4T* Jaargang, I860. GEMEENTE-RAAD TE GOES, >o. 15 mmrn COURANT, D. ulsgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j AI ,1 >)/k |p„ II Gewone advertentiën worden a 20 ets. <Je regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. lv 1(1(111 (1 <l£T 1 601 11(11 II* I Geboorte- huwelijke-en doodberigten, van 1-6'regela a f 1,80 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. .1 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PL A AT S F. LI J K B EST U II R. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR OP DONDERDAG DEN 23 FEBRUARIJ I860, DES NAMIDDAGS TEN 6 URE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1bedanken van den lieer de Pevul voor het aannemen van zijne herbenoeming tot lid der school-commissie 2. wijziging van liet huur-conlract van het Ravelijn 3. afstand grond bij de israelitisclie begraafplaats 4. verzoek tot ondcrhandsche pacht tuin achter de Koornbeurs. 5. plaatsing hek aan den ingang fabriek Zuid-Beveland; 6. rekening over 1859 der gilden fondsen 7. idem van Let fonds van kazernering; 8. bezwaar tegen ophef garantie voor liet lelegraaf-kantoor; 9. overschrijving artikels der begrooting van 1859 10. verzoeken om kwijtschelding hoofdelijken omslag en belasting op de honden, over 1859; 11. overlegging kohier hoofdelijken omslag I860, en be zwaarschriften daartegen Medcdceling ingekomen stukken. BIJiPiENLAKDSCHE BKRIGTEN. Do Nederlandsche Staatscourant behelst een van den gouverneur-generaal van Ncderlandsch Indie over Triest ontvangen telegram, gedugteekend Buitenzorg 24 december 1859, houdende: «De zaken in Boni en Bandjerinasin gaan goed Volgens een door andere dagbladen medegedeeld telegram van 6 januarijis de expeditie naar Boni met den meest gcwenschlen uitslag bekroond en hebben de inlandscbe hoofden zich onderworpen. Eene depeclie uit Macassar van 13 december meldt, dat de opperbevelhebber drr Boniren gesneuveld is. Den I I derember jl. was de eerste telegram van Palcinbang ontvangen. Gisteren werd de 43ste verjaardag van Z. M. den koning op gebiuikelijke wijze alhier gevierd. De ministeriëele crisis duurt voort. Met onderscheidene personen zijn onderhandelingen aangeknoopt, waarvan men hoopt dat weldra de zamenslelling van een nieuw kabinet de tilkomst zal zijn. Mpn verzekert dat de baron van Hall nagenoeg zou geslaagd zijn in de zamenslelling Volgens geruchten zouden hiertoe gevraagd zijn de heeren van Reen en, 'biiinenlandErbe zaken; Winlgens justitie; terwijl de beer van Hall de buiten landsche zaken zou bcheeren. In ons vorig nummer deelden w.ij mede dat de heeren van Rosse en van 'Jets wederom den ministerraad hadden bijgewoondlot toelichting daarvan slrokkc dat die beide ministers, toen zij in de vorige week hun ontslag aan den koning hadden verzocht, gemeend hadden, niet meer in den ministerraad te moeten zitting nemen, maar nu sedert dien tijd al de ministers hunne portefeuilles ter beschikking van den koning hebben gesteldlag het in den aard der zaak, dat ook al de ministers, die nu wederom op gelijken voet stonden, den ministerraad konden bij wonen. Al de ministers waehten nu de beslissing des konings af. .Alge meen verzekert men, dat de heer Mutsaersoud minister tan de R. C. Eercdienst, in het nieuwe ministerie zal treden. De laatste tijdingen, nog heden per telegraaf uit s'Hage ont vangen, bepalen zich bij geruchten. De onderhandelingen n.l. mot dhrn van Reenen en Wintgens zouden afgespron gen zijn en pogingen bij anderen gedaan voor de aanvaar ding der portefeuilles van biwicnlandsche zaken en justitie. Dhr. Mutsaers zou minister van financien worden en lijdelijk belast met het beheer der roomsch-katholijke eercdienst; alles afhankelijk van den uitslag der nieuwe onderhandelingen Volgens een herigt nit 's Rage heeft de koning een lang durig onderhoud mt,l den: heer Thotbecke gehad, die gemeend heeft de hem aangeboden portefeuille van