I860. 47sle Jaargang, GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMAKING. BEKENDMAKING- BESCHRIJVING DER PATEÏÏPLIGTIGiT PUBLICATIE- BEKENDMAKING. iV. 32 I.OIXXdIK üe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inzei COURANT, Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels f 1,20 behalve het zegelregt. id ver ten tien moet geschieden vcór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BEST ÜD R. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR OP DONDERDAG DEN 26, APRIL I860, DES AVONDS TEN 7J/, URE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 4. Rekening leenbank 1 859 en bezuiniging der administratie. 2. Aanbeveling ter benoeming van een lid der school commissie. 3. Verzoek ontslag van C Douw Snijder als hulp-onder- wijzer uithoofde van vertrek. 4. Voorstel overgang aanneming straatverlichting op rene naamlooze maatschappij en ten deele betrekkelijk de verlichting zelve. 5. Verzoek van den heer J. H. C. Kakebeeke om vrij stelling van de dienst bij de brandweer. 6. Rekening en begrooting gemeente-apotheek. 7. Vinding kosten der volkstelling. 8. Overschrijving op de gemcente-hegrooting van 1859. 9. Idem op die van het gasthuis over dat jaar. 10. Verzoek om gemeente-grond op cijns. 11. Vaststelling kohier belasting honden. 1.2. Overlegging jaarverslag. Mededeeling van ingekomene stukken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, maken den daarbij belanghebbenden hekend Dat zijne Majesteit bij besluit van den 18den maart jl (staatsblad n°. 12) beeft goedgevonden te bepalen, dat de voorschriften nopens het voeren van seinlichten bij nacht en het doen van mist-signalen op zeeschepen tot het ver mijden van aanvaren, vastgesteld bij besluit van den 18den junij 1858, (staatsblad n°. 58), niet van toepassing zijn op onoverdekte en zee-visschers-vaarluigen. Gedaan te Goes, den 21 april 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. j BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, Gezien de cireulaire van den lieer commissaris des konings in deze provincie, van den 16 dezer, A. no. 4171, le af. deeling, (provinciaal blad no. 44) betrekkelijk de beschrijving der Personele Belasting, voor het dienstjaar 18601861. Brengen bij deze ter kennis van alle ingezetenen, dat met het primitief beschrijvingswerk voor de belasting op bet personeel, vastgesteld bij de wetten van den 29 maart 1833(staatsblad no. 4.) 29 december 1835, (staatsblad no. 43.) én 24 april 1843, (staatsblad no. 15,) in deze gemeente een aanvang zal worden gemaakt op maandag den 7 mei aan staande en dat de alzoo aan de ingezetenen uit le reiken beschrijvingsbiljetten, met den achtsten dag daarna, van wege den ontvanger, opvolgelijk zullen worden opgehaald. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd dat om als tegenschaIters van de zijde der belastingschuldigen te dienen ingeval van herziening achtervolgens het bepaalde bij art. 29 2 der wet van 29 maart 1833(staatsblad no. 5,) van het aangegeven bedrag der huurwaarde of aantal deuren en vensters of haardsteden door burgemeester en wethou-lers zijn benoemd de vier volgende personenals Johannes Goossen Johannes Dekker LzJJubertus fe Clerq en Willem Jan van der Weert. F.ti opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze worden afgekondigd, aangeplakt, mitsgaders in de Goesschc Courant geplaatst- Gedaan ten raadhuize van Goes, den 21 april 1860. Burgemeester en Wethouders, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris. H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, Gezien hebbende de circulaire van den heer commissaris des konings in deze provincie, de dato 16 dezer maand, A, n°. 4171, le. afd., (provinciaal blad n°. 44), betrekkelijk de BESCHRIJVING DER PA TE NT PL 10 TIG EN vcor liet dienstjaar 18601861. Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden lo. Ten aanzien der patentpligtigen in de 15 eerste tabel len der wet van den 31 mei 1819, (staatsblad n°. 34) om schreven. Dat, met uitzondering van de patentpligtige slijters, tappers, kroeghouders en koflij huishoudersdie niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepenmaar aan welker huizen, zoodra mogelijk na den ingang van liet dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wachten een decla ratoir zal bezorgd worden, hetwelk na verloop van drie dagen zal worden afgehaald eu welke verpligt zijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te voldoen waarna hun patent op vertoon der kwitantie, alsmede van het bewijs dat hun deswegens verschuldigde over het voorgaande jaar ten vollen aangezuiverd is, ter secretarie onmiddelijk verkrijgbaar zal zijn de verklaringen ter verkrijging van patent voor de patentpligtigen, binnen de provincie worden uitgegeven van den 7 mei 1860 tot en met den 15 dier maand. Dat die verklaringen behooglijk ingevuld - zullen moeten zijn ingezameld of bij den ontvanger der directe belastingen ingediend, binnen deze gemeente op den 23 mei 1860. Dat de registers van gemelde patentpligtigen gesloten zullen worden, binnen deze gemeente, op den 9 junij daar aanvolgende. 