4<>sU: Jaargang. 1859. GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMAKING BEKENDMAKING. uttöeefmg oan eetroaren cn GranÖ= stoften aanöeinge5etene armen, op nieauftaarsöag; PUBLICATIE- N°. 99. GOESSCHE Oe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I |V I Gewone advertentién worden a 20 eta. de rogel. geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. l/OIl(16rQfl£ IKM'OIftUOl Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-8 regels a f l, O De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. O behalve bet zegelregt. De inzending van advertentién moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Op a. s. maandag 2e Kersdag zal de GOES- SCHE COURANT niet worden uitgegeven. Bij dit nummer wordt verzonden een bijblaadje, hou dende het vervolg van het raadsverslag van den 12 dezer. Zalurdag e. k. zal een afzonderlijk blad worden uitgegeven met eenige bekendmakingen enz. van wege het gemeente bestuur, waartoe in deze de plaats ontbreekt. PLAAT SELIJKBESTUUR. OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize aldaar OP DONDERDAG DEN 29 DECEMBER 1859, des namiddags ten 7 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming leden van het burgerlijk armbestuur en regentes weeshuis, 2. Idem lid der geneeskundige commissie. 3. Idem schoolcommissie. 4. Idem hulp-onderwijzeres op de fransche meisjesschool 5. Roeijing hoornen bij de meestoot1 de Liefde. 6. Uitgifte grond op cijns of erfpacht. Mededeeling van ingekomen stukken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend Dat Diakenen der Hervormde Gemeente alhier, het voor nemen hebben om op den tweeden Kersdag, zijnde maan dag den 26 dezer, na het eindigen der Godsdienst-oefenin gen eene buitengewone of zoogenaamde Slee-Collecte Ie houden aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van hunne bedeelden. Burgemeester en wethouders vertrouwendat deze gele genheid gretig zal worden aangegrepen om ruime bijdragon uittereiken aan genoemd collegie ten einde hetzelve zijne taak te vergemakkelijken; waartoe deze inzameling gunstig wordt aanbevolen. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 December 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. op maandag den 2 januarij 1860, aan de weezen- en ar menschool, te beginnen des middags ten half twaalf ure. Onder dankbetuiging aan allen die tot dezen heilzarnen maatregel hebben hijgedragen en verder bijdragen zullen vertrouwen burgemeester en wethouders, dat de behoeftigen zich dankbaar lullen betoonen voor hetgeen ieder in even redigheid van de beschikbare gelden zal worden toebedeeld, zonder dien dag rond te loopen lot liet vagen van giften die hun zeer zeker door een ieder zullen geweigerd worden Gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 dec. 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten Dat de maatregel door den gemeente-raad genomen,, oiji door inzameling, bij inschrijving, vao. liefdegaven tot hét doen van eene en het daardoor tegengaan cn zoo mogelijk geheet weren van het zoogenaamd nieuwjaar-wcnschen door de behoeftige klasse, hetgeen eigenlijk niets anders is dan eene onbeta melijke bedelarijin zooverre door de burgerij is onder steund, dat ook thans weder eene uitdeeling aau de armen zal kunnen plaats hebben. Dat de gelden voor zoo ver die niet bereids gestort zijn, zullen worden opgehaald op vrijdag den 23 dezer in den voormiddagwordende de ingezetenen uitgenoodigd alsdan het bedrag van hunne inschrijving gereed te houden, trrwijl aan hen die nog mogten verlangen tot liet beoogde doel hij ie dragendaartoe gaarne gelegenheid gegeven wordt aan de huizen der raadsleden. En dal de uitdeeling van levensmiddelen, die zich uit sluitend zal bepalen lot zoodanige ingezetenen als waarvan de overtuiging bestaat, dat zij zich niet zouden ontzien op den nieuwjaarsdag te bedelen, zal gedaan worden door eene commissie bestaande uit do hoeren: J. A. A. FRANSEN van de PUTTElid van den gemeente-raad. Dr, L. C. de