1860. 47sk Jaargang. PUBLICATIE- GEMEENTE-RAAD TE GOES, No. 1 goessche (oiiia De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j 1%/ï *1 O I ^ewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I 1(1(1 (II 1(1(1 ff A tP cl llllcH* 11 I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1^6 regels 4 f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. el behalve het zegelregt. De inzending van advertontiën moet geschieden' vóór drie uren des namiddags. BERIGT. Daur slechts een gering getal van de beide eerste nummers wordt overgedruktverzoeken wijin be lang van hen die zich op de GOESSCHE COURANT wenschen te abonneren in tijds opgave. De uitgevers. 1860! De Goessche Courant treedt liaren -i78,e" jaargang in en Lcgroct voor bet eerst bare lezers in het jaar 1860 Met genoegen zag zij ook het laatste jaar het getal harer abonnenten en lezers toenemen, en zal, daarvoor erkentelijk, op den ingeslagen weg voortgaan en onder hetzelfde uiterlijk gaarne hare kolommen blijven openstellen voor cene vrije in 't algemeen belang te voeren discussie. Was het haar leed dat menig buitenlandsch berigt in het afgeloopen jaar niet vredelievend was dat zelfs menige tijding eene vreessehjke worsteling tusschen vreemde mo narchen inhield, zooveel te welkomer sprak zij van rust en het genot van niet overal gekende vrijheden die men Bin- neulandsch genoot. Zij volgt het algemeen gebruik en wenscht met het in getreden nieuwejaar: Aan het bestuur der gemeente Goes aan welke laatste zij haren naam ontleent, zegen en voorspoed met een' ge- wenschten uitslag der aanhangige spoorweg kwestie. Aan deze gemeente en hare omstreken welvaart en voor uitgang in kunsten en wetenschappenbloei in handel en landbouw, voorspoed in ambachten en neringen. Aan Nederland vrede, rust en eendragt en eene spoedige opheldering der nevelen die in de laatste dagen de verre streken bewolkten, waar even als hier de Driekleur waait Aan onze abonnenten en lezers in het bijzonder heil en voorspoed met gragen leeslust PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, j maken bekend dat de uilgebragte biljetten voor de tienjarige volkstel ling door de daartoe aangestelde personen zullen worden opgehaald op Woensdag den januarij e. k. en volgende dagen, met uitnoodiging die alsdan behoorlijk ingevuld gereed te houden en zoo noodig deyerejschte inlichtingen te gevenwaartoe een ieder verpligt is op de boete van f 25,lot f 1Ó0,of gevangenisstraf. Gedaan te Goes den 31 december 1859. Burgemeester en wethoudersj M. P. BLAAUBEEN. De Seeretaris 11 C. P 1 L A A R. DEN 29 DECEMBER 1859. Afwezig dhr. Smallegange. De uolulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Aan de orde is het doen van benoemingen voov de peri odieke aftredingen mei 1 januarij, der leden van onderstaande collegien waarbij de voorzitter de beeren Soulendam en van de Putte uitnoodigl om als Stemopnemers te fungeren. a. Voor liet burgerlijk armbestuur 1». de beeren N. J. F. Verschoor en M. J. de Jongliverkrijgt de eersie a! de stemmen; 2". de beeren T. Pielerse en 'f. van Heel wordt de eerste benoemd met 9 stemmen tegen 1 op den heer van Heel; voor eene regëntes van het weesbuis de dames Oosterzee geb. Moolenburg en de wed. Gioenijk geb van. Deinse, wordt de eerste almede benoemd met 9 tegen eene stem. b. Voor een lid der plaatselijke commissie van geneeskun dig onderzoek en toevoorzigt uit de beet en N. J. F. Verschoor en R. B. van den Bosch, verkrijgt de eersie al de stemmen. c. Voor een lid der plaatselijke schoolcommissie uit de heeren L C. de Peval en mr. R. H. van Hees, verkrijgt de eersie 6 de laatste 4 stemmen. Voor cene hulp onderwijzeres op de Iransche meisjes schoolwaartoe zijn aanbevolen de dames F. C. J. Keijser, A. Krol en J. Reijuders, wordt de eerste met algemeene stemmen benoemd- e. Voor een hulp onderwijzer op de openbare school der |ste klasse: waartoe zijn aanbevolen W. Nagelkerke, A. J. de Vey en R- Elsman, wordt de eerste mede met algemeene Memmen benoemd. Nader wordt in behandeling gebragl het verzoek van den beer C. C van den Bosch qq, tot liet roeijen van drie boomen bij de Liefde stoof, waarover dc beraadslagingen te»; vorige vergadering zijn verdaagd. Dhr. S. Vader zegt de gelegenheid te dier plaatse opge nomen te hebben Tiet komt hem voor dat de geheele rei boomen daar ter plaatse heerlijk groeit en binnen een tiental jaren de meeste boomen volwassen zullen zijn, terwijl ze nu geene of bijna geene waarde hebben; zoodat een alstand van die boomen aan de gemeente