1800. N°. 24 4Tste Jaargang. goessche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I rv I O O 1%/ï ru I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. IP 011(1 Cl*(lfl£J AA ItMcIcI'I*!'# I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-8 rebels a. f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. behalve het zegelregt. p De inzending van advertentiën moet geschieden vc'ór drie uren des namiddags. Verbetering. In de namens burgemeester en wethouders in ons vorig nummer geplaatste bekendmaking, betrekkelijk liet ingediend verzoek door P. P. de Blok, tot plaatsing van een bakoven, staal de verzoeker bekend als bakkersknecht, men leze smid i VOORSCHRIFT nopens de wijze waarop hij de regementen dragondersveld- ep rjdejide artillerieeen zeiter getal remontpaardenvan zuiver inlandsch of zoogenaamd ge- croiseerd rasonmiddelijk van de eigenaren zelve zal kunnen worden aangekochtkrachtens Zr. Ms. besluit van den 19 Januarij 1860, no. 48. Art. 1De bedoelde aankoop geschiedt door eene commissie, zamen- gesteld uit den chef van het korps als voorzitter en nog twee officieren daartoe, door den inspecteur van het wapen der kavallerie of door dien van het wapen der artillerie te benoemen en geadsisteerd door een paardenarts. Art. 2. Tot en met den 30 November van het loopend jaar zal liet aan de eigenaren vrij staan hunne voor de dienst hij een der boven genoemde korpsen geschikte paarden op woensdag en zaturdag van iedere weeken wel des morgens tusschen negen en twaalf ureaan de daartoe bestemde commissie ter verkoop aan te bieden, en tot dat einde te laten keuren; zij zijn echter verpligtin tijds, aan den chef van het korps kennis te geven van den dag waarop zij het paard of de pnardeu waarvan tevens het signalement moet worden opgegeven, ter keuring zullen aanbieden. Zoo het korps reeds van het bepaald getal mogt zijn voorzien, dan zal de voorzitter hij de ontvangst van de bedoelde kennisgeving aan de belanghebbenden doen wetendat aldaar geene gelegenheid meer bestaat tot verkoop van paarden. Art. 3. De respective commission zijn verpligt om de aangeboden wordende paarden, op de uren hij het vorig artikel bepaald, te keuren, opdat ingeval die paarden niet worden aangekocht, de eigenaars van elders komende, nog dien dag huiswaarts kunnen keeren. Art. 4. Alleen die paarden welke voor de dienst bij het korps ge schikt zijn zullen door de commissie ter keuring toegelaten en voor zoo veel zij aan alle vereischten voldoen, aangekocht kunnen worden. Art. 5. De commissie zal geene paarden als ongeschikt mogen af wijzen dan nadat zij door haar behoorlijk in oogenscnouw zijn ge nomen, cn voorts diegenen, welke paarden ter keuring aanbieden, bescheiden en voorkomend behandelen opdat deze maatregeldie in het belang der inlandsehe paardcnteelt genomen is, door het inboe zemen van vertrouwen zooveel mogelijk aangemoedigd worde. Dien ten gevolge zal zij bij het afwijzen van een paard hetzij uit hoofde van gebreken minder geschikte taille of te hoog gevorderde prijs, gehouden zijn, om, indien de eigenaar zulks mogt verlangen, schriftelijk de redenen op te geven waarom het paard niet heeft kuunen worden aangekocht. Art. llij die een paard of paarden ter verkoop aanbiedt, moet van een schriftelijk bewijs door het hoofd van het bestuur zijner woonplaats afgegeven, voorzien zijn, het signalement van het paard en den naam en de verblijfplaats van den eigenaar bevattende en verder de ver klaring inhoudende dat het bedoelde paard binnen het rijk geboren en opgekweekt is en door den eigenaar zeiven of onmiddelijk van zijnentwege aangeboden wordt. Dit bewijs moet aan de commissie worden afgegeven, onverschillig of liet paard al dan niet wordt aangekocht, ten einde bij aankoop aan de quitantie gehecht te worden of anders te kunnen dienen ingeval de eigenaar mogt vermeenen zich over eene eigendunkelijke afkeuring te moeten beklagen. Art. 7. Bij enz. Art. 10. Geene dan vierkant beslagen paarden, van een halster