i860. 2<S 4Tsle Jaargang. LM mmm COURANT. 1 j De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag i I OCk tfnnnt Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel'geplaatat. avond, uitgezonderd op feestdagen. I l/OIKICrlItlli ITlcltiri. I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,76 franco per post f 1,90. O behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. POSTESRIT. DE DIRECTEUR VAN HET POSTKANTOOR TE GOES, berigt aan hel publiek dat met I april o. k. de dienst per DILIGENCE op MIDDELBURG vica versa is geregeld als volgt s' Morgens tot 6 ure in de bus, s' Avonds 4 a Aankomst des avonds ten 8y2 uur. In verband" daarmede zal het kantoor alsdan in plaats van 7 tot 7'4 ure geopend zijn van hal/ 9 tot 9 ure des avondsblijvende de dienstregeling overigens dezelfde. Goes den 29 maart I860. Donker. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Batavia 7 februarij. Met de Merapi zijn nog eenige bijzonderheden omtrent het voorgevallene met het stoomschip Onrust bekend geworden. Twee inlanders, zijnde de be dienden van de heeren Bangert en Waldeck zijn gered geworden en te Banjermassing aangekomen alwaar zij de volgende verklaring hebben afgelegd: «dat de heer van der Veldenin bijzijn van den heer Bangert en doctor Dilg bezig was om aan -den rijksbestierder aldaar bet gebruik van den dertigponder uit te leggendat alstoen de doctor een hoinv over den rug kreeg en dood door de kajuits- ^.oekoek ter neder viel; daarop ontving de kommandant een bouw over den rug cn werd hem het hoofd afgehouwen welk lot ook den heer Bangert trof. De schildwacht heelt den moordenaar van den heer Dilg doodgeschoten, doch kon door de overmagt overstelptniet beletten dat de in dien tusschentijd geroepen verscholen Dajakkers naar beneden gingen en aldaar de in rust zijnde officieren en manschap gruwelijk afmaakten." Men leest in de A. C. Als gerucht, maar ook slechts als zoodanig (zegt onze berigtgever), deelt men ons uit 's Gravenhage mede, dat de luit. generaal van Swielen, opperbevelhebber van de troepen te Boni, tot gouverneur-generaal van Oost-Idië zou benoemd worden. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. A. E. van Dishoeck als plaatsvervangend kantonregter te lleinkenszand. Aanstaanden dingsdag zal de lieer dr. E. F. van Dissel, in de nuts-vergadering zijne tweede populaire voordragt houden, ais vervolg op die over het kunstlicht Ook voor de bijwoning van deze zullen even als de vorige maal gratis toegang kaarten voor de niet leden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, bij de boekhandelaars F. Kleeuwens 6 Zoon worden afgegeven. De landbouwers in deze streken beginnen in liet alge meen te klagen dat zij door het ongunstig weder verhin derd worden den ploeg van stal te halen om met denzelven de werkzaamheden op den akker te beginnen. In ver gelijking van het vorige jaar is dan ook het verschil groot toen half maart verschillende der reeds gezaaide erwten en boonen boven den grond waren. Over het algemeen staan de wintergewassen, met uit zondering van hier en daar het koolzaad vrij goed. Men meldt ons uit Bath, dat de romp var. de engeische ijzeren stoomboot Russian, eenigen tijd geleden tusschen Walzoorden en Bath gestrand met eene lading steenkolen, verleden maandag aan dhr. de Grooff aldaar is verkocht voor 270, Door gedeputeerde staten van Zeeland is besloten ter voorkoming der verspreiding van de besmettelijke longziekte onder het rundvee in de gemeente Koewacht, te onteigenen 7 runderen van de wed. B. Baert, 4 van dhr P. F. Dierick en 4 van ,1 B van Hij/teallen in de gemeente Koewacht. Het treurig berigt dezer dagen medegedeeld van het verdrinken van een persoon die bij het afscheid nemen van eeilen vriend te Rotterdam aan de Venlosche boot van de loopplank viel en welke persoon men later vermoedde dat niemand anders was dan de heer mr. P. A. Sander, oud- lid van de tweede kamer der staten-gcneraal, nieuw benoemd raadsheer in het provinciaal gcregtshof van Zuid-Holland, wordt door do R. Cl. bevestigdzijnde het lijk op slechts ccn paar scheepslengten van de plaats waar het ongeluk voorviel opgehaald. Men meld uit Maastricht, dat er