I860. V. 47#te Jaargang. Maandag 30 Januarij. Oe uitgave dezer Gouraiit geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inze BIHNENJjAHDSCHE BEBIGTEN. Men vemkiut, dit de lieer mrP. A. Sander, laatstelijk door het hocfukiesdrict Dordrecht tot lid van de tweede kamer der staten generaal herkozenbesloten heeftvoor die herbenoeming te bedanken. De regtbank te Middelburg heeft jl. donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen B. F. Monlcnari, van 's Heeren- hoek, voeger medcge'detMden denzelven schuldig ver klaard aan opligterij met veroordeciiug tot gevangenisstraf van twee jaren, 36,boete en ontzetting van tien jaren van de regten omschreven in art. 8 der we.t van 29 junij 185-1- (Staatsblad r,°. 102) ln de vorige week is zekere M. voormalig gemeente-ont vanger van Fort Bath gearresteerd en naar Middelburg over- gebraglten einde voor het provinciaal geregtshof tcregt te staan ter zake van verschillende valschheden in zijne registers en het verduisteren van gemeente-gelden. Hulst20 January. Gisteren avond omstreeks 8'/2 ure, bespeurde men alhier in tic rigling van de gemeente Clinge eenen zwaren branden weldra bleek het dat de schuur van den landbouwer Dominious de Itijcke te Clinge in volle vlam stond, die dan ook met het zich daarin bevin dende veebouwgereedschappen en granen nagenoeg geheel is afgebrand, zonder dat men daaruit iets heeft kunnen redden. Met behulp van de brandspuit heeft men het nabij zijnde woonhuis voor den brand kunnen vrijwaren. De schuur met hetgeen zich daarin bevondwas bij eene brusselsche maatschappij tegen brandschade gewaarborgd. De oorzaak van den brand is onbekend. Tc Hulst is gevankelijk in verzekerde bewaring ge- bragt zekere D. de Blok uit de gemeente Koewacht, ver dacht van eene menigte opligterijcn en diefstallen. Deze persoon moet reeds in Belgie vijf en bij ons te lande twee jaar in de gevangenis hebben doorgebragt. Volgens de Utreehtsche Ct. is onder de biljetten voor de onlangs gehoudene volkstellingin de gemeente Groenlo een ingekomen, waarin de kolom geslacht was ingevuld als volgt: Een bul. Een kalf. Een varken. BUITENLABDSCHE BEBIGTEN. DUITSCHLAND. Sedert drie jaren, schrijft men uit Leipzig, is men in Europa zonder eenig berigt over hol lot van onzen beroemden stadgenoot dr. Ed Vogel. De mogelijkheid be staat, dat deze moedige reiziger in het binnenste va li Afrika in gevangenschap leeft, en op hulp en bevrijding uil Europa hoopt. Bij gelegenheid dat nu, onder den titel: Dr Ed. Vogel's Reisen in Central Afrikabij Spanier to Leipzig, een uitvoerig werk is verschenen over diens reizen en lot gevallen, voor zooverre die bekend zijnwordt eene uil- noodiging aan invloed hebbende personen in Europa gedaan, om van hunne relatien gebruik te willen maken ter inwinning van nadere berigten over dezen geleerde. De stedelijke regering te Leipzig heeft het verkoopen van zekere katoenen groene stoffendie doorgaans voor balkleedcren gebruikt worden, tarlelans, die met zoogenaamd Scbweinfurler groen geverwd zijn, op straf van 50 th. boete en gevangenisverboden. Bij Lehring had voor ccnigc dagen het volgende vreesselijke ongeluk plaats. Het driejarig kind van een baan wachter ging, zonder dat de ouders het merkten, kort voor de komst der treinen, die zich daar kruisen, op de rails zittenongeveer 60 schreden van den seinpaal, en speelde rustig met kleine steentjes. Spoedig daarop naderden de treinen. De wachter loopt zijn huis uit naar den