en lppge voorzien, zullen ter keuring toegelaten worden. Art. 11. De maat der aantebieden paarden zal moeten zijn: Voor de regimenten dragonders van 1 el 500 strepen tot 1 el 535 strepen; n veld- en rijdende artillerie van 1 cl 520 strepen tot 1 el 560 strepen gemeten onder eene galg, van den onderkant van het ijzer der voor hoef, tot op het midden van de schoft. De paarden zullen vóór of op den 1 mei van liet loopend jaar den ouderdom van acht en veertig maanden moeten hebben bereikt, doch niet ouder dan üoee en zeventig maanden mogen wezen. Bij die van eerstgemelden leeftijd moet de vierjarige tand vol en zuiver gewassen zijn, en wannéér er bij de commissie van keuring door onregelmatig heid, van de tanden twijfel mogt bestaan of de vierjarige paarden dien ouderdom wel hebben bereiktzal zij ze bepaaldelijk afwijzen. Voorts zullen de paarden moeten zijn ruinen of merricn, langstaarten, bruinen vossen zwarten isabellenvalen of stekelharigendoch geene bonten of wittenwijders wel geëvenredigd in hunne deelen eu sterk, met eene uitgebouwde schoft, breede borst, yier goede beenen, vrij van spatten en gallen, hooge en harde hoeven, kort gekoot, goed van gezigt en zonder cenig gebrek aan de oogen heb bende vooral een goeden adem en geschikt zijnde voor den zadel cu voor liet tuig naar gelang van de dienst waartoe zij bestemd zijn. Het wordt evenwel aan den voorzitter der commissie overgelaten om onder het aantekoopen getal, zoo veel graauw schimmels voor trom petters te begrijpenals hij noodig zal achten. Art. 12. De enz. Art. 13. Nadat de paarden op de meest geschikte en naauwkeurige wijze zullen zijn onderzocht en men omtrent de koopsom is overeen gekomen, die zich behoort te regelen naar mate van de meerder of minder uitstekende hoedanigheden der paardenzullen zij tegen kontante betaling, zonder eenige korting hoe ook genaamd, op afgifte ecner voor rekening van den verkooper op zegel geschreven quitantie overgenomen en voorloopig door het afknippen van het haar, op de regterdije in den vorm van het koninklijk naamcijfer, getcekcnd en op het register bij artikel 7 bedoeld, ingeschreven worden. Wijders zal met voorkennis en goedkeuring van de verkoopers, op de quitantieii vermeld moeien worden, dat zij aansprakelijk blijven voor alle koopvernietigende gebreken welke zich biunen acht dagen na den dag van aankoop, mogten openbaren, als kwade droes, damp, kribbenbijtenworm, snuiven, stille kolderkrampmaanblindheid padgezwelJijk- en vijgwratten, slepende longontsteking, oogkwetsing enz. Art. 14. l)e hiorvoren vermelde gebreken, biunen het daarbij om schreven tijdsverloop ontdekt wordende, zal deswegens een naauwkeurig onderzoek geschieden, in bet bijzijn van den plaatselijkcn of garnizoens komrnnndantden chef van het korps en een lid van het gemeente bestuur, daartoe door liet hoofd van het gemeente bestuur te benoemen, bijgestaan door een militairen paarden-arts en een burger vee-arts door wie gezamenlijk de zich bevestigende gebreken bij proces-verbaal geconstateerd zullen worden, terwijl het daarmede behebt paard terstond op eencn bijzonderen stal, ten koste van den gewezen eigenaar, over- gebragt en onderhouden moet worden. Ari. 15. Van het proces-verbaal in art. 14 bedoeld, zal onverwijld door den chef van het korps eene expeditie aan het gemeente-bestuur der plaatswaarin de voormalige eigenaar van het paard zijn verblijf houdtgezonden worden, met verzoek den belanghebbende daarvan tv. onderrietenopdat hij voor het spoedig terughalen van het paard zorge eu de vereischte orde kan stellen op de teruggave zoowel van den koopprijs als van de stal- en verpleegkosten, of daartoe, desnoods, door de gebruikelijke middelen van contrainte kan worden genoodzaakt. Art. 16. lndjen enz. 