i8eo. N°. 4. 4Tste Jaargang. Marktberigten. «p Sj COIRAVT, (.osssiin; De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1 O I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I I/OlluCrdH^ «Pfli 11 lift» 1*11 I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENÏ.AHDSCHE BERIGTEN. lie Nieuwe Rotlerdamsche Courant deelt weder een telegram uit Batavia van 23 nov. mede. Het bevat slechts bandélsberigten en opgaven van eenige aangekomene schepen. Bij herstemming is in het hooldkiesdislrict Dordrecht tot lid van de tweede kamer der stalen-generaal herkozen, de heer inr. P. A. Sander, met 553 van de 1104 uitgebragtestemmen Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, zijn herkozen tol voorzitter de heer C. Pilaar en tot onder voorzitter de heer 0. Verhagen. Naar wij vernemen vind het plan van lieeren diakenen om met de ontvangen platen van dr. Swalue voor hunne armen te woekerenalgemeenen bijval en is reeds een huiten verwachting groot getal kaartjes voor de tentoon stelling geplaatst, 't Strekt zeker tot genoegen als men door de verschillende collegicn met de verzorging der armen belast, algemeen de liefdadigheid in deze gemeente hoort prijzendoor hun niminer vergeefs beroep op de mildheid der ineergegoeden wordt hunne taak veraangenaamd en is het haar mogelijk voor allen in de eerste behoeften te voorzien. Verleden maandag vierde de hier gevestigde typografische vereeniging tTer eere van Laurens Jansz. Koster," in eene daartoe eenvoudig en net versierde zaal van het koffijhuis Belleeue, haar 5de jaarlijksch kopperfeest. Nadat de ver gadering door den voorzitter met eene gepaste toespraak en welkomsgroet geopend was, werden voor de verschillende opgekomen leden met hunne vrouwelijke kennissen eenige voordragten gehouden, afgewisseld door eenige op het feest betrekkelijke koren. Eerst in den vroegen morgen scheidde men met de herinnering aan een regt genoegelijk zamenzijn. Er wordt vernomen dat eenige handelshuizen te Amsterdam het voornemen hebbenom aan den gemeente-raad een adres in te dienen met verzoek om verdere krachtige pogingen aan te wenden ter bevordering der zaak betrekkelijk de doorgraving van Holland op zijn smalstzelfs met eenige geldelijke opofferingen van stads wege. Z. M. de koning heeft voor eene aanzienlijke som inge- teekend op een werkje van de heeren Peelsold en Sasse, waarvan de opbrengst geheel ten voordeele strekt van de nagelaten weezen van wijlen den onderwijzer H. Sluijters. Uit den boezem der studenten van de theologische fa culteit der Leijdsche hoogeschool is een voorstel gedaan, om te besluiten dat voortaan weder de oranje-kleur gelijk vóór de inlijving van Holland in het (ransche kei zerrijk in plaats van de zwarte als laculteitskleur zal worden aangenomen. Te Delft heelt zekere vrouw, vroeger reeds wegens dief stal veroordeelde eene nieuwe soort van bedriegerij in prac- tijk gebragt. In een winkel gekomen vroeg zij vier eijeren en legde een rijksdaalder voor de betaling op de tafel. De winkelier gaf haar het gevraagde, hield den prijs der ge kochte waar van het muntstuk af en telde haar in de open gehouden hand wat haar toekwam. Met verwondering vroeg de koopster daarop hoeveel wel de eijeren kostten en op het antwoord van zeven centen liet stuk, zeide zij, dat dit te duur was, gaf zij de eijeren terug, keerde hare hand om, stortte het terug ontvangen .geld in de hand van den ver- kooper, en erlangde haren rijksdaalder terug. Op ltarè spoe dige verwijdering ontdekte evenwel de winkelier, dat hij geld te weinig had ontvangen, 't geen de vrouw met veel behendigheid scheen achter gehouden te hebben. Tc dier zake ondervraagd heeft zij bekend, dat dit zod was, maar dat zij het bij vergissing had gedaan. Natuurlijk ging deze verschooning niet opwijl nader bleekdat zij ook in an dere winkels aldus had gehandeld. