N°. 30 4Iste Jaargang. I860. BEKENDMAKING. Gï MEENTE-RAAD TE GOES, goessche courank De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 degels a f 1,20 behalve het zegelregt. PLAATSELIJK BESTUUR. De BURGEMEESTER van GOES piaakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend Dat de kohieren n°. 6 en 7 der PERSONELE BE LASTING, over het dienstjaar 1859, op den 29 februarijjl. door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaardop heden ter invordering aan den ont vanger van s'rijks belastingen gezonden zijn. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden algekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes, den 8 maart I860. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. DEN 5 MAAR!' 1860. Afwezig dhr. Kakeheeke, uitlandig. De notulen der voorbaande vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. Ten aanzien van het in de beide voorgaande vergaderingen aangehouden verzoek van J. Koens, om verlenging van den pachttermijn of het verkrijgen in erfpacht van het Ravelijn, deelt de voorzitter mede: dal burgemeester en wethouders mei den verzoeker en den ontwerper van het te stichten gebouw AV, den Roer Bz.. een plaatselijk onderzoek hebben in het werk gesteld nopens den voorgenomen houw en het roeijen van de op het Ravelijn staande hoornen dat zij in hunne overtuiging zijn versterkt, dat in het gemeentebelang de verlenging van den pachttermijn de voor keur verdient boven eeue uitgifte op erfpacht; dat evenwel bij het roeijen der hoornen, waartoe verzoek gedaan is, de gemeente de gelegenheid verliest om aldaar te planten, voor welk gemis schadeloosstelling behoort ge- geven Ie worden; dat zij daarom voorstellen om in plaats van ƒ100 'sjaars gedurende 20 jaren, aan den pachter afslag van pacht te vergunnende pachtsom voor dien termijn te stellen op 200,in plaats van 280,en tol den openharen ver koop der bedoelde hoornen ovenegaan. Dhr. van Voorst Vader vermeent dat het inwilligen van het verzoek meer is in liet belang van den verzoeker dan van de gemeente. Dhr v. d. Bosch vraagt of er hij burg. en welh. redenen bestaan om de verlenging van pachl te verkiezen hoven eene uitgifte op erfpacht, waartoe hij, oppervlakkig be schouwd meer genegen zou zijn. De Voorzitter antwoordt daarop, dat het thans op het ravelijn staande gebouw zeer bouwvallig is en na het einde der loopende pacht geheel of althans grootendeels zou moeten vernieuwd worden en het daarom voor de gemeente van belang is dat daarin op eene voor haar niet drukken de wijze voorzien worde en dat de aangebodene etfpacht soul van f150,te gering is in vergelijking van de pachl zoo als die op de voorgestelde wijze zal genoten worden; terwijl ook door eene uitgifte in erfpacht de gemeente zoo goed als gedepossedeerd wordt. In hoofdzakelijke omvraag gebragt wordt het voorstel van burgemeester en wethouders, inet algetneene stemmen aan genomen. Wordt gelezen het verzoekschrift van W. vau Riet, molenmakersknecht, om van de gemeente voor 99 jaren, op de gebruikelijke voorwaarden en legen de gewone bela- ling op erfpacht te mogen hebben 175 vierkante ellen van den wal, liggende tusschen de beide windkorenmolens, bij den aprel naar de 's Heer llendrikskinderenstraat, om daarop ten genoege van burgemeester en wethouders een woonhuis en schuur te houwen. Burgemeester en wethoudsrs stellen voor het verzoek in te willigen tegen betaling van f 2,'sjaars, hetgeen zonder discussie wordt aangenomen. Gelezen zijnde een verzoek van den beer P. A. Hochart alhierom nog 24 strekkende ellen lengte van den wal nabij zijn tuin te mogen afgraven en den grond te voeren bij den zijnen in de vest daar ter plaatse berigten burge meester en wethouders dat het toestaan eene verbetering op dat punt zal daarstellen en bevorderlijk zijn tot de rein- beid daar ter plaatse, waarom zij tot de inwilliging adviseren. Alzoo wordt besloten, blijvende dhr. Hochart, als verzoeker, huiten stemming. De Voorzitter doel mededeeling van een brief van heeren gedeputeerde stalen aan burgemeester en wethouders gerigt betreffende eene hier ter plaatse bestaande oefenschool tot opleiding van onderwijzers, aan welke van rijkswege eene toelage van 500,zal verstrekt worden, met uitnoodiging den bloei