's Gravenhage den 23 Februarij 1860. De Minister van Oorlog, (get.) DE CASEMBROOT. Voor eensluidend afschrift Voor zoo -veel het geëxtraheerde aangaat, De Secretaris-Generaal van het Ministerie van Oorlog (get.) F. A. van KAPPA RD. Voor eensluidend afschrift De Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, (get.) J. SCIIRöDER. BINNEN LAND SC HE BERIGTEN. Dc Slaats Courant deelt twee telegrammen van den gouverneur generaal van Ned. Indië mede respect i vel ijk gedag- teekendBuitenzorg 7 lebr en Weltevreden 21 fel), jl. Met eerste luidt: «Zeer voldoende tijdingen van Boni j ontvangen. Aroe-I'alakkadoor den lladat verkozen, is geïnstalleerd als leenvorst van Boni. De Boniscltc expedi tie is geëindigd. De troepen komen terug. Van Bandjer- masin niets zeer bijzonders. Weinig verandering. Op Java en alle andere bezittingen gaat alles goed Het tweede luidt: «Zoo even zijn zeer voldoende tijdin gen van Boni ontvangen van den Öd™ dezer. Alles ging goed. Dit is ook bier liet geval. De heer lierchenius (lid van den raad van Ned. Indië) cn familie aangekomen. Men verwachtdat de tweede kamer der staten generaal omstreeks dc helft der volgende maand zal bijeen kómen. Voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, district Amsterdamzijn ingekomen 1381 gel dige stembiljetten. Herstemming tusschen de heeren J.G. P.ijnders die 509 en IV. Poolman die 449 stemmen bekwamen. Kiesdistrict Hoorn. Uitgebragl 1070-geldige stembiljetten. Herstemming tusschen de heeren mr. M J. de Lange die 505 en mr. P. M Tulein Nolthenius die 309 stemmen erlangden. Bij koninklijk besluit van den 18 dezer is aan F. H. VV. Doiijwed. W. F. Q. L. Ferpensteijnin leven onl- i vanger der directe belastingen en accijnsen te Bath een pensioen verleend van /594,en van B. van de Velde wed. van J. F. Bufkens, in leven commies der 2e klasse bij s' rijks belastingen te Axel van/162. Gisteren heeft de loling voor de brandweer der manschap- i pen bewonende de wijken A, B, C, alhier plaats gehad. Onder deze waren 634 vallende in de eerste186 in de tweede en 130 in de derde klasse. Voor dezelve zijn ingeschreven 18 vrijwilligers zoodat no. 19 het eerste dicnstpliglig nummer is. Het contingent bedraagt 440 manschappen. Morgen wordt de loting door die manschappen vallende in de termen en bewonende de wijken en E voort gezel Wij doelen later na het kennis dragen van de reclames den uilslag mede. Binnen korte dagen, vernemen wij, zal men een begin maken met liet leggen der buizen voor de gazverlichting en het brengen der pijpen in dc woningen der ingezetenen die daarvoor hebben ingeschreven. Dezer dagen is aan den oever der Wester-Scheldege meente llontenisse, eene goed geslotene en verzegelde flcsch aangespoeldinhoudende eenige papieren. De onnoozele vindster, den inhoud der papieren niet kunnende ontcijferen, heeft die op het vuur geworpen, zonder ze aan deskundigen te hebben vertoond. Op den 30 dezer zal te Middelburg worden aan besteed liet leveren en storten van 1000 last gewonen doornikschen steen ter voltooijing van den onderzeeschen stcencn dam aan de oostzijde van het Oosters-havenhoold to Neuzen. Naar men verneemt, is bij koninklijk besluit aan den lieer dr Willewaall, te Voorst, de commissie opgedragen, een werk Ic schrijven over de insecten die den landbouw, de lioutlcell, de warmoezerij en de bloemisterij bcnadeelen niet aanwijzing van de middelen daar tegen le gebruiken. De Verceniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeelandbeeft dezer dagen verzonden het programma voor hare tentoonstelling, welke zij zich voorstelt den 8 en 9 november c. k le Middelburg te houden. Naar wij ver nemen zullen lliaus hoofdzakelijk ter mededinging onder scheidene soorten van talelvrur.lilengroentenaardappelen enz worden opgeroepen BUITENLAKDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Nooit heeft welligl een huwelijk in Duitschiand zoo veel opzien gebaardals dat eener prinses van Hohenlohe met den schilder Laucher, die baar tot biertoe onderrigt in het tcekenen bad gegeven. De prinses was eene wees en meerderjarig. De hinder paal tegen dit huwelijk was niet zoo zeer het vermogen der prinses, dat zeer middelmatig is, dan wel de bedenking van hare bloedverwanten. De