N°. 100 46ste Jaargang. OPENBARE VERPACHTING. PUBLICATIE- BES£EHDMAK1M& GOESSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I l 1 l I Gewone advertentiën worden a 20 ots. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I LFOI1 (IC I'dilll' «tf UO C C III D 0T. Geboorte- huwelijks- en doodherigten, van-1-6 regels s fl, O De prijs per kwartaal is 11,78 franco per post f 1,80. j behalve het zegelregt. De inzending van advertontiën moet geschiedenlvóór drie uren des namiddags. PLAAT SELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, zullen op zaturdag den 7 januarij I860, des voormiddags, ten een ure, op hunne gewone vergaderzaal, in het openbaar trachten te verpachten, voor den tijd van een jaar gerekend te zijn ingegaan den eersten januarij en te eindigen den laatsten december 1800: den. TUIN gelegen achter de stadsschuur aan de oostzijde van de haven, bekend bij het kadaster onder nummer elf van sectie D. Op de voorwaarden welke gedurende acht dagen te voren ter secretarie zullen ter lezing liggen. Gedaan te Goes den 24 December 1859. M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris 11 C. PILAAR BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend Dat de inschrijvings-biljetten voor de vierde algemeene tienjarige volkstellingbepaald bij koninklijk besluit van den 26 september 1859 (Staatsblad n°. 101) binnen deze gemeente zullen worden rondgebragt op donderdag den 29 en vrijdag den 30 dezer maand. dat in die biljetten moet worden ingeschreven ieder persoon, nedcrlander of vreemdeling, die in de gemeente den nacht van 30 op 31 daaraanvolgende heeft doorge- bragt; terwijl zij welke gedurende dien nacht reizende zijn geweest, worden ingeschreven in de gemeente waar zij des morgens of in den loop van den 31 december aankomen. dat schippers die op dien dag aan boord hunner schepen varende zijn, en allen die zich aan boord bevinden, bun ingevuld biljet inleveren moeten ter plaatse hunner beslem ming wanneer zij die op den 31 december bereiken, zoo niet dan zal die inlevering geschieden op de plaats waar zij het langst op den 31 december vertoevenen zoo zij dien dag volstrekt niet aanleggen geschiedt zulks op de eerste plaats waar zij na dien dag aankomen. dat aan ieder hoofd van een huisgezin het inschrijvings biljet wordt uitgereikt, en deze verpligt is op hetzelve naauwkeurig, volledig en volkomen in te vullen of te doen invullen, de namen der leden van zijn huisgezin op den 31 december aanwezigwaartoe ook belmoren alle perso- dic blijvend of tijdelijk onder de huisgenoolen zijn opge nomen, hoewel zij geen leden der familie zijn; ook de dienst en werkboden die bij hunne meesters wonen. dat personendiehoewel bij anderen inwonende, toch afzonderlijk leven als zelfstandige huisgezinnen beschouwd worden en afzonderlijke inschrijvings-biljetten ontvangen; voor welker behoorlijke invulling de hoofden dor huisge zinnen bij wie zij inwonen aansprakelijk zijn. dat de personen van het huisgezin in de volgende orde word.en ingeschrevenhet hoofd van het huisgezinde vrouw de kinderen naar hunnen ouderdomde bloedver wanten en aangehuwdeii van het hoofd van hot huisgezin de overige personen niet in familiebetrekking staande, doch onder de huisgenoolen opgenomen, de inwonende dienst- en werkbodeneindelijk alle personendiehoewel elders wonendezich op den 31 december in het huisgezin bevinden. dal aan huisgezinnen waarvan het getal personen tien te boven gaal, twee of meer biljetten zullen- worden afge geven om dat niet meer dan tien personen op één biljet mogen ingeschreven worden; die verschillende hiijetten behouden nogthans hetzelfde nummer en worden onder scheiden door de bijvoeging achter het nummer van de let ters abc. enz. dat aan herbergiers of logementhouders afzonderlijke inschrijvings-biljetten zullen worden verstrektwelke zij voor de reizigers naauwkeurig invullen. dat aan dc schippers insgelijks afzonderlijke biljetten zullen worden verschaftter inschrijving van alle schepe lingen of andere personen, welke zich op den 31 december aan boord bevinden dal van personen en huisgezinnen welke op den 31 december uil hunne woonplaats afwezig zijn op den rug van hot inschrijvings-biljet wordt melding gemaaktmet opgave van de plaats of het land waar zij zich bevinden, hetgeen ook toepasselijk is op personen hij anderen inwo nende, maar lijdelijk afwezig. Voorts geven burgemeester en wethouders aan de in gezeten welke zich buiten slaat bevinden hunne biljetten zelve in tc schrijven ol lo laten invullenkennisdat ter secretarie der gemeente, dc noodige inlichtingen en hulp zullen gegeven en verleend wordenom dit belangrijk werk met vereischte naauwkeurigheid te doen afloopen. Terwijl zij een ieder aandachtig maken op art. 1 der wet van den 6 maart 1818(Staatsblad n°. 