4lste Jaargang. I860. Q 6 goessche courant. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j m V a w J Gewone advertentiën worden a 20ycts. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. tl IZ' 'eg «9 clillllfll'BI I Geboorte- huwelijks-en doodberigteiu van D6 regeis a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. «Ij behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BIKNENIiANDSCHE BEBIGTEN. Dc Eerste Kamer der Stalen-Generaal is tot de be handeling van het spoorweg-ontwerp bijeengeroepen legen woensdag 1 fcbruurij e. k. bi ons vorig nummer deelden wij kort den gunstigen nitslag der Bonische expeditie mede; hel bij de regering over Aden 8 januarij var. den gouverneur-generaal van Nederlandscb Indie ontvangen telegram, gcdagteckend Batavia 23 december jl.meldt: «Boni is genomen; de expeditie is volkomen geslaagd en wordt als geëindigd beschouwd. Er is hevig gestreden; de verliezen zijn onbeduidend. Verder niets. Rust in Indie. De kabel gelegd tusschen Muntok en Palembang Werkt goed. Omtrent de minisleriëele crisis wordt door de Provin ciale Zeeuwsctie Courant medegedeelddat de portefeuille van binnenlandsche zaken vergeefs aan de heeren van Hemenvoorzitler der Tweede Kamer en Boreel von Hoo gelanden, commissaris des konings iu Noord-Holland is aan geboden. Men verneemt echter dat dergelijke aanzoeken bij ben heer van Heemstra, commissaris des konings in Zeeinnd gedaan waren en welligt tot een gunstig resultaat zouiïen geleid hebben, wanneer eene andere omstandigheid niet aan eene verandering van het ministerie althans op dit oogen- blik, bad in den weg gestaan. De portefeuille van fmantien namelijk werd achtereenvolgens aan onderscheidene staats lieden aangeboden, doch allen maakten bezwaar die te aanvaar den Men verzekert dat de geneigdheid van den minister van koloniën, den heer Rochussen, om in de spoorweg-kwestie tot eene soort van transactie te geraken de voornaamste aanleiding tot deze weigering was. 'L. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend arm den lieer H. K. J. van den Busscheals 2e luitenant bij de rustende schutterij in Zeeland bataillon n°. 3met ver- 1 gunning tot voortdurend dragen van de uniform en onder- scheidingsleekenen. Naar men verneemt zal met mei e. k. de kapitein Swemer, van het 4e reg. infanterie te Bergen op Zoom met zijne compagnie naar Bath vertrekken, ter vervanging van de aldaar gedetacheerde compagnie onder commando van kapitein van Thylingen. Naar men ons heeft medegedeeld is het berigt uit de N Bolt. Ct. overgenomen, dat namelijk Z. M. de koning voor eene aanzienlijke som ingeleekend. heeft op een wer kje van dim. Peetsold en Sasse, ten voordecle der nagelaten kinderen van wijlen den onderwijzer Sluijlers uitgegevenbezijden do waarheid, maar zou dit bestaan uit eene geldelijke gift. Op den 20 dezer zal te Middelburg worden aanbesteed, dc aanleg conrr telegraaflijn van Bergeft-op-Zóomover 'I holen Stavenisse en Vianen naar Zierikzce. De gemeenteraad ,te Vlissingen is door den commissaris des konings in Zeeland aangeschreven, om hel.getal raadsleden met 2 te vermeerderen, aangezien die gemeente meer da'u 10,000 zielen bevat. Men verneemt, dat niet minder dan driè-cn-vijftig kan didaten zicli bij den kerkcraad van de vacerende Hervormde gemeente te Hoekarrge(classis Bridle), om eene predik beurt hebben aangemeld. Door den hoogen stand van het water in den Rijn, heeft mrn thans eerst sedert den watervloed van 1855 de wei landen bij Arnhem ten dccle kunnen doen inunderen. In geen vier jaren was het vruchtbare slib der rivier op dc weilanden gekomen. Uit Antwerpen wordt berigt dat de vischvangst zich gunstig laat aanzienreeds zijn daar verschillende groole en kleine schepen met volle ladingen uit zee aangekomen, voor namelijk van verscbe soheksich en kabeljauw is de aanvoer overvloedig. Als een aardig geval van mislukten diefstal wordt door de Nieuwe Bollerdamsche Courant medegedeelddat in zekere boerenwoning iu den omtrek van NieuwVecn des nachts werd ingebroken. De dief had zicli reeds, door middel van een glasruit die hij uitgesneden had en bij gelicht door zijn dievenlantaarntje door de opening ten halvcn lijve weten door te werken, toen de boerin, gerucht