T, 1860. IN0. 29. 47ste Jaargang. NATIONALE MILITIE. GOESSCHE --;- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1 *i O A I I G'ewone advertentiën worden a 20 ets. de regel gfeplahtst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I "011Q6F(lfliï M. APIil» I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels-4 fl^Ö De prijs per kwartaal i3 f 1,75 franco per post f 1,90. a I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. OPROEPING van VERLOFGANGERS DF.n BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, ontvangen hebbende eene rrculaire van den heer commis saris des konings in deze provincie, van den 2G maart 1860, A nu. 3432/1 30 afdeeling (provinciaal blad n° 36J volgens welketengevolge van de daartoe door Z. M. den koning gegevene bevelen, de miliciens der ligting 1859, die bij de verschillende korpsen der armee in reserve zijn geplaatstdaaronder ook begrepen die miliciens welke in dat jaar voor het buitengewoon kontingent, in vervanging van manschappen, van de ligting van 1856, 1857 en 1858 zijn ingedeeld, tot de werkelijke dienst worden opgeroepen, oin gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Terwijl wijders door hoogstdenzelven is bepaald: dat op den 1 julij daaraanvolgendebij de onderscheidene korpsen, onder al de miliciens uit de reserve in active dienst opge roepen eene loting zal plaats hebben ten einde hen aan te wijzen, die, bij het met verlof zenden der ligting, langer in werkelijke dienst zullen moeien blijven, of later, zoo dit noodzakelijk mogt zijn, weder onder de wapenen geroepen zullen kunnen worden. Geven daarvan den belanghebbenden kennis met berigt, dat zij verpligt zijn zich in werkelijke dienst te begeven, te weten Joseph Walrave en Christianas Hubertus Johannes Franciscus Jansens behoorende tot de grenadiers. Hen drik Wezepoel, behoorende tot de veld-artillerie. Kornelis Joseph Reijerse, behoorende tol het 2de regement vesting-artillerie. Om op dingsdag den 17 april eerstkomendedes voor middags ten zes ure, present te zijn aan het Veer van Sloe, Zuid-Iievelaudsche zijde, van waar zij naar de hoofdplaats der provincie zullen geleid worden. Alsmede: JiUes van de Rafelaar, Joseph Richard, Krijn Wessels, Johannes Franciscus BruscheltoPieter KloostermanJan Adriaan van der Griek, Kornelis van ZwedenLevinus Johannes WolfaertJan [lirkse Jacob haak Velleman, Jan Schoonaard, Kornelis Mulder, Joseph Nagelkerke en Jan Gorsse, allen behoorende tot het 2de regement infanterie. Om zich op den 17 april eerstkomende, regtstreeks naar hun korps te begevente wetennaar Neuzen met last om te zorgen dat zij aldaar dien dag, des namiddags vóór vier ure zijn aangekomen. En opdat zulks algemeen bekend zij zal deze worden afgekondigd en in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 7 April 1800. Burgemeester en wethouders voornoemd J. W. van KERKWIJK 1. voorz. De Secretaris, II. C. PILAAR. BINNENUANDSCHE BERIGTEIf. Batavia23 februarij. Op Java is het rustig. De zaken in Boni zijn geschikt. De derwaarts gezonden troepen keeren terug. Te Banjermassing is in den staat van zaken geene ver andering gekomen. Ons vorig berigt wordt bevestigd dat de leden der tweede kamer tegen dingsdag 24 dezer zijn bijeengeroepen om de werkzaamheden te hervatten. Men verwacht dat alsdan de ontwerpen betrekkelijk den aanleg van spoorwegen en om trent de rcglerlijke organisatie, die thans bij den raad van state aanhangig zijn, zullen ingediend worden. Het wets-ontwerp tot herziening van het strafwetboek van liet vorig ministerie is ingetrokken en naar wij vernemen ook dat nopens