No. 22 47ste Jaargang, I860. mmrn £r»i& v (ontWT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag S |L 1 I y m/J j Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I rOllUf/l'llIl yi id TH (1 ft li, Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,2Ö De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j CT7 j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet gesohieden vóór drie uren des namiddags. BiNNENLANDSCHE BERIGTEN. l'it Batavia zijn thans tijdingen ontvangen tol den 28 januarij li. Be zaken in Boni zijn op do meest voldoende wijze geschikt, zelfs boven verwachting; er is verder niet gestreden. De zee- en landmagt werd spoedig op Java terug verwacht. Te Djocdjocarta is een opstand onder de vreemde soldaten uitgebarsten, welke echter werd onderdrukt. Het heeft Z. II. behaagt, bij besluit van I I en 14 dezer Z. K. II. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik prins van Oranjegeneraai-majoor bij het leger in Nederlandsch Indië, te bevorderen, tot luitenant-gene raal en van schout bij nacht tot vice-admiraal. Bij besluit van 14 maart n°. 59heeft Z. M. goed gevondenmet ingang van dep 1 5 mei aanstaande tot commissaris des konings in de provincie Zeeland te benoemen dhr. mr. II. W. baron van Lijnden. Volgens eenc voorloopige opgave der bevolking in Zeeland bestond die op 31 december 1859 uit 81,062 roann. en 84,576 vf., zamen 165,638, verdeeld over '113 gemeenten. Verleden dingsdag opende dr. van Dissel in de ver gadering van het Nut zijne volksvoorlezingen. Zijn onderwerp, lichtvoornamelijk kunstlicht, te uitgebreid zijnde om in ééne vergadering behandeld te wordenbepaalde bij zich let den oorsprong van dat kunstlichtn. 1. de steenkolen en hare vorming. Met belangstelling werd die verhandeling door de opge- komenen aangehoord en mét verlangen ziet men het vervolg te gemoet. Van Heinkenszand berigt men ons, dat in het bestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt, 7,le afü. op de laatst gehouden jaariijksche vergadering do volgende verandering is ontstaan afgetrf.dfn dh». J. F. v. d. Putte, president; mr. C. van Cillers, secretaris; C. C. v. d. Bosch, penn. cn de be stuurders C. A. L. Danckaerts, J. Verburg, A. de Mol en II. Wondergem. Benoemd; dhn. mr. C van Gitlers tot voorzitter; mr. A. E. van Dishoeek, seer, en J. P. I. Buteuxpenn. Herbenoemd: dhn. G. .4. L. Danckaerts en J. Verburg bestuurders en tot dezelfde betrekking benoemd de lieeren J. Ballier en M. Zuidwcg. Door den minister van oorlog is de kapitein C. J. van Or.soy Veerenvan het 2e regiment vesting-artillerie met de functien van adjudant voor het materieel der infanterie op het Fort Bath belast geworden. Uit Bath wordt het volgende medegedeeld; De gedane waarnemingen gedurende de afgeloopene week van de waterstanden aan de pedschalen van een' polder, beboerende aan de Nederlandsche maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de Oostcr Schelde hebben be vreemdende resultaten opgeleverd. Maandag den 5 en dus twee dagen voor volle maan rees het water 0,71 el hoven liet peil van gewoon hoog water cn niet den wind noordwest. Over de eb liep het getij zigtbaar traag wegterwijl er op het tijdstip van laag water nog 0,90 el water aan den wal bleef. Deze waar nemingen deden met grond vermoeden dat bijaldien de wind noordwest bleef, er dan 2 4 3 dagen na volle maan, als wanneer men in den regel dc hoogste vloeden heelt een verbaz,c;id tij water aan de kust zou komen De wind liep echter des nachts naar liet oosten, doch op dingsdag, woensdagdonderdag en vrijdag steeg liet waterniette genstaande ilc wind met zware buijen van het oosten naar het wesjen liep, tot .0,40 el boven gezegd hoog waterpeil; een verschijnsel dat met zoodanigen windstreek nimmer aldaar was waargenomen. Zaturdag ,den 10 kwam het getij weer lot zijnen ge wonen toestand, do wind bleef van liet oosten, en dc rijzing van het water bepaalde zich tot 0,30 el beneden het peil; doch een ander verschijnsel op dien dag verdient vermelding, namelijk dat liet water loon 0,97 cl beneden liet peil van laag water