47ste Jaargang. BEKENDMAKING. PUBLICATIE- ïïeraröentng 11 imo. COESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I W"K 1 -g *7^ J Gewone advertentiën worden a 20 ets. de ré avond, uitgezonderd op feestdagen. I 1*0MO M.' G Dl'Ucl'I'lf I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. behalve het zegelregt. Dejnzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des_namj£dag.s. PLAAT SELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder dien het aangaat Dat volgens art. 1 van het reglement op het houden van openbare veemarkten, tot handel in Paarden, Run deren, Schapen e« Varkens binneiï- dezelfde stad, gearres teerd den 7 april 1845 en gepubliceerd den 26 daaraan volgende, do laatste dingsdag in de maand februarij, zijnde dit jaar den 28sten dezer, aldaar zoodanige veemarkt zal gehouden worden, en dat dezelve zal onderworpen zijn aan de bepalingen in dit reglement vervat. En zal zulks door afkondiging, aanplakking en insertie in de Goessche Courant worden bekend gemaakt. Gedaan ten raadhuize van Goes den 15 februarij 1860, Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS VAN GOES doen te weten: Dat, door den raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 10 October 1859, is opgenomen het navolgende besluit: Te beginnen met den 1 januarij 1860, wordt ten behoeve der gemeente voor ieder kinddat eene der open bare scholen bezoekt, het navolgend maandclijksch schoolgeld geheven o. Voor het onderwijs in de openbare school der eerste klasse: 1. Voor het onderwijs gedurende de dagschool (voor- en namiddag) zestig cent; 2. Voor het onderwijs gedurende de avondschool veertig. cent. b. Voor'het'oltfkfWijsin de openbare school der tweede klasse: 1Voor het onderwijs gedurende de dagschool één kind dertig cent twee kinderen uit een gezin gelijktijdig school gaande vijftig cent; Voor ieder kind meer tien cent; 2. Voor het onderwijs gedurende de avondschool twintig cent. e. Vóoï- tót onderwijs in de fransche school voor jongens Voor één kind drie gulden. twee kinderen nit een gezin gelijktijdig school gaande vijf gulden Voor ieder kind meer een giildeti vijftig cent. d. Voor het onderwijs in de fransche school voor meisjes: Voor OTi kinddHe gulüènt; twee kinderen uit een gezin gelijktijdig school gaande vijf gulden; Vo#i* ieijèri" kif») meêr- een gulden vijftig cent. Het* schoolgeld zTil méde verschuldigd ztjn void" pen- sionaires of kostleerlingen. Van de betaling, van schoolgeld zijn vrijgesteld o. Rcdeeldèn" en rij; diè", ofschVioft'. niet' b'fctifcfeldonver mogend zijn schoolgeld te betalen b. De onderwijzers wegens het onderwijs, genoten door hunne kinderen in de school waar zij zelve werkzaam zijn. Dat dit besluit door Z. M. den koning bij hoogst deszelfs besluit van den 21 januarij I860, n°. 55, goedgekeurd is. Dal op den 10 October 1859, door den genoemden gemccnte-raad is vastgesteld en den 12 december daar aanvolgende gewijzigd de volgende Art. 3. Die lijstdoor burgemeester en wethouders ge viseerd, wordt gezonden aan den ontvanger der gemeente, die belast is met de invordering der schoolgeldenwelke ten zijnen kantore moeten betaald worden binnen acht dagen na de verschenen: maand. Van deze bepaling zijn uitgezonderd de leerlingen wier ouders of voogden buiten deze gemeente woonachtig zijnvoor welke het schoolgeld vooruit moet betaald worden. Bij wanbetaling worden de leerlingen niet op de schooi toegelaten. Art. 4. Bij de berekening van het schoolgeld worden adeelten van maanden voor geheele gehouden. Art. 5. De artt. 258 tot en met 262 der wet regelende de zamenstelling, inrigting en bevoegdheid der gemeente besturen worden gehouden voor alhier geinsereerd en op de invordering dezer belasting toepasselijk verklaard. Welke verordening bij afschrift is medegedeeld aan heeren gedeputeerde stalen dezer provincie. En zal deze worden geplaatst in de Goessche Courant en daarvan op de gebruikelijke wijze afkondiging en aan plakking geschieden waar het behoort. