1800 .n 7 47s,e Jaargang. ■..itxa.ve amcr Courant jeschiedt Maand* eu Donderss 1 6>*> Öewone advertenticn worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond uitgezonderd op feestr"£en' Tlllllllliti«f (t11 llcll II Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,80 r.0 prijs per kwartoal 's t1,75 franc- Per post 1 1'00- I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BIHNEHIvtHDSCH* BERIGTEN. Jo &*M-h«ra»mvesito«~as beiig' van JL donderdag, dat - teden' Van ,1c eerste k-^r der statcn-generaal aangeschre- t zijn-om te verga*1™ °P woensdag den 1 februarij. .Vaar men vcrzr^1 za' de lweede kamer te8en de helft maand- kb>^T[i weder bijeenkomen net verslag der commissie van rapporteurs uit de •^Xe kamer over hét aanhangig spoorweg-ontwerp, verge- van bet antwoord der regering, blijkt dat 33 leden het onderzoek in de afdeelingeu hebben deelgenomen lede dat de meerderheid der leden den aanleg van spoor- :en noodzakelijk achtte. Allen waren het eens, dat het ffddoel moest zijn verbinding der zeehavens met het hui- eiland en bevordering van het binncnlandsch verkeer. Over ;<!l aantal en de rigting der voorgedragen lijnen werden oor zeer vele leden bezwaren geopperd. Eenigen maakten anrvan echter hunne goed- en afkeurende stem niet afhan- ii'ltjk. Wat den Zuider-spoorweg betreft werd door vele 'eden niet goedgekeurd de terzijdestelling van Noord-Holland i Utrecht. Zij meenden dat door de voorgedragen rigting ..msterdam en 's Bosch schade zouden lijden. Ook vond .en het onstaatkundig na-ijver tusschen groote handelsplaat- n op te wekken. Onderscheidene leden beschouwen deze uwen niet vrij te zijn van overdrijving, vooral daar in het twerp de lijn ArnhemNijmegen is opgenomen. De ge- -en van overbrugging der rivieren werden breedvoerig .-prokenzoowel in goed- als in afkeurenden zin. Vele en meenden, dat zonder dit middel, geen spoorwegen ons land mogelijk waren Tegen de brug over den erdijk werden inzonderheid vele bedenkingen aangevoerd. Zeeuw.sche lijn werd door sommigen sterk aangeprezen door anderen bedenkelijk geacht. Wal de financiëele -ie dor ontwerpen betreft, was men hel vrij algemeen -ns, djt de voorwaarden hoogst belangrijke en bezwarende iters van de schatkist vorderden. Vele leden waren daar i boven van .oordeel, dat deze offers de krachten der schat- ;st te bovengaan. Vooral hadden vele leden bezwaar tegen voorgedragen rente-garantie. Tegenover die bezwaren «oord duur andere leden aangevoerddalwil men spoor wegen', er dan ook aanzienlijke subsidiën en garantie van staatswege noodig zijn. De regering heeft in haar antwoord alle bedenkingen breedvoerig beantwoord en haar voorstel nader toegelicht Men wordt van goede zijde onderrigt, dat het mede gedeelde in ons vorig nummer, overgenomen uit de Prov. Zecuytsche Courant, betrekkelijk ecne nieuwe ministerieele combinatie, althans wat den baron ran Heemstra betreft, len e.enenmale ongegrond en strijdig met de waarheid is. Uerioeipd tot kantonregter te Tholendhr. mr. C. J. Pickc advocaat te Middelburg en lot griffier bij de arr. regtbank te Zierikzee, dhr. rnr. J. de Fremery, thans substituut griffier te A mersfonr' Onder naririe goedkeuring heeft de aanbesteding plaats gehad van dc aanleg eener telegraaflijn van Bergen op Zoom, over Tholen, Stavenisse en Vianen, naar Zierikzee, met het onderhoud tot den 31 december 1860 en zulks in twee perceelen. Het 1e perceel van Bergen op Zoom naar Stavenisse is aangenomen door den heer II. P. Ilolz te tinge voor ƒ2572,en het 2e perceel van Stavenisse tot Zierikzee,door den heer C.Kuijkte Breda, voor 3500, In 1859 zijn in deze gemeente geboren 118 mann. en Tl 7 vrouw.te zarnen 235; waarvan 7 mann,, ft vrouw., zamen 13 in onecht; hieronder waren 2 twee ling-geboorten. Levenloos zijn aangegeven: 7 mann., 4 vfouw.zamen 11 waarvan 1 mann. onecht. Overleden zijn 84 mann., 70 vrouw., te zamen 154; daaronder waren 54 ongeh. mann 50 ongeh. vrouwen 19 gehuwde mann., 10 geit. vrouwen, 11 weduwnaars, 10 weduwen. Er zijn 65 huwelijken voltrokken en 2 echtscheidingen ingeschreven. in de gemeente hebben zich gevestigd 182 mann. 208 vrouw., te zamen 390, en zijn vertrokken 169 mann. 175 vrouw., te zatnen 344. Do wettige bevolking vermeerderde met 127 zielen en bedroeg den 31 December II. 2751 mann 3023 vrouw, te zamen 5774, welke bevolking is verdeeld als volg'l: Mannelijk geslacht: Ongehuwdcn beneden 18 jaar 1035 boven 18 645 mannen964 weduwnaars 107* De wettige bevolking bestond uit 4117 ned. hervormd. 