GOESSCIIË No. 18 47"" Jaargang. Donderdag 1 Maart. l8«0. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 Geboorte- huwelijks- en doodberigten^ behalve het zegeMefc Brief van mr. S. baron van Heemstraoud-commis saris des konings in de provincie Z.eelandaan Lie gemeente- en polderbesturen; de regterlijke colle- gien, de kantonregters en de ambtenaren van het open baar ministerie, de kamers van koophandel en [abrieken, de bevelhebbers der zee- en landmagt, de bevelhebbers der dienstdoende en rustende schutterijen, den militie-commis saris, de hoofd-ambtenaren van den waterstaat, van de be lastingen en van de posterijen, de kerkelijke, de met het toezigt op het onderwijs tn op de uitoefening der genees kunde belaste en aan alle andere overheden in Zeeland. Het heeft Z. M. behaagd mij, bij hoogstdeszeifs besluit van den 22 dezer te benoemen tot minister van binnenlandsche zaken, ten gevolge waarvan ik de betrekking van commissaris des konings in deze provincie heb moeten nederleggen. Nog geen volle twee jaren is het geleden, dat ik in uw midden optrad. Die tijd moge kort zijn geweest, hij was lang genoeg om het vele goede te ieeren kennen cn waar deren dal uw schoon en in menig opzigt hoogst belang rijk gewest oplevert en eenen onverbrcekbaren band te vestigen tusschen mij en de ingezetenen van Zeeland, die met voorkomende welwillendheid mij hebben ontvangen, met hartelijke vrienschap mij voortdurende te gemoet kwamen en mijne taak hebben verligt, en mijn verblijf hebben ver aangenaamd. Ik dank u allen voor de ondersteuning mij geschonken, voor do medewerking die ik ondervinden mogt. Neemt de verzekering aan, dat Zeeland mij dierbaar is, dat de tijd dien ik in Zeeland mogt doorbrengen onder de gelukkigste in mijn leven gerekend kan worden, dat het geene ver kiezing was die mij van u doet scheiden, maar alleen een diep gevoel van pligt, dat mij deed toetreden waar onze geëerbiedigde koning van mij een offer eischle, dat mij inoeijelijk valt te moeten brengen. Ontvangt verder de verzekering dat ik, op de nieuwe baan die ik ben ingetreden, Zeeland zal gedachtig zijn, en uwe waarachtige belangen, die ik heb ieeren kennen, in mij een ijverig voorstander cn verdediger vinden zullen. Middelburg, den 23 februarij L 860. De oud-commissaris des Konings voornoemd, (Get.) S. VAN HEEMSTRA. Nopens bet treurig berigl uit Batavia, in ons vorig nummer medegedeeld, behelst de Java Bode het navolgend schrijven Z. M. stoomschip Onrust werd met eene zending naar Teweh belast. Tot dat doel had zich aan boord ingescheept de 4e luitenant der infanterie Bangerl, Wd. civiel gezag hebber van Marabahan. Op de plaats van bestemming aan- r gekomen, werden verschillende hoofden door den luitenant Rangsrt opgeroepen. Ten gevolge van dien kwam tot het houden eener conferentie des morgens 10 ure van den 26 december aan boord de steeds als goed gezind bekend staande Tommongong Soera Pali, vergezeld van zijn zoontje, die na afloop der conferentie zeer vriendschappelijk de Onrust weder verliet. Hadji Mohamad Taip, een door het bestuur van Bandjer- masin vertrouwd persoon die met de Onrust was mede gegaan bevond zich tijdens de conferentie aan wal cn had den Tommongong Soera Patie de Onrust zien verlaten. Om 42 ure op den middag van denzelfden dag hoorde deze Hadji Mohamad Taip geweerschoten vallen, en haastte zich naar den oever der rivier, om te zien waar geschoten werd. Aan den oever gekomenzag hij één praafiw