1860. N°. 30. 47s,e Jaargang. «ome t ir-; -a De iritgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 1 1%/ï -* r* .1 -fl A I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I lYl.Cl.CT>lICIc*ök 1xlLÏ)ï*lI« j Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-0 regels a. f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. I j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BE STUUR* HERIJK DER MATEN EN GE WIG TEN. PUBLICATIE BURGEMEESTER E» WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat de herijk der nederlandsche maten en gewichten, over den jare I860, in deze provincie zal worden aangevangen den 1 Mei aanstaande en gesloten den 31 Julij daaraan volgende. Dat tot den herijk binnen deze gemeente, ook speciaal voor 's Heer Hendrikskinderen, 's Gravenpolder, Kattendijke, c. a,'slleer Abtskerke c. a. Wolphaartsdijk en Kloetinge, alsmede voor de overige gemeenten van dit district van waar men zulks verkiezen zalzal worden gevaceerdin het lokaal van den ijk in de zoogenaamde Hooge Boomcn van Woensdag den 30 Mei tot en met Dingsdag den. 31 Julij daaraanvolgendedes voormiddags van acht 'tot des middags twaalf uredagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. Dat wat de gemeenten ten platten lande betreft, enz. Vervolg hierna) BINNENEANDSCHE BERIGTEN. IJH MM. de koning en de koningin, benevens Z. K. H. de prins van Oranje zijn heden middag half een ure van Amsterdam in de residentie terug gekeerd. De wets-ontwerpen bij den raad van state en de tweede kamer aanhangig op het binnenlandse!) gedisteleerd zijn mede door de regering ingetrokken. Omtrent het bij den raad van state aanhangig ontwerp van wet lot aanleg van spoorwegen meldt men, dat het zou bepalen den aanleg voor rekening van den slaat van eene hoofdlijnhet noorden en zuiden des rijks aan elkander verbindende, met aansluiting aan Rheine en aan de Rijn spoorweg Het werk zou, naar gelang van den tijdelijken toestand der schatkist, worden voortgezet en voltooid. Een voorstel tot verbetering van de waterwegen zou niet gelijk tijdig gedaan wordenmaar de regering zou verklaren, dat de plannen daartoe in overweging zijn en dat het haar stellig voornemen is, binnen kort daartoe betrekkelijke voor stellen te doen. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat voortaan mede door dc onder-officieren en verdere leden der schutterijen, in stede van den rokzullen worden gedragen een korte jas, naar het model voor de officieren vastgesteld, doch met roode wings op de schouders, de schouderlappen van wit laken, met rood laken gebiesd. Dat deze korte jas zal gorden ingevoerd naar mate de voorraad rokkenhij de gemeenten voor de kleeding van de onvermogende leden der schutterij voorhandenzal afnemenen dat de onder-officie ren en verdere leden der schutterijdie thans van den rok zijn voorziendezen desverkiezende zullen kunnen afdragen. \Vij Vtfrndhfeh Sitt dè rijkk-cöthntiezëh M. en W.'die den 24 februarij jl. de postbode van hier op Wolphaartsdijk en Noord-Beveland hebben aangehouden tot het instellen van een onderzoek naar den inhoud zijner bus, breeder in ons n°. 17 medegedeeld, hij beschikking van Z. E. den minister van staat en van financiën uit hunne betrekking zijn ont slagen onverminderd hunne geregtelijke vervolging door den strafregter welke zaak nog wordt geïnstrueerd. Door de nog onzekere berigten, dat zoo hier te lande als in België eene nieuwe koperen pasmunt zou in omloop gebragt worden, zien wij hier op ééns eene algemeeno weigering op de aanneming van belgischc 2 centimes stukken toegepast, strenger dan dat dit nu voor de derde of vierde maal het geval was. Gelijk alle beginselen moeijelijk rijn, geeft dat de eerste dagen bij den kleinhandel wel centg ongerief, ieder wil die slukken voor het gewone bedrag kwijt raken en niemand ontvangenterwijl toch wel geen verder bewijs behoeft dat er eene speculatie met den invoer plaats had, als men voor witar voorbeelden kan aanhalen dat voor het voldoen van eene briefport van 5 centen, tot het 3,lc pakje van 50 stuks moest nagezien worden om dit bedrag te erlangen. In den laatslcn tijd vond zelfs het uitgeven van deze belgischc centen geen bezwaar meer op de meeste kantoren, thans