de wijze van overdragt van onroerende zaken en daarmede iu verband staande verbeteringen van het hypothecair stelsel. Door W. de Beste, timmerman alhier, zijn bij aanbesteding aangenomen ecnigc herstellingen aan de kaaimuren en het volmetselen van den watermolen voor 2500, lil het begin der volgende inaand zal liet garnizoen, Ie Batli gedetacheerd, door eene andere compagnie van het 4e reg infanterie vervangen worden. Tot kapitein-rrgeuienls-adjudant bij het 2° reg. inf. is benoemd du kapitein Schraverthans werkzaam bij het departement van oorlog, Naar vernomen wordt bestaat bij het stedelijk bestuur te Viissingen ook het voornemen om de stad met gaz te doen verlichten; hier is men druk bezig met het leggen der pijpen in de localen bij de ingezetenen en, wordt het zeggen bewaarheid, dan zullen wij met of vóór kermis reeds in het genot dier gewenschte verlichting zijn. Benoemd tot schoolopziener in- het vijfde schooldistrict der provincie Zeeland, met 15 dezer, de heer li. Q.Janssen, te St. Anna ter Muiden. Te Sasvan-Geut had iu den nacht van den 7 op den 8 dezer het beklagenswaardig feit plaats, dat een' zoon zijne eigene moeder, zon der eenige de minste aanleiding, in woeste drift, door middel van herhaalde messtekenwreedaardig van het leven beroofde. Dit ramp zalig bedrijf moet zich aldus hebben toegedragen: De dader, een 25jarig jongeling, genaamd Dominions Cruijenaers onderhevig aan vallende ziektevroeger in militaire dienst geweest doch daaruit uit dien hoofde ontslagen, bewoonde met zijnen vader, Hieronynuis Cruijenaersen zijne moeder Maria Mag dalen a VerdoncJc beuevens hun zeer talrijk gezin (er zijn 8 kinderen), een huis binnen die gemeente. Meermalen gebeurde het dat Dominions zich aan woeste vlagen van drift overgaf, alsdan zich zonderlinge uitdrukkingen liet ont vallen en zeer onhaudelbaar was; hij werd alsdan de deur uitgezet, en als hij bedaarder was, gewoonlijk wederom in den hui3selijkcu kring opgenomen. In den avond van den 7 dezer moet weder een dergelijk tooneel hebben plaats gehad, waarbij Domihicus zich zeer onheilspellende uit drukkingen heeft veroorloofd, en waarbij .het schijnt, dat het plan tot cenig bloedig bedrijf doorstraalde. Deze uitdrukkingen waren even wel zeer onbestemd, zonder eenig bepaald persoon of eene zekere daad aan te duiden. In den laten avond was de ongelukkigezonder dat iemand van zijn verblijfplaats kennis droegplotseling verdwenen. Zoo als later bleek, had hij zich begeven naar de herberg het Staakje, alwaar eene zuster van hem woont. Van daar in de ouderlijke \Voning terugge keerd, moet de beklagenswaardige ten opzigte van zijn uiterlijk voor komen en gedrag aan de ouders nog niet de noodige gerustheid heb ben ingeboezemdalthans hadden zij het raadzaam geoordeeldvoor eigen geruststelling, een paar buren bij zich te nemen. Toen deze du een boterham en een kop koffij zouden gebruiken cn de vrouw tot dat einde, na gemaakt gebruik, het broodmes op de tafel had nedergelegd greep de ongelukkige zoon. hetzelve ,en bragt zijne moeder met eene onbegrijpelijke snelheid, eene steek toe in de linker-bovenzijde der borstwelke wond op de derde rib is afgestuit. Bij de daardoor ontstane worsteling viel de tafel, met al hetgeen zich daarop bevond en derhalve ook de lamp, omver, en moet Domi nions die nog immer het mes in de vuist hield geklemdin het duister het slagtoffer nog tweemaal hebben willen treffen, daarbij aan den regter-bovenarm eene diepdoordringende wond van ongeveer 7 duim lengte toebrengende. Eerst nu gelukte het aau dit tooneel van verwarring, dat op een