N°. 5 BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. 47sl<; Jaargang. Maandag 10 Januari). GOESSCHE De uitgave dezer Couraut geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inze PLAATSELIJK BESTUUR. De BURGEMEESTER van GOES, gelet op de 2de alinea van art. 7 der wet van den 4 julij 1850, (staats blad n°. 37), tot regeling van liet K1ESREGT en benoe ming van afgevaardigden ter EERSTE en TWEEDE KAMER per STATEN-GENERAALnoodigt de ingezetenen dezer gemeente uit, om, indien zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den 15 februarij eerstko mende ter secretarie der gemeente te doen blijken. Gedaan te Goes, den 16 januarij 1S60. De burgemeester voornoemd M "P. BLAAUDEEN. De BURGEMEESTER van GOESbrengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het kohier der GRONDBELASTINGop de Ge bouwde en Ongebouwde Eigendommen voor deze gemeente, over den loopenden jarebekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderdop heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan tfn raadhuize van Goes, den 16 januarij 1860. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BINNENLAIÏDSCHE BERIGTETT. Volgens berigten uit Batavia van 22 december 1859, was de expeditie naar Boni met eenen gelukkigen uilslag bekroond. Men verneemt dat de regering haar antwoord op liet verslag der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, nopens liet wets-ontwerpbetrekkelijk de spoorwegen, in gereedheid brengten dal derhalve verslag en antwoord tegelijkertijd liet lirlit zullen zien. Het antwoord zal eerlang gereed zijn, zoodal men liet daarvoor houdt, dat de eerste kamer in de eerste dagen van februarij hel spoorweg-ontwerp zal behan delen. Eerst na den afloop daarvan ziet men liet bijeen komen der tweede kamer te gemoetdie dan spoedig zal behandelen het ontwerp nopens de doorgraving van Holland op zijn smalstwaaromtrent mede de antwoorden der re gering in gereedheid worden gebragt. Men verneemt, dat bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal onder anderen is ingekomen het bij de behande ling der staatsbegrooting voor 1860 door den minister van justitie toegezegde wetsontwerp tot herziening van liet hier tc lande bestaande hvpotliekair stelsel. De Roti. Ct. deelt mede, dat de voorgenomen wijziging in de spoorweg-concessie hierin zou bestaan, dat aan de rivierovergangen bij Arnhem en aan den Moerdijk een derde voor een lijn Maarsbergen-Tiel zal worden toegevoegd, liet financieel bezwaar zou niet overwegend worden geacht, bij de te verwachten ruime opbrengst der rijks-geldmiddelen. Zoo als wij in onze vorige nummers mededeelden, dal het voornemen was, heeft jl. donderdag avond de beschouwing van een vijftig platen door dr. Sivalue te dien einde ge zonden plaats gehad. BÜ de opening hield de Wcleerw. Zeergel. heer dr. R A. S. Piccardl cene aanspraak tot de talrijk opge komen schaar, waarin hij wees op den invloed die de schoone kunsten in het algemeen, de beeldende kunsten in liet bijzonder op de beschaving uitoefenendaarna behan delde de spreker enkele platen met toepassing op het dagelijksch leven en wees ten slotte op liet goede doel dat ook thans weder door de kunst bevorderd werd. Na deze toespraak, die gelukkig gekozen, met algemeen wel gevallen werd aangehoord, werd aan het publiek gelegen heid gegeven tot liet bczigtigen der platen, die daartoe aan hel einde der zaal waren gerangschikt en waaronder meesterstukken werden aangetroffen. Hierna trad dhr. Z D. van der li'lt La Motlhe Jr. als spreker op en declameerde liet gedicht door dr. Piccardt ten voordccle van den algcmccnen armen dezer dagen uitgegeven, ten lilel voerende: De arme moeder" terwijl later het publiek de zaal verlietruimschoots over liet gehoofde voldaan. ding van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des na Heeren diakenen zullen zeker tevreden zijn over den gunstigen uitslag die aan hun streven om de armen te verligten te beurt viel en menige stille dank zal daarvoor aan onzen vroegeren leeraar worden gezonden, door hen wien hij aldus te