2'. Ten aanzien der eigenaars, vaste huurders, of andere vaste gebruikers van binnenvaartuigen, zal moeten worden gehandeld overeenkomstig de resolutie van Z. E. den minister van iinantien van 20 april 1852, no, 192, (provinciaal blad n°. 57 van dat jaar). En wordt voor dezen de gelegenheid tot het doen der aangifte opengesteld van 1 mei 1860bij bet gemeente bestuur der plaats alwaar de belasting ver schuldigd is, onder overlegging van een aangift biljet, daar toe bij die besturen verkrijgbaar. 3o. Ten aanzien van de kramers; Dat zij zullen gehouden zijn om bij bet doen hunner aan vrage om palentop te geven de onderscheidene goederen welke zij voornemens zijn te koop aan te bieden. Zoomede de wijze op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanlei ding der onderscheidingen bij 1 der 7o tabel, gevoegd bij de wet van den 16 Junij 1832 (staatsblad no. 30), alsmede de gezamenlijke inkoopswaarde der door hen te koop aan geboden wordende goederen zullende dien onverminderd door de patentpligtigen die hunne goederen in de herbergen of bergplaatsen, huizen en andere gebouwen van derden uitstallen opgave moeten geschieden van den tijd der during van bun verblijf in de gemeente,en door bun die derzelver waren in openbare veilingen, buiten hunne winkels, bij koopeu van doorgaans beneden de 25,ieder, doen ver- koopen van dien der te houdene verkooping terwijl zoo zij de wijze van verkoop veranderen de waarde hunner waren vermeerderen of den duur des verblijl's of der te houdene verkooping verlengen, daarvan op den voet van art. 19 der wet van den 21 mei 1819 en op de boete bij art. 37 bepaald, aangifte zullen doen in de gemeente alwaar zij zich bevinden en zoodanig aanvullingsregt voldoen als van ben bij werkelijk toegenomen belastbaarheid zoude kunnen worden gevorderd. 4o. En eindelijk dat de bedoelde kramers benevens de debitanten van loterij briefjes, krachtens Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820 (staatsblad u°. 22) op de boete bij 1 en 2, van art. 32 der wet van den 21 mei 1819 bepaald, verpligt zijn steeds bun palent met zich te voeren. En opdat niemand deswege onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden gepubliceerd geafligeerd mitsgaders geïusereerd in de Goesschc Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 21 april 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. In don vroegen morgen van den 19 april jl. is voor Texel, van de pink Cornelis en Maria, toebehoorende aan den reeder A. van der Toornover boord geslagen en verdronken de visschcrsmatroos Tennis Bruin geboren en wonende te Schcveningen oud 22 jaren. In dienzelfden morgen is, hoogstwaarschijnlijk voor Sche- voningen, vergaan de pink de Onderneming, toebehoorende aan den reeder P. Varkevisser. Op die pink voeren als matrozen, (de stuurman was door ziekte verhinderd geweest mede le varen): Maarten van der Toorn, oud 52 jaren; 1 Gerrit Grootveldoud 49 jaren Klaas Pronkoud 45 jaren; Ment van der Toorn, oud 23 jaren; Cornelis Groot- 1 veld, oud 23 jaren; Cornelis Roeleveldtoud 20 jaren, en Maarten van der Toornoud 19 jaren allen gekleed in visschersgewaad met lederen broek of hozen. De commissaris van politiestrandvonder F. J. Behr wonende te Scbeveningen verzoekt de burgemeesters der aan het zeestrand gelegen gemeenten om spoedig berigt wanneer de lijken van bovengemelde personen mogten wor den opgevischt of op bet strand gevonden. BINNENLAWDSCHE BERIGTEN. Bij den secretaris van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, liggen eenige handelsberigtcn ter inzage. Wij vernemen dat de regering aan de staten generaal zal voorstellen het aanleggen door den staat, onder anderen van de volgende spoorwcglijnenals 1 van Maastricht naar Breda 2°. van Boozendaal over Bergen op Zoom, Goes, Middel burg naar Vlissingen 3°. van Venlo naar de Pruissische grenzen; 4°. van Rotterdam naar Breda Nog nader vernemen wij onder het afdrukken do navolgende bij - zonderheden omtrent bovengenoemde lijnen De Noord er weg zal met eenige wijzigingen dezelfde zijn als vroeger. Omtrent de Zceuwscho lijn zullen, betrekkelijk de overgangen aan de Oostcr-Schclde en het Sloe, nadere voorstellen gedann