aanzienlijke schade zou berokkenen. Buiten dit, beeft ZEd. nog een bezwaar; aan Gebr. Harinck en Adriaanse is in der tijd geweigerd de rei boomen aan het kerkhof te roeijendie hinderlijk waren aan hunne- moleusop het motief dat dft algemeene belangen der ge meente niet aan die van enkele individuen kou opgeofferd worden; door bet verzoek, dus toeleslaan zou aan voorzeide adressanten onregl worden berokkend. Dhr- v. D. Bosch deelt bet gevoelen van den vorigen spreker en kan niet begrijpen boe dit jaar zoo veel hinder van de bewuste boomen zou ondervonden worden die het vorige jaar réeds nagenoeg even groot waren; bij heeft van geïnteresseerden, zelf hooren betwijfelen of de boomen wel de hinderpalen zijn en of niet de toestel zelve oorzaak is. De afstand tusschen de boomen en den schoorsteen is tamelijk groot en de boomen niet veel hooger. Nadat de beeren v. d. Potte en mr. de Knokke tan der Meulen hadden verklaard <:ie zienswijze te deelen is liet verzoek met 6 tegen 3 stemmen afgewezenblijvende dhr. Soutendam buiten stemmingvoor stemden de heeren v. Kerkwijk, Kakebeeke en de voorzitter. Op bet adres van P. M. Verboom om bij zijn eigendom aan den 's Heer Hendrikskinderen dijk 21 r. gemeente grond op erfpacht te bekomen, berigten burgemeester en weth., dat zij locale inspectie hebben gedaan en bet hun gebleken is dat op den bedoelden grond 14 olmen boomen staan; dat de straatweg daar ter plaatse zeer smerig en vuil is en zij aanvankelijk in de vrees vefkeeren dat dit zal toenemen in tusschen zou het hun aangenaam zijn, dat ook de andere leden dit eens in oogensciiouw namen, waarom zij voorstellen tol dat einde de beslissing aan te houden tot eene volgende vergadering. -Wordt mede in behandeling gebragt het verzoek der heeren van Renterghem c". om met hun gebouw naar de zijde van het haventje eene el te mogen uitspringen tot bet plaatsen van eenen tweeden stoomketel, waartegen de eenige belanghebbenden de beeren gebr. Harinck, verklaren geen bezwaar te hebben. Op grond dat daartegen van de zijde der gemeente geen bezwaar bestaat, stellen burgemeester en wethouders voor het verzoek intewilligen mits door den adressant te dier plaats niet langer koleu-asch en gruis worde uitgestort, zulks daar de grootte van den grond maar elf ellen bedraagt, zonder eenig vergeld, omdat den adressant bij zijne primitive erfpacht eenige meerdere vergoeding is opgelegd dan volgens de grootte vau den grond, gewoonlijk betaald wordt. Welk voorstel met algemeene stemmeu wordt aangenomen. Wordt nog gelezen een heden ontvangen verzoekschrift van J. Koens, te kennen geveodedat hel huis op liet door hem gepachte ravelijn zeer slecht is en eene groote her stelling zou vereischen dat hij daarom zou wenschen het huis aftebreken en een geheel nieuw huis te bouwen, ter waarde van minstens 2000, inits dan het ravelijn aan hem op erfpacht gegeven worde voor 99 jaar, tegen 150 s'jaars of zoo dit niet kan; de 14 jarige pacht worde verlengd tot 21 jaar en de gemeente aan den adressant ieder jaar f 100 vergoede vat) het uitteschieten kapitaal. Welk verzoek op rapport en voorstel wordt gei envooijeerd aan burg. en weth. 't welk mede het geval ismet een verzoekschrift van kerkmeesters der israelitische bijkerk, om van liet terrein tusschen de gasfabriek en de tegen woordige israelitische begraafplaats, een gedeelte ter vergvoo ting van die begraafplaats van de gemeente te verkrijgen, Onlangs door de leden van den raad bepaald zijnde oiii pogingen aan te wendenten einde de gemeente bevrijd worde van den waarborg in der tijd aan het rijk gegeven, voor den onzuiveren opbrengst van 1500, van het rijks, telegraaf kantoor, leest de voorzitter een daartoe ontworpen adres voor, betgeen bij acclamatie wordt goedgekeurd en burgemeester en wethouders tot uitvoering gemagtigd. De Voorzitter deelt medé dat zijn ontvangen: 1°. Brief van den commissaris des konings, waarin het be langrijk berigt, dat de minister van justitie tengevolge van de gevoerde debatten in de tweede kamer, afziet van de bijdrage van 500 'sjaars,. door de gemeente aangeboden voor 20 jaren als aandeel in de kosten van een nieuw regts- gebouw- Welk berigt met algemeen welgevallen wordt vernomen. 2ft. Van gedeputeerde staten, de goedgekeurde gemeente begrooting voor 1860. 3°. van dezelfde de goedkeuring van de uitgifte op cijns van *85 ellen grond aan den beer llocharl. 4°." Van dezelfde, lot goedkeuring eener betaling uit de onvoorziene uitgaven. 5". Van dezelfde goedkeuring verkoop boomen. 