1800. No. 28, 47sle Jaargang. goessche Oe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j Bk,. ,1 „I K l. 'I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel-gaplaéttt. avond, uitgezonderd op feestdagen- i?OH(IOI (lfl£ AIHll. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels ft 11,20 De prija per kwartaal is f1,75 franco per post f 1,00. O I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Op aanstaanden Maandag, 2Je Paaschdag, zal de Goessche Courant niet ioorden uitgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Naar wij met zekerheid vernemenzijn de leden der tweede kamer aangeschreven op dingsdag 24 dezer te vergaderen, tot hervatting van de weikzaamheden. Tot leden van de tweede kamer der staten-generaal zijn gekozen te Amsterdam, de heer W. Poolmanmet 1095 van de 1882 stemmen; te Hoorn, dhr. mrv P. M. Tutein Nolthenius, met 773 van de 1467 stemmen. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastin gen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Bath c. a., den heer C. H Hagen, thans ontvanger te Itijp In de Nuts-vergadenng van eergisteren avond trad dhr. van Dissel weder als spreker op ter verdere behandeling van zijn onderwerpde verschillende lichtsoorten; menig hoorder was ter bijwoning opgekomen. Na de benoeming van dhr. mr. W. G. de Knokke van der Meulcn als lid van het bestuur en dhr. J. A. A. Fran sen van de Putte, lot voorzitter, ter vervanging van dr. E. Molt, werden met deze de vergaderingen voor 1859 60 gesloten. Men berigt ons uit Cortgene dat d9. J. S. van den Heuvel, thans emeritus, jl. zondag van zijne gemeente afscheid heelt genomentot bijwoning waarvan cene talrijke schaar was opgekomen. Zijn weleerw. sprak naar aanlei ding van den brief van Paulus aan de Ef'ez. UI: 1421. De leugenachtigeverontrustende berigtensedert den laatsten tijd uit Indië getelegrafeerd, en die dan de bouwstof verden voor nog verontrustender hoofdartikelen van sommige dagbladen, die dan altijd de schuld van hetgeen niet plaats vond ^wierpen op de regeringzijn naar waarde aan de kaak gesteld door eene circulaire van de Bataviasche handels vereniging welke voortaan maandelijks een berigt van gebeurtenissen zal overseinen, waarop men zal kunnen ver trouwen. Door den bouwman J. Lievaart te Delft, is in de vorige week de eerste grasboter aan Z. M. den koning ten ge schenke aangeboden. Het volgende feit wordt medegedeeld, hetwelk op groolerc schaal wel eens in den handel, daar waar men zich, wegens belangrijke sommen, van den telegraaf tot het afdoen van transactiën bedient, lot groote ongelegenheden en verhezen zoude kunnen aanleiding geven. Men weet dat sedert zoölogische tuinen en diergaarden niet meer slechts het privilegie van een paar groote wereld steden zijn, maar meer algemeen zijn daargesteld, de koop en verkoop van vreemde dieren een werkelijke geregelde handel is gewordenwaarin belangrijke sommen worden omgezet. Een bekend handelaar in dit vak te Londen gevestigd en als zoodanig vrij algemeen bekend, eene groote partij vreemde en daaronder zeldzame en kostbare dieren ontvangen hebbende, waaronder een olifant, bood die dieren per telegraaf tot verschillende prijzen aan de directie van de diergaarde eener duitsche rijksstad aan en verzochtin geval van aanname, een persoon van wege de directie naar Rotterdam al te zenden, waar de verkooper dan mede ter aftevering komen zoude. Het antwoord dat de Londenaar ontving was; «Wij accepteren met den olifant." De expe ditie had plaatsbenovens de ontmoeting van kooper en verkooper te Rotterdam. Het bleek toen echter dat do telegraaf een abuis had gemaakt en juist het tegenover gestelde had overgeseind van hetgeen was opgegeven. De directie der duitsche diergaarde namelijk had het berigt gezonden dal zij accepteerde; maar niet den olifant. In deze moeijclijkc positie cn terwijl de eigenaar dat kolossale dier ongairne wederom naar Londen medenam cn de kwestie van regt ten deze mocijelijk tc beslissen zoude zijn, kwamen de eigenaar en dc afgezondene der koopers met elkander overeen, dat de laatste in zijne com missie van bestuur om verlof zoude vragen, nu ook dc olifant