PEVALlid van de commissie tot de oeconoraische spijsnitdeeling. T. PIETERSE lid van het burgerlijk armbestuur. J. B. ARENDS, diaken bij de hervormde gemeente. M. de DREUdiaken bij de christelijke afgescheidene gemeente. F. A. SUZIJN Sr.lid van hol roomscli katholiek pa rochiaal armbestuur. Geadsisteerd door J. RISSEEUWgriffier ter secretarie, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend Dat de inschrijvings-biljetten voor de vierde algemeene tienjarige volkstellingbepaald hij koninklijk besluit van den 26 september 1859 (Staatsblad nft 101) binnen deze gemeente zullen worden rondgebragt op donderdag den 29 en vrijdag den 30 dezer maand. dat in die biljetten moot worden ingeschreven ieder persoon, nederlander of vreemdeling, die in de gemeente den nacht van 30 op 31 daaraanvolgende heeft doorge- bragt; terwijl zij welke: gedurende dien nacht reizende zijn geweest, worden ingeschreven in de gemeente waar zij des morgens of in den loop van den 31 december aankomen. dat schippers die op dien dag-aan boord hunner schepen varende zijn, en alien die zich aan boord bevinden, hun ingevuld biljet inleveren moeten ter plaatse hunner bestem ming wanneer zij die op den 31 december bereiken zoo niet dan zal die inlevering geschieden op de plaats waar zij het langst op den 31 december vertoeven, cn zoo zij dien dag volstrekt niet aanleggen geschiedt zulks op de eerste plaats waar zij na dien dag aankomen. dat aan ieder hoofd van een huisgezin liet inschrijvings biljet wordt uitgereikt, en deze verpligt is op hetzelve naauwkeurig, volledig- en volkomen m te vullen of te doen invullen, de namen der leden van zijn huisgezin op den 31 december aanwezig, waartoe ook behooren alle perso- die blijvend of tijdelijk onder de hnisgenooten zijn opge nomen hoewel zij geen leden der familie zijnook de dienst en werkboden die bij hunne meestors wonen. dat personendiehoewel bij anderen inwonende, toch afzonderlijk leven als zelfstandige huisgezinnen beschouwd worden |en afzonderlijke inschrijvings-biljetten ontvangen voor weiker behoorlijke invulling de hoofden der huisge zinnen bij wie zij inwonen aansprakelijk zijn. dat de personen van het huisgezin in de volgende orde worden ingeschrevenhet hoofd van het huisgezin, do vrouw, de kinderen naar hunnen ouderdom, de bloedver wanten en aangelmwdeii van liet hoofd van het huisgezin, de overige personen niet in familiebetrekking staande, doch onder de huisgenooteu opgenomen, de inwonende dienst- en werkbodeneindelijk alle personendiehoewel elders wonende, zich op den 31 december in het huisgezin bevinden. dat aan huisgezinnen waarvan het getal personen tien te boven gaat, twee of meer biljetten zuilen worden afge geven om dat niet meer dan tien personen op één biljet mogen ingeschreven worden; die verschillende biijetten behouden nogthans hetzelfde nummer en worden onder scheiden door de bijvoeging achter het nummer van de let ters a., be. enz. dat aan herbergiers of logementhouders afzonderlijke inschrijvings-biljetten zullen worden verstrektwelke zij voor de reizigers naauwkeurig invullen. dat aan de schippers insgelijks afzonderlijke biljetten zuilen worden verschaftter inschrijving van alle schepe lingen of andere personenwelke zich op den 31 december aan boord bevinden dat van personen en huisgezinnen welke op den 31 december uit hunne woonplaats afwezig zijn op den rug van het insehrijvings-biljet wordt melding gemaaktmet opgave van do plaats of het land waar zij zich bevinden, hetgeen ook toepasselijk is op personen hij anderen inwo nende, maar tijdelijk afwezig. Voorts geven burgemeester en wethouders aan de in gezeten welko zich buiten staat bevinden hunne biljetten zelve in te schrijven of tc late* invullenkennisdat ter secretarie dor gemeente, de noodige inlichtingen cn hulp zullen gegeven en verleend worden, om dit belangrijk werk met vercisehte naauwkeurigheid te doen afloopcn. Terwijl zij ern ieder aandachtig maken op art. 1 der wel van den 6 maart i 818, (Staatsblad n°. 