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. district rond te reizen en redevoeringen te houden. Zijne vrienden beloofden hem overal de schitterendste ontvangst. Maar reeds bij zijn eerste optreden in eene kleine stad zag hij zich teleurgesteldwant hij hield zijne redevoeringen voor een zeer klein publiek. Zoo ging het hem op ver scheidene plaatsen. Hij verwonderde er zich natuurlijk over, en trachtte de oorzaak te doorgronden. Toen bleek het, dat te gelijk met hem een man reisde, die een uit muntend afgerigtcn beer liet kijkenen dat de menschen daar Ier plaatse liever naar den beer dan naar.... den kiescandidaat gingen zien. Dadelijk begaf hij zich naar den boerenleider en zeideBeste vrienduw heer doet mij magtig veel nadeel. Mijne vrienden willen liever uwen beer zien, dan mijne staatkundige geloofsbelijdenis hooren. Wilt gij tien doll, per avond verdienen Gij hebt daarbij niets te doendan dat gij mij uw publiek overlaat. Telken reize na uwe voorstelling, voor dat nog een der aanwezigen zich heeft verwijderd, treed ik op en houd mijne redevoering. De dagbladen zullen wel zeggen, dat gij twee merkwaar digheden hebt vertoondpen vier- en een tweevoetig dier, maar dat kan geen kwaad integendeel, het zal een nbg grooter publiek lokken." De koop werd natuurlijk gesloten en de kiescandidaat reisde nu met den beer en zijn geleider. Overal, waar de beer zijne kunststukken had uitgevoerd, trad de redenaar na den afloop daarvan op, en sprak met nationaal vuur. De amerikanen die aan allerlei soort van humbug reeds gewoon zijnverwonderden zich in liet geheel nietintegendeel, zij vonden den inval zeer praktischoveral sprak men van den beeren-candidaaten deze werd dan ook werkelijk met eene schitterende meerderheid gekozen. ENGELAND. Reeds meermalen is door dezen en genen de be denking geopperd, of er bij het reeds zoo enorm en nog steeds toenemend verbruik van steenkolenniet wel eens een lijd zou kunnen komen dat dit artikel moeijelijker te verkrijgen is; ja zelfs of de thans nog zoo rijke mijnen, bij zulk eene verbazende comsumtie, niet na een of meer eeuwen totaal uitgeput moeten zijn. Het orgaan der Britsche Society of Arts heeft op dit punt thans de aandacht ge vestigd. In een der laatsté nommers van dit blad wordt namelijk berekend dat alleen Groot Britannie, naar even redigheid van het tegenwoordig binnenlandsche verbruik en den uitvoer, in zijn bodem genoeg steenkolen bevat, om gedurende 4000 jaren in de behoefte van geheel Europa te voorzien. Het blad gaat zelfs verder. Het begroot na melijk de geheele uitgestrektheid der gezamenlijke thans in exploitatie zijnde steenkolen-terreinenover de geheele aarde gerekend, op 20,700 vierkante kilomeiers, gemiddeld tot eene diepte van 0,4-5 nieterswaaruit het blad het besluit opmaaktdat de aardbodem, wanneer het tegen woordig verbruik op denzelfden voet blijft voortgaan, eerst na 360 eeuwen uitgeput zou kunnen zijn. Het blad voegt er de opmerking hij, dat de gezamenlijke waarde der uit den aardbodem getrokken steenkolen jaarlijks gemiddeld kan worden geschat op ruim f 468,750,000. welk bedrag dat van de jaarlijks aan den aardbodem ontwoekerde edele metalen verre overtreft. De Glasgow Herald deelt een waarschuwend voor beeld medehoe gevaarlijk het is dat vele personen in kleinebesloten en slecht geventileerde vertrekken slapen. In zulk een vertrek sliep zekere Robertson, zijne vrouw en drie kinderen. Toen de vrouw 's morgens in zeer uitgeputten toestand ontwaakte vond zij twee harer kinderen dood en het derde schier stervende. Zij wekte haar echtgenoot, die zich mede zeer zwak gevoelde; deze bragt het nog levende kind in een belendend vertrek, alwaar het spoedig door hel inademen van versche lucht herstelde. Een boekverzamelaar heeft in een oud boekje, aan een boekenstalletje voor 15 centimes gekocht, een onbe taalde bon op de schatkistgroot 10,000 fr.betaalbaar aan toonder, gevonden. De bon is geteekend door wijlen den heer Humann, vroeger minister van financien onder Lodewijk Philips. Aangaande de petitie waarbij verzocht wordt om eene belasting voor alle ongehuwde mannen boven de 40 jaren oud in te stellen, bevat Ld Salul Public den volgenden brief: «Mijnheer de redacteur, ik ben 40 jaar oud en onge huwd en toch ben ik niet nutteloos of inproductief. Eene jeugdige en schoone corsettenmaakster van onze