op zijde van de Onrust en tevens bemerkte hij dat onmiddelijk een groot aantal praauwen volgden, welke allen de Onrust vijandig aanvielen. Ten 1 uur hield het vuren op, een gevolg van de groole overmagt van den vijand, waarvan officieren en de ckwipagie de slagtoffere waren geworden. Nadat men de Onrust had geplunderd deed men dezen stoomcr zinken, hetgeen ten 5 ure na den middag plaats vond. Toen liet schip weg zonkvertoonden zich 5 europesche matrozendie zich waarschijnlijk in een of ander gedeelte van bet schip hadden verborgen, gewapend met pistolen, welke zij op den vijand afvuurden; daarna trachtten zij door zwemmen hun leven te reddenwaarin zij niet mogten slagen, daar zij op eene wreedaardige wijze werden vermoord. Het aantal opstandelingen, die aan den aanval en de ver overing van de Onrust deelnamen, bestond uit 500 a 600 man meest allen Daijakkersvan verschillende stammen. De aanval moet zoo spoedig, onverwacht en verraderlijk hebben plaats gevondendat er geene gelegenheid moet hebben bestaanom zich met liet geschut te verdedigen althans beeft Mohamad Taip geen kanonschoten gehoord. Hadji Mohamad Taip is do eenige persoon van hen die, met do Onrust vertrokken, in leven is geblevenen bij zijne terugkomst te Banjermasin het vorenstaande heeft medegedeeld De slagtoffere van dezen verradeiijken aanval zijnluit ter zee 4ste kl. C. H. van de Veldekommandantluit. ter zee 2de kl. jlir. van Peslel, 1e officier; luit. Ier zee 2de kl. Braam. luit. ter zee 2de kl. van den Kap; olficier van gezondh 3de kl. Uiig; klerk Wd. administrateur Waldeck; lste luit. der inf. Bangert, zoo mede de gelieeie europesche en inlandsche equipagie, bestaande uit omstreeks 50 personen Men zegt dat bij het vertrek der stoomschepen Makassar en Menado liet berigt werd intvangendat de stoomsleper kapitein van Os, waar aan boord zich 25 gewapende militairen bevonden, ook door de opstandelingen is aangevallen, dat de equipagie en militairen zich manmoedig verdedigden, doch voor de overmagt hebben moeion wijken. Bij eene expeditie tegen Moening, schrijft men uit Banjer masin, eindigde de serjant der sappeurs Beijdeman op eene eervolle wijze zijn leven. De kaptein Itaes had een luitenant tot verkenning vooruitgezonden. Toen deze met zijne manschap wat iang weg bleef, begreep de kaptein dat de jonge officier zich in zijnen ijver wat te ver moest gewaagd hebben, en volgde hem, den kapteinachterlatende, en dezen alle mogelijke waakzaamheid aanbevelende. Deze schijnt echter den vijand te gering te hebben geschat en werd met zijn troep door 75 priesters overrompeld, waarbij hij twee stukken verloor. De sergeant der sappeurs Ileydeman moet toen op den vijand hebben ingehouwen cn de twee stukken heroverd hebben waarna hijmet wonden overdektden schoonsten dood des krijgsmans stierf. De uitslag der loting voor de militie en de ingediende reclames zijn als volgt: N°. 31 L. Lavooij, broeder gediend. 32 J. Verheuie. 33 P. Pieper. 34 H. O Muller, gebrek regleroog. 35 M. Hems- dijk, te kort. 36. L. Pannij, broeder in dienst. 37 W. Fukken, te kort. 38 A. K. de Jonge, eenig kind. 39 M. v. d. Linde. 40 P. M. de Ronde Bresser, broeder in dienst. 41 J. W. van Kerkwijk., adelborst 42 W. Biersteker, tekort. 43 Ph. J. J. van Hove. 44 J. C. van Sastc kort. 45 L. Dekker. 46 M. Reijerse. 47 P. Saman, broeder ge diend. 48 Gt. J. Nagelkerke, broeder in dienst. 49 J. Sleutel, te kort. 50 A. Duijvewaariit. 51 A. Hufkens. 