seinpaal, or.i het sein te gevenen ziet te gelijk zijn kind, zittende op de rails Een oogenblik stond hij besluiteloos: hij mopl ol zijn kind opofferen, of* de trein. Zijn pligtgevoel onder drukte de vaderliefde; hij seinde, de treinen snorden clknAi ongedeerd voorhij, maar zijn kind was vermorzeld. ENGELAND Dc prins ran Oranje is op hot kasteel van Windsor, aangekomen. ig van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des na Zaturdag li- werd tn Fleetstreet, nabij the Union Bink in do City, een stuk gronds verkocht, voor de ont zaggelijke som van 900,000 pd. sterl. per bunder. Met de Dane zijn berigten ontvangen van de Kaap de Goede Hoop van 22 december, In de kolonie hcerschte rnstde handel was flaauwde invoeren gedurende het laatste kwartaal waren toegenomende uitvoeren waren daarentegen aanmerkelijk verminderd. Do geldmarkt was min of meer gedrukt. Te Glasgow is eene talrijke openbare vergadering gehoudenwaarin onderscheidene resolution werden aange nomen houdende uitdrukkingen van sympathie met do pro testanten van Hongarije en hun tegenwoordig stroven naar godsdienstvrijheid Deze resolutien zullen door tusschenkomst van den heer Kossuth, naar Hongarije worden gezonden. In een der londensche letterkundige weekbladen ver haalt een zekere Aimox de volgende geschiedenis van een londenschen straatveger Ik was in Londen bij een heer ten eten genoodigd die een groot huis in eene aanzienlijke straat bewoonde. Deze deelde mij het volgende mede. In St. James Park kunt gij dagelijks een grijsaard aan een der kruiswegen het voetpad zien vegen. Er is niets bijzonders aan hem te zienmaar de geheeie huurt weet, dat hij nooit meer dan eene halve penny voor een aalmoes aanneemt. Geeft iemand hem meer, dan geeft hij hem alles terug wat boven de halve penny gaat. Dit baart natuurlijk opzien Wie eenmaal geld van den grijsaard lenig gekregen heeft, maakt zijne vrienden zeker up dezen zonderlingen man opmerkzaam. Ziet gij den grijsaard met den bezembeproef het eens, geeft liem eón shilling en gij zult zien, dat hij u alles terug geeft op een halve penny na. Dc vriend beproeft het en vindt alles bevestigd wat men hem verhaald heeft De een zegt het aait den ander, in het kort de man geniet eene uitgebreide klandisicdeze man ben ik zelf. Voor vele jaren ging het mij zeer slecht, zoo slechtdat ik moest besluiten, ten einde niet van honger om te komen straatveger en bedelaar te worden. Toen nam ik mijne lodvjugt tot deze kunstgreep en dit gelukte zoo volkomen, dat ik met behulp van voordeelige kapitaalbcleggingcn mij eindelijk al de gemakken kon ver schaffen, die gij heden in mijn huis ziet. Maar dit is het merkwaa digsle, dat de oude gewoonte mij nog beheerscht. Dagelijks sluip ik in het geheim uit mijn huisp trek in eene daarvoor opzettelijk gehuurde kamer mijne bedelaars klee dereu aan en ga naar liet park, om mijne oude affaire waar te nemen, gelijk vroeger tot op een bepaald uur, des namiddags, als wanneer ik naar huis terugkeer om het mid dagmaal te gebruiken. Ik hen thans een vermogend man behoef dus niet meer de straat te vegen, maar ik kan die gewoonte nie' afleggen. FRANKRIJK Er loopt een gerucht,, dat de keizer zich bozig houdt met eeue wijziging in het stelsel van directe belastingen en dat hij er aan denkt in Frankrijk het engelschc stelsel van een income-tax in Ic -voeren. Er zal eene medaille aan dc munt worden geslagen ter vereeuwiging van de herinnering aan het teekenen van