een tweegevecht heeft plaats gehad tusschen twee kapiteins, waarbij de een het leven heeft verlorenterwijl de anderzoo men zegt naar Londen is gevlugt. BCITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. De weduwe van den pttilosooph Hehetius had eene buitengewone genegenheid voor vogels, en waar zulks mogelijk wasdeed zij alles om ze te beschutten. Gedurende den winter liet zij eiken ochtend van haar balkon do geval len sneeuw wegvegenen strooide dan allerlei voedsel voor do kleine diertjes. Toen op zekeren dag een barer lieve lingen, een huismusch, die zoozeer aan de dame gehecht was, dat hij uit hare hand kwam eten, weder bij haar te gast kwam, bespeurde de goede vrouw, dat het vogeltje aan den hals een pakje droog, besloten in den afgeknipten vinger eener handschoen. Zij nam hem het pakje af, en vond er een opgerold briefje in met deze woorden; Brave lieden uit uwe nabuurschap lijden gebrek aan het nood zakelijkste; wilt gij voor hen minder doen dan voor uwe kleine vogelen familiedie gij eiken morgen zoo weldadig behandelt? De goede dame bedacht zich met lang, ging naar haar bureau nam er een vrij hoog bankbiljet uit, stak het opgerold in het kokertje, kuste haren kleinen brieven besteller, droeg hem de zorg voor het geld op en liet hem wegvliegen. Eenige dagen daarna kwam de bode terug met zijne brieventaschwaarin het volgende antwoord lag: Gij hebt een eerlijken handwerksman en zijn talrijk huis gezin geredGod zegene a daarvoorHet geld, dat gij ons zoo belangloos hebt geleendontvangt gij in het voor jaar terug. Inderdaadde gevleugelde bode der goedhartige geefster bragl het geleende bankbiljet op het bepaalde tijd stip teruggevoegd bij een brief van dankzegging van dezen inhoud: Wij verzoeken onze geachte weldoenster ons nu van onze geldschuld kwijt te schelden, echter gelieve zij ons toe te staan, dat wij de dankschuld, die in ons hart gegrifd staat, onafgelost laten, omdat het ons toch nimmer mogelijk zal zijn, om ze er uit te wisschen." De verteller van deze ware gebeurtenis voegt hier nog bij, dat de musch, later weder een bezoek hij de weduwe af leggende, door deze werd vastgehouden, om zoo mogelijk de familie te leeren kennen, waarin hij opgevoed was. Dit plan werd met den gewenschten uitslag bekroond; want de eigenares, de dochter van den arbeider, verzocht door middel van de dagbladen, berigt omtrent haren lieveling, en mw. llelvctius verkreeg hierdoor de gelegenheid om haren hartewensch naar genoegen te voldoen, en het eer lijke huisgezin ruim te bedeelen. Sedert eenige dagen ziet meii te Weenen des avonds vier personen met diepen ernst op het gelaat en statigen tred door de straten der Leopoldstad wandelen, met eene bran dende lantaarn in de hand. Aanvankelijk dacht men hel eene grap als bijtende spot op de niet zeer helderheid van het gaz-licht, of dat zij als Diogenes menschen zochten. Bij later onderzoek bleek dat het vier turken uit Konstautinopel waren. Gewoon om des avonds, wanneer zij hunne woning verlieten, zich steeds van eene brandende lantaarn te voorzien, ten einde het gevaar te vermijden van als verdachte perso nen door de policie opgepakt en gestraft te worden, had den zij zich in deze hoofdstad ook van dit middel bediend uit vrees dat zij als in een andergeval niet als eerlijke lieden mogten aangezien en behandeld worden. De zwitsersche bondsraad heeft eene dubbele kennis geving ontvangen van Frankrijk en Sardinië. Sardinië geeft den bondsraad te kennendat Zwitserland met Frankrijk in onderhandeling moet tredon, indien het bezwaar heeft tegen de inlijving van Savoije bij dat land. Frankrijk verklaart dat indien Zwitserland tot militaire maatregelen overgaat, Frankrijk verpligt zal zijn dat voor beeld te volgen. ENGELAND. Dezer dagen heeft de prins van Wallis eene onaan gename ontmoeting gehad. Met zijn gevolg een rid gedaan hebbende in den omtrek van Oxford, had do stoet, bij het terugkeeren naar de stadongelukkiglijk den koristen weg genomen over liet land van een boer, die, juist toen de prins het wagenhuis doorreed, do deuren sloot en verklaarde, ze niet weder te zullen openen, dan na een pond sterling als schadevergoeding te hebben hekomen. Geenc verontschul diging baatte zelfs niet de drangreden dat do boer den toekornstigen koning van Engeland gevangen hield. Men was dus wel genoodzaakt aan den eiscli van den stuurschen man van den ploeg te voldoen, ten einde weder in vrijheid gesteld te worden. De Morning Herald zegt, dat waarschijnlijk binnen eenige weken door de groote mogendheden een congres (e Londen zal gehouden worden. FRANKRIJK. Den 25 maart zijn de preluninairen tusschen den spaanschen opperbevelhebber en den marokkaanschen gevol- magtigden geteekend. Tevens is eene wapenstilstand ge sloten. Dezer dagen is het dal van Andorre, welks staat kundige inrigting nog geheel aartsvaderlijk isgetuige ge weest van een droevig schouwspel. Een jongman was wegens manslag ter dood veroordeeld en de geheele bevolking woonde gewapend en met de cyndici aan het hoofd de treurige plegligheid bij. De scherpregter was een bewoner der ge meente Andorredie met zigtbare aandoening de strafoefe-- ning volbragtzijn gelaat was met een sluijer overdekt. Hij had zich vrijwillig aangeboden om dit ambt te vervullen, voor eene som van 150 fr. Het is niet mogelijk zich een denkbeeld te vormen van den diepen indruk welke door die gebeurtenis in het dal van Andorre is gemaakt waar sedert twee eeuwen geene voltrekking der doodstraf heeft plaats gehad. De particuliere brieven uit Turkije spreken nog altijd van de mogelijkheid eener verdeeling van dat rijk. Zooveel is althans zeker, dat de gezanten der vreemde mogendheden te Konstantinopelniet slechts om het zeerst ijveren oor de gunst des sultans en om de medewerking van zijn mi nisterie maar dat de meesten hunner ook al wat slechts eenigermate mogelijk is aanwenden om het land dat zij vertegenwoordigen bij het volk zelf bemind te maken. Tot dusver moet het de russische gezant zijn die daarin het beste slaagt. Een der dagbladen zegt, dat de schelpslak al meer en meer zijn contingent tot de proviandering der voedende stoffen alhier verschaft. Men verbruikt alhier op dit oogen- blik 100,000 dozijn dezer slakken per dag. BELGIE. Men verwacht eene levendige beraadslaging in den raad der stad Gent, alwaar door burgemeester en schepenen wordt voorgesteld om het subsidie van 300 francs, hetwelk thans jaarlijks van regeringswege wordt verstrekt aan de in dienst zijnde pastoors, in te trekken. Deze laatsten komen hiertegen op, en beweren dal de leden der geestelijkheid, die in het algemeen in de groote steden te karig be zoldigd zijn, vooral in Gent, het subsidie niet kunnen en mogen ontberen. In hun adres aan den gemeenteraad deswegens, verkondigen dan ook de pastoors, dat zij niet gaarne een beroep zouden doen op de geloovigenmaar dat zij zeker weten, dat, ingeval zij daartoe overgingen, de schadeloosstelling, die men hun nu wil weigerenruim schoots zou worden vergoed. Het dagblad l'Autorité van Duinkerke verhaaltdat builen eene der stadspoorten aldaarin een niet geheel voor dieven beveiligd huis een man woont, die te gierig was om een wachthond te houden, doch ter afschrikking der dieren op den vernuftigen inval was gekomen om eiken nacht van tijd tot tijd zeer natuurlijk het; blaffen na te bootsen. Eenige dagen geleden verrasten hem de autori teiten met berigt om onverwijld 10 fr. hondenbelasting te betalen. STATISTIEK. Het cijfer der bevolking van de onderscheidene deelen der prov. Zeeland wasnaar de uitkomsten der op den 31 december jl. plaats gehad hebbende volkstelling, als volgt: het eil. Walcherenfeit. 39971, welt. 40483. Zuid-Beveland28422, 28434. Noord-Beveland5965, 5960. Tholen13310, 13480. de eil. Schouwen cn Duiveland21031, 21034. Westelijk Z.-Vlaanderen23166, 23216. Oostelijk Z.-Vlaanderen31557, 31570. Totaal voorde geheele provincie, feit. 163422, wclt.164177. Die telling leverde ook nog de volgende uitkomsten op'; Huisgezinnen 35818, ingezetenen: 79117 mann. 'en 84305 vrouw als: ongch. 49603 mann. cn 50302 vrouw.; geil. 26583 mann. en 26809 vrouw,; weduwn. 2921 weduwen 7174; personen wier huwelijk door echtscheiding is ontbonden, 10 mann. en 20 vrouw. De bevolking verdeelt zichzooveel dc onderscheidene kerk-

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1