bovenvertrekdes nachts ten 2 ure plaats vondeen einde te maken, doordien het aan de verschrikte burenmidden tusschen omver ge worpen huisraad enz., in de duisternis gelukte, zich van den woesteling meester te maken, en, na hem zijn noodlottig wapen te hebben ontwron gen, aan de justitie, die inmiddels tegenwoordig was, over te leveren. De ongelukkige moeder, door bloedverlies uitgeput, bezweek mis schien vijf minuten later, zoodat de inmiddels ontboden geneesheer, hoe tijdig ook op de plaats des onheils aanwezigde vrouw reeds overleden vond. De geregtelijke geneeskundige lijkschouwing heeft daarop zondag morgenin tegenwoordigheid van de verschillende autoriteiten door de geneesheeren Ammon te Sas-van-Gent en de Fouio te Axel, plaal9 gehad, en is de ongelukkige dader nog dienzelfden avond naar het huis van bewaring te Axel overgebragt. Ziedaar een der snoodste gruwelstukkenwaarvan men gewagen kan; een zoon in koelenbloede moordenaar zijner moeder, de vrouw die hem onder het harte droeg en in zijnen ongelnkkigen ziekte toe stand met de oplettendste zorg zoo liefderijk verpleegde. Men gruwt hij het denkbeeld aan zulk eene ontzettende misdaad. Naar wij vernemen hebben heeren kerkvoogden der nederd. herv. kerk te Middelburg besloten een nieuw orgel in de Groote kerk aldaar te laten maken, welk werk zou opgedragen zijn aan dhr. Kam te Rotterdam. Het zou een orgel worden met twee klavieren en een vrij pedaal. Jnr. W. Boreel van Hogelandentiendheffer te Velzen cn Schooien beeft de landeigenaars aldaar in de gelegen heid gesteld om hunne eigendommen door afkoop tegen eene kleine som van dien last te Bêv'rijden. Velen hebben daar van met dankbaarheid gebruik gemaakt Een gedeelte van den verkoopprijs der tienden is door den heer Boreel aangewend, om aan behoeftigen levensmiddelen te doen uitreiken. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. RUSLAND. Misbruik van sterken drank heeft aanleiding gegeven tot de ontdekking van eene bende vervalschers; betgeen niet zonder betcekenis is voor den binnenlandscben toestand van het russische rijk vermits allen die daarbij betrokken zijn, eene rijksbetrekking bcklecdcn. De collegie-regislrateur Tislroff gaf onlangs, beschonken zijnde, een kredietbiljet in betaling, cn beroemde er zich opdat hij het zelf vervaardigd bad. Dit is ter oore van de overheid gekomen de man werd gearresteerd cn men heeft ten zijnent voor meer dan 6000 roebels valsche kredirlbiljellcn in beslag genomen Bij nader onderzoek iu bet kwartier der admiraliteit werd de tilulair- raad Reimers de kanselarij-dienaar Gilaschmil en een ge wezen student in de medicijnen Kaluski, benevens twee vrouwen in hechtenis genomen die met behulp van twee steendrukkers, Nebcll.au, cent prins, en IJndberg, een zweed, de valsche biljetten en ook valsche passen, wissels, lombard briefjes en dergelijke stukken hadden vervaardigd. Zoodra Nebellau onraad vermoedde, had bij zijne inrigting dadelijk verkocht en pogingen aangewend om naar het buitenland te ontkomen, maar is achterhaald; men vond ten zijnent 25,000 biljetten van 25 en 16,000 van 10 roebels. Voorts zijn een gewezen kapitein, Sipkoen een franschmanHuard in die zaak betrokken de kapitein moet iu bet tuchthuis te Moskau aangesteld zijn geweest en aldaar kennis gemaakt hebben met een Indiër, die "wegens diefstal van 375,000 roebels gevangen zat. Ook deze stond met de bende in betrekking. Het onderzoek wordt nog voortgezet; misschien staat de bende met nog meer andere misdadigers in verband. Het groote aantal van dergelijke ambtenaren en hunne te geringe bezoldiginglevert