Nationale Militie. 1860. 47ste Jaargang. Maandag 5 Maart. ra WAARSCHUWING. PUBLICATIE. No. 1». mmm COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,7S- franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. j C.. PI. A AT SELIJK BK STUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze Ier kenni6 van allen die liet aangaat, dat de militie-raad krachtens art. 126 der wet op de Nationale Militie van den 8 januarij 1817 (Staatsblad n° 1), over dezen jare, zijne Iwee'e zitting, tot onderzoek der lotelingen van dit jaar, volgens art. 37 der wet van 27 april 1820, (Staatsblad n°. 11). welke vermoenen moglen regt op vrijstelling te hebben, zal houden te Middelburg, hoofdplaats dezer provincie op Donderdag den 22 maart aanslaande, des morgens ten half tien uré, in de Abdij aldaar. Van de vcrpligting om voor dien raad te verschijnen zijn echter uitgesloten, zoodanige lotelingen, welke geenerhande reden tol vrijstelling hebben, daar dezulken door den militie raad finaal voor de dienst gedesigneerd zullen worden. Terwijl bij deze alle ouders, voogden, curators of gemag- ligdeii worden herinnerd, dat zij, reclames hebbende, voor hunne absente zonen of pupdien zich zullen moeten sisteren ten dage, ure en plaatse voormeld. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den gepubliceerd en geafïigeerd, mitsgaders geplaatst in de Goessche Courant, Gedaan ten raadhuizc van Goes, den 3 maart 1860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Do Secretaris, 11. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen ter kennis van allen die zulks aangaat: dal liet register van inschrijving voor de loting der brand weer is opgemaakt en dat het gedurende de eerste helft dezer maand, des voormiddags van 9 tot des namiddags ten 2 ure ter secretarie ter visie is gelegd, met uitnoo- diging om daarvan kennis te nemen en verkeerdheden ontdekkende, daarvan vóór of op den 16 dezer maand ter secretarie kennis te gevenmet overlegging der noodige bewijsstukken. En worden de ingeschrevenen bij deze opgeroepen om jn de volgende orde te loten. Op woensdag den 21 maart I860, ingeschrevenen van wijk A, dos voormiddags ten negen ure; die van wijk B des voormiddags ten elf ure die van wijk C des namiddags ten vier ure. en op vrijdag den 23 maart 1860 de ingeschrevenen van wijk D, des voormiddags ten negen ure; die van wijk E, des voormiddags ten elf ure; en daartoe ten gestelden dage en ure te verschijnen ten raadhuize te Goes en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan,_bf vooraf schriftelijk, op te geven. Gedaan te Goes, den 3 maart 1860, Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. aangenaam hebben verrast met een kostelijk aandenken, be staande in een zilveren doopbekken. Eenigen tijd geleden heeft zich bij de verkiezing van een lid der kamer van koophandel en fabrieken te Dokkum c. a. liet geval voor gedaan, dat slechts een kiezer van zijn slemregt gebruikt maakte. Daar hot biljet behoorlijk was ingevuld, was de persoon dien'liet gold natuurlijk de be noemde. Of deze het ook zelf was, die was opgekomen, wordt niet gemeld. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Gisteren is te 's Hagc overleden de heer mr. J. W. Romunde, laatstelijk minister voor de zaken der Roomsch Katliolijke Eeredienst. Het ontvangers kantoor van directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Bath c. a. is gerangschikt in de 4lle klasse. Bij ministeriele beschikking van 29 februarij jl. zijn onder het ressort van den postdirecteur te Goes, met ingang van 1 april e k. te Kappelle en St. Annaland hulp kantoren opgerigt en tot brievengaarders benoemd bij het het eerste C- L Iluizer en bij het tweede J. Polderman. Wij vernemen dat als lotelingen voor de brandweer al- bier zijn ingeschreven 2 vrijwilligers;894 behoorende tot de 1st® afdeeling, 288 tot do 2d" afdeeling en 197 tot de 3d® afdeelingin 'tgeheel 1381 personen. Uil Cortgene bcrigt men ons, dat bij gelegenheid der viering hunner vijf en twintig jarige echtvereeniging, de heer en mevrouw J. IV'. Vader de