evenwel schijnt ieder er de hand aan te willen houden en do maatregelen der regering krachtdadig in de hand Ie werken, om ze voor goed te weren; daarloe zijn reeds voor aanmerkelijke sommen die in eenige particuliere en andere kassen voorhanden waren tegen verlies naar Belgie gezonden; enkele winkeliers doen met de inwisseling tegen koopwaar en 13 a 12 stuks voor 10 hol), centen berekend hun voordeel. Voor hen die in relatiën met België staan kan dit ook geen bezwaar opleverenin den regel toch worden de belgische centen voor omtrent 47 stuks de franc ingevoerd en geeft men hier de 100 cen times voor 50 c ned. uil, eene avance van 6% Mag men op do toezegging van lien die genoemde centimes- stukken inwisselen vertrouwen, dan zullen die hier niet verder in circulatie worden gebragt en wij er spoedig van ontslagen geraken, niettegenstaande het schier dagelijks be zoeken van onze gemeente en hare omstreken door belgische kooplieden vooreerst nog wel moeijelijkheid baren zal. Niettegenstaande de gure lente en de vertraging die voor de verschillende veld- en tuinwerkzaaniheden voortvloeit uit de onstuimige en plotselinge wisseling van luchtgesteld heid beloven de boomgaarden en muurvruchlen een buiten gewonen oogst, men ziet nog geene teekencn dat zij door de nachtvorsten geleden hebben. Het aardappelen poolen zal gedaan raken, terwijl in de moestuinen dc eerste groenten uil den konden grond te voorschijn komen. Uit het zuiden van Engeland is reeds eene groote hoeveel heid nieuwe aardappelen ter markt te Londen aangebragt. Te Middelburg is in verzekerde bewaring overgebragt de kapitein J. K. Peeter-svan het wapen der marcehausée laatst in garnizoen te Sas-van Gent. Deze arrestatie wordt in verband gebragt met reeds se dert eenigen tijd aanhangige inslrnctienwaarmede de krijgs raad zich aldaar bezig houdt en waaruit genoegzame bezwa ren tegen dien officier moeten gerezen zijnals zou hij zich hebben schuldig gemaakt aan oneerlijke handelingen, in zijne betrekking gepleegd. Op last van den kantonregter te Hulst, is eene vrouw over de grenzen gebragtwier man rondventer iszooge naamd van paternosters en boekjes, die door den paus ge zegend zj}nde man rit te Antwerpen gevangen voor den tijd van een jaar wegens opliglerij. Volgens de Stoompost heeft de heer Evers bedankt voor de betrekking van architect te Utrecht, omdat hij benoemd is tot directeur eener garancine-fabriek te Goes. BUITENEANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. In de omstreken van Waldenburg is dezer dagen het zeldzame verschijnsel waargenomen, dat een onweêrswolk in haren gonschen omvang ontvlamde en een zoo slcfkën zwavel reuk verspreidde dat dc vogels dood uit de lucht vielen en onderscheiden personen bewusteloos werden. Vorst Milosch is overleden. Met het Paaschfeest hebben de katholieken eenige ongeregeldheden te Konsfantfnopel gepleegd, eene grieksche processie werd beleedigd en eijeren uit de vensters geworpen, liet katholieke huis, waaruit dit geschiedde, werd geplunderd. De policie had voor den zondagdie met ongerustheid te gemoet werd gezien maatregelen van voorzorg genomen. Dc zaak heeft geenc staatkundige beteekenis. ENGELAND. Berigten uit Hongkong van 27 febr. melden, dat dc keizer van China vast besloten heeft, lot het uiterste tegenstand te bieden aan de geallieerden. Hij heeft tot dat einde dc hulp ingeroepen van Tartaarsche stammen Overigens schijnt de chinesc'ne bevolking weinig symphalhie aan den dag te leggen zoodat de keizer dan ook weinig op hare hulp rekent. Van de zijde der geallieerden worden de noodige toebereidselen gemaakt om de operatiën der troepen bij hare aankomst te vergemakkelijken De brilsche en l'ranscho vlootvoogden bevinden zich heiden te Hongkong waar zij 'schepen charteren, kleine stoombooten koopen, platbodem vaartuigen laten bouwen, enz. The Scotsman berigt dat in Groot-Britlannië nog voor verscheiden eeuwen voorraad aan steenkolen isalleen in Schotland zijn twee duizend vijf honderd milliocn tonnen te vinden genoeg voor drio en een halve eeuw. Men denktdat dc Great Eastern op 1 jnnij gereed zal zijnoin den eersten togt over den Oceaan te onder nemen. Op dit oogenblik zijn 200 man aan dit reuzenschip