dier inrigling van de zijde der gemeente zooveel mogelijk te bevorderen. Burgemeester en weihouders niet hekend zijnde met het bestaan van zoodanige school, hehhen daal omtrent inlichting verzocht van de plaatselijke schoolcommissie en van deze de verzekering hekomen dat die inrigting werkelijk bestaat, zoodal zij gecne zwarigheid hebben gemaakt vergunning te verleenen, om die oefenschool te houden in hel locaal achter de school van den heer Swart, waar ten vorigen jare eenen afzonderlijke» ingang gemaakt is en dat aan dezelve zijn verstrekt eenige steenkolen en het gebruik vergund van vier aanwezige stoelen. Waarmede de vergadering genoegen neemt. Wordt gelezen den afscheidsbrief van den commissaris des konings in dit gewest, opgenomen in het provinciaal blad en 'door de dagbladen publiek gemaakt. Burgemeester en Wethouders hebben zich na de ontvangst van dien brief geinformeerd of er gelegenheid bestond hunne opwachting bij Z. E. te maken en een afscheidsbezoek te brengenhetgeen niet zoo zijndedoor hen is besloten Z. E. den dank toetebrengen voor hetgeen gedurende zijne loophaan ten beste van dit gewest is verrigt. Hetgeen voor mededeeling aangenomen wordt. De staatsbladen 8 en 9 worden gedeponeerd en daarna de openbare vergadering gesloten en overgegaan lot eene zitting met gesloten deuren. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Men ver,zekcrt dat de tweede kamer der staton-generaal eerst na Paschen hare werkzaamheden zal hervatten. 's Rage 8 maart. Men verzekert dat graaf Zuijlen van Nijevelt, nederlandsch minister resident in Turkije, tot mi nister van builenlandsche zaken benoemd is. Aan een particulieren brief uit Batavia, dd. 11 januarij, ontleent de A. Ct. de volgende bijzonderheden aangaande het gebeurde niet de OnrustDe Onrust, die van Mala- poera was gezonden om eenige oproerige kampongs tot zwijgen le brengenvond dadelijk de bevolking tot onder handelen gereed- De commandant der bootgeen kwaad vermoedendeleende hier gewillig zijne toestemming toe. Het gezantschap kwam aan boord en men ging in de kajuit de onderhandelingen openen. Onderwijl hadden zich vele praauwen rondom de boot verzameld om groenten en vruch ten te verkoopen. Op al deze praauwen waren mannen als vrouwen verkleed en toen de bemanning druk aan het koopen wastoonden de verkoopers onverhoeds hnn waar karakter en in eons was het schelmstuk volbragtterwijl het gezantschap zich in de kajuit, zoo als van zelve spreekt, tegelijkertijd van de officieren zal hebben meester gemaakt. Binnen weinige dagen zal de telegrafische gemeenschap tusschen lntlië cn Europa geregeld zijnals wanneer men dan lijnregle berigten uit alle gedeelten van Inditi binnen 6 dagen zal kunnen ontvangen. Men berigt ons van verschillende zijden uit dit eiland dat de vrees van den landman voor het mislukken van het winter-oliezaadten gevolge van het veranderlijke, gure en buijige weder, als overdreven mag beschouwd worden dat zelfs bij eene gunstige verandering van het klimaat gegronde hoop bestaat dat het zich belovend zal voordoen en het geledene spoedig zal hersteld zijn. In de buurtschap Lenthe, gemeente Dalfsen overleed den 3 dezer eene vrouw, die volgens sommigen den bui tengewoon hoogen ouderdom van 115 jaren had bereikt. Zij genoot het voorregt tot kort voor haren dood een scherp versland te bezitten en vcrrigUe bovendien nog dagelijks eenig huiswerk. Te Diepenveen beviel eene vrouw van ^aar vijftiende kind. De veertien eerste waren van het mannelijke geslacht. Het vijftiende is een meisje alsheksluitsler Uit Staphorst meldt men als een blijk, wat ééne koe in dio streken kan opleverendat Frens Hoeve te Rouveen er eene bezitdie wekelijks 13a 14 halve n. pd. boter geeft. Gerekend 60 cl. gemiddelde waarde om dezen lijd per '/a Pd- dan levert deze koe voor ƒ8,40 boter 'sweeks, dat is voor /"33G,— in de 40 weken. Voor eenige dagen is te Oosterhessclen een oude, reus achtige beuk geveld, wiens stam niet minder dan 18 voet omtrek had en een kruin van verbazenden omvang. Ge woonlijk werd hij met den naam van wonderboom bestempeld, cn daar hij in de nabijheid van den openbaren weg stond, trok hij de aandacht van menig vreemdeling. Zijn hout zal gebruikt worden voor een nieuwen molen en niet