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 15 februarij 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. BINNEKLAJiDSCHE RERIGTEIf. OP' DK INVORDERING van SCHOOLGELDEN voor de gemeente GOES. Art. 1De belasting is verschuldigd door de oqriers of voogden wier kinderen of pupillen1 van de school gebruik maken. Art 2. Binnen drie dagen na het eindigen van iedere maand wordt door den hooffl-onderwijzor of de onderwijzeres aan burgemeester en wethouders eene lijst' ingezonden inhoudende: opgaat der namen van de leerlingen die de school hebben bezocht en die van hunne ouders of voogden, met afzonderlijke vermelding der scholierenwelke van dé avondschool gebruik maken. Met zekerheid wordt thans medegedeeld, dat het geheele ministerie do portefeuilles ter beschikking des konings heeft gesteld. De lieer Rochussen minister van staat en van koloniën, die herhaaldelijk een langdurig onderhoud met Z. JVJ. heeft gehad' is met de zamensléllitfg' vart- een1 nieuw ministerie belast. Per telegraaf. Heden (donderdag) is weder een minister raad gehouden, die door do heeren van Tets en van Bosse weid bijgewoond na afloop van dezen is dhr. Rochussen ten gehoore hij Z M. den koning toegelaten. Sommigen achten liet niet onmogelijk dat dhr. itati Bosse zijne porte feuille zal behouden. Ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stalen generaal in het district Dortrecht moét eene herstem ming plaats hebben tusschen de heeren mr. G. A. de Raadt cn mr. P Blussévan Oud Alblas, dé eerste verkreeg 378, de tweede 288 stemmen, terwijl 183 op den heer J. P. Bredius, 164 op den heer jhr. mr. H. J. van der Heim en 60 op den heer Vogelsang waren vereenigd. In' hét geheel waren 1099 geldige stemmen uitgebragt. Men ziet eerstdaags wederom eenige benoemingen bij het corps zee-officicren te gèmoel. Door Z.' M. is tot griffiér'bij Iiet'kanto'ngerègt lè Heihkenszand benoemd jhr. mr. G. L. Schbrer, advocaat te Middelburg. De laatste vorst heeft hier weder' reeds eene belangrijke vertraging in de aankomst der hollandsche post le weeg gebragl; in plaats van zooals in den regel ten 2 uur, kwam die eerst gisteren avond ten 8 ure. Het Overijseische kanaal wordt reeds met schaatsen bereden. De post van héden was vveder op tijd aan. In een' deF vorige nummers word een berigt uit Utrecht medegedeeld betreffende de invulling van de kolom geslacht in een biljet der volkstelling met de nameneen bul een kalf, een varkenmen meende cr was gelezen geslagt. Naar men ons mededeelt heeft diezelfde kolom in deze gemeento tot eene zonderlinge opvatting aanleiding gegeven, in plaats van de aanwijzingen «mannelijk of vrouwelijk," was door een gezin opgegeven Adams" Op dingsdag 6 maart e. k. zal ten huize van den burge meester van Roogerheiden, bewoner van de Niewe hoeve, in den Nieuw Zuid polder, worden besteed de bedijking der schorren, gelegen voor den Nieuw Zuid,- de Zuid,- de Noord,- en de Nieuwe Hinkelenoord - polders, onder de gemeente Woensdrecht en Ossendrechl, prov. Noordbrabant. Z. K. H. de prins van oranje, die volgens schrijven, uit