gémoet kwam. Naar men verneemt zal door eenige kiezers te Dubbel dam district Dordrecht, een adres aan de Tweede Kamer worden gerigt, houdende verzoek om den heer mr. P. A. Sander niet als lid dier kamer toe te latenop gronddat zij niet in de gelegenheid zijn gesteld geweest, hunne stem men bij de eerste verkiezing op 27 Dec. 1859 uit te bren gen, doordien de voorzitter van den gemeente-raad in Dub beldam hen heeft opgeroepen om hunne stembiljetten in te leveren ten raadhuize te Dubbeldamtot des namiddags vijf ure, terwijl (als behoorende Dubbeldam lot liet district Dord recht) die inlevering ten raadhuize der gemeente Dordrecht had moeten geschiedenen welovereenkomstig art. 41 der kieswet tot des namiddags vier ure; tengevolge waarvan én de stemmen die te Dubbeldam zijn uitgehragt èn de stemmen die zich na vier ure ter stemming ten raadhuize der gemeente Dordrecht vervoegd hebben, niet in aanmer king konden komen De Soer. Courant meldt hol volgendeDe heeren H. en D. hadden de dolheid eene weddingschap aan te gaan, om ieder in eenen wagen gczolonop eene bepaalde plaats tegen elkander in le rijden, en dat degene, welke verloor, eene som van 100,aan den winner moest betalen. Den dag, op dien van do weddenschap volgende, begaven beido zich met hunne wagens ieder aan liet einde eener laan, loopeiuie langs genoemde plaats, ter lengte van ongeveer 3 paal, en reden toen op een door hen bepaalden tijd elkan der le gemoct. Zoo nabij gekomen zijnde, dat zij elkander konden zien, zetten zij hunne paarden zoodanig aan, dat deze hollende den weg overvlogenen stuurden toen regt op elkander in, met dat gevolg, dat de wagen van den lieer D. geheel verbrijzeld en die van den heer H. betrek kelijk slechts zeer weinig beschadigd werdhunne paarden gingen op holwaardoor heide heeren genoodzaakt waren te voet naar huis te wandelendoch het ergste nog was, dal de heer D door den hevigen schok uit zijn wagen gevallen en zich ernstig aan het hoofd bezeerd hebbende nog vcrpligt was, de som van f 100 aan den winner, den heer 11 uit te betalen, welke som gezamenlijk is ver teerd geworden. Ziedaar weder een streek van den alom voor zoo bedaard uitgekreten Hollander, den in zijne wed denschappen dollen Engelschman gelijk. BU1TENLANDSCHE BEBIGTEN. DU1TSCHLAND. Dezer dagen heeft men tc Frankfort weder een slagtoffer van de naburige speelbanken gezien liet was een jonge franschrnan van 19 jaren uit Hagenau in den Elzas geboortig, en tot een der beste familiën van Frankrijk be hoorende. Vroeg in fransche zeedienst gelreden, onderscheidde hij zich op zijn 17do jaar als zeeman reeds zoodanig, dat de fransche dagbladen van hem gewaagden. Hij had zeer gunstige getuigschriften van zijn doorgaand gedrag ter zee en een loffelijk attest van het fransche ministerie van marine in het bezit. Ongelukkigerwijs gaf hij zich reeds voor twee jaren te St. Francisco aan den demon van liet hazardspel over, en onlangs werd hij door zijn harlstogt naar Baden-Baden en Homburg gedreven. Daar verspeelde hij al zijn gelden hij eindigde met een dief lo worden. Hij stal een gouden dames-horologie ter waarde van 142 fr. en deed vervolgens pogingen om eenige winkels te bestelen. Voor het geregt gedaagd, is hij tot 10 maanden correc tionele gevangenisstraf veroordeeld. Aan zijne ongeveinsde bekentenis en gunstige antecedenten heeft hij deze zachte straf te danken. Zijn verdediger deed opmerken, (meldt de mededeelcr van dit berigt) dat «wij ais duitschcrs moesten blozenin ons vaderland kweekscholen van ondeugd te zien bestaandie in de gansclie overige beschaafde wereld geweerd zijnen alleen in Calilornië voor het schuim der bevolking openstaan. Tc Pecsca hebben voor eenige dagen twee knapen hun ouderen broeder op de wreedaardigste wijze vermoord, dewijl hij hen over een ligt vergrijp had betraft. liet lijk des vermoorden hadden zij in den tuin verborgen Toeval ligerwijze bespeurde de moeder sporen van bloed ui een COURANT. i Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels Af 1,20 behalve het zegelregt. afgelegen