afliep Bij deze gelegenheid kwam liet verdronken land van Zuidbeveland als het ware geheel blooten men weet zich niet te herinneren die groote oppervlakte met al hare overblijfselen van vroegere dorpen, immer zoo duidelijk zigtbaar te hebben kunnen waarnemen. Overigens is opgemerkt dat donderdag den 8 tusschen 12 en 1 ure des middags na eene lievige hagelbui, iucht- stroomen uit het oosten en het westen tegen elkander inwerkten, waarbij echter de oostenwind steeds de overhand bleef behouden. Het hoogwater peil waarvan in deze sprake is, is ge nomen uit het gemiddeld hoog water over een tijdvak van 20 maanden, terwijl het laag water peil, op dezelfde wijze waargenomenis bevonden te zijn 3,80 ei beneden dat van hoog water. Eindelijk wordt nog melding gemaakt dat bij stormvloeden, liet water aan die kust van 2,00 el tot 2,40 el boven het gezegde peil van hoog water rijst. Het bedijken der schorren in de gemeenten Ossendrecht en Woensdrechtbehoorende aan de erven Vijdt enz., is aangenomen door den heer Hurlog van Siiedrecht voor 92,700. Z. M. de koning heeft den minister van oorlog gemagligd om bij wijze van proefneminggedurende het loopende jaar, een getal van honderd paarden van zuiver inlandsch of zoo genaamd gecroiseerd ras, onniiddelijk van de eige naren legen dadelijke betalingten behoeve van do regimenten dragondersveld- en rijdende artillerie te doen aankoopen. Te Esschen heeft er met den trein die ten 12 ure van Antwerpen naar den Moerdijk vertrekt een groot ongeluk plaats gehad. Een wachter werd door den locomotief mede- gesleept, zoodat verscheidene, wagens over hem heen reden cn zijn iigchaam geheel verbrijzeld werd. De ongelukkige laat eene vrouw en 4 hulpbehoevende kinderen na. Door do gemeente-besturen van Kadzand Zuidzande en Betrancheinent zijn dezer dagen adressen tot de regering gerigtwaarin ten sterkste wordt aangedrongen op eene spoedige indijking van het Zwinopdat deze belangrijke schorgronden niet langer voor 'srijks schatkist een renteloos kapitaal blijven. Te Makkum (Vriesland) zou dezer dagen een vergelij kend examen voor de hoofd-onderwijzersbetrekking plaats hebben, waartoe 8 sollicitanten waren opgekomen Men wilde echter den onderwijzer slechts voor 5 jaren hebben, bij wijze van pacht. De sollicitanten hebben mtusschen vvijsselijk voor zulk eerie behandeling van wege het ge meente-bestuur bedankt en zich allen teruggetrokken. Te Vollenhove is een commies bij 's rijks belastingen zijne bruid ontsnapt, weinige dagen vóór dat het huwelijk zou plaats hebben Alle nasporingen omtrent 's ntans ver blijf zijn vruchteloos en de bruid verkeert met hare ouders in benaauwde omstandigheden. scheikundig onderzoek gebleken eene waarde van vijfhonderd, zeshonderd en zeifs duizend ponden sterling per ton te hebben. Een gedeelte van die hoeveelheid zilvererts zou te San Francisco worden gesmolten maar men dacht, dat eene zekere hoeveelheid daarvan naar Londen zou gezonden worden. Een bankiershuis te San Francisco, met name Bench G°., had zich bereid verklaard om twintig duizend ponden sterling voor te schieten op vijftig ton zilvererts, welke door hetzelve naar Europa zouden worden gebragt, maar dat in de opbrengst dezer zilvermijnen de wereld verbazen zal. Nabij de stad Hardin in Illinois, heeft onlangs een verschrikkelijk voorval plaats gehad Vijftig schoolkinderen begaven zich op het ijs, dat niet sterk genoeg was om hen tegelijk te dragenhet bezweek onder hunne voeten en allen op een na vonden alzoo jammerlijk hun graf. DIUTSCHLANI). Sedert dat den 24 October 1851 te Hamburg de gemengde huwelijken tusschen christenen en joden wettig vergund zijn, hebben te dier stede 92 gemengde huwelijken plaats gehad. Bij 54 derzelve behoort de man, bij 38 de vrouw tot het joodsche geloof. Bij 19 dezer huwelijken is de bepaling vooraf getroffendat de kinderen in de israëlitische godsdienst zullen worden opgevoed. BUITENLANDSCUE BEBIGTEN. AMERIKA. Onlangs werd in de herigten uit Noord-Amerika herhaaldelijk gewaagd van belangrijke ontdekkingen van zilver in den bodem van Californië; maar