maar tot eene verminderde prijs aan Ie nernen Dat antwoord nu kwam toestemmend maar ziet, helaas, to laathet beest was dien nacht in het pakhuis van een derden gestorven en ligt daar nu nog op dit oogenblik als «corpus delicti" in eene zeer moeijelijke kwestie, die gel delijk ook niet zoo gering was., daar wij -meenen dat die somf tusschen de f 2000 a 3000 bedraagt en welligt ineer. Lang zal men dat doode dier ook niet meer ais stuk van proces kunnen bewarendaar het juist tot die soorten behoort, die zeer gemakkelijk en snel tot bederf overgaan. Ji. zaturdag had een dienstmeisje te s'Hage het ongeluk twee muntbiljetten, elk van 50 te verliezen, hetgeen echter door twee jongentjes werd opgemerkt, die het meisje achterna liepen, om ze haar terug te geven. Een zich op die hoogte Uit Anderauht wordt gemeld, dat men voor eenige dagenbij het uitgraven van den grond lot het leggen der fondamenten van een huis, ter diepte van 8 voet een romein- schen heirweg beeft aangetroffen, die in breedte 24 voet bedraagt, terwijl verscheidene romeinsche munten bij die gelegenheid zijn opgedolven. In de vorige week verscheen op de galerij der beurs te Hamburg een laplander, die met zijn kleed van rendierhuidzijne liooge en lange neusschoenen en spitse muls, zulk een opzien bewerkte, dat elk beursbezoeker zich naar de galerij begaf. Door het gedrang stak hij zijne muts in de hoogte eu zag tot zijne vreugde talrijke giften in dezelve glijdenvoornamelijk verschafte hem eene vcst- keten, die men aan den kruiwagen koopt een groot genoegen, - bevindend persoon, was insgelijks getuige van het verliezen, hij dankte met blij gelaat en warmen handdruk. De en maakte zich door eene handigheid meester van de bil- noordsche vreemdeling, met wien eenige heeren zich in jeltenwaarmede hij ijlings in eene poort verschool. On- j de zweedsche taal onderhielden had een paar rendieren gelukkig voor hem was nog een ander persoon ooggetuige van die handigheid geweest, die den man achterna zette en hem noodzaakte de biljetten aan de arme dienstmeid terug te geven. LI. maandag morgen is te Zevenaar, buiten de Diamsche poortgevonden eene dooswaarin een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Het werd onmiddelijk in de roomsch.katholieke kerk gedoopt en outving de namen van Franciscus Josef Marie Maandag. Men meldt uit de Langstraat dd. 29 maart; De drukte in den hooihandel houdt nog steeds aan. Reeds sedert 1 januarij zijn te Waspik en Raamsdonk 15 persen dag en nacht in werking, terwijl in navolging daarvan ook hier bij den heer P. Iluijsmans, twee persen zijn aan gelegd welke insgelijks onverpoosd doorwerken. Men rekent, dat er thans wekelijks met genoemde 17 persen ruim 1,500,000 ponden afgeleverd worden. Men denke evenwel niet, dat al dat hooi uit de Langstraat, koint de grootste voorraad wordt uit Gelderland en wel van de oevers der Waal en der Linge met schepen herwaarts gebragtoin na in pakken van 200 pond te zijn geperst, naar Rotterdam en vervolgens naar Engeland en Spanje te worden vervoerd. De prijzen zijn thans van f 9.50 tot 10.50 de 500 n. p. voor den zoölogischen tuin aangebragt. In zijn vaderland moet hij een kapitaal van 300 rendieren bezitten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Uit Konslantinopel wordt berigt, dat in de Darda- nellen ruim 300 schepen zijn aangekomenbestemd om granen te gaan laden in de Donau vorstendommen en andere nabij gelegene oorden. Naar aanleiding van de door Zwitserland afgezonden uitnoodiging, hebben de mogendheden, door welke de traktaten van 1815 zijn gewaarborgd, Rusland, Engeland, Oostenrijk en Pruissen, aan het zwitsersche bewind geantwoord, dat zij de onverwijlde bijeenroeping van het congres verlangen. Volgens een der weener correspondenten van de Köln. Zeilungbestaat sedert eenigen tijd te Parijs een zoo genaamd cabinet noirwaaraan eene lange lijst van personen is toegezonden, met bevel alle aan die personen geadres seerde brieven te openen dezulken wier inhoud onbeduidend is le laten bezorgen cn dezulken wier inhoud maar eenigsins bedenkelijk schijnt, aan do regering te doen toekomen. De zelfde berigtgever meent