werkzaam en het wordt dagelijks door eene menigte nieuws gierigen in oogenschouw genomen. De amerikaanscbe bokser Heeman is van Derby, waar hij wegens zijn voornemen om eene bokspartij te houden was gearresteerd, doch tegen het stellen van borg- togt weder op vrije voeten gesteld, naar Bedford vertrokken, zoo men gelooft om den engelschen bokser Sayers te ont moeten doch de policie is overal in de weêrom de strijders gevangen te nemen, wanneer zij werkelijk tot den worstelstrijd mogten overgaan. In welke mate het gebruik van crinolines thans in Noord-Amerika toeneemt, kan blijken uit de omstandigheid, dat alleen in de fabriek van Oshorn-Vincent te New-York, dagelijks 175 a 200 dozijn van die rokken worden ver vaardigd waartoe zij dagelijks 65,000 ellen balein en 24,000 ellen inulband bezigt. De vervaardiging van kunsttandenmeestal van por- celein is te New-York in de laatste jaren zeer toegenomen. In 1859, werden meer dan drie millioen tanden gemaakt; eene firma te Philadelphia verkocht daarvan voor 350,000 doll. Het verbuik van Hollandsche jenever is sedert de verlaging van regten bij uitstek toegenomen en indien daardoor het Hollandsche debiet naar Engeland vermeerdert en het Hollandsche verbruik vermindert (door verhooging van prijs) dan zal de behoefte van Engeland ditmaal geene klagten in Holland te weeg brengen. Aardappelen zal men daarentegen minder behoevenwanneer de opbrengst in Cornwailis, die somtijds twaalf duizend manden bedroeg uit eene plaatsop dezelfde hoogte blijft. Er zijn reeds voor eenige dagen nieuwe aardappelen uit Scilly aangekomen. Ook de behoefte aan vee van buiten zal steeds minder worden, daar de veeteelt in Engeland, en vooral in IerlaDd, meer en meer toeneemt. Dit zoude tevens invloed moeten hebben op boter en kaasdoch het verbruik daarvan is tengevolge van meerdere algemeene welvaart onder de lagere klasse zoozeer toegenomendat de aanvoer nog te kort schiet, niettegenstaande de industrie van twee vaatjes boter er drie maakt. Te Treshfort is John May in 103 jarigen ouderdom overleden. Nog twee jaren geleden maakte hij een paar schoenen zonder bril. FRANKRIJK. Een brief uit Genève den 10 dezer aan den Nou- vellisle van Rouaan gerigt, meldt dat in het dal van Chamounix de gidsen slechts wachten op het smelten der sneeuw, ten einde de driekleurige vlag op den top van den Montblanc te plaatsen. De wandeling te Longchamps heeft voor dit jaar eene buitengewone revolutie in de dames-modes ten gevolge gehad. In de eerste plaats heeft het vlechten van het haar eindelijk algemeen ingang gevonden; ten tweede zijn de zijden en fluweelen ceintures door met goud bewerkte vervangen, en ten derde zijn de crinolines radicaal afgeschaft Sedert eenigen tijd zijn de zakkenrollers in en bij het gebouw der bank werkzaam waarbij zij tevens niet weinig stoutmoedigheid en behendigheid aan den dag leggen. Zoo begaf zich o. a. dezer dagen de eerste bediende van een der voornaamste handelshuizen alhier in een dier lokalen, om voor zijn patroon een montant van 25,000 francs te ontvangen. Hij ontving die som in bankbillctten van 100 fr. het stuk en legde deze in zijne brieventaschdie hij in den zak stak, waarbij hij wel zorg droeg er de hand op te houden. Het gebouw verlatende, begaf hij zich naar een deurwaarder in de rue Coquilère. Onderweg bemerkte hij wel, dat twee fatsoenlijk gekleede lieeren hem op den voet volgden, en met hem te gelijk het kantoor van den deurwaarder binnenstapten, doch hij sloeg daarop geen acht en meldde zich hij een der klerken aan, om een document terug te vorderen, waartoe hij zich, naar hij vernam, bij den kassier moest vervoegen. Ten gevolge dezer aanwij zing begaf hij zich naar diens bureau en ontving daar hot verlangde papier, na eerst eenige oogcnblikken met den kassier te hebben gesproken. Nu had dc bediende, om het bewuste stuk aan te nemen, even dc hand uit den zak genomen, waarin zijn brieventasch slak, en na eenige oogenblikken bemerkt hij, tot zijlic niet geringe ontsteltenis, dat deze laatste verdwonen is. Zijn vermoeden viel natuurlijk tefitond op de beide personendie hem gevolgd warendoch deze waren nergens meer te zien.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1