het handels-lractaat tussclien Frankrijk en Engeland. Men houdt in staatkundige kringen te Parijs zich veel bezig inet de kwestie van de aanhechting van Savoije en Nizza, en verwacht dat het engelschc ministerie bij het te geven antwoord op dc interpellatie van lord Normanby, zicli vooral verschuiven zal achter de omstandigheiddat deswege nog gccne olficieelc onderhandelingen aanhangig zijn. Intusschen behoorde deze zaak ook tot do punten waarover lord Cowley, tijdens zijne reis naar Londen, te spreken had. Frankrijk zou alleen die aanhechting verlan gen voor liet geval dat Midden-Italic bij Sardinië wordt gevoegd en niet wanneer een afzonderlijk Midden-Italiaansch koningrijk wordt opgcrigt. In Sardinië zelf is eerie partij die krachtig legen den afstand van Savoye protesteert, als meenendedat het everiwigt van Europa daardoor geschokt en de onafhankelijkheid van Italia bedreigd zou worden. Ook in Zwitserland vindt de zaak tegenstand, liet dagblad Der Rund, dal te Rcrn uitkomtbeweert, doch zonder gronddat de onzijdigheid van Zwiseriand gevaar zou loopeh, floor de vergrooling van Frankrijk naar den kant der Alphen. Reeds de omstandigheid dat dn onzijdigheid van Belgie volstrekt geen gevaar loopt, ofschoon dit land van (OIKWT, Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigteh, van 1-0 régels a f 1,20 behalve bet aegelregt. Frankrijk noch door bergketenen noch door ander neutraal grondgebied is afgescheiden, bewijst dat de vrees van Der i Bund overdreven is. Te Parijs heeft men dagbladen voor alles, alleen be stond er tot hiertoe nog geen voor verliefden. Hierin heeft men thans voorzien. Er zal eerstdaags een blad verschijnen la Gazette des amoureuxdoor Max Rolland. De annon ces zullen niets bevatten dan eene aanwijzing der uren van bijeenkomst. Deze onderneming is het tegenwoordige Parijs te li volle waardig. jtt De franschc dagbladen deelen een voorbeeld van bij zondere vruchtbaarheid cener vrouw mede. Te Hoseneau, zeggen zij, is'zekere Louisa Trommen maandag en woens dag 16 en 18 dezer loopende maand van twee flinke jon gens bevallen en des zaturdags den 22 mede van twee jongens, die evenwel doodgeboren zijn. Moeder en beide eerstgeborenen zijn welvarend Voor eenigen tijd braglen de nieuwspapieren uit Amerika het berigt van een plan door een der ondernemende man» nen van dat ondernemende land opgevat, om namelijk eene reis per ballon van daar naar Kuropa te beproeven. Wij zijn in staat onzen lezers eenige bijzonderheden aangaande den toesteldie daartoe gebruikt zal worden mede te deelen. De ontwerper van dat stoute plan is Carlincourt Loweeen jong mensch van 27 jaren die de scheikunde bestudeerd heeft, en zich reeds vroeg aan de luchtreizen wijdde; hij heeft reeds zes en dertig reizen gelukkig volbragt en is reeds meer dan een jaar bezig met zijne toebereidselen voor den togl over den Oceaan. Zijn ballon is met al het daarbij behoorende materieel te New-York gereed ten toon gesteld; de tijd der afreis is echter, ten minste voor zooveel wij weten nog niet bepaald. De luchtbol, waaraan hij den naam van «City of New- York heeft gegeven, heeft eene middellijn van 130 voet, eene hoogte van 200 voet en weegt 70centenaars. Zijkan meer dan 40.000 pond dragen en houdt 725,000 kubieke voeten gaz in. 6000 vierkante ellen doek zijn er voor ge bruikt, zoodat er eene aanzienlijke ruimte in de nabijheid van New-York noodig was, om er de oppervlakte van te olieën, en 17 naaimachienes om de