2 waalsche, 1 anglicaansch episcopaals22 evnng luthers., 4 doopsgezinden, 366 christ. afgescheidenen, 1191 roomsch catholieken cu 71 ned israëlitcn Van de wettige bevolking waren op 31 Dec. II. uit Ho gemeente afwezig 137 mann, 53 vrouw., tezamen 190 Er waren tijdelijk aanwezig 57 mann., 77 vrouw., te zamen 134. Zoodat de feitelijke bevolking was 2671 in. 3047 VI'., te zamen 5718. Men schrijlf ons uit Kruiningen van den 19 dezer Verschillende liefhebbers dezer en een van cene andere gemeente hadden bet voornemen opgevat ecnige muzijk- cn zangstukjesbenevens twee kluchtspelen ten voordeele der diakonie-armeri alhier, nittevoeren. Daartoe aange moedigd door dc ondersteuning dor ingezetenen was de avond van heden daarvoor bepaald. De op het programma voorkomende mnzijk- en zangstukjes zijn met hegeleiding van piano uitnemend geslaagd. Dc kluchtspelen «de Stillen in den Lande of het Nut der Dagbladen' en Hans de Kruijer in het verhoor" afgewisseld door muzijkwerden als een bewijs hunner voortreffelijke uitvoering door de talrijke ook van elders zaamgevloeide toeschouwers met een gul-handgeklap begroet, iKortom, het geheel liet weinig Ie wenschen overen getuigde van den goeden smaak der uitvoerdersdie niets onbeproefd hebben gelaten om den avond zoo genotvol mogelyk te maken. Door onder de aauwezige ménigte ook zeffs de voornaamste ingezetenen dezer gemeente te mogen tellenzullen zij zeker hunne pogingen het best beloond achten, en de opbrengst zal gewis de bestuurders van boven genoemde administratie verblijden. Verl vrijdag is voor de regtbank te Middelburg eene zaak behandeldwelke den winkeliers ter waarschuwing kan strek ken. Zekere B. F. Montenarivan 's Heerenhoekstond te regt als beklaagd van zich bij den winkelier P. A. D. Ronca aldaar, te hebben doen afgeven twee fraaije moderateur- lampenonder voorgevendat zulks geschiedde op last van den landdeken en pastoor te 'sHeerenhoek A. A. Thomaes. Na het hooren van acht getuigen heeft het openbaar mi nisterie gecischt de schuldig verklaring aan bedriegelijke opligling en veroordeeling tot eene gevangenisstraf van min stens een en hoogstens vijf jaar, en geldboeten van 25, 1500, met ontzetting voor een tijd van 5 tot 10 jaren van dc burgrilijkc regten. De uitspraak is op aanstaanden donderdag bepaald. Naar men verneemt zijn acht van de 10 jongelingen die in de gemeente Noorddijk dit jaar voor de loting der nationale militie zijn ingeschreven, te klein en hebben de twee overigen aanspraak op vrijstelling, zoo dat uit die gemeente dit jaar geen iotelingen voor do militie zullen worden afgeleverd. lijsten in de Beekman street, die zich, gevoed door een aantal ligt ontvlambare stoffenzoo als droog hout, harst en vernis al spoedig aan het belendende gebouw mede deelde. Daar de telegrafische gemeenschap met de andere deelcn der stad reeds dadelijk was afgesneden en dienten gevolge de hulp van daar langer uitbleef dan gewoonlijk terwijl daarenboven de felle koude dc brandspuitgasten in hun werk heiemmerde en telkens het water in de slangen tot ijs deed stollenhadden de vlammen maar al te ruim spel om zich steeds aan andere belendende gebouwen mede te deelenen zelfs tot andere stratenwaaronder sommige uit enkel houten huizen bestaande, uit te strekken. Onderscheidene stoom-brandspuilen, honderden brandspuit gasten werkten onophoudelijkde laatsten met die soort van woede, welke den vreemdeling bijna angst aanjaagt, de toegangen tot het tooneel van den brand waren geba- rikadeerdde surveillance der policie op de dieven, die zich altijd met geheele henden bij een grooten brand vertoonen, was geregeld, in één woord de brand was georganiseerd, maar woedde niettemin onbarmhartig voort In het eind was de geheele ruimte, den vorigen dag nog door een aantal straten ingenomen, niets meer dan een puinhoop De schade wordt op minstens een millioen dollars (twee en een halfmillioen gulden) geraamdvijfhonderd werklieden zijn voor een tijd lang van arbeid beroofd een aantal handelaars en winkeliers zijn genoodzaakt naar een ander verblijf om te zienvijftig arme familiën zijn slechts aan de vlammen ontkomen, om de heersehende felle koude ten prooi te vallen. Intusschen zal het ook thans weder niet aan den bijstand der liefde ontbreken. Dezer dagen is uit New-York te Liverpool aangekomen zekere heer J. C. Heeman, die met het eenige oogmerk de overtogt heeft gemaakt, om met