4)* Jaargang. I860. BEKENDMAKING. \o. 13 !■*'-» J-BULL! GOME COURANT. D® uitgav® dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I my* O I I öewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I ivlcltflll(lft£r lO M' Cöl*tlfll*l|® I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a 11,20 De prijs; per kwartaal ia f 1,75 franco per post f 1,90. c5 ®J behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAAT SELIJK BESTUUR» BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES deen, naar aanleiding van art. 17 van het Brand-Reglemcnt in deze gemeente, te weten: 7 dat het in den avond van Zondag den 19 dezer, na het eindigen der Godsdienstoefeningenbij gelegenheid van 's Ro llings jaardag, geoorloofd is VOETZOEKERS, VUURPIJLEN en andere vuurwerken aftestekendoch uitsluitend op de Groole markt, de Vlamarkt, de Beesten-markt en de Groole kaaif en dat het verboden blijft dit elders te doen, zoo mede het schieten inet KANONNETJES, SNAPHANEN, PISTO LEN, DONUERRUSSEN en ander GEWEER, op straffe, bij voormeld reglement bedreigd. Gedaan te Goes, den 11 februarij 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNEM.ANDSCHE BERIGTEN. Wij vernemen, dat de ministers van binnenlandsche zaken en van finanlien dadelijk na de stemming van de eerste kamer, aan Z M. hun ontslag gevraagd hebben. Omtrent dit aftreden waren evenwel nog de meest tegen strijdige geruchten in omloop, te s' Hage wilde inen weten, dat het hij de aftreding van de genoemde twee ministers met zou blijven, maar dat na den vrijdag j I. gehouden ministerraad, welke door de heeren van Bosse en van Tets niet is bijgewoond, ook andere leden van het ministerie hun ontslag aan den Toning zouden hebben aangeboden. Volgens latere herigten verzekert men reeds, dat het dour den minister van binn. zaken en van financiën aan geboden ontslag door Z. M den koning is aangenomen. Van meerdere wijzigingen in het ministerie was geen sprake meer. Volgens het s' Gravenhaagsche Nieuwsblad wint het denk beeld in wel onderrigte kringen te s' Hage veld dal de portefeuille van binnen! zaken aan den heer Torbecke zal aangeboden worden. Dat denkbeeld heerscht zelf onder de tegenstanders van de beginselen van dien staatsman, omdat men in hent alleen den man ziet, die in tegen woordige moeijelijkheden een ministerie kan bij een brengen, dat op de meerderheid van de vertegenwoordigers kan re kenen en op den duur iels tot stand kan brengen. Per telegraaf. Hel gerucht loopt dat dhr. v. Hall zal benoemd worden lot minister van financiën. Zoodra door de beslissing der eerste kamer het spoorweg- ontwerp was verworpen hebben een vijftal ingezetenen van Amsterdam eenc nieuwe aanvraag om concessie voor den aanleg van een uitgebreid spoorwegnet aan Z. M. den koning ïligeifioHdl Te Almelo wordt, ter viering van de verwerping der spoorwegwet heden een bal gegeven. .uim;jout i 7 ft.nttó! geruchtenvooral in de buitënlandschè dagbladen ver- Spreid, betreffende eène aanstaande echtverhindtenis van Z K. H den prins van Oranje met II. K. II. princes Alice van Engeland worden met zekerheid gemeldtot dus verre ten eenenmale ongegrond te zijn. Door den minister van binnenlandsche zaken is bij be schikking van 27 jariuarij jl. aan de gemagligden der familie van der Duijn van Slaasdvm .vergunning verleend tot het indijken van ruim 221 bunders schorren, gelegen voor den dijk1 'tariff 'den nieuwen llinkeliiourd-polderlangs de rtv.cr de Schelde onder de gemeente Woensdrecht. Uit Haarlem wordt gemeld, dat naar men verneemt ds Busk 'n Huët aldaar ontslag gevraagd heeft cis predikant omdat zijne overtuiging hein verbiedt langer de leer der hervormde kerk te verkondigen. Dingsdag had onder de gemeente Puttershoek een aller, droevigst ongeluk plaats. Een herder had een aanzienlijk getal schapen des morgens in den zoogenaamden Konings polder of plaat gedreven, ten einde daarop te weiden. Door den Imogen waterstand en hevigen wind br,ik de dam van den polder door. De herder, dit vernemende en zijne kudde willende redden, kwam met 77 schapen in het hevig in- stroomend water cm het leven. Bij de leregtzitting der arrondissemenls-regtbank te Leiden is eene zaak behandeld wegens cénvoudigen