1860. Advertentie. IS 47"* Jaargang. NATIONALE MILITIE TE LOTEN GOME COURANT, L Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandng en Donderdag lI <k II I I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel gepÜ avond, uitgezonderd op feestdagen- j JLPOIlilOl (lfl£ M' (3 Öl'llfll ll I Gebporfce- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. O behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. HET PLAATSELIJK BESTUUR VAN GOES, verwittigt de ingeschrevenen voor de nationale militie van dezen jare, dat de alphabetische naamlijst van alle de per sonen die aan de ligting van dit jaar moeten deelnemen ter visie van elk en een iegelijk, zal liggen op het raad huis van heden af tot vrijdag 21 dezer maand, des mor gens van 9 tot des namiddags twee ure, ten einde een ieder in slaat zoudo zijn, om, ingeval hem op die lijst ecnige personen of omstandigheden mogten voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten daarvan aan den heer militie commissaris kennis te geven, met last zich op 29 FEBRUARIJ 1860, des morgens ten tien ure te be vinden te Goes, in de groote gercgtzaal op het raadhuis ten einde aldaar voor de dienst der en redenen van vrijstelling hebbendedie alsdan op te geven alsmede om de bewijzen tot staving derzelvc cn bij de wet gevorderduiterlijk binnen 5 dagen na de loling, over te leggen aan liet bestuur der gemeente. Goes, den 9 februarij 1860. Het plaatselijk bestuur voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Door de eerste kamer der statemgeneraal is in hare zitting van gisteren het wets-ontwerp op de Spoor wegen met 20 legen 17 stemmen VERWORPEN. Gisteren reeds per bulletin medegedeeld. Voor stemden de hceren: van Sasse van YsseltBeeren- broek, Fransen van de Puttev. d. Lek de Clercq, Cremers, Blankenheijm, Hooft van Benthuijzenvan Heeckeren van Wassenaer, van Meeuwen, Villers de Pité, SassenBhemen van BhemenshuizenTonckens, de Vos van Steenwijk, Mvhiels van KessenichLoopuijt en van Roijen. Tegen de heeren: van Bijckevorselvan Collstein v. OldenallerHuijdecoper, Aijlva, Bosch, v. Swinderen Bijstet borghde Kempenaer, Taels, Oudermeulen, v. Nispen, Borslii, Cost Jordens, Hartsen, v. Beeck Vollenhoven, Haileveld, v. Weel v. Wessem, Eijsinga en de Voorzitter. Naar men verneemt, zal tegen den aanstaanden verjaar dag des konings, bij het wapen der infanterie, een aantal benoemingen plaats hebben van kapiteins en Iste luitenants, tot gemeld wapen beboorende. Door Z. M. is eene wijziging in de formatie van liet wapen der cavallerie ingesteldwaarbij het is verminderd met twee generaals en vijf majoors. De twee brigades van gemeld wapen met hare staven worden opgeheven cn elk regiment dragonders vermeerderd meteen majoor; een en ander zal in werking treden met 1 april aanstaande. Bij ministeriëele beschikking is in ccne lang gevoelde behoefte voorzien door het daarstellen van een hulp-postkan toor te Krabbendijke, waarbij tot brievengaarder is aangesteld dhr. L. van Doorn. In het huis van arrest alhier zijn gevankelijk gebragt de personen algemeen bekend onder de bijnamen van «den langen geest" en «den rooden Pier," wien het aan de policic te Colijnspiaat gelukt is vrijdag nacht jl. te arresteren; sinds lang worden deze personen van diefstal verdacht. Verleden zalurdag stond voor het provinciaal geregtshof in Zeeland teregt de voormalige gemeente-ontvanger van Fort Bath, J. Moerdijk, tegen wien wij vroeger mede deelden dat ccne geregtelijke vervolging was ingesteld ter zake van door hem in zijne vroegere betrekking gepleegde valschhcid in openbare aclcn en verduistering van gelden, hem als zoodanig loeverlrouwd. Uit de processtukken cn de verklaringen van vier getui gen bleek, dat de beschuldigde (die in 1842 benoemden in 1857 eervol ontslagen is als gemeente-ontvanger) twee inaien bij liet afgeven van kwilantien voor directe belastin gen, sleehls) .de helft van de hoeveelheid en het geldelijk bedrag heeft genoteerd op de strook welke in het register onder zijne berusting verbleef, en welk register