stad, doet, naar ik verneemeen verzoekschrift aan den senaat onder teekenen, waarin om eene belasting op de 40jarige onge- gehuwde mannen wordt verzocht, even als of wij honden waren. Het is vernederend, op mijn woord van eer, om onder de honden klasse te worden gerangschikt, en men mag vragenwaarom de beminnelijke corsettenmaakster niet wildat wij met muilbanden moeten loopen. Zou er echter niet iets op te vinden zijn? Daar genoemde petitie waar schijnlijk geene andere reden heeft, dan dat sommige dames bang zijn als jonge meisjes met grijze haretï te sterven, zoo stel ik voor, dat er eene algemeene verga dering van al de huwbare en huwelijkslustige meisjes en van al de ongehuwdeveertigjarige mannen plaats hebbe misschien zullen de eerstgenoemden daar dan wei een man kunnen vinden. Denkelijk ontleenen deze Lyonkche schoonen hun idéé aan vroegere romeinsche wetgevers, die de ongehuwde mannen eene belasting in evenredigheid van hun fortuin oplegden en lot den laatsten rang in de maatschappij klassifleeerden. Platon dulde den ongehuwden staat tot 35 jarenboven dien leef tijd sloot hij alle ongehuwde mannen van burgerlijke be trekkingen uit en stelde hun in den laagsten rang bij eenige openbare feestelijkheid. Lycurgus, een spartaansch wetgever was nog strenger omtrent de ongehuwde mannenhun was zelfs elk ambt of betrekking, burgerlijk of militair, ontzegd en den toegang tot openlijke ceremoniën gesloten. Mozes bepaalde zich tot het maken eener afzonderlijke huwelijks-wet, waaraan de hebreërs gebonden waren. Algemeen hebben alle wetgevers in. de eerste tijdenden ongehuwden staat beschouwd als even verderfelijk in het algemeen belang en strijdig met de wet der natuur. BELGIË. De Independence van Douai verhaalt het volgende: «Dezer dagen kwam een man van Carvin van de markt te Douai terug, roet eenig geld bij zich. Een gedeelte daarvan reeds aan Bacchus opgeofferd hebbende, kwam hij in be schonken toestand te huis, waar hij naauwelijks was aange land, of hij wilde naar de herberg terugkeeren; maar zijne vrouw vroeg hom eerst het geld af, uit vrees van liet anders al te zullen verdrinken. Hij gaf haar een bankbriefje van 100 francs over, doch op eene zoo onhandige wijze, dat het in den soepketel viel. De vrouw was echter zoo gelukkigdat zij dien kostelijken visch spoedig aan den haak kreegzij' legde het bankbriefje te droogen maar weldra kwam er een groole hond, die het ding welligt voor een lapje vleesch aanzagen het zonder veel cere moniën inslokte." 240ste STAATS-LOTERIJ. Prijzen van f 1000 en daarboven. 5C klasse. 6de lijst. No. 7131, 7583 en 9164, ieder f 1000. 7de lijst. No. 10510, f 1000. 8ste lijst. No. 10489, 285, 1 1467 en 5167 ieder f 1000. 9de lijst. Geene. AMERIKA. Een der meest bekende redenaars in de Ver. Staten wilde ui een district van Virginic als kiescandidaat optreden, en om zeker van zijne zaak te wezen, besloot hij zich in persoon' nifn zijne kiezers voor te stellen, door in he FRANKRIJK Te Frontevrand (dep. Maine-et-Loire) is het gevan genhuis den 3 dezer maand ten gevolge van een hevigen storm ingestort, waarbij vele der gekerkerden onder het puin begraven werden. Het Journal de Lois el-Cher meldt het volgende: In de gemeente Josnes woont eene familie, bestaande uit vijf personentwee broeders en drie zusters, welke te zamen 398 jaar oud zijn. Jean Couson is 84, Noé 83, Marie 80, Madelaüic 78 en de jongste Mar the 73 jaar oud; zij genieten allen de beste gezondheid en werken van 's morgens vroeg tot laat in den avond op liet land. GOES, 10 Januarij 1860. Oude jarige TARWE f 9,25/50. Nieuwe dito 7,80 a 8,—, a f 8,85. ROGGE f 6,25/50. Winter GERST 5,25/60. Zomer dito f 5,— a f 5,25. HAVER f 2,90 a 3,10. Groene ERWTEN f 7,75 a f 8,PAARDEBOONKN 6,— a 6,50. Witte dito 8,75 a J 9,50. Bruine dito f 8,40 h 9,50. BOTER /"0.92 f 0,98 het ned. pond. KIPPEN EIJEREN nog weinig ter markt. AMSTERDAM, 11 Januarij 1860. TARWE en GERST prijshoudend. RAAP-OLIE op zes weken f 87V4. EIJN-OLIE op zes weken 31 '/j. I.ONDEN, II Januarij 1860. GRANEN onvfrandtvd.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1