binnenl. zaken bepaaldelijk te moeten weigerenuit hoofde van het be zwarende eener herziening der organieke wetten, waarloc hij zich in dal geval zou gehouden achten. Volgens geruchtenin de residentie in omloop, zou de lieer van Tets van Goudriaan. het meest in aanmerking komen voor de betrekking van commissaris des konings in de provincie Noord-Holland. a Volgens sommigen wordt dhr. baron van Heemstra als zoodanig genoemd en wordt de candidatuur van dhr. van Tets zeer betwijfeld. Men verneemt, dat dezer dagen door Z. M. een nieuw tarief van justitie kosten is vastgesteld, en ten gevolge daarvan liet decreet van 1811 is ingetrokken. Z. M. heeft benoem) tot luit. ter zee, Iste klasse, onder meerderen, de heer L M. de Laat de Kanier. Wij deelcn hieronder den uitslag mede die de laatste volkstelling heeft opgeleverd Zeker is liet dat van alle tot nu too plaats gehad heb bende volkstellingende laatste wel de naauwkcurigste zal zijn en wij brengen gaarne hulde aan de commissie voor de rijks-statistiekdie de voorschriften zoo eenvoudig en duidelijk heeft ingerigt. Slechts over twee zaken verwonderen wij ons, namelijk, dat men geene statistiek naar den ouderdom, noch naar de beroepen hoeft gevraagd en dat de minister voor het ge- wigtig werkzulk oene luttele belooning schenkt, liet is over bekend, dat in onze provincie vooral, de traetenjenten van gemecnle secretarissen en ambtenarenzoo schraal zijn, dat zij naauvvelijks een derde bedragen van hetgeen zij behoorden te wezen. En nu legt bovendien nog Z. E. de minister de besturen (of liever gezegd de ambtenaren van deze) de vcrpljgting op om voor I '/'2 cent per ziel de volkstelling te doenwaardoor liet. mogelijk was dat een vlug ambtenaar één dubbeltje in liet uur verdient! De bevolking der gemeente is verdeeld in 1448 ge zinnen, uitmakende 2626 mannen, 3067 vrouwen of in hel geheel 5693. Daarvan waren, van het mannelijk geslacht: ongehuwd 1566; gehuwd 958; weduwnaars 102. van het vrouwelijk geslacht: ongehuwd 1839; gehuwd 969; weduwen 258; gescheiden echlgenoote I. Onder de bevolking bevinden zich 2 mannel. en 4 vr. blinden en I mannek doofstom. Van de personen op 31 december in de gemeente aan wezig waren 36 mannelijke en 19 vrouwelijke die elders woonplaats hebben, terwijl op dat tijdstip buiten de ge meente verbleven 33 mannelijke en 25 vrouwelijke. Ten opzigte der godsdienstige gezindheid was de bevolking verdeeld in Nederduitsch hervormden 4092. Waalschc12. Christelijk afgescheidenen 300. Doopsgezinden4. Evangelisch lulherschcn18. EpiscopaalschI Roomsch katholieken1184. Nederduitsch israelilen69. Tot geen dier gezindheden bchoorende 13. Sedert de volkstelling van 1849 is alzoo de bevolking vermeerderd met 395 zielen; hetgeen sedert de eerste volkstelling in 1 778 bedraagt 2006. In den avond van gisteren, omstreeks 6 uren, verhief zich hier plotseling een hevigen wind, verzeld van eenigc lichtstralen, terwijl in de verte de donder werd gehoord. Hoewel in minderen graad hield de wind 's nachts aan en viel er veel sneeuw, zoodat thans alles met eene dikke sneeuwlaag bedekt is. Naar men ons berigt is door het onwedcr de telegraafdienst op de lijnen tnsschen Holland en Brabant gestoord. Volgens achterstaande kennisgeving zal de publieke veiling van de alcohol-fabriek Mercurius op morgen geen voortgang hebben. Met genoegen vernemen wij in Tbelnng dezer gemeente, dat dezelve door den heer I. D. Fransen van de Putte onderhands is aangekocht, met het plan om die verder lot eene induslriëcle onderneming inlrrigtnn, liet bepaalde doel waartoe zij gebezigd zal worden is nog onbekend. Meermalen klaagt men over het gebrek aan woningen naar ieders stand in deze gemeente, waarin hoewel legen 1 heoge htmr nu en dan door aan- en bijbouw voor den arbeiderstand wordt voorzien; erger schijnt dat nog te Meppol waar ook dien tengevolge, krachtens verleende dispensatie de postdirecteur 