diefstal. Als getuige was opgeroepen de eigenaar van het gestolene, mi' G. IV., wonende op een buitengoed aan de Haarlemmer trekvaart die zich bereid verklaarde getuigenis der waarheid te geven maar uit godsdienstige of gemoedelijke bezwaren weigerde den eed af le leggen. De rogtbank heeft dadelijk op de vordering van het openbaar ministeriedien getuige veroordeeld in eene geldboete en het hevel lot gijzeling uitgevaardigd, terwijl de verdere behandeling der zaak tol den volgenden dag is uitgesteld, wanneer de gegijzelde op nieuw den eed lieeft geweigerd maar verklaarde bereid le zijn in plaats van den eed belofte tot het geven van getuigenis der waarheid te doen Bet o. m. heeft daarop geeischt de veroordeeling tot eenc gevangenis van hoogstens zes maanden, waarvan de uitspraak op a. s. vrijdag is bepaald. Uit Almkerk wordt de vroegtijdige terugkomst van den jaarlijks aldaar zich nestelendcn ooijevaar vermelddat men als een gunstig teeken van het voorjaar beschouwt; hoogst zeldzaam werden deze vogels zoo vroeg hier te lande gezien. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Van den toestand der katoenspinnerijen in het Reuzcn- gcbeigle wordt een zeer treurig tafereel opgehangen. Verschei dene spinnerijen hebben hunnen arbeid gestaakt en honderde arme wevers loopen als bedelaars de verschillendedorpen af. Men leest in den Coutricr du Grand Duché de Luxembourg het volgende; Onlangs heeft op den weg van Wiltz naar Baslogne een treurig voorval plaats gehad: Vier personen kwamen des avonds van een naburig dorp terug, waar zij de markt had den bezocht, zij waren allen beschonken. Het begon te regenen en een dezer personen sloeg zijne parapluie op. Twee zijner medgczellen wilden met geweld van deze para pluie ook gebruik maken. Daarop volgde een hevige wor teling. De eigenaar van de parapluie had een degenstok. Trekt den degen uit, brengt aan een zijner tegenstanders 2 steken toe, een in de keel en een in de borst, zoodat hij dood ncderviel, vervolgens trad hij naar den tweeden aanvaller en bragt ook dien een steek toe Deze niet een stok ge wapend, verdedigde zich, gaf hem eenige hevige stokslagen, zoodat hij terugdeinsde tot aan eenc heekwelke door den regen sterk gewassen was, daarin viel en verdronk. Daarna viel de ander aan de gevolgen van zijne wonde dood neder. De vierde, de eenige getuige van deze vrccselijke worste ling, nam ijlings de vlugt. Men ziet thans des avonds aan vele equipages de lantaarns niet meer aan den bok maar aan het tuig en aan de punt van den dissel gehecht. Men beweert, dat die nieuwe inrigting veel heter is dan de tot nu toe gevolgde. Voor eenige dagen begaven zich elf kinderen uit Wolde (aan de Meckleiiburg-Pommereiisclie grenzen) naar Kastdorf en, om het dorp spoediger le bereiken, namen zij hunnen weg over het digt gfcvro.-en meer. Toen zij reeds vrij ver op het ijs gekomen waren, bleef een der kinderen achter, om zich de schoenen vaster aan te binden. Terwijl het hiermede bezig is, hoort het eensklaps ecnen doordrin genden gilen opziende bemerkt liet van zijne kameraden mets meer. Allen waren door liet ijs gezakt en vonden op deze noodlottige wijze den dood. Tc Vicensa is dezer dagen overleden zekere Silir, in wiens testament men de volgende beschikking vermeld vond: Daar het te hopen is, dat het schraapzuchtig gouvernement hetwelk reeds sedert 46 jaar 'op eenc zoo gruwelijke wijze liet arme volk verdrukt, den rijken tot armoede en den armen tot den bedelstaf brengt, weldra gedwongen moge zijn hel land Ie vertalen, zoo verzoek ik de municipalileil in dat ge val mijne bezittingen te aanvaarden en daarover zoodanig le beschikken, als zij in het welbegrepen belang des vader lands uoodig zal oordeelcn. ENGELAND. De prins van Oranje heeft onder meerderen het gebouw der internationale lelcgraaf-compagnie bezocht, waar op dat nogenblik 98 meisjes bezig waren aan het verrigjen der verschillende telegrafische werkzaamheden. Z. K. H. zond eene boodschap naar 's Gravenhage en ontving in weinige minuten het antwoord. FRANKRIJK. Het geheele personeel van het observatorium was in den nacht van 6 op 7 dezer op de been. om de maans verduistering te bezigtigen. Zij had bij helder weder en onder gunstige omstandigheden plaats. Zelfs dames waren dien nacht aldaar tegenwoordig. Een derzelvc vroeg zeer naif aan den heer Le Verrier-, Indien gij de kokers van uwe teles copen even als de loopen der kanonnen van groeven voorzaagt, zoudt gij dan daarmede ook niet verder kunnen zien?