hervormde gemeente aldaar DUITSCHLAND. Tot de tegenwoordig op onderscheidene plaatsen in Duitschland steeds toenemende gemengde huwelijken tusschen christenen en israelielen, behoort ook dat de graaf Saurma- Jellsch met een joodsch meisje te Stuttgart. Weinige dagen na de voltrekking van zijn echt, ontving den graaf echter liet volgende schrijven van zijn vader; «Mijn zoon! gij hebt het nieuwe testament verloochend Ik vernietig op mijne beurt het oude testament, waarbij ik u tot univer- selen erfgenaam van al mijne onroerende en roerende goe deren had benoemdom een nieuw testament te maken. Onlangs overleed te Bluyn in de pruissische kreits Moers, een daglooneren zijne weduwe had kort daarna van twee verschillende verzekerings-maatschappijcn de be- noodigde begrafenisgeldcn ontvangen. Terwijl het lijk nog boven aarde stond, trad een .voorbijtrekkend artillerist hare woning binnen en verzocht haar om een weinig warm water en eenig linnen om zijne voeten te verbinden welke hij had doorgeloopen. Nadat de vrouw met de meeste bereid willigheid hem hare hulp had verleend, en hij zich in staat geloofde zijn weg te kunnen vervolgenmerkt hij, dat hij evenwel zijn togt onmogelijk kan voortzetten. Daarom ver zoekt hij haar hem voor een enkelen nacht huisvesting te verleenen. De goede vrouw staat zijn verzoek toémaar betreurt liet dat zij zoo bekrompen leefde en slechts do kamer, waar het lijk van haren man stond, ter zijner beschikking kon stellen. De moedige jongeling, die zich ook wel naar de omstandigheden moest schikkenstemde er in toe om bij het lijk den nacht door te brengen. Midden in den I nacht wordt hij door de vrouw gewekt, die hem in groote angst mededeelt, dat zij in het eerst geloofde, dal hij op gestaan en de oorzaak was van het door haar vernomen gedruischmaar dat zij nu stellig geloofdedat er inge broken werd. Van zijne legerstede opspringenin aller haast zijne uniform aantrekken en vooral zijne sabel grijpen, is voor hem liet werk van één oogenblik. Het was hoog lijd; juist dringen drie mannen met zwart gemaakte gezigten het huis Linnen en vorderen onder vreesselijke bedreigingen, dat de verschrikte vrouw al haar geld zou afgeven. Maar terzelfder tijd springt de jonge militair te voorschijn en maakt van zijn blinkend wapen in dit geval zulk een voortreffelijk gebruik, dat het slechts aan een der drie onverhoeds over vallenen gelukt, hoewel met wonden overladen, te ontvlug- ten. En wie waren deze drie schurken? de broeder, de zwager en de neef der weduwe. Men zegt, dat een der roovers, wien de hersenpan gekloofd was, bereids den geest heeft gegeven. ENGELAND. Lord Eglin heeft besloten de hem aangeboden zending naar China op zich te nemen, hij zal half maart derwaarts vertrekken. De Takur-forten zullen gelijktijdig te land en te water worden aangevallen, zoo do vredelievende voor stellen van lord Eglin niet mogten worden aangenomen. Men zegt dat de genoemde forten door 100,000 man tartaarsche troepen verdedigd worden. In de beriglen omtrent Japan wordt medegedeeld dat een engclscli handelshuismet name de firma Dent Comp., in de laatste zes maanden met den handel in ruwe zijde eene som van drie millioen guldens nederl. gewonnen had. Uit North Shields is per telegraaf berigt ontvangen, dat in de Burradon-mijn eene verschrikkelijke ontploffing heelt plaats gehad Er waren 80 personen in de mijn en men veronderstelt, dat allen zijn omgekomen. FRANKRIJK. Tc Rome is men zeer getroffen door eene soort van demonstratie door ccnige dames van Parijs Zij hebben eene collecte voor den paus gedaan, die, naar men zegt, 100,000 francs, doch volgons anderen 200,000 fr. heeft opgcbragldeze som in goud geldwas vervat in eene gouden vaas. De overbrenger heeft gezegd, dal de dartcs van Parijs, indien het zoo moest zijn, de helft liarér Bijduteriën voor de zaak van den Heiligen Vader zouden verkoopen, hetgeen ongeveer 150 millioen zou opbrengen. Men kan begrijpen welk een indruk dit op den paus moet hebben gemaakt; daar hij zich zoo sterk ondersteund ziet, is hij minder dan ooit