3 uur en de rijks-ontvanger 1 '/a uur van hunne kantoren zich met ter woon moeten vestigen. Eenige hoogge plaatste gepensioneerde militairen moeten terzelfder oorzaak met hunne huisgezinnen van daar naar elders vertrekken. Een en ander is zeker tengevolge van meerdere bedrijvig heid en wij hopen een bewijs van tocnemenden bloei. Door Z. M is, bij besluit van den 5den dezer, no. 57 bepaald, dat er in den loop van dit jaar, naar de over- zeeschc gewesten zullen worden gezonden, ter aanvulling van het leger aldaar, 1600 man, bestemd voor de verschil lende wapens in die gewesten, waaronder zullen worden begrepen eenige onderofficieren en korporaals, voor de wapens der infanterie en artillerie, welke voor bevorderin gen tot den rang van officier aldaar zullen worden opgeleid. Men leest in het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage het volgende: De bankiers Erlanger en C°, van Parijshebben op nieuw aangeboden, hier te lande ren uitgebreid spoorwegnet aan te leggen tegen 5% rente guarantie zonder subsidie De guarantie zou, even als de duur der concessieover 55 jaren loopen, waarna de geheele weg met al het materieel de eigendom van het rijk zou worden. Als een aangenaam bewijs van verbroedering tusschen onze naburen wordt vermeld dat op de soirée dansante, die den 14 dezer te Brugge door den gouverneur van West Vlaan deren, onlangs door Z. M. benoemd tot ridder van den Nederl. Leeuw, werd gegeven, tegenwoordig waren de Commissaris des konings in Zeelandtwee leden der gedeputeerde staten en de hoofd-ingenieur dier provincie, alsmede de burgemeester en een der wethouders van de gemeente Sluis. Overigens waren op deze soirée, gegeven in de schoone zalen van het provinciaal hotelde voor naamste regtcrlijke en administratieve autoriteiten, benevens de bloem van West-Vlaanderens burgers aanwezig; oog getuigen verzekeren, dat het prachtige en kostbare feest bovenal werd opgeluisterd door de gulle vrolijkheid die er heerschle en door de hartelijkheid en den vriendsohappelijken loon, zoowel tusschen de waardige hoofden der aangrenzende provinciën als de andere genoodigden in Zuid- en Noord- Nederland. Uit Ballo schrijft men dat ook aldaar veel geld voor land besteed wordt, een stukje van 85 roeden bragt ruim f 1400,op. BDITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. De Karlsruher Zeilung behelst de mededecling ,-dat de Badensche regering besloten heeft in de Nederlandsche koloniënen wel te BataviaSocrabaya en Samarang consulaten op te rigten tot het aanknoopen van directe handelsverbindingen. In dc geweerfabriek te Spandau hecrscht weder eene groote bedrijvigheid. In de laatste weken zijn er vele arbei ders meer aan het werk gesteld. Uit Venelie wordt gemeld, dat een gondel, waarin zich geldwisselaars met eene sotn van 100 000 fl. bevonden, in het midden dier stad door roovers is aangevallen, die zich van de geldswaarde meester maakten. De roovers, zes in getal, roeiden met zooveel kracht tegen den gondel aan, dat dc roeijers van dit vaartuig over boord werden geslingerd en zich al zwemmende moesten redden. ENGELAND. De Morning Post is van oordeeldat de kwestie j van den afstand van Savoye geene verwikkelingen voor Europa in zich beval. De kwestie ontstond onder omstan- 1 dighcdenwelke buiten den invloed van Frankrijk lagen. Keizer Napoleon wilde eene Italiaansche confederatie in het leven roepen. De gebeurtenissen deden echter de oprigting van een Italiaanse!) koningrijk verwachten. Frankrijk heeft dien ten gevolge gewezen op de moeijelijkhedcn, welke zonden j kunnen ontstaanindien het gebied der Alpen dat aan i Frankrijk grensteen gedeelte van dit koningrijk zoude uitmaken, en daaroit leidt men welligt af, dat de Fransche regering den afstand van Savoijc verlangt. De Fransche ritgerinp heeft zich thans bereid verklaard dc beslissing der

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1