den engelschen boxer Saijers, den kampioen van Groot-Brittannie, die onlangs den voornaamsten schotschen boxer overwon te vechten om het kampioenschap der wereld. Hij is een jongman van omstreeks 26 jaren, ruim 6 voet lang, levendig en door dringend van oogheeft een zweem van arendsneus en het aanzien van zelfvertrouwen. Hij wordt vergezeld door dhr. Aaron Jonesdie tot 14 aprilop welken dag de strijd zal plaats hebben, een zeker toezigt over hem zal houden. De heer Heeman werd bij het verlaten van het boord door velen der boxers-confrerie verwelkomd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLANO. Een jongman te Weenen werd door een ongelukkig toeval dezer dagen op de jagt gedood De geestelijke weigerde echter verlof lesgeven tot zijne begrafenis in gewijde aarde, daar het kon zijn, dat hier een zelfmoord had plaats gehad. De vader des jongmans wendde zich eindelijk regtstrceks tot den keizermet dat gevolg, dat deze bevel gaf, om, zoo de geestelijke bij zijne weigering bleef volharden, het lijk in de keizerlijke hofkerk intezegenen en op het daartoe behoorendc kerkhof te doen begraven, hetgeen dan ookonder toeloop van eene groole volks menigte heeft plaats gevonden. ENGELAND. Te Dcmerarij (West-Indie) zijn tien uit Cayenne ontvlugto personen in eene boot aangekomendaaronder bevond zich de bekende Budiodo niedepligtigo van Orsini in den aanslag op keizer Napoleon. Bij de opening der zitting van het gereglshof in Suisenzal een buitengewoon geval van veelwijverij voor komen. Een man van aanzien te Brighton leefde gedurende acht jaar in den huwelijken slaat met vijf vrouwen, waar van drie zusters waren. Een verschil omtrent ecnige aan spraak van voorrang was oorzaak dat do zaak bekend werd. Den 30 December, jl is New-York wederom ge troffen door oen van die rampen, welke reeds meer dan eens de vernieling van geheele buurten dier stad hebben na zich gesleept. Des morgeus tusschen drie en vier uro namelijk ontstond er brand in eene fabriek van spiegels' en FRANKRIJK. Het dagblad van Charlres deelt het verhaal mede eener afgrijsselijke gebeurteniswaarvan de gemeenten Bon- neval, Sangeau, Vienvic en Authon, in het departement Lure et Loir, dezer dagen het tooneel zijn geweest. Een groote bulhond namelijkdie in den omtrek van genoemde plaatsen rondliep, heeft een vrij aanzienlijk getal personen, voornamelijk kinderen, aangevallen en hen in zijne woede zoo moorddadig gebeten en het vleesch als 't ware van het ligchaam gescheurddat drie van de slagtoffers reeds zijn bezweken en onder de zeven anderen zich nog verscheidene bevindenwier leven in ernstig gevaar is. Het eerste slagtoffer was een meisje van tien jaren, Eslelle Cochin, die even buiten Bonneval door den hond werd aangevallen, op den grond geworpen en geweldig gebeten. De vader van het kinddie op eenigen afstand in het veld werkte, toegesneld zijnde, nam het verwoede dier de vlugt, maar slechts om onder Seaugeau op nieuw een kind aan te vallen, dat met eenige andere kinderen op weg was naar school. Op het geschreeuw der kindoren liet de hond zijn slagt offer los, maar niet dan nadat het gelaat slechts ééne bloedende wonde vertoonde. In den loop van den dag beet hij nog onderscheidene andere hondenviel bij Vienvic eene vrouw aan, die in het bosch werkte, wierp haar, ondanks haren wauhopigcn tegenstand, ter aarde en ver scheurde haar letterlijk op eeno wijze, die te verschrikkelijk is om te beschrijven. Wederom werd het woedende dier verjaagd en vlugltc het, maar om elders nog grooterc onheilen le stichten. Op eenigen afstand van Authon viel het een volwassen man aan, die alleen door tijdig ont- vangeuc hulp van het lot dat do andere slagtoffers getroffen had werd bewaard In 't eind bereikte de hond Authon en riglte in de straten van dat stadje een tooneel aan dat do pen weigert te beschrijven. Vier kinderen, een van drie en drie van zeven jaar, werden door het bloedgierige dier Ier aarde geworpen en in meerdere ol mindere mate verscheurd. Bovendien viel het eene oude vrouw en eene jonge dienstbode aan die er echter betrekkelijk nog vrij gelukkig afkwamen. Eene algemeeno ontsteltenis hecrschte in dc stad. Dc nacht ging voorbij zonder verdere onheilen en den volgenden morgen werd er een algemeenc drijljagt op den hond begonnen. Men slaagde er dan ook weldra in hel dier te dooden, dat bij onderzoek van deskundigen geen blijken droeg van

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1