strijdsdie 2 uur 20 minuten duurde, is nogtans een vereischte. De amerikaan, die de langste armen hadbegon den aanvaldoch Sayers trapte (dit is de term) het eerste bloed met eenen stoot op Heemans neus, in ruil voor oen geweldigen knokkelstoot op het voorhoofd. Het gejuichtoen de amerikaan het eerste bloed verloor, bedaarde toen deze zijne geweldige stooten uitdeelde en de gespierde armen zich met onbegrijpelijke snelheid uitstrekten en introkken. Sayers scheen echter niet in het minst onthutst over deze stooten, die een geluid gaven als vielen zij op een aambeeld. Hij ontweek intusschen blijkbaar de volle kracht er vandoor de behendigheid waar mede hij terugtrad of viel. Zijne tegenpartij droeg zorg hem steeds vlak tegenover de zon te houden, en had weldra ge legenheid den engelschman met één stoot onderstboven te werpen. De weddenschappen waren nu bijna algemeen ten voor- deele van den amerikaandie zijne stooten herhaalde met het voordeel van grond en zonen de vrienden van den engelschman begonnen alle moed te verliezen, toen dezenadat beide de kampvechters verscheiden malen afgesponst en gewreven warenvoor de vierde maal werd omgeworpen. Zijn hoofd bebloed en gezwollen, werd ver- frischt en de engelschen moedigden hunnen kampioen aan om den strijd te hervatten. Deze ontving alzoo nieuwe krachtenen een geweldigen stoot, waarmede Heeman iiem dreigde, afwendende, liep hij op den amerikaan in, stiet dezen zijne vuist vlak in het oog en spleet hein den wang. Heeman waggelde terug, naar den hoek van den ring en in minder dan een minuut was diens aangezigt onken baar door het zwellen en uitstorten van bloed. Van het behaalde voordeel gebruik makende zette Sayers zijn werk voort, en op nieuw een dreigende stoot ontweken hebbende bedeelde hij Heeman met twee geweldige stooten, die den neus bijna verpletterden, onder een daverend gejuich van de engelsche partij. De weddenschappen keerden nu weder ter gunste van Sayersdoch beide strijders schenen ver moeid, en toen zij na eenige oogenblikken rust en afwrij ving weder optraden bleek het dat des engclschmansch regterhand, waarmede hij gewoonlijk zulke hevige stooten uitdeelde, dat een enkele strijd besliste, krachteloos was geworden door het afweren van een van Heemans stooten zoodat hij slechts met zijne linkerhand strijden kon, het geen niet belette dat hij Heeman een verschrikkelijke stoot toebragt, waardoor deze weder rugwaarts buitelde. Zonder zich echter te bekommeren om den schokbeantwoordde hij die met eenen stoot tusschen het voorhoofd en den neus van Sayers, die rondom in het veld hoorbaar was en den engelschman als eenen os velde. De stooten volgden nu van beide zijden elkander snel op en zoo wel de een als de ander gaven leckcnen van groote afmatting. Eene be spotting, die de amerikaansche partij zich tegen Sayers veroorloofde scheen een nieuw leven aan den engelsch-

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1