52 H. M. van Oost, broeder in dienst. 53 J. B. van Kalmthout. 54 P. Meijler. 55 J. Kolenbrander, te kort. 56 P. M. Verduijn. 57 G. A. Ramondt, op de borst. 58 J. Temperman. 59 M. C. van Baaien. 60 J. G. van Renterghem. 61 J. Dalebout. 62 N. Strijaards, te kort. 63 K. van Paassen broeder gediend. 64 J. S. Pilaar. 65 J. Pierse, eenig kind. 66 C. J. Verschoor, gebrek been. 67 F. Kleeuvvcns, eenig kind. 68 H. de Jonge. 69 L. J. Theuns. 70 A. J. Walker. 71 P. van Ettinger, te kort. 72 P. Boer, gebrek been 73 J. van Es. 74 K. de Jonge, te kort. 75 R. van Dam, kadet. 76 P. W. den Boer, te kort- 77 A. Otte, broeder in dienst- 78 P. J-Cornells, zenuwtoevallen- 79 J. Blanker, broeder in dienst. 80 J*>. Plazier, gebrekkig. 81 IIk. Wm. Hof meester, gebrekkig. 82 J. F. Warrens, te kort. 83J.de Schutter, broeder in dienst. 84 H. Korstanje, te kort. 85 J- W. Zandboer. 86 K. Reijnhout, te kort. 87 N. Geluk. 88 M. de Leeuw, broeder gediend, 89 A- Burgs, broeder in dienst. 90 M- Danielse, te kort. 91 J. J. den Boer. 92 K. Scheffers. 93 M- Robijn. 94 W. Nagelkerke. 95 F. L. Boenders- 96 Js. van Luijk- 97 J- van Ettinger. 98 F- J. Smjiders, broeder in dienst- 99 F. Dirkse, te kort. 400 Ph. J. Olivierse, doof. 401 M. C Smith. 102 M- de Dreu. 103. J. de Laat, te kort. Indien alle reclames juist worden bevonden, voor som migen waarvan nog al twijfel bestaat, dan zou n". 61 het laatste n°. zijn dat dienstpligtig is. Op dingsdag 13 dezer, zal om zeven ure des avonds de heer Dr. E. F- van Dissel een aanvang maken met zijne volks voorlezingen, betreffende de natuur wetenschap. Namens de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zullen deze lezingen in de societeilszaal alhier gehouden worden, terwijl het hier gevestigde departement besloten heeft om dezelve aanvankelijk voor allen zonder onderscheid toe gankelijk te stellen. Zij echter, die geen leden der Maat schappij zijn, zullen zich vooraf van een bewijs van toegang moeten voorzien, dat gratis op nader te bepalen dag bij de uitgevers dezer courant verkrijgbaar zal gesteld worden. Tengevolge der dez.cr dagen gewoed hebbende stormen zijn alle telegraaflijnen in Nederland vreesselijk gehavend Mel Rotterdam is or nog gebrekkige correspondentie, met 's Hage am Amsterdam volstrekt geene De berigtcn voor Duitschland en Engeland, kunnen alleen over Belgie cn met groole vertraging verzonden worden Ook zijn door liet zelfde ruwe weder jl. dingsdag de stoombooten van Bot terdam en Neuzen niet op tijd te Vlissingcn aangekomen, terwijl zij even als de iMiiidclburgsclie, naar men ons mededeelt, hij verschillende tusschen veren niet hebben kun nen aanleggen. Wij kunnen hier bijvoegen dat de Stad Goes hoogstens een half uur later dan het traject gewoonlijk vereischt voor het kantoor in de kaai lag zonder dat een (icr tusschen veren waar liet aanleggen vereischt werd, was voorbij gevaren. Op verschillende plaatsen heeft deze orkaan door het- ontwortelen van boomen, het afrukken van schoorsteenen j liet beschadigen van molens, verbrijzelen van ruiten, dak pannen luiken enz. vele verwoestingen en schade aangerigt. j In het kiesdistrict Dordrecht is bij herstemming tot lid van de Tweede Kamer gekozen de heer G. A. de Baadt, met 669 van de 4153 uitgebragte geldige stemmen. De lieer Blussé bekwam 484 stemmen. Als een opmerkelijk teeken des tijdskan beschouwd1 worden, dat onlangs een jeugdig weduwnaar met één kind, in een der nieuwspapieren eene huishoudster vroeg, op welke