min der dan 30 wagens zullen noodig zijn om alles van den boom ie vervoeren. DUITSCHLAND. Bij gelegenheid dat de heer Ricasoli de vaandels aan de civiele garde van Pisa heeft uitgereikt, moet hij in zijne toespraak de vrees hebben laten doorschemeren, dat de vrede binnen kort gestoord zal worden. Te Weenen is druk sprake van het testament van een rijke zonderlingdiemet voorbijgaan van alle regtmatige erfgenameneen schoon jong meisje tot universele erfge naam van zijn zeer aanzienlijk vermogen heeft gemaakt; het zonderlinge daarbij isdat de erflater in het bezit was van een aanzienlijke bult en een zoogenaamde paardenvoet en hij testament als voorwaarde heelt gesteld, dat bedoeld meisje eerst dan in het bezit van de erfenis kan komen wanneer zij ter voortplanting dier gebreken, met een man trouwt die beide bezit. Bovendien moet zij telkens de eerste drie maanden van het jaar in een klooster doorbrengen om voor de ziel van den overledene le bidden. De erfgena men zullen procederen tol nietig verklaring van dit testament. ENGELAND. Ten vorigen jare heeft Australië musschen tot uitroeijing der veldwormen, faisanten voor de jagt en de tafel, zelfs nachtegalen tot bevolking der bosschen, uit Engeland doen overkomen, om die daar inheemsch te maken. Nu willen de australiërs ook den schotschen zalm overplanten, met welk doel den 25 februarij ongeveer 30,000 zalm-eijeren met het schip Curling van Liverpool naar Melbourne afge zonden werden. Zij zijn in kisten gepakt welke met fijn kiezelzand gevuld zijndoor hetwelk onophoudelijk versch water loopt, dat door middel van een met 300 centenaars zuiver amerikaansch ijs gevuld reservoir gedurende de ge- heele lange reis koel moet gehouden worden FRANKRIJK. -Keizer Napoleon heeft'den 1 dezer de zitting der wetgeving met eene uitvoerige en hoogst belangrijke aan spraak geopend. Het Journal des Débalsdat dit staatsstuk in het hoofd van zijne kolommen opneemt, laat er opvolgen, dat daar door alle onzekerheid betreffende het nieuwe programma der fransche staatkunde in Italië is weggenomen. De toestem ming van Frankrijk tot de vergrooting van Sardinië buiten de grenzenvastgesteld bij de stipulalien van Villafranca en Zurich hangt af van de volgende voorwaardenhandha ving der autonomie van Toskane en in beginsel eerbiedi ging van het wereldlijk gezag des Pausen in de Romagna. De keizer beschouwt de inlijving van Savoye bij Frankrijk als een natuurlijk en wettig gevolg van de vestiging van een aanzienlijken staat in het noorden van Italië; maar die inlijving zal niet plaats hebben door eene militaire be zetting en moet worden voorafgegaan door eene overeeh- komst tusschen de groote mogendheden. De 1466 woorden, waaruit 's keizers rede bestaat, zijn binnen het kwartier uurs naar Lyon overgeseind. De Morning Post en de Times zijn, blijkens eene dé pêche niet ingenomen met die zinsnede der troonrede waarin do noodzakelijkheid wordt verklaard, van frankrijks uitbreiding aan de zijde der Alpen. Al de redenen die door den keizer tot betoog dier noodzakelijkheid worden opgesomd, kunnen, naar luid dier bladenmet geringe wij zigingen uok op België cn den Rijnoever worden toegepast. Voor het hof van cassatie is de volgende zaak be handeld Een raadsheer van het hof van Agen die be noemd was om do zittingen van het gcregtshof te Auch te presideren, sprak na de jury te hebben beëedigd, den ver dediger, mr. Alem-Rousseaualdus aan: Mr. Alemik heb alle visite-kaartjesdie aan mijn hotel zijn afgegeven naanwkcurig onderzochtdoch het uwe niet daaronder ge vonden. Hetzij dit met opzet of uit vergissing is geschied, hebt gij niet aan uw pligt voldaan. Mijnheer de pre sident,» antwoordde mr. Alem, «er bestaat noch wel, noch besluit, noch reglement, welke mij voorschrijven u een bezoek te brengen, cn opdat alle twijfel worde opgeheven verklaar ik, dal ik met opzet u geen bezoek heb gebragt Op die woorden stond de procureur generaal op en requi- reerde dat den verdediger eene waarschuwing zou worden gegeven, waarmede het hof zich vereenigde. Van dit vonnis is mr. Alem-Rousseau in cassatie gekomen en het hof van cassatie heeft de middelen van cassatie verworpen en het vonnis bevestigd.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1