hoorende, den knecht riep, die juist op dit oogenblik in het vertrek kwam en den vreemden indringer pogingen zag aanwenden om binnen te komen, In deze positie wilde de knecht hem daarin behulpzaam zijn door hem er hij zijne haren in te trekken, hetgeen de andere zeer onaardig vondhij begon althans uit alle magt te schreeuwen waardoor twee hem buiten wachtende vrienden hem hij de beenen trokken om hem er weder uit te halen. Dit gelukte hun werkelijk, terwijl de knecht, een stevige vent, niets anders behield dan bijna nl het hoofdhaar van den onvcrwachten gast De policic doel onderzoek. BCJITENEANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCHLAND. Den 9den jl. heerschic te Moskau eene koude van 19 en den 1 Oden van 24 graden Reaumur. Te Petersburg teekende de thermometer in den ochtend van den I t den 8 graden R beneden het vriespunt. Te Rludenz, in Tyrol, heeft de volgende gebeurtenis die noodlottig had kunnen afloopen, plaats gehad. Op den 24 december jl., verlieten vijf kinderen hunne woningen, gelegen in het dorp Stein, in iiet Walserdal, nabij de helling van een vooral des winters uiterst gevaarlijken berg, om in de meer dan een uur van daar verwijderde dorpskerk de midder- nachldienst hij te wonen Het was hall lien des avonds toen zij hunne hutten uittraden. Nadat zij een gedeelte van den weg hadden afgelegdbemerkten zijdat juist boven hunne hoofden eene snceuwlavvine van den steiien berg ne- dorslorte, en haasten zij zich zoo snel mogelijk om zich door de vlugt te redden. Het !4jarige meisje, dat het meest ach teraan ging, bevond zich evenwel in groot gevaar om door de lawine medegesleept te wordeneen der jongensdie voor haar liep, dit bemerkende, reikte haar zijne hand toe, en poogde haar zoodoende met zich voort te trekkenmaar juist op dit oogenblik werden zij beiden door de sneeuw massa in de vreesselijke diepte geworpen. Zonder lang te aarzelenkeerde de andore knaap15 jaren oudterug daalde juist op de plaats, waar do lawine nedergestort was af en gleed vervolgens met eene vervaarlijke snelheid langs de steilte tot in de onafzienbare vervaarlijke diepte de pvee ongelukkigen ter redding te gemoet. De twee meisjes echter met den lrevigslen angst en schrik vervuldspoedden zich naar de tamelijk ver gelegene woningenen verhaalden hoe hunne drie togtgenooten verongelukt warenwant zij meen den met grond te moeten denkendat ook de laatst naar beneden gestorte knaap in den afgrond zijn leven had ge- laten. Daarna werden eenige mannen verzameld en ijlings l gingen deze naar de ook voor hen gevaarvolle plaatsom zoo mogelijk de verongelukten nog levend boven te brongen. I Naar de dorpskerk Werden boden gezondenom het aldaar in menigte aanwezige volk van het plaats gehad hebbend 1 ongeluk kennis te geveneenige hunner gingen dan ook van de noodige werktuigen voorzien, naar do aangeduide plek. Toen de het eerst toegesnelde mannen met brandende fakkels voorzien bij de gevaarlijke steilte kwamen, en naar beneden blikten vernamen zij plotseling uit de diepte eene stem, die om hulp riep. Terstond daarop poogden zij naar beneden te klimmenmaar ook voor hem bestond groot gevaaren zij moesten elkander van tijd tot lijd uit de sneeuw trekken, zoodal de redding hun onmogelijk scheen. Eindelijk bespeurden zij dat een jongen, (hij die vrijwillig naar beneden was gedaald) moeite deed om naar hen toe te komen, en gedurig om hulp' schreeuwde. Zoo kwamen dan ten laatste eenige mannen op do plaats, waar de lawine was nedergeploft. Daar gekomen wachtte hen een treurig schouwspel. Op den grond lag het meisje schijnbaar dood, en in eene massa sneeuw was dc andere jongen nog be graven men haastte zich hem uit dien netcligen toestand té verlossen. Do I 5jarigc jongeling vertelde daarop wat er sedert een uur voorgevallen was Hij verhaalde hoe hij dadelijk nadat de lawine in dc diepte was gestortmot bliksemsnelheid bij de verongelukten afgedaald was. Toen had hij in de sneeuw epir gejammer gehoord op dit ge luid afgaande was hij zoo gelukkig geweest de plek te ontdekken, waar de heide kinderen bedolven lagen. Aan gemoedigd door deze eérsle pogingen, was hij déor onophou delijk met zijne handen in dei sneeuw te graven, zoo ver ge komen, dat hij den