46stc Jaargang. kennisgeving. "bekendmaking. oproeping NATIONALE MILITIE. dkgtslcr oan tiiscfjrtjomg tot öe loting ooor De^foe nitfüie, OPENBARE VERGADERING COHAN fcTiH Üe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag T%/1 h~x i Gewone advertentién worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. j 1 TJa cl/tl-1 lil IX fl H_pOO010 001** Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,0 Do prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. J c5 f behalve het zegelregt. De inzending van advei'tentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIES. SLUITING DER JACT 01» KLEIN WILD. 1)e commissaris des konincs in de provincie zeeland, maakt bekend, dat de sluiting der jagt op klein wildmet uitzondering van die op houtsnippen (ook met schietgeweer), in deze provincie, door gedeputeerde staten, voor dit jaar bepaald is op Zatürdug den een en dertigsten december aan staande met zonsondergangen dat liet tijdstip van de sluiting [der jagt op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 13 december 1859. De Commissaris des Konings voornoemd S. van HEEMSTRA. bekendmaking' De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij d«ze. ter kennis van een ieder die bet aangaat; Dat bel kohier van het PATENTREGT voor deze gemeente; over bet 2e kwartaal van het dienstjaar 18591860, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd, op beden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten raadbuize van Goes, den 19 december 1859. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. voort DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat, ter voldoening aan de wetten van 8 januari] 1817 en 27 april 182U op do nationale militie, op maandag don 2 januarij 1860 en volgende dagen, lot den 20 daaraanvolgende, dagelijks; uitgenomen des zondags, des morgens van 9 tot des namiddags 2 ure, ter secretarie zal gereed liggen, het welk register op denzell'den dag door het hoofd van het bestuur zal worden geteekend Zij welke zich voor of op dien dag niet hebben laten inschrijven zullen als nog worden ingeschreven aan het pinde van hetzelfde register en tevens verwezen worden tot eene boete van niet minder dan f 5 en niet te boven gaande.de som van f 100, of, ingeval van volstrekt onvermogen tot eene gevangenisstraf van vier dagen tot zes wekenterwijl dezulken, die zich voor den 28 dierzelfde maand niet hebben laten inschrijven dadelijk zullen worden gearresteerd cn naar de hoofdplaats dor pro vincie gebragt, om aan den militairen komrnandant ter inlij ving en tot vermindering van hel konlingent te worden overgeleverd, overeenkomstig art. 66 en 68 der wel van 8 januarij 1817 en art. 8 en 10, der wet van 27 april 1820. Wordende mitsdien alle manspersonen welke op den 1 januarij 1860 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, (hoedanige zijn dezulken, geboren in den jnre 1841) bij deze opgeroepen en vermaandom, roet overlegging van hunne geboorte- of doopacte, zich op bovengemelde dagen ter inschrijving in het gemelde register ter plaatse voor meld aantebieden en voor afwezigen hunne ouders voogdencurators of gevolmagtigderi. En ten einde niemand zich zoude kunnen excuseren uithoofde van onbekendheid met de wettenten opzigle der inschrijving cn 'tgeen verder daarbij is bepaald, zoo worden bij deze de navolgende artikelen uit cerslgemelde wet op de nationale militie woordelijk geïnsorcerd. «Alt. 21almede zullen zich jaarