No. 25 I860. BEKENDMAKING. 47ste Jaargang, mmm (out vv T.r: k, I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 1%/ï*^ ,1Aid Gewone advertentiën worden a 20 ets. de régel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. 1 1 1 ▼Jifl'Cl'I't'» I Geboorte- huwelijks-en-doodberigten, van 1-0 regels a^f l|20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. 1 O behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PL AATSELIJK BK STUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1859 (loopende van 1 mei 1859 tol ultimo 1860), aangevraagd gedurende het derde kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte, ter secretarie zal gevaceerd worden, van heden af tot den 7 april e. k. uitgenomen des zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te makenten einde van alle kosten bevrijd te blijven vcrnnts volgens art. 2 van Zijner Majesteils besluit van den I 7 October 1820, de onafgehaalde patenten of de afschriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien cent; waartoe dan ook den 10 april cu volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 24 maart 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. BEKENDMAKING- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: dat het KOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG, over het loopende dienstjaar, gearresteerd door den gemeente raad den 23 februarij dezes jaarsen door hoeren gede puteerde staten van Zeeland goedgekeurd den 16 maart daaraanvolgende, aan den ontvanger der plaatselijke belas tingen ter invordering toegezonden is; mitsdien ieder be lastingschuldige vermanende, om het deswege verschuldigde ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 24 maart 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BIJfNEHLAIfDSCHE BERIGTEN. Een particulier schrijven behelst de volgende bijzonder heden nopens de te Djocjocarta ontdekte zamenzwering on der de zwitsersche soldaten van het indisch leger. Gelijk u bekend zal zijn, heeft men in Europa cene menigte zwitsersche soldaten voor het indisch leger aange worven; van deze zijn na aankomst in Indië 300 te Solo en 300 te Djocja in garnizoen gelegd. Eenige dagen ge leden is in laatstgenoemde plaats onder de zwitsers een complot ontdekt, dat in verccniging met hunne landgenooten te Solo gesmeed was. 50 dier zwitsers hadden namelijk het plan gevormd, om al de officieren en de curopesche ingezetenen te vermoorden en de schatkist te plunderen, om vervolgens te trachten te Samarang een schip te over rompelen en daarmede met hun buit te vertrekken. Een half uur voor dit plan ten uitvoer gebragt zou worden, werd het gelukkig door een franschman (een parijzenaar) aan het licht gebragt. Anders waren velen als slagloffers gevallen. De zamenzweerders hadden hunne geweren ge laden en waren buitendien van dolken en messen voorzien. Ik behoef u niet te zeggen, hoeveel sensatie deze gebeur tenis hier heeft te weeg gebragt. Met overleg en bedaardheid is men er in geslaagd, de geweren aan de zamenzweerders te ontnemen en een twin- liglal belhamels in verzekerde bewaring Ie stellen. Men is nog bezig met hunne instructie. Zij bekennen alles. Rij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 21 maart 1860, is aan den heer J. J. van der Maaden, expediteur te Amsterdam, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene schrocfsloombootdienst tot vervoer van reizigers en goederen van Amsterdam naar Gouda, Rotter dam Dordrecht en Middelburg en lerng. Ter teregtzitting der arrondissements-regtbank te Dordrecht had eergisteren een even schandelijk als bedroevend schouw spel plaats. Zekere A. B., vlasboer, te St. Anthonijpolder, stond te regt wegens mishandeling van den gemeente-veld wachter van Maasdam, C. Roos. Behalve den genoemden veldwachter en diens huisvrouw waren in deze zaak als getuigen gedagvaard, drie personen, C. P. A. S. en B., arbeiders in dienst van den beklaagden A. B. Uit de ver klaringen van den veldwachter bleek, dat de mishandeling had plaats gehad in de zwingelkeet van den beklaagden, en dat diens drie, als getuigen a charge geroepen arbeiders daarbij tegenwoordig waren geweest, terwij! de veldwachter en zijne vrouw nog bovendien verklaarden, dat de beklaagde den dag na de mishandeling ten hunnen huize, was gekomen, zijne schuld had bekend en zoo door tranen en smeekingen als door geldelijke aanbieding had getracht het procesverbaal, inmiddels door den burgemeester van Maasdam opgemaakt, te doen intrekken. Toen daarna achtereenvolgens de andere getuigen werden gehoordverklaarden dezede een na den ander, van het feit niets gezien te hebben, en bleven, in weerwil dat de voorzitter ieder hunner met nadruk het onware hunner verklaring en de ongelukkige gevolgen bij hun volhouden van deze, voor hen en hunne gezinnen voor nogen hield, met eene onverklaarbare verstoktheid bij het eens door hen gezegde volharden. Op requisitoir van het openbaar ministerie werd tegen ieder hunner door de regtbank bevel tot inhechtenisneming verleend, en de zaak uitgesteld. Later hebben twee hunner, C P. en A S, aan den brigadier der rijksveldwacht C. Dijkman, die met hunne overbrenging naar liet huis van arrest was heiast, beleden dat zij wel degelijk getuigen van de mishandeling waren geweest doch onder elkander hadden afgesproken dat zij zieli zouden houden .als of zij er niets van wisten. Als eene zeldzaamheid wordt uit Wijhe medegedeeld, dat dezer dagen aldaar een nest met meikevers boven in den grond is gevonden, waaruit sommige een gunstig voorjaar voorspellen. J1 vrijdag in den laten avond heeft een student van de leidsche huogeschool zich te 's Hagc aan verregaande belce- digingen en mishandelingen schuldig gemaakt. Hij begon met in eene socioleit binnen te loopenwaarvan hij geen lid wasliep een van de hoeren omver die zich juist in den gang Icvond en nam daarop plaats in het locaal van de sociëteit. Vervolgens die sociëteit uitgezet zijndeviel hij een der leden, een reeds bejaard heer, aan, sloeg hem en scheurde hem de kleederen van het lijf. Daarna heelt hij getracht een rijtuig te beklimmenwaarvan hij door den knecht, achter het rijtuig gezeten, werd verdrongen. Daarop zocht hij twist met den koetsier, die hem evenwel met de zweep verdreef. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. De student is echter niet inhechtenis gehouden. liet onder den naam van Napoleon bij den burgerlijken stand was ingeschreven. Het kind is een paar dagen la ter gestorven, zonder het doopsel te hebben ontvangen, ten gevolge waarvan de vader een aanklagt bij den minister van binnenl. zaken heeft ingediend. Op Groenland is onlangs eene boekdrukkerij en eene lilliographische inrigting voor het eerst in het leven ge roepen reeds is een aldaar gedrukt werk verschenen. Het is getiteld Kaladit Okalluklualliail en bevat eene verzameling legenden door de inboorlingen geschreven en in de Groen- landsche taal met eene Deensche vertaling gedrukt. Het werk is versierd met twaalf hout-gravures, door een in boorling vervaardigd benevens acht nationale liederen niet woorden en muzijk. Het geheel is even belangrijk als oorspronkelijk. BUITEN LAND SCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Het napelscho leger is de romeinsche staten binnen gerukt; er heerscht eene groole agitatie. Het gerucht is in omloop, dat het engelsche kabinet bij onze regering heeft geprotesteerd wegens de wijze waarop men bij de aanhechting te werk is gegaan. Dezer dagen is in do hoofdstad een koffijliuis geopend, dat met bijzondere pracht is ingerigt. Mrti vindt er IO bil - lardlafcls, een aantal afzonderlijke kamers, welke allen ver schillend in kleur zijn door behangsel, menbelen enz. De lusiers zijn van nieuw zilver vervaardigdtwee dier ver trekken zijn voorzien van glazen wanden, bestemd voor bezoekers die