12) luidende als volgt De overtredingen tegen de bepalingen, vastgesteld «bij de algemeene maatregelen of reglementen van inwendig «bestuur van den staat, hij art. 73 der grondwet ver- «meld, op welke geene straften hij de wetten zijn, of «zullen worden vastgesteld, zullen door de rogtbanken, «naar gelang van den aard van het onderwerp, van de «zwaarte van de overtredingen der daarbij plaats gehad «hebbende omstandigheden worden gestraft met eene «boete van ten minste tien en ten hoogste honderd gulden, «of eene gevangenis van ten minste een cn ten langste veertien dagen of met boete en gevangenis te zarnen «mits binnen dc ovengenoemde beperkingen respectivelyk «begrepen zijn. En opdat deze algemeen bekend zij zal daarvan afkon diging, aanplakking en opneming in de Goessche Courant plaats hebben. Gedaan to Goes, den 22 december 1859. M. P. BLAAUBEEN, burgemeester. 11. C. PILAAR, secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bij deze bekend Dat de plaatselijke school-eommissio, ter voldoening aan het bepaalde bij art. O der verordening regelende het onderwijs in deze gemeente, vastgesteld door den gemeente raad den 12 december 1859 tot het aannemen en toelaten van LEER LINGEN op de scholen voor uitgebreid lager-onderwij s zijnde de fransche scholen voor jongens en meisjes, zitting houden zal ten raadhuizeop de voorzaal zaturdag den 31 dezer, des namiddags van een tot twee ure. En noodigen een ieder uit om van die gelegenheid gebruik te maken tot het opgeven van de kinderen die men met de maand januarij 1860 verlangt op een der bedoelde scholen te zendenaangezien dit zonder de toe lating der school-commissieniet vermag te geschieden onverschillig of die kinderen bereids ter school gaan of voor hel eerst daarop zullen komen. Door afkondiging, aanplakking en opneming in de Courant, zal aan deze de noodige publiciteit gegeven worden. Gedaan te Goes den 29 december 1859. M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, 11. C. PILAAR. BIIfNENLANDSCHE BERIGTEN. Per bulletin deelden wij mede dat door de eerste kamer der staten-generaal de begrootings-ontwerpen zijn aangenomen. De vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden; vóór half februarij aanstaande zullen de discussion over de Noorder en Zuider spoorwegen plaats hebben. Naar men verneemt zijn de gevoelens der leden van de eerste kamer zeer verdeeld ten aanzien van de door de tweede kamer goedgekeurde voordragt op den aanleg der spoorwegen, cn zal het ten opzigte van dit ontwerp evenmin ontbreken aan eene krachtige ondersteuning, als aan eenen sterken tegenstand. Door de commissie voor de verzoek schriften in die kamer is bereids verslag uitgebragt over 191 adressen, zoo ten gunste van dc voordragt als daartegen. Ter vervanging van de heeren II. Slolte en mr. P. A. Sander als leden van de tweede kamer der staton-generaal in de hoofd-kicsdistricten Amsterdam en Dordrechtis in eerstgenoemd district verkozen de heer mr. J. Heemskerk Az., met 716 stemmen, terwijl in he tweede eene herstemming zal moeten plaats hebben lusschen de heeren mrs. P. A. Sander cn G. A. de Haadt. De hollandsche post kwam lieden na dc vorstweder voor liet eerst op den gewonen tijd aan. Beroepen naar Sluis ds. W. Klueverpredikant bij dc hervormde gemeente te Wolphaartsdijk. De Staats-Courant van vrijdag 30 dcc. houdt de be noeming tot tweede luitenant van 72 ondir-officiereu die aan het laatst examen te Breda hebben voldaan Met genoegen zien wij uit de afvaartlijstjes dat bij blijvend dooivveder de stoomboot Stad Goes, maandag a, s. des mor gens ten 6 ure de dienst zal hervatten cn de gestremde communicatie openen De winterdienst blijft geregeld