worden. Voor de lijn van Maarsbergen Bosch zullen bij Amerongen en Lïth dadelijk bruggen daargesteld worden, doch de brug over de Waal bij Tiel later; voorloopig zal de communicatie met stoomvaartuigen geschieden. Men is afgezien van de brug over de Moerdijk welke ovortogt mede door stoomvaartuigen zal plaats hebben. Bij de bruggen tusschen Rotterdam en Dordrecht zal vooi de belangen der scheep vaart gezorgd worden. In de Noordhollandsche lijn is de overgang over het IJ maar hoe blijft afhankelijk van het te ontwerpen kanaal van Amsterdam naar de Noordzee. De lengte van bet gezamelijke net bedraagt 81b mijlen. De kosten worden berekend op 90 a 100 millioen waaronder 12 mill, voor matirieël. De uitgaveD zullen loopen over een. tijdvak van 9 a 10 jaren. De financieële toestand laat de uitgaven op die wijze toe. Men verzekert dat de minister van financien een twee ledig ontwerp in gereedheid heeft gebragt, om de gemeenten ten opzigte van hare financien te gernoet te komen. Dat ontwerp moet aan de commissarissen des konings zijn toe gezonden ten einde hun gevoelen in te winnen over de vraagin hoeverre die ontwerpen met de belangen van de gemeenten hunner provinciën overeenstemmen. Den 18dcn dezer is in het vaarwater genaamd Keelen (Zeeland) met goed gevolg de telegraaf-kabel neder gelaten, welke dienen moet ter verbinding van Bergen-op-Zoom met Zierikzee. Ten gevolge der verandering van standplaats van Breda naar Dordrecht van den gen. maj. J. M. Engelbert, directeur der 2de artillerie directiezal met 1 mei a.s. het artillerie materieel te Ellewoutsdijkonder toezigt zijn van den commanderenden officier der artillerie te Bergen op Zoom. Men heeft hier de eersle zwaluwen waargenomen en voedt de hoop dat dit het voorteeken is eener spoedige aangename weêrsverandering. Het programma voor de openbare opvoering door de rederijkers-kamer e Vondel" op morgen avond, bestaat: 1 uit een fragment uit het treurspel de Monlignidoor Klijn3e en 4e bedrijf. 2°. Het haantje van den toren, door Genestet. 3°. Aan het strand te Katwijk, door ter Haar en 4°. De oude vriend, tooneelspei. Door het weren der belgische centen in nagenoeg alle provinciën van ons rijkwordt Noordbrabant er als het ware mede overstelptmen voert ze met kisten en vaatjes in. Eenige gemeente-besturen zijn overeengekomen tot het nemen van maatregelen om ook daar de circulatie met kracht tegen te gaan. Als eene bijzonderheid wordt uit Middelburg geschreven, dat burgemeester en wethouders aldaar aan den raad heb ben voorgesteld aan de grafdelvers aldaar eene gratificatie van 25 per hoofd toe te kennendewijl hunne inkomsten sedert 1838 1858 gedurig afnamen en in het-afgeloopen jaar door den overigens zeer gewenschten bijzonder gun- sligen gezondheidstoestand, hun inkomen zoo belangrijk minder is geweest, dat het geen bestaan meer oplevert. Er schijnt thans geen twijfel meer te bestaan of Scbe veningen treft weder eene ontzettende ramp. Eene der pinken (de Ondernemingvan den heer P. Varkevisser, moet in de branding voor die plaats met man en muis zijn vergaan. Niet minder dan zeven wakkere visschers verloren in de gol ven het voor hunne betrekkingen zoo dierbaar leven. Van de zeven personen zijn drie gehuwd. De stuurman C. Roe leveldt was sedert eenen geruimen lijd ziek te huis en nog niet geheel hersteld. Hij behoort dus gelukkig niet tot de zoo noodlottige omgekomenen. Was men aldaar diep ge troffen over het verlies van den braven Michiel van der Zwan deze nieuwe ramp brengt algemcene verslagenheid te weeg. Bij den rouw hierover voegt zich eene groote bezorgd heid over de nog op zee zijnde visschers. De pink Cor nelis en Maria, reeder A. van Toorn, brengt het berigt aan dat een der opvarenden, Teunis Bruin, die gehuwd is en een kind heelt, in den vroegen morgen van eergis teren voor Texel van het roer is geslagen en verdronken. Terwijl zijn makker die met hem aan het roer had gestaan, zich een oogenhlik daarvan had verwijderd, sloeg eene allergeweldigste stortzee over liet vaartuig waardoor het grootzeil aan flarden scheurde en de spil aan stukken brak; aan het roer teruggekeerd vond hij Bruin niet meer. Voor Scbeveningen zou bij het naar huis zeilen ook stuur man Ar ie Rog, van de pink de Jonge Kniertje, rcederes mej. de wed. de Jager, verdronken zijn, had hij de voorzorg niet gebruikt om zich met een louw om het lijf op liet dek vast te sjorren. Hij stond aan het roerde zee sloeg zoo woedend over het vaartuig heen dat het roer werd uit de haken gerukt en op het dek geworpen alsof -hot met menschenhanden was nedergelegd. Toen de bemanning

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1