niet rooken of voor dames. -Een maagdenburgsch dagblad heeft nasporingen in het werk gesteld naar het aantal Israclitcn welke thans op de wereld zijn. liet komt tot het resultaat, dal hun ge tal thans ongeveer 4,232,470 bedraagt. Met groole zekerheid wordt uit Hannover gemeld, dal Oostenrijk van de Beijcrsche regering de stelligste verzekering moet hebben verkregen nopens eene onver wijlde militaire hulp, ingeval Venetië door Frankrijk mogt worden aangevallen hetgeen door Oostenrijk als spoedig gebeurlijk moet worden beschouwd. De Echo de la Dendre meldt, dat de pastoor te Meslin-l'Evcqnc geweigerd had een kind te doopen omdat ENGELAND. In een kruidenierswinkel te Preston is brand ontstaan waarbij twee personen, eene dienstmaagd en een kind van 4 jarenin de vlammen zijn omgekomenterwijl onder sclieidene andere personen ernstige verwondingen hebben bekomen. Het liooge geregtshof van Philadelphia heeft dezer dagen een vrij koddige zaak behandeld. Zeker heer Leroij, te New-york per telegraaf aan een bloemist te Phila delphia twee bouquelten willende bestellen, had op de dépêche hund-boquet (hand-boquetten) doch in het eerste woord een u in plaats van een a geschreven. De telegrafist denkende dat het woord hand eene verkorting was van hundred (honderd) verbeterde de dépêche, waarop mijnheer Leroy den volgenden dag 200 bouquetten in plaats van twee ontving. Men verbeelde zich zijne verwondering en later zijne gramschap, toen de bloemist betaling voor 200 geleverde bouquetten eischte. De heer Leroy riep hierop de telegraaf-maatscliappij in guarantie en het hof besliste dat deze voor den flater van haten geëmployeerde moest betalen. Onze natuurkundigen houden zich sterk met de nieuwe ontdekking bezig, die het tot hiertoe gebezigd steen- kolengaz door iets anders willen doen vervangen. Zeer sterk verhitte waterdamp, met koolteer vermengd, zou, vol gens den uitvinder, een brandbaar gaz daarstellen, hetwelk door goedkoopheid en zindelijkheid liet nu gebruikelijke ver overtreftin vergelijking waarmede het de helft minder kooloxijde en dubbel zoo veel koolwaterstof bevatwaarbij nog komtdat het weken langzonder dat er iets van vervliegt, in den gazometer bewaard kan worden en vrij van alle zware zwavelachtige bestanddeeien is. Onlangs is in Italië een wijnhandelaar overleden, die het voorbeeld van een rijken oom volgende, van wien hij twee millioen had geërfd, zich mede uit Cornwailis daarheen had begeven, om nog meer schatten te vergaren; dit moet hem gelukt zijn, althans hij heeft 4,000,000 p. st. nagelatendie onder 80 nabestaanden zullen worden verdeeld. Dezer dagen is een meisje, wier lippen gebarsten waren door de werking van den wind, in hevige smart overledenten gevolge van het aangedane deel met talk die waarschijnlijk niet zuiver was bewerkt, te besmeren. FRANKRIJK. Tc Marseille zijn berigten ontvangen uit Rome van den 20stcn, volgens welke den 19^" des morgens een gedeelte der studenten van de universiteit in hunne kerk Te Deum vierdenter gelegenheid van den verjaardag van Garibaldi. In den avond begaf zich eene groote menigte studenten en patriotten naar het Corso; de gendarmerie wilde eenige arrestatien bewerkstelligendeelt werd daarbij met gefluit en bclcedigingen ontvangen. De gendarmes maakten alsnu van hunne wapenen gebruik om de menigte uileen te drijvenmen zegt dat hierbij veertig personenwaar onder drie fransche militairengekwetst werden. De menigte riep; Leve Garibaldi! De gendarmerie te paard dreef de volksmassa geheel uiteen. Fransche patrouilles hebben de stad doorkruist Naar men zegt heeft de vorst van Monaca zijn landje voor eene jaarlijksche rente van 200,000 (r. aan Frankrijk verkocht De politie te Napels heeft zoogenaamde specldoozen ontdekt en in beslag genomenwelke ais snmfdoozcn in het geheim werden, gebruikt en waarin patriotiscito spreu-

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1