ongelukkiger] lucht verschaften kon. Het eerst had hij het meisje onder de sneeuw uitgegraven, het scheen echter levenloos en stijf. Alstoen trok hij zijne bovenkleederen uit en wikkelde het kind zoo goed mogelijk er in, orn liet voor de hevige koude eenigzins te beschuiten. De kinderen waren ongeveer een unr onder de sneeuw begraven geweest; het meisje vooral had een zeer ongelukkige ligging en zoo de hulp slechts een korten tijd later ware gekomenzoude liet met haar leven gedaan geweest zijn. Eindelijk na een onbeschrijfelijke moeite en gevaar bereikte men de naaste woning, waar zooveel moge lijk hulp verleend werd, zoodat de kinderen in liet leven hieven. Aan den bewonderenswaardiger) moed en beleid van den 15jarigen knaap heeft men dus voornamelijk het leven van de beide kinderen te danken. ENGELAND. De Homing Post zegtdat er tot nog toe weinig is gedaan om het handelsverkeer tusschen Engeland en Frankrijk tot volle ontwikkeling te brengendat het nu een geschikte tijd is om dit verzuim te herstellen, en dat, wanneer er eenmaal een op volkomene wederkeerigheid en on beperkte vrijgevigheid gegrond handelsverdrag tusschen de twee landen gesloten is, er voortaan weinig gevaar voor eenen anderen dan commerciëlen strijd tusschen de beide natiën zal bestaan. FRANKRIJK Uit liet regtsgeding tegen den zwarten doctor Vries is gebleken, dat deze persoon met buitengewone behen digheid het stelsel der dagblad-reclames ten zijnen voordeele heeft weten aan te wenden. Hij had onder anderen, om de publieke aandacht op zijn persoon te vestigendoor de dagbladen doen verbreiden en ook wederleggendat hij een menscheneter was, en dat hij onder anderen eene jonge Engelsche dame eerst had genezen en daarna opgegeten. Hij had in zijne dienst als secretaris zekeren Teunesse en zelfs de regter hoeft moeten erkennen, dat die persoon blijken heeft gegeven van een groot talent te bezitten en liet te bejammeren was, dat hij ten behoeve van VWes dat talent had misbruikt. Een rijk engelschman had dezer dagen een rijtuig genomen, om zich naar Sainte-Adresse te hegeven. Aldaar aangekomen, begaf hij zicil naar een hótei om te dejeuneren. Van tafel opstaande bemerkte hij dat hij eene som van 300,000 frs. aan banknoten had verloren. Na eenigen tijd in kwade luim hierover te zijn geweest, nam hij het koene besluitom dit verlies als eene kleine wederwaardigheid des menschelijken levens te beschouwen dronk eene flesch portwijn en keerde, alsof er niets ware gebeurd, naar huis terug. Den volgenden dag werd hem de portefeuille door den eigenaar van het hotel terug bezorgd zonder dat er iets aan de som ontbrak; de Nabob gaf 100 francs tot belooning. Men verzekertdat hij 800 fr. per dag heeft te verteren. BELGIE Er is te Antwerpen sprake van dc oprigting van een enkel reusachtig monument voor alle groote mannen die Antwerpen heeft opgeleverd. Het ontwerp daartoe, afkomstig van den lieer Leonard de Cuijperstrekt tot de oprigting van een soort van pyramido, ter hoogte van 64 meters, rond welke slingersgewijze vier-en-veertig standbeelden zul len gegroepeerd worden terwijl bovenaan een beeld de stad Antwerpen voorsteltdie hare kinderen bekroont. Er heeft zich reeds eene commissie gevormd welke zich teil doel stelt om dit kolossaio plan lot uitvoering te brengen, waarvan de kosten op 300,000 fr. worden geraamd. De leden dier commissie zijn in drie cathogoriën verdeeld, welke respec- tivelijk 34, 12 en C fr. per jaar bijdragen lot dat het werk geheel gereed zal zijn. Twee echigenooten woonachtig te Bourgles-Valence (dcpartcm. Drómc), welke sedert eenigen tijd in ór.eenigheid leefden zijn liet echter II. zalurdag avond een oogenblik eens gewordenen wel over het ontwerp om zamen te ster ven. Des avonds omstreeks 8 urebegaven zij zich naar dc populieren laanwelke tot wandeling dientaldaar loste de man met de tromp op dc borst een pistoolschot op zijne vrouw, dio dood ter aarde stortte, en oen oogenblik later lostte hij oen tweede schot in zijn rcgleroor. Laatste toeristen Home, 17 januarij Het dagblad van Home, geeft aan alle katholieken, die belangstellen in dc integriteit van den kerkdijken slaat, kennis, dat de pans, gehoor gevende

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1