ook te welen, dit die maatregel thans wordt toegepast op alle brievendie uit het buiten land komen, onverschillig aan wie zij zijn geadresseerd. Men schrijft uit Homburg het volgende; Dc Spanjaard G, een der grootste spelersdie ooit beslaan hebben ENGELAND. In den Noord-Amerik. Staat Missouri is onlangs een duitscher, alleen op het ongegronde vermoeden, dat hij eenen slaaf behulpzaam was geweest in het ontvlugten, door het souvereine volk opgehangen tot dat de laatste levensvonk bijna vervlogen was en daarna op 175 zweepslagen onthaald. Men leest het volgende in het Court. Journal. Men zegt dat dezer dagen door den keizer der franschen eene geheimzinnige opmerking is gemaakt, met betrekking tot eene nieuwe wijziging der fransche grenzen, waarbij ook ge* ..speeld wordt op het groot hertogdom Luxemburg. De vorst, op wien meer regtslreeks werd gezinspeeld, was de koning der belgen en het heeft den schijn als of er werkelijk iets in gelegen is om de belangstelling der mogendheden, welke bij het groothertogdom Luxemburg betrokken zijn gaande te maken; althans de baron Bentinck de ncderlandsche gezant bij ons hof, 'heeft dezer dagen in eene audiëntie van de koningin verzocht, H. M. een eigen handig schrijven van den koning der Nederlanden overhan digd. Van den inhoud diens briefs is natuurlijk niets ber kend, maar het gerucht schrijft daaraan een staatkundig gewigt toe. In de legerplaats van Shooburyncss zullen eerlang proe ven genomen worden met een kanon dat ruim 3 uren ver draagt. FRANKRIJK. De keizer draagt, naar men zegt, onder zijne kleeding een maliënkolder, welke zoo uitmuntend bewerkt en zoo fijn isdat geen weefsel dit harnas kan evenareneven wel is het bestand tegen kogel en dolk. Zij, die zich verwonderen, dat de keizer bewaard bleef voor eiken aan slag, kennen waarschijnlijk deze bescherming niet. De keizer ontkwam driemaal den dood, omdat bij nimmer dit voor behoedmiddel aflegt, Pianorïs kogel, nagenoeg op de borst afgevuurd stuitte af op het stalen weefsel ter hoogte van de linkerborst. Kort voor dat de prefect van policie den republikeinschen aanslag deed mislukkenwaarvan hel doel was om Napoleon III in de lucht te doen springen, nam een democraat die zich minder beijverde dan de overigen om te ontvlugten, een oogenblik waar, om den keizer een dolksteek toe te brengen, maar het staal stuitte op het harnas af. Ten derden male werden op den avond toen Orsini zijne granaten wierp, drie splinters zijner projectilen in dc kleederen van Z. M. gevonden, welke den kolder niet hadden kunnen doordringen. Men verzekert, dat de paketlen, welke de afdruk- doet lieden onzo"spcelbank'sidderen. Hij heeft reeds 1,500,000 j ken bevallen van de ex-communicatiebu!aan de grenzen frs. gewonnen cn dhr. B.een der directeuren van de zijn in beslag genomen. bankis in allerijl van Darijs aangekomen met eene som Er heerschl nog steeds in verschillende gedeelten van 200 mill, iii bankbillelten om de bank le versterken. j des rijks hevige beweging ter gunste van de wereldlijke Dadelijk na de aankomst is in de kurzaa) aangeplakt, dat pausselijke magt. In sommige departementen van het de dagclijksche inzet der bank van 200,000 frs. lol op zuiden cn de Bretagne zijn een aantal jonge lieden naar 300,000 fr. zal verhoogd worden en dat de hoogste inleg Italië vertrokkenom den paus te verdedigen, der spelers, die 8000 fr. was, op 12,000 frs. is gebragt - Het waardige en bezadigde antwoord van koning Een engelschman bevindt zich daar thansdie tegen G. Victor Emmanuel op den ban van den paus, wordt over bet opspeelt. Hij zet op zwart als de Spanjaard op rood zet. algemeou goedgekeurd; met inachtneming van den eerbied Tot nu toe hoeft de engelschman reeds 120,000 fi s. ver- jegens bel boold der kork, doot hij ziendat hij ook plig- lorcn cn daar bij zijne speelzucht niet kan bedwingen, zoo ten als vorst lo vervullen heeft. beeft hij een telegram naar Londen gezondendat men De Palrie meldt dal in Spanje cone oproerige bc- licm dadelijk nog 2000 p. st moot zenden woging is uitgebarsten. Dc generaal Orlcga heeft met '3000

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1