6°. Het proces-verbaal van kasopneming bij den ontvanger die in kas bleek te hebben f 16937.18'. 7n. Van de beeren mr. S. Vader en J. F. v. d. Putte, ver zoeken om kwijtschelding van boofdelijken omslag over 1859. aangehouden. en 8". het staatsblad no. 111. Waarna de vergadering gesloten is. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. L. M. heeft benoemd lot tweede luitenants bij liet wapen j der infanteriebij liet 2® regiment, onder meerderen J. Lauerbij het 7® regiment onder meerderen P. M. I van der Meer Mohr en A A van der Bilt La Maf f he In de openbare zitting van verleden donderdag had de pleglige installatie plaats van den heer mr. J. Gde Backer benoemd tot regter in de arrondissements regtbank alhier. Na voorafgaand requisitoir werd den nieuwbenoemde in eene hartelijke toespraak door den voorzitter zqne nieuwe betrek king aanbevolen, welke door dezen in gelijke bewoordingen werd aanvaard. Met den gewenschten uitslag, had heden ter wering van het nieuwejaars bedelen weder eene bedeeling van eet waren en brandstoffen aan behoeftige huisgezinnen plaats. Van de ingekomen giften werd door de daartoe genoemde commissie aan 416 gezinnen ruim 300 ned. pd spek, ongeveer 3000 ned. pd. tarwe kropbrood en ruim 8000 turven uitgedeeld. De berigten omtrent de te veld staande rogge en kool zaad luiden gunstig; de strenge vorst schijnt daarop geen nadeeligen invloed te hebben gehad. Ook de putten zijn, voor zoover daarnaar onderzoek is gedaan, vorstvrij gebleven. Tengevolge der aanneming van het budget van oorlog, waardoor de minister in staat werd gesteld het lot van den soldaat eenigzins te verbeteren, zijn onder meer de volgende nieuwe bepalingen gemaakt: Het munitie brood zal voortaanin plaats van óm de 3 dagen om de 2 dagen worden uitgedeeld en bestaan in eene hoeveelheid van 75 lood vroeger slechts 50 lood. De reisgelden zijn verhoogd als volgtyoor een adjudant- onder-officier tot op 25 cent, voor een onder-officier 20 cents, korporaals 15 cents, appointes en vice-korpofaals 14 cents en soldaat 12 cents. Bij al de korpsen zijn ver hoogingen van traktement ingevoerdvoor de verschillende rangen van adjudant-onder-officier tot soldaat. Ook voor de transportmiddelen is eene billijke verhooging toegestaan, die evenzeer ten gerieve van den soldaat strekken zal. Naar men verneemt zullen eerlang rnirn 300 ligte ma trozen van Zr. Ms. diverse wachtschepen per particuliere scheepsgelegenheid naar Oost-Indië worden getransporteerd, om daar op de verschillende oorlogsbodems verdeeld te worden De jaarboeken verhalen van den winter van 1759 op 17 60, (eene eeuw geleden,) dat dit de strengste was die men toen kende. Er was geen kamer die men be hoorlijk konde verwarmen de kagchels stonden gloeijend maar toch stolde alles wat in de nabijheid stond. Wie1 zich in de eerste week van januarij in den wind waagde, had geen stap gedaan of zijne leden waren stram en zijn huid gebladerd. Het water, uit eene derde verdieping naar beneden gestort, viel als ijs op den grond; hei speeksel zelf bevroor zoodra het in de lucht kwam; de grond was tot 9 voet diep bevroren en de rivieren en meeren tot letterlijk op de bedding; verschillende dieren stierven van koude in de anders warme schuren en stallenmet wild en vogelen waren de velden bezaaid. De uitspanningen waaraan men met de carnaval zich had overgegeven werden overal door rouw en neerslaglighcid gevolgd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DÜITSCHLAND. Uit Klausthal wordt gemelddat aldaar voor eenige dagen een vreesselijk ongeluk heeft plaats gehad Bij het smelten van lood stortle de gloeijende massa eensklaps door eene opening uit den oven en een der werklieden valt er in. Vóór de naastbij zijnde personen kunnen toesnellen, zijn de beide armen van den ongelukkige reeds verkoold en zijne borst met brandwonden bedekt. Hij had echter tegenwoordigheid van geest genoeg om het gelaat boven den glocijend'en poel te houdentot dat hij gered werd. Hij was echter zoo zwaar geteisterddat hij aan de ge volgen weldra overleed. Er wordt zeer geklaagd door dc candidatuur, over de geringe kans, die zij hebben om cene aanstelling als advocaat te verkrijgen. Immers mogen er in Weenen 500,000 inwoners tellende, slechts 86 advocaten zijn, en daarbij heeft zich reeds het geval voorgedaandat toen er eene plaats vacant geraakte, deze aan èen jong- 1 man, die naauwclijks de hoogpschool had verlatenwerd begeven en niet aan dó talrijk» candidates,'; die, onde

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1