advertentie niet minder dan 267 brieven van huw bare dames in kwamen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Op den weg van Igiau naar Humpoletz, vond men' dezer dagen eene groep van vier bevroren personen op een steenhoop zittende. Het was eene moeder met haar zuigeling aan de barst en twee andere kleine kinderen,, van 3 en 4 jarendie zij onder bare rokken even als de hen hare kiekens, voor de koude beschutte. De arme vrouw ging van plaats tot plaats, om brood voor haar en de kleinen te bedelen, en vond gedurende den tijd, dat zij uitrustte cn de borst aan haren zuigeling reikte, een rampzaligen dood, daar het reeds laat in den avond was en zich niemand meer op den weg bevond, om de onge lukkige armen te redden In het zoogenaamde Türmger-Wald ligt de sneeuw zoo- hoog, dat sommige dorpen slechts door middel van tunnels te bereiken zijn. Men is genoodzaakt dwars tunnels to graven om in de huizen te komen. ENGELAND. Van alle zijden wordt thans de hernieuwde ailiantie- tnsschen Oostenrijk en Rusland tegen gesproken. Aan den Londenschen Adres-Kalender voor 1860, ont leent men het volgendeLonden telt omstreeks 2,500,000 inwoners, die in 300,000 huizen wonen. Hunne geschillen worden door 6000 advokaten met bereidwilligheid nog, meer verwikkeld, soms ook uil den weg geruimd, terwijl 930 predikanten in 429 kerken en 423 kleinere bede huizen voor hun zielenheil zorgen. Is men dorstigzoo heeft men de keus tusschen 4000 bierhuizen en 4000 wijnverkoopers. Heeft men honger, men vindt 2500 bakkers winkels, 1700 slagers, 2600 kruidenierswinkels, 4260 koffijhuizen een bijna 1500 melkverkoopers. Lijdt men nan indigestie, men heeft 2400 gepromoveerde, tailooze nidt- gepromoveerd geneesheerenbenevens 500 doodgravers maatschappijen tot zijne beschikking. Voor de bedekking en opsiering van den uitwendigen mensch zorgen 3000 schoen makers, 2950 kleermakers en 1560 modewinkels, terwijl I er voor do verbetering van den inwendigen mensch 1500 scholen bestaan, i In Londen is onder den naam van The Stars of the Night een genootschap opgcrigt, dat zich ten doel heeft gesteld «tot het uitvaagsel van het menschdom af te dalen, zielengeneesheer te worden cn de 65,000 gevallen 1 vrouwen, die in deze wereldstad rondzwerven, tot de deugd terug te brengen." Te Londen worden volgens opgave der vereeniging 12,000 kinderen in ontucht geboren en in slechtheid opgevoed; 40,000 vrouwspersonen leiden 'eene I verdachte levenswijze; 20,000 zwendelaars, 30,000 Mk- kerollers en 40,000 bedelaars vinden hier bovendien hun j bestaan. Van de 40,000 iigtckooijen vinden jaarlijks 500 lmn dood in de Teems. 5000 komen om van honger en gebrek cn 10,000 dolen rond in de stralen zonder huis vesting cn zonder te weten waar zij den nacht zullen door brengen. Van de 1049 vrouwen die in 1858 in hel asyl der vereeniging werden opgenomen, zyn er 460 als dienst boden geplaatst, 307 naar hunne betrekkingen teruggezon den, 48 verlieten Engeland, 53 werden uitgehuwelijkt, 5 stierven enz. De hekeerden bchooren lot allerlei natiën, maar, wat opmerkelijk is, niet ééne fransehe heeft zich willen bckecren. Uit Pest wordt het volgende geschrevenDe dichter Jules Sarozydie pas uit de gevangenis van Arad ont slagen waswaarin hij gedurende verscheidene jaren gevangen zat, is op nieuw veroordeeld tot zes maanden tuchthuisstraf (carcere duro). Deze- dichter had in junij II de hoofdstad

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1