12) luidende als volgt o De overtredingen tegen de bepalingen, «bij de algemeene maatregelen of reglementen van inwendig «bestuur van den staat, bij art. 73 der grondwet ver- «meld, op welke geene straffen bij de wetten zijn, of «zullen worden vastgesteld, zullen door de regtbankmi, «naar gelang van den aard van het onderwerp, van de «zwaarte van de overtreding, en der daarbij plaats gehad «hebbende omstandigheden worden gestraft met eene «boete van ten minste tien en ten hoogste honderd gulden, «of eene gevangenis van ten minste een en ten langste veertien dagen of met boete en gevangenis te zamen «mits binnen de ovengenoemde beperkingen respectivelijk «begrepen zijn. En opdat deze algemeen bekend zij zal daarvan afkon diging, aanplakking en opneming in de Goessche Courant plaats hebben. Gedaan te Goes, den 22 december 1859. M. P. BLAAUBEEN, in burgemeester. H. C. PILAAR, secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In het verslag van de le kamer der slaten-generaal over de begrootingswetten voor 1860 is algemeen het verlangen genitom elke uitbreiding van uitgaven zoo veel mogelijk te vermijden en aangedrongen op de indiening der comp tabiliteitswet, de wetten op de regterlijke organisatie, op het middelbaar onderwijs en op het bestuur van den wa terstaat. De kamer heeft zich in de laatste dagen bezig gehouden met het onderzoek vaji het spoorweg-ontwerp. Of in de volgende week de discussie over hetzelve zal kunnen plaats hebben, wordt betwijfeld en zal van het spoedig opmaken van liet verslag en het inzenden van het antwoord der regering afhangen. Tot rapporteurs zijn benoemd de lieeren van Western, van Rooijen, Cost Jordens en van Beeck Vollenhoven. Volgens de Gron. Cour. zou het ontwerp nog vóór januarij ter tafel komen en waarschijnlijk worden a%ehandeld. Zij voegt er bij, dat hoogstwaarschijnlijk 22 leden der eerste kamer zullen voorstemmen, hetgeen dus de kleine meer derheid zou wezen, want de kamer telt 39 leden. De hollandsche postdie eerst Iaat in den avond van maandag met de brieven en couranten van dien dag alhier arriveerde, kwam eerst gisteren avond met die van dingsdag en heden morgen met die van woensdag aan twee volle dagen waren wij dus van hollandsche en buitenlandsche berigten verstoken. Ter voorkoming van dit ongerief, d3t bij elke gelegenheid dat het zich voordoetdieper wordt gevoeld, is "men dan ook in de billijke verwachting dat door de aanneming der aanhangige spoorweg-wet hierin zal wor den voorzien. Voor vele behoeftige huismoeders was het gisteren een gelukkige dag. De Zuid-Bevelandsche Dorcas hield hare jaariijksche bedeeling van kleederen cn vervulde menig hei melijk gekoesterd verlangen door eene doelmatige uitreiking, waarvoor de dank aan de hulpvaardige medewerksters zeker met zal ontbreken. Het zal ieder met ons genoegen doon, nagenoeg dagelijks voorbeelden te hooren noemen van belangstelling in onze verarmde sladgenooten, en de ijverige bemoeijingen om de gevraagde offers daartoe te besteden, hun doel te zien bereiken. Men meldt uit 's Hago het volgendeNaar men verneemt zou Z. M. op voorstel van den minister van oorlog, be paald hebben, dat er, uitgenomen m'eenige kleine garni zoenen, zoo als Balh hij voorbeeldhet volgende jaar geene garnizoens-verwisselingen onder de troepen van het leger zullen plaats grijpen. Door het bekende huis Sinkcl is hot hotel van wijlen don baron Baud tc 's Ilage aangekocht, 'twelk zal worden in- gerigt lol een kolossaal manufacturen magazijn mot twee cnlréés voorzien van oone glazen overdekte passage. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LI. zondag hebft zich in de kerk te Ghalam voor de avond-dienst een zwarte leeraar, de lieer Taylordoen hooren Hij is geboren in Afrika on door hol zendeling genootschap bevestigd. Zijne leerrede gal' blijk van veel studie, gezond oordeel en bijbelkennis. De nieuwigheid van

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1