Engeland naar Zweden zal vertrekken, zal Belgie eerst be zoeken, nadat Z. K. II. eenigen tijd hier le lande weder zal hebben doorgebragt. Naar men verneemt hebben de commissaris des konings, eenige leden van gedeputeerde staten en de griffier, bene vens de hoofd-ingenieur van den waterstaat in deze provincie; eene uitnoodiging ontvangen van den gouverneur van Wést- Vlaanderen, om eergisteren (dingsdag) avond eene soirée dan sante te Brugge bij te wonen, en dat het voornemen be stond om van die uitnoodiging gebruik te maken. Mem vindt ook hier weder een blijk van de goede verstandhou ding welke tegenwoordig tusschen de belgische en neder- landsche autoriteiten bestaat. Volgens de Nederl. Sloomposl zijn de heeren van der Iiunhoofd-inspecteur en van Diesen ingenieur van den waterstaatop het punt van naar Belgie te vertrekken en wel ter zake der nog steeds hangende en zoo als het schijnt te blijken netelige irrigatie kwestie. Het berigt, als uit Haarlem afkomstig vermeld, dat ds- Busken Huët, predikant hij de waalsche gemeente aldaar zou hebben besloten, om zijn ontslag te vragen uit deze zijne betrekking in de hervormde kerk, is ten eenenmale onge grond en onwaar. Te Stoppeldijk is in den morgen van den 8 dezer, de vrouw van C. van Bastelaararbeider aldaar zeer voor spoedig bevallen van drie kinderenzijnde twee van het vrouwelijk en een van het mannelijk geslacht. De vrouw werd bijgestaan door den verloskundige A. Geül, van Bosch- capelle. De kinderen zijn alle drie gedoopt en werden door drie boeren en boerinnerf als peters cn meters bijgestaan. De drie kinderen waarvan Alida Arkeveldhuisvrouw van Jacob Mooie, den 1 dezer, den verjaardag van H. K. H. prinses Frederikte Leijden is bevallenhebben de vol gende namen ontvangen I Louisa Augusta Wilhelmina Amalia; 2°. Augusta Wilhelmina Amalia Louisa; en 3°. Wilhelmina Amalia Louisa Augusta. Zij werden II. zondag in de Oosterkcrk door ds. Rutgers van der Loeff gedoopt BUITENLANDSCHE BERIGTER. DUITSCHLAND. Pruisscn heeft zijne adhaesie aan de engelsche voor stellen niet geschonkenen zal deze ook waarschijnlijk van de hand wijzen. Reeds sedert langen tijd worden langs den Rijn eene ontzaggelijke menigte geweren uit Luik naar Italië aangevoerd. - Te Praag worden tegenwoordig visite kaartjes van hout en wel van pruimen-boomenhout vervaardigd. Honderd derzelver beslaan nog niet de ruimte van even zooveel uit papier ge fabriceerde. De naam kan met kleuren gedrukt worden', doch gewoonlijk geschiedt dit door een hoogdrukpers. De prijzen zijn weinig hnoger dan die der gewone kaartjes. ENGELAND. Door den minister van oorlog zijn de chefs van de ver schillende corpsen dos legers gemagtigd om aan de miliciens van 1855 op den 15 mei a. s. het ontslag uit de dienst te verkenen zullende op gemelden datum aan die ligling de paspoorten worden uitgereikt; de miliciens, die bijeen regterlijk vonnis tot correctionele gevangenisstraf voor een jaar of langer zijn veroordeeld, zullen den lijd dier ge vangenisstraf van den 15 mei a. s. moeten overdienen. j Volgens den Cotton Supply Reporter vinden tegen- j woordig 500,000 arbeiders werk, in de engelsche katoen spinnerijen cn verschaft de katoenhandei aan minstens 4 millioen menschen een bestaan. Er zijn te Florence weder godsdienst oefeningen van Waldensen en andere dissenters geopend. Uit Lucca, uit Pisa, komen bij het bestuur der moeder gemeente aanzoeken in, om toezending van herders tot aankvveeking der zich vormende kudde.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1