- Onder de prachtigste hotels, die in den jongslen tijd te Parijs worden gebouwd, zijn te rangschikken die welke aan de familie Foull toebehooren Het eerste, in de straat van den Fanbourg Saint-Honoré gelegen, heeft acht milioen franken gekost. Dat hotel behoort aan den heer Achille Fould.liet tweede, van den lieer Louis Fould, broeder van den minister van staat, is in de straat van Berry ge legen. ilet is in den bouwtrant van Lodewijk XIII. Het derde hotel, in de straat Valais du roule, behoort aan Mme. Furtedo, de zuster van den heer Achille Fould. Het eerste en het laatste zijn het allerrijkste gemeubeld. Aan een ander hotel, hetwelk een zekere heer in dé Champs-Elysées heeft laten bouwen, knoopt eene zonderlinge geschiedenis. Die heer is uit de provincie gekomen, en had niets dat hem onderscheidde, dan dat hij zeer rijk was. Ver leden jaar heeft hij in zijn hotel reeds velen van de voor naamste standen ontvangen, en, na dit jaar een schitterend bal gegeven te hebben, zou er dezer dagen een tweede plaats hebben. Alles was daartoe in gereedheid gebragt; de uilnoodigingen waren in ruime mate rondgezonden; ten negen ure waren alle lichten aangestokener verliep een uur, en verliepen twee, drie uren; maar niemand verscheen er. Midden in den nacht kwam er eindelijk een lakkei, in volle liverei door zijnen heer gezonden. Overbrengende eenen brief niet zwarte randen. De wachtende gastheer opeiit"dien en leest er niets dan de woordenGedenk den 18 October 1838. De sleutel van dien brief is deze: Den 18 October werd er te Thionville eene vrouw geguillotoneerd, haar naam was Margarelha Boeder, en zij werd om kindermoord ver oordeeld. Alle toebereidselen waren gemaakt, het bloed-wefk- tnig was opgerigtde scherpregler was aangekomenmaar hem ontbrak een aide. Sedert de aides afgeschaft werden, is het de gewoonte, bij executien den scherpregler van een naburig departement op te roepen, om zijn ambtgenoot bij le slaan. De scherpregler van Sainl-Michel zou nu komen; maar de order was te laat gezonden, en hij moest op dien eigen dag of 's anderen daags zelf te Verdun eene execu tie verrigten. Daar de scherpregler van Mets dus alleen bleef, ging hij den procureur-generaal te kennen geven, dat hij Margerctha Roeder niet kon executeren. Wat gedaan? De executie zou verdaagd worden, toen een jongman, uit Mets naai' Thionville ter bijwoning van hel droevige sclinftV- spel gekomen, dit vernemende, zich ging aanmelden,., om zijne diensten aan le bieden. Hoezeer men er verwonderd over was, werd echter het aanbod aangenomen, en de exe cutie had met zijn medehulp haren voortgang. Deze'Beul uit liefhebberij was de zoon van een koopman uit het Ooster departement; hij zette den handel van zijnen vader vtTffrt en werd zeer rijk Sedert vier jaren heeft hij zijne zaken van de hand gedaan en is. voorzien van eenige niillipehën schats, te Parijs komen wonen. De regterlijke ambtenaar van Thionville is tegenwoordig in eenen hoogeren rang gc!- plaals, en hij was mede een dergenen, die op het eerste bal van den bedoelden lieer genoodigd waren. Tóen hij hem eerst herkende, was hij onthutst, en wilde zijn eigen oogen niet gclooven, dan toen een duidelijk kenleekeh ouder het linker oog van den gastheer hem allen twijfel benam. Natuurlijk verhaalde hij aan verscheidene perspuOh de historie van den ISoelobcr 1838, en het gevolg was dat niemand den man van den 18 October meer wilde zien, en iiij op zijn laatste bal geheel alleen gelaten wierd. Zijn hotel slaat nu in hel openbaar verkocht te worden, en hij maakt zich gereed om met zijne vrouw en dochter naar Amerika te vertrekken. Een scheikundige heeft het publiek gewaarschuwd tegen de nadeclige gevolgen, die het dagelijks gebruik van geparfumeerde zeep, pommade, olie, vinaigre de toilette, cosmétiqueenz. kan hebben, daar het gebleken isdat de

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1