twee malen 's weeks, met die wijziging, waarop wij de aandacht vestigen, dat de vaart van Goes voor de maand januarij is bepaald op maandag en woensdag en van Rotterdam des dingsdags en donderdags. Naar men verneemt zullen de Telegraaf, Vlissingsche en Zierikzeesche booten in januarij niet varen, 't geen het bestuur heeft doen bedacht zijn orti de dagen van afvaart in verband te brengen met die van de Middelburgsche booten, waardoor nu dagelijks de com municatie met Holland open staat. Reeds vroeger is bij geruchte medegedeeld dat de jaarlijks gebruikelijke garnizoensverwisselingen met 1 mei aanstaande niet zouden plaats hebben. Thans verneemt men, dat daarvan de officiële bevestiging is ontvangen en dat de korpsen in hunne tegenwoordige standplaatsen zullen gestationeerd blijven, terwijl alleen de gedetacheerde compagniën, in enkele kleine garnizoenen gevestigd, door andere zullen worden vervangen. Bij de regering schijnt het voornemen te bestaan om dé verschillende korpsen des legers zoo veel mogelijk in grootê en vaste garnizoenen te stalioneren. In verband daarmede zal dus het verblijf van het 2de regiment infanterie in Zeeland niet alleen met een jaar worden verlengdmaar vermoedelijk van veel langer duur zijn. Wij vernemen tevens dat de regering voortaan gezind zou zijn om de miliciens eener nieuwe Iigting in te deelen bij de garnizoenen in het gewest hunner woonplaats. Uit Bath berigt men dat de Schelde voor weinige dagen geheel vol drijfijs en onbevaarbaar, zoowel voor stoom- als zeilschepen, door de plotseling ingevallen dooi geheel vrij is geworden, Bij de jongste vorst wordt op nieuw gewezen op de voor treffelijkheid der vlissingsche haven. Terwijl toch de vaart op Antwerpen volkomen gestremd was, ja zelfs de haven van Neuzen zoodanig met ijs was bezet, dat zulks de scheepvaart belemmerde, is de haven van Vlissingen daarvan geheel vrij gebleven, tengevolge waarvan een achttal zeeschepen in twee dagen tijds aldaar eene veilige schuilplaats vonden. Zeker zouden die door een groot aantal gevolgd zijn, ware het niet dat juist het dooiweder dit onnoodig maakte. Het gemeente-bestuur te 's Heer Arendskerke heeft zich tot het bestuur te Middelburg gewend ter daarstelling van een beurtveer. Onder het opschrift eene curiositeit in den tegenwoordigen tijd, zegt do Stoompost het volgende ter vermelding niet onwaardig. Er moet namelijk hij de overgroote menigte aanvragen om spoorwegen en petitiën voor en tegen bepaalde lijnen, dezer dagen eene petitie bij het ministerie van binnl. zaken zijn ingekomen van de gemeente Koudekerks, die tot nog toe niet publiek is gemaaktwaarin verklaard wordt dat naar aanleiding der aanvrage van de Holt. spoorweg maatschappij ter aansluiting der lijn naar Leiden enz., die lijn over Koudekerke zou loopen, maar dat zij daartegen pe titioneert, vermits de daar bestaande middelen van vervoer voldoende zijn en dan gevaar loopen van door den nieuw aan te leggen spoorweg benadeeld te worden. Zij verzoekt dus van eene spooruieglijn verschoond te blijven. BUITENLAHDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. Do aanvoer van konijnen in Engeland uil Belgie was in de laatste dagen aanzienlijk. Op één dag kwamen er 5 ladingen konijnen, die gezamenlijk 20.000 pd. wogen uit Aeltre te Ostende ter verscheping naar Engeland aan. Bij de engelsche marine zijn er veel voorbeelden van vrouwendie haar geslacht verduiken cn als matrozen dienen. Thans getuigt daarvan weder eene nieuwe daadzaak. Een 19jarig meisje, Anna Stewart, is dezer dagen met dc stoomboot Oscar van Bristol te Glasgow aangekomen. Dal meisje heeft 3 jaar en 9 maanden op zee gediend in hoe danigheid van matroos, en onder den naam van Tom Stewart. Een toeval deed haar geslacht ontdekken. Intiisschen is zij eene ervaren matrozin geworden. Zij werd Ie Maltha ge boren waar haar vader als soldaat in garnizoen lag. Tc Oxford heeft zondag morgen een vreemd schouwspel plaats gehad van het toedienen van den doop door indom peling. Het was eene jonge jufferdie bij dit gure weder dc moedige daad bestond (er moest namelijk eene opening iu het ijs gehakt worden). Eene ontelbare menigte woonde de plcgiigheid hij.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1