gedeelte der woning. Hierover verontrust, deed zij onderzoek naar de oorzaak en nu bekenden de kinderen, welke vrcesselijke daad zij gepleegd hadden. Te Mengeda, nabij Dortmund, stond dezer dagen zekere herbergier Tröske op hel punt om in het huwelijk te treden. Reeds waren de geboden driemaal afgekondigd toen hij plotseling in verzekerde bewaring werd genomen, waarin hij zijne bruid zag deelen. Beide personen worden beschuldigd van het plegen van een moord op de vroegere echtgenoot van Tröske. Haar lijk is reeds opgegraven, ten einde verdere nasporingen te doen. ENGELAND. Blijkens den adres-almanak voor 1860 bevat Londen tegenwoordig nagenoeg 2,500,000 ingezetenen, die in 300,000 huizen wonen. - Men meent dat in de nalatenschap van lord Macaulij het nagenoeg complete manuscript voor een 5de deel zijner geschiedenis gevonden is, dit zou de geheele regering van Willem III bevatten. Te Londen en in eenige andere steden in Engeland bestaan eenige, wel is waar kleine, maar wat zedelijkheid en nuttigheid betreft, zeer belangrijke flnanlieele instellingen. Zij verdienen onder beide deze opzigten eene bijzondere vermelding. Ik heb hier het oog' op de kleine banken voor de spaarzaamheid van den belioeftigen daargesteld, met name de pennybunksdie de spaarpenning bij stuivers sous par sous) ontvangen. Deze bijzonderheid, die bij de andere spaarbanken niet wordt aangetroffen, is eene groote aanmoediging voor den geest van orde en spaarzaamheid bij de arme klassen. Het is de eerste stap tot hervorming der heillooze ge woonte van onmatigheid, zoo zeer onder de engelsche werk lieden verspreid. Het bedrag der partiele stortingen in de pennybanks is slecht vijf a zes stuivers grooten liet geheele livret eens inzenders overtreft in het jaar zelden een totaal van zes a zeven schillings. Sommige dezer banken betalen eenen intrest van 2 pet. in het jaarandere geven geen intrest. Maar het behoeft geen betoogdat de intrest van zulke uiterst geringe sommen niet tot lokaas van den inzender kan leiden. En men heeft dan ook opgemerkt dat het aantal stortingen in de banken die geen intrest geven niet minder is dan die bij de overigen. Het doel dat de inlegger beoogt is voornamelijk aan de verleiding van het oogenblik eenige stuivers te onthouden en die te bewaren tot dat hij ze kan noodig hebben. Om hem van de verzoeking te vrijwaren die hem het gemak eener dadelijke terugvordering zoude aanbieden, hebben deze banken den zeer verstandigen regel aangenomen, dat geen inleg, eerder dan na verloop van eenen zekeren bepaalden tijd, kan worden teruggevorderd. Boven de som van eenen shilling nemen de banken echter geenen inzet aan. Deze peny-banks zijn dus slechts ingerigt ten behoeve van die werklieden, die niet anders dan weinige stuivers kunnen ter zijde legen. Deze banken zijn slechts een paar dagen in do week gedurende een uur geopendvoornamelijk des zaturdags avonds en des maandags ten twaalf uren. Deze weinige oogenblikken dusdanig beperkt in de nood zakelijkheid eener zuinige administratiezijn echter vol doende tot den ontvangst of de terugbetaling der spaar penningen van eenige honderde inleggersvoor wie zij eene soort van spaarpotje uitmaken. Te Avon werd onlangs cene allerzonderlingste wed dingschap voor de som van 100 p. st. aangegaan. Het gold het 40 voelen ver springen met aaneengesloten voeten. Maar op liet oogenblik der uitvoering maakten de partijen, na hun gcltl gestort tc hebben, deze wijziging in het plan, dat ieder hunner aannam, op een volmaakt effen grond, in drie sprongenmet aaneengesloten voetendon afstand van 37 voeten af te leggen. Met schijnbaar groote ge makkelijkheid vervulde do overwinnaar deze voorwaarde, en legde, na de weddingschap gewonnen te hebben, nog een afstand van 27 voeten in Uvec sprongen af, om met een enkelen sprong van 16 voeten tc besluiten. In do Vereen. Staten hebben gedurende liet jaar 1859 verscheiden mensehen een hoogcron ouderdom be reikt dan wclligt ergens eldersalthans men vindt in de

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1