ten grond slag werd gelegd bij liet doen van rekening aan het ge meente-bestuur. Voorts was van eene kwitantie hoegenaamd gecne aanteekening in het daartoe bestemde register te vinden. Door het openbaar ministerie werd bij conclusie gerequi- reerd de veroordeeling van den beschuldigde tot eene tucht huisstraf voor den tijd van minstens 5 en hoogstens 20 jaren, 4 geldboeten elk van ƒ50, en voorts in de kosten van het geding, met aanplakking van het veroordeelend arrest te Mid delburg en Bath; of yvel subsidiair tot zoodanige andere straf als het hof zou vermeenen te behooren. De verdediging word voorgedragen door den advocaat mr A. J. van Eekelen, ambtshalve daarmede belast, die betoogde dat, hoewel de feiten genoegzaam bewezen zijn, niet wette lijk blijkt van bedricgclijk opzet, waarom hij tot vrijspraak concludeerde, of subsidiair lol toepassing der gunstige bepa ling van art. 9 der wet van den 29 junij 1854 (staatsblad no. 102) uithoofde van liet gering geldelijk bedrag en andere verzachtende omstandigheden. Nog denzelfden dag is uitspraak gedaan, en is de beschul digde bij dat arrest schuldig verklaard aan de hem bij acte van beschuldiging te laste gelegde feiten, doch uit aanmerking van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene correc tionele gevangenisstraf voor den lijd van een jaar, vier geld boeten elk van 50, en de kosten van het proces. Uit Ileinkenszaiid meldt men ons als een vroegtijdig verschijnsel in dit saizoen dat reeds ter vorige week bij M Weslrate, een broed kuikens is te voorschijn gekomen. Uit 's Ilcrtogenbosch wordt medegedeeld dat zich in de provincie Noordbraband nog iemand bevind van hoog adel lijk geslacht, die vier jaren page was bij prins Willem V en wel van 1790 lot 1795. Hij woonde in der tijd de huwelijks fccslen bij, van Z. M. koning Willem I. Al zijne kameraden, die met hem des tijds page waren, zijn reeds voor lang ten grave gedaald, zoo dat hij naar alle waarschijnlijkheid dc eenig overgeblevene is van hen die in dienst van prins Willem V zijn geweest. Door de bclgische bladen wordt medegedeeld dat liet polder-bestuur van Ossendrecht en de eigenaars der aanwassen en schorren onder die gemeente te Antwerpen eene vergadering heeft gehoudenwaarin besloten is het voorstel tot indijking door de ncdcrl. legering gedaan, aan te nemen. Weldra zullen do daartoe betrekkelijke werken worden aanbesteed. Men meent Ie kunnen verzekeren dat de aanwassen van Sandwich, gren zende aan die van Ossendrecht tegenover Fort Bath, binnen kort door de belgische regering zullen verkocht worden. Naar de meening van bevoegde beoordeelaars zal de vaart op de Schelde hierbij veel winnen. De lading van het fransche schoonerschip Celeslinein de afgeloopen weck nabij den Helder gestranden be staande uit ruim 1800 mud steenkolen, is in het openbaar verkocht voor f 5 het strijkgeld was bepaald op f 25 zoodat zich het zonderling geval voordeed dat de kooper nog 20 boven zijn bod ontving. RUITENCANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Te Koningsbergen is eene ministerieele aanschrijving ontvangen, waaibij de faculteit dier hooge school gemagtigd wordt om voortaan ook israelieten toe tc laten tot liet doctoraal examen in dc wijsbegeerte. Daar, volgens de bestaande statutenhierbij een eed op het evangelie moet worden afgelegd, waren dc israelieten als liet ware feitelijk van het examen uitgesloten. Ingevolge de ministerieele aanschrijving is thans ten hunnen behoeve eene wijziging in den eed gebragt. Volgers berigten uit Stockholm is in den nacht van maandag en dingsdags de uigestrekte katoenspinnerij nabij Gotheitlierg ccne prooi der vlammen geworden. Men schat het verlies op 35 a 37 duizend rijksdaalders Dc Gazette van Jkurgau meldt, dat men onlangs in cenen schouwburg in Venetië aan eene danseres ccnen bloem tuil heeft toegeworpen, dc drie kleuren der italiannscho onaf hankelijkheid vcrccnigrndcroodwit cn groenzij kuste dien bij het oprapen. Do policie deed haar roepen en beval haarvoortaan alle toegeworpen bloemtuilen