in Rusland eene belangrijke bijdrage voor de gevangenissen. DUITSCHLAND. In de omstreken van Miskoliz beeft men dezer dagen een nieuw middel gebezigd om wild gedierte uit te roeijen. Men heeft op verschillende plaatsen in het woud stukken rundvleesch nedergelegd waarop 2 a 3 grein strychine was gestrooid. De werking bleek aan de verwachting te vol doen want binnen weinige dagen vond men 3 wolven en 8 vossen dood bij bet aas. Op de duitsche markten lijn de prijzen van alle soorten van leder zeer gerezen. De hertog van Draband is den 10 dezer te Konstantino- pel aangekomen en door den sultan te Tophana ontvangen. ENGELAND. Te Cork gebeurde liet volgendeTwee stoombooten met 400 passagiers aan boordliepen naar New-York uit cn namen 26 passagiers tegen wil en dank mede, die vrienden aan boord hadden gebragt en de seinklok niet schijnen gehoord te hebben. Dat de gezagvoerders om bunnen 't wil ergens zullen aanleggen is niet waarschijnlijk, zoodat zij de reis naar Amerika zullen moeten mede doen. FRANKRIJK. Indien men geloof mag slaan aan uit Turyn ontvangen brievendan is een aanslag op het leven van koning Victor Emanuel ontdekt. Zoo men zegt, moet de leden van het complot grootendcels uit geestelijken bestaan. Zwitserland blijft zeer vijandig gezind jegens Frankrijk en men zegt niets meer ol minder, dan dat het van zijne bergpassen een tweede Thermopylé wil makenom den keizer in zijne eerzuchtige plannen te stuiten. Die houding van Zwitserland baart eenige bekommering, te meer daar men ook overtuigd is van de vijandelijke gezindheid van Napels, Rome en Weenen en van den geest van verbitte ring tusschen de oostenrijkscbe regering en het hof van Turyn. Dit is op nieuw gebleken door het protest der oostenrijksche regering tegen de inlijving van Toskane bij Sardinië, welk protest naar Turyn is gezonden, en waarin duidelijk bedreigingen doorstralen. Men is het aangaande de uitlegging van de excom municatie-bul nog niet eens. Uit bewoordingen van de bul mag men opmaken dat de keizer onder de daarin bedoelde personen is begrepen. Eergisteren echter hebben de keizer, de keizerin en prinses Clolilde de heilige communi gehouden, welke door den aartsbisschop van Parijs werd toegediend. Wanneer de keizer nu insgelijks was geëxcommuniceerd, dan zou de aartsbisschop dit niet hebben mogen doen. BELGIE. Volgens l'Eloile, zou de keizer der franschen den koning der belgen hebben aangebodenhem bet groothcr- ogdom Luxemburg, met dcelinaking van den duitsche'n bond te doen bekomen, indien België aan Frankrijk'de kantons Chimay en Phillippeville wilde afstaan. Men zegt niet, welke voordeelen Frankrijk den koning der Nederlanden zou aanbieden, voor vergoeding van zijne persoonlijke vrijheid. De bevolking van Londen overtreft met een-vierde die van Peking en met twee-derdfe die van Parijs. Er worden Ie Londen jaarlijks niet minder dan 4000 nieuwe huizen bijgebouwd. Men beeft berekenddatzoo de huizen in eene regte lijn naast elkander stonden zij eene straat zouden vormenlang genoeg om te reiken van Calais naar Marseille, en dat, zoo de bevolking van Londen twee aan twee uitmarchecrdedeze stoet eene lengte zou hebben van 225 uren gaans. r~ Volgens geruchtzou liet bclgische gouvernement voornemens zijn, de loodsgelden op de Schelde aanmerkelijk te verminderen. Dezer dagen ploegde een landman zijn akker; twee paarden waren voor zijnen ploeg gespannen. Reeds bad bij een groot gedeelte van hot werk verrigt, toen hij eensklaps voor bet oog der landbouwers, die zich in die nabijheid

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1