geneigd aan de raadgevingen van den hertog de Grammont gehoor te geven. Het volgende lierigt staaft hel bewijs hoe dikwerf kinderen aanleiding geven tot het ontdekken van misdaden- Eene dienstbode had 21 jaar trouw haren meester, een slager gediend, en verliet hem met hare spaarpenninge" ter som van 200 thalers. Al voortgaande ontmoet zij twee gendarmes wien zij ronduit zegt zoo veel geld bij zich te hebben en hare vrees te kennen gaf van bestolen te zullen worden, om dat haar weg door een bosch loopt. De beide gendarmes spreken haar moed in en verlaten haar. Evenwel keert korte oogenblikken daarna een hun ner terug, ten einde ten gevolge de vrees der vrouw een wakend oog te houden en vind haar reeds aan den ingang van het bosch vermoord en in haar bloed badende liggen, terwijl men haar het geld ontnomen had. Het moordtuig bij haar vindende doet de vorm hem aan den meester van het slagtoffer denkenhij springt te paard en rijdt met den meesten spoed naar den slager toe, waar hij verzoekt om een stuk worst met brood en zich inmiddels nederzet. In- tusschen dat de slager zulks gaat halen legt hij het bebloede mes cp tafel 't geen een der kinderen onmiddelijk deed uitroepen, zie eens dit is vaders mes, hoe komt gij daaraan. Buiten zich zeiven van schrik verbleekt de slager op dien uitroep en moest aan den onmiddelijken last vol doen van de 200 thalers afteleggen, en zich in handen der justitie stellen, die hem de verdiende straf zal opleggen. BELGIE. Op het bal hetwelk dezer dagen te Brugge door den provincialen gouverneur werd gegeven, bevond zich ook eene dame uit Nieuwpoort. Deze onderhield zich in den aanvang der bijeenkomst eenige oogenblikken met een harer bekendeneen geneesheer uit Ostendedie terstond zijne aandacht vestigde op een zwart plekje, hetwelk zij op de wang had en dat, gelijk zij meende, zelfs niet de moeite waard vVas om er op te letten. De geneesheer was van een ander gevoelen en verklaarde ronduit, dat hij in dat schijnbaar onbeduidend accident eene hoogst gevaarlijke pestkool herkende, waarom hij haar den raad gaf, zich onmiddelijk uit de zaal te verwijderen en de wang te pappen. De dame wilde niets daarvan hooren, tot zij ein delijk door het hevig opzwellen der wang tot de overtuiging kwam, dat de zaak althans niet van zulk eene geringe beteekenis was als zij gemeend had. Zij kon evenwel niet besluiten de danszaal te verlaten, waarom de geneesheer zich tot haren echtgenoot wendde en dezen ten stelligste verzekerde, dat haar leven in gevaar was, wanneer zij zich niet onmiddelijk aan eene heelkundige operatie wilde onder werpen. Dit evenwel wilde zij nog veel minder en het eenige, wat men op aandrang der aanwezigen van haar kon gedaan krijgen, was dat zij terstond met pappen zou aanvangen, en dat zij den volgenden morgen bij de terug reis naar Nieuwpoort zich eenige oogenblikken te Ostende zou ophouden, om den geneesheer aldaar verder te raad plegen. Des anderen daags kwam zij dan ook te Ostende doch nu verklaarde de geneesheer, dat hij het onnoodig achtte nog van eene operatie te spreken, aangezien het kwaad reeds zoo ver was doorgedrongendat er voor haar aan geenc redding meer te denken viel. En inderdaad reeds den volgenden morgen was zij overleden, nalatende ren troosteloos echtgenoot en drie kinderen. EXTRACT uit de registers van den Burgerlijken Stand der gemeente Goes, gedurende de maand Februarij I 860. Gehuwd Adrian tl van der Burght en Jacoba Bras. Adrian us Matthijssen en Maria Pover. Lieven Nonnekes en Pielernella Cornelia Nagelkerke. Geboren: Den 3den. Julie, d. v. Pilagia Tiron. den 4den. Maarten, z. v. Janus Reijnhoul en Maria Liefbt oer. den 5den. Wil lem, z. v. Ar ij Boer en Geertruid van den Bos. Chris- tiaan, z. v. Matlhijs van Fraassen en Geertruid Proos. - - Johanna Adriana, d. v. Adriaan Verburg en Antonina de Windt, den Oden. Lambert, z. v. Desiré van den Bogaert en Anna Elisabeth Vaes. den 7den. Andries, z. v. Samuel de Winter en Cornelia Maria Magielse. den i Oden. Johannes

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1