stukken aaneen te hech ten. De ballon is omgeven door een netwerk van sterke, uit vlas gedraaide touwen die ieder op zich zelve een ge- wigt van 4 a 500 pond kunnen dragen. Aan deze hangt eene mand van spaansch riet gevlochten en met zeildoek omspannen, die 21 voet in omtrek en 4 voet hoog is. Rond om langs de wand bevindt zich een soort van sopha, terwijl er verder gelegenheid is om instrumenten, kleedingstukken, enz. op te hangenbuitendien zijn er. verscheidene glazen vensters in aangebragt: ruime kisten bevatten de noodige levensmiddelen. Zelfs staat er een kagchel van 1V2 voet hoog en 2 voet in doorsnededie evenwel niet met kolen of hout zal gestookt worden, maar met ongebluschte kalk en waarin zich ook een toestel bevindt om te koken. Mr. Lowe is zoo overtuigd van het nut, dat hij daarvan zal kun nen trekken, dat hij het voor mogelijk houdt, tot eene hoogte te stijgen waar het water bevriest zonder dat hij noch zijne medepassagiers hinder zullen hebben van de koude. Midden in den vloer van deze korf is een valluik aange bragt, waardoor men langs een touwladder in de boot kan afstijgen, die er onder aan hangt. Deze boot is een nieuw soort van metalen reddingsboot, 30 voet lang. 7 voet breed en 4 voet diep, en heeft een verdek van caoutchouc, waar onder de wakkere reizigers vlugten kunnenwanneer zij hunne boot in de zee moeten nederlateu. Te dien einde is zij ook voorzien van eene erisconische machine van vier paardenkrachten, die met fijne kolen en spiritus verwarmd, de boot vrij snel door de zee zal kunnen voeren. Het gebruik van vuur bij een luchtbol is iets nieuws, daar geen lucht reiziger dit tol nu toe heeft durven wagen uit vrees dat liet vuur zich aan het gaz mogt médedeelen en zoo eene ontploffing te weeg brengen. Lowe heeft daarentegen het vaste vertrouwen, zonder gevaar vuur te kunnen gebruiken in zijn vuurhaard en in zijne machine. Door middel van een toestel, bestaande uit een groot rad met breede schoepen van 8 voet middellijn waarvan de as ónder 44 graden ge plaatst is en dat door de machine der boot in beweging wordt gebraglhoopt Lowe zijne luchtbal te kunnen doen stijgen en dalen. Uit voorzorg wordt nbg eèh kléin reéèrve- i ad medegenomen. De boot moet door de levensmiddelen en door water genoeg voor tien personen en zes maanden het noodige gewigt verkrijgen. Voor hét gevaldat het noodig rtïógt zijn den ballon af ,te snijden en iu de boot. te gaan, is deze ook voorzien vaneen anker van 100 pond zwaai te. Men is voornemens, éérst èén nieuw'biitfdel te beproeven oni de verscheidene ludilstroorneo te observeren. ^A^n^een lang touw hangt uamehjk egu. looden_gewikt terwijl op verschillende punten'van liet touw vlagg'eb zijïi 'vas'jjèhefcht. Dit touw zal afhangen en dan zullen dé vlaggen tie rigti»g der Slroomen aangeven, zoodat de reizigers dien luchtstroom zullen kunnen kiezen, welken zij voor het voordeeligst houden. Mr. Lowe is voornemens, eerst tot eene hoogte van 3 of 4 engelsche mijlen op te stijgen, doch denkt daar niet te blijven, maar zich op een afstand van de aarde Ie houden» waarop hij zien kan wat daarop voorvalt. Om zich met schepen en steden in verbinding te stellen zal de ballon honderd kleine valschermen en even zooveel zakken van caout choud met brieven en couranten raedenemen, dié op groote schepen of steden, over welke men henen drijft zullen neergelaten worden. Natuurlijk zal het op het nieuwe

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1