hertog von Raliborhet hoofd der familie, weigerde langen tijd zijne toestemming en werd eerst door den hertog Ernst von Coburg-Golha daartoe bewogen. Nog den ochtend van den trouwdag werd een telegrafisch protest van den broeder der bruidvorst Hohenlohepausselijk kamerheer, ontvangen. De standvastige bruid stoorde er zich echter niet liet minst aan en het huwelijk met den burgelijken protestant werd nog denzellden dag door den Evangeliedienaar en den volgenden dag dooi den Katholieken geestelijke te Gotha voltrokken. ENGELAND. Zcs-en-zeventig landheeren in Engeland, onder welke Z. K. H. prins Albertlord Palmerstonde hertog van Ar gijleminister van justitielord Llanover minister van openbare werken, staan niet meer toe, dat zich op hunne goederen eene tapperij van sterken drank bevinde. -Op de aanzienlijke erfenis van den onlangs te New- york overleden tooneelspeler Bartonwordt tot dusver aanspraak gemaakt door niet minder dan drie vrouwen, met welke hij is gehuwd geweest. De heer Barnum laat tegenwoordig in de Ver. Sta ten een zeer kleinen neger zien niet geschoren hoofdvan wien in de advertentiën wordt gezegd: (wal is het? een lage trap van het menschen geslacht, of eene hoogere ont wikkeling van het apen ras ■J— De -New-York Illustrated News heeft een specialen correspondent naar Engeland gezonden om den binnen kort te houden internationalen vuiststrijd tusschen Beeman (bijgenaamd de Benicia Boy) en Sayers bij te wonen en daarvan omstandige verslagen over te zenden. FRANKRIJK. Er zijn reeds van vele personen aanzoeken bij den keizer ontvangen, niet alleen om administrative betrekkin gen in Savoije te bekomen, maar ook om de regerings candidaat te zijn bij de verkiezing aldaar voor afgevaardig den bij het wetgevend ligchaam. Dezer dagen verdrong zich de menigte in het huis der verkoopingenom de schilderij-verzameling te bezigti- gen van wijlen den heer Pierard van Vallenciennes. Zij bevat werken van Gerard Dou, MierisSlingelandRuijs- dael, Rubens, Rembrandt, Ostade, Terburg, Feniers enz. Het volgende is waar. Een engelschman van een der eerste familidn bevindt zich thans hier in hechtenis, wegens een vergrijp legen de zeden, dat hem eene ver oordeeling op den hals haalde. Hij wendde zich tol lord Cowleyom door diens tusschenkomst gratie te erlangen doch de keizer weesna den minister van justitie te hebben gehoord, het verzoek van de hand. De veroordeelde brit zond toen een smeekschrift aan koningin Victoria, doch ook deze poging bleef vruchteloos. Maar de man is schat schat-rijk. Hij komt op het denkbeeld een tweede smeek schrift aan den keizer in te dienenzendt dit niet regt- slreeks aan Napoleon, niaar aan een zeer bekend persoon, die even wel niet tot de oflicieële kringen behoort en doet het vergezeld gaan van vijftig bankbriefjes! elk van duizend francs, met belofte van noclt honderd vijftigduizend francs, indien de zoo vurig door hem verlangde gratie wordt verleend. Bedoelde persoon doet zijn best, wat hij gedaan heelt en hoe hij is te werk gegaan weet niemanden slaagt in zijn strevende engelschman is vrij. Men zou de namen van verloste en verlosser kunnen noemen, doch acht het beter zc le verzwijgen. De jonge keizerlijke prins Napoleon heeft den 16 dezer zijn viurde jaar bereikt. Ten hove wordt aldaar ver haald dat de jeugdige vorst kan lezen en schrijven en te paard rijden. Dit de debatten in een dezer dagen gevoerde reglszaak is gebleken, dat te Parijs tegenwoordig niet alleen ringen en diamanten legen 20 fr. per maand maar ook bank- biljettengeene valsche, maar eebte voor 25 fr per maand gehuurd wordenom er in de gezelschappen ver toon mede te kunnen maken. In een Fransch dagblad, I' Ami de l' Ordrcleest men dezer dagrn dc volgende zonderlinge aankondiging «Twee jongelingen, welke den 8 dezer bij de loting dienst- pliglige nonimers gelrokken hebbenverlangen elk een meisje te vinden, hetwelk door bet storten van 2000 Iraucs

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1