hetgeen daarvan gemeld werd was onbepaald en scheen weinig geloof te ver dienen. Doch met de jongste brievenpost heeft men daar omtrent beriglen ontvangenwelke uit goede bronnen afkomstig zijn, en het schijnt nu nagenoeg zeker, dat er zilvermijnen van aanmerkelijke waarde zijn gevonden. Zij liggennaar gemeld wordtaan de al'deeling van bet gebergte Sierra Nevada, in den oostenlijken uithoek van den staal, nabij het grondgebied van westelijk Utah, nagenoeg driehonderd cngclsche mijlen of drie cn een halven dag reizens ten noordoosten van San Francisco. De plek was in het begin der maand augustus van hel vorige jaar door goudzoekers gevonden; de hoofdader is, naar gemeld wordt, over eene uitgestrektheid van zes en cn dertig mijlen nagegaanterwijl het zilvcrels doorgaans boven den grond uitkomt cn zich gemakkelijk laat bewerken Verder wordt gemeld, dat er pullen van twintig tot dertig vonten diepte in de ader gedolven zijn, zonder harén bodem te hereiken, en dat hel erts rijker van gehalte wordt be vonden hoe dieper men delft. Er is lo San Francisco vijftig of zestig ton van dat erts ontvangen, en het is door ENGELAND. - Men verzekerd dat Engeland bij Frankrijk het verlangen van Sardinië ondersteuntdat de wensch van Savoije en Nizza door het aigemeen stemregt bekend worde. Reeds zijn de stemmingen uit Modena, Florence, Livorno Bologne en Turijn bekend, spoedig verwacht men den difinilieven uitslag. Een te Londen nieuw uitgekomen fransch dagblad le Messager Anglaismeent te kannen verzekeren dat drukke onderhandelingendie tusschen de kabinetten van Londen en Berlijn gevoerd worden, op het punt zijn van hun beslag te krijgen waardoor de staatkunde van Pruissen en die van groot Brittannie een gelijken toon van verzet tegen de aanhechting van Savoije bij Frankrijk zal bekomen. Te Rochdele is een wolfabrikant overledendie 50,000 pd. st. heeft aangewezen voor den aanleg van een stedelijk park en 50,000 pd. st. voor verscheidene lief dadigheidsgestichten. Kort te voren had hij voor zijn zoon een landgoed gekocht en dit met 150,000 pd. st. betaald. FRANKRIJK. Het blad Diogène verhaalt dat de hr. Mires eens te Jeumont, op de belgische grenzen aangehoudenomdat hij geen pas bij zich hadgelukkig door den hr. S. des tijds commissaris van policie te Jeumont werd herkend die item ongehinderd zijne reis liet voortzetten. De dank bare millionair verzocht denhr. S. wanneer hij te Parijs mogt komen, insgelijks over hem te beschikken (dispone ren). «De hemel beware mij," antwoordde de heer 5, over u te disponeren. O neon maar hebt gij er niets tegen, dan zal ik zoo vrij zijn op u te disponeren." Op eene verkooping van gevogelte te Parijs bragten twee Cochinchina-kippen 120 fr.een paar zwarte zwa nen 420 fr. en twee patrijzen uit Californië 32 fr. op. Ten bewijze van de groote comsumptie van weelde artikelen te Parijs waren op de tentoonstelling van nijver heid aldaar waaijers van 40,000, 20,000 en 10,000 fr., hoewel natuurlijk slechts in enkele exemplarenvoor den prijs van 1 a 2000 francs bestaat er evenwel aldaar van dit artikel eene fabriek. Alleen door het betrekkelijk gróót aantal personen le Parijs, die zich zulke dure voorwerpen van weelde kunnen aanschaffenlaat het zich verklaren dat Horace Vernet, een Ingres en dergelijke beroemde arlisten, voor een fabrikant van waaijers kunnen werken. Als een in dit gedeelte van het jaar ongewoon ver schijnsel verdient melding, dat velleden maandag tallooze schaatsenrijders zich op de bevrozene piassen van het Bois de Boulogne vermaakten. Een brief uit Bastia, op liet eiland Corsica gelegen, behelst het volgende hartverscheurend verhaal omtrent eene schipbreuk. Een der ongelukkige schipbreukelingen heeft in dien vrccssclijken nacht zijne vrouwzijne vier kinderen zijne zuster, zijn schoonbroeder, drie neven en zijn geheel vermogen verloren. Bij het herkennen van het lijk zijner vrouw, stortte de ongelukkige, geen enkele traan, maar eenige oogcnbllkken daarna moest men hem naar het krankzinnigen gesticht brengen

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1