onder de voelen te treden. Het publiek met dit bevel bekend geworden wierp aan de danseresin eene volgende vertooning, eencn bloemtuil met de' Oostenrijksche kleurenzwart en geel. Ge trouw aan het ontvangen bevelvertrapte de danseres dien met de voelen Op dit gezigt weerklonk de geheele zaal van toejuichingen en handgeklap. ENGELAND. De Morning Post deelt een telegram medewaarin wordt gemeld, dat de onderhandelingen ter zake van Italië langzaam vooruitgaan, maar evenwel op geen ongunstig standpunt staan. Twee boosdoeners die met eenige anderen per spoor trein vervoerd werden, zijn er in geslaagd tnsschen Maidenhead en Slough zich ongemerkt van hunne boeijen te bevrijden en eene deur van het rijtuig openende, er uit te springen ter wijl de trein in volle vaart was. De geleiders dachten niet anders dan dat de waaghalzen verpletterd waren, doch er is niet het minste bloed te dier plaatse ontdekt evenmin als de policie eenig blijk van hunne aanwezigheid in den om trek heeft gevonden - Eenige dagen geleden trad eene jonge dame ontsteld en overhaast den groentenwinkel van Coleman in Queen- slreet, binnen en verzocht diens echtgenoot om haar te veroorlooven een oogenblik in de spreekkamer te gaan ten einde te onderzoeken wat haar zoo vrecsselijk kriebelde en haar een zeer onaangenaam gevoel veroorzaakte. De groentenjufvrouw verleende haar bereidwillig hare hulp, om te ontdekken, wat de oorzaak van haren angst was, waaruit bleek, dat een jong kaïjc zich in de hoepels van hare crinoline hield vastgeklemd. Na eenige oogenbhkken gedacht te hebben, hoe het mogelijk was, dat het diertje zich daar bevondkwam het meisjehetwelk eene der wijkbezoekslers was, tot de overtuiging, dat, terwijl zij bij eene arme vrouw een bezoek aflegde, wier kat jongen had gekregeneen derzelve van hare crinoline gebruik had gemaaktom uit speelschheid daarin op te klimmen. FRANKRIJK. Te Parijs is per telegraaf bcrigt ontvangen, dat Tetuan door de Spanjaarden genomen is en dat deze zich bij die gelegenheid hebben meester gemaakt van 800 groote tenteneen kamp artillerieeen aantal kameelen paarden en eenige amunitie. Dit berigt gaf te Parijs niet veel ge noegen omdat men vreest dat die gebeurtenis aanleiding kan geven tot den vrede tusschen Spanje en Marokko, in welk geval koningin Isabella wel eens gevolg zou kunnen geven aan haar voornemen om hare militaire magt ter beschikking van den paus te stellen, waardoor ongetwijfeld nieuwe verwikkelingen in de ilaliaansche kwestie zouden ontstaan. Men schrijft uit Rome dat op de pausseljjke drukkerij heimelijk iets voorbereid wordt. Men gelooft dat het eene bulle is, waarbij koning Victor Emanuel, zoodra de inlijving der Romagna bij Sardinië volbragt zal zijnin den ban wordt gedaan. Onder de hier in omloop zijnde geruchten behoort er een, hetwelk echter weinig geloof vindt, vermeld te worden. Er zou namelijk bij de regering het voornemen beslaan, om de Jezuiten uit Frankrijk Ie verbannen Men spreekt ernstig over eene toenadering tusschen Rusland en Oostenrijk. Men voegt er bij, dat de neordsche mogendheden het eens zijn geworden nopens de ilaliaansche kwestie. Te Lyou zijn een knaap en een meisje van 13 4 14 jaren, die op het punt waren van met den spoortrein te vertrekkenaangehouden. Bij ingesteld onderzoek bleek hetdat zij geene papieren bij zich haddendat de knaap eene som van ongeveer 1000 frs. aan bankbiljetten en goud bezat, waarvan hij dc afkomst niel best kon bewijzen, en dat het meisje, eene wees, heimelijk hare dienst had verlaten om den knaap, een limrnermansleerlingnaar zijne geboorteplaats Marseille te volgen. -- In een tc Parijs ontvangen brief uit Bologna wordt gemeld, dat mevr. Mortara gevaarlijk ziek is; zijkan zich niet troosten over het verlies van haar kind en haar hersen gestel is zoo verzwakt, dat zij onophoudelijk den jeugdigen Edgard met glad geschoren kruin voor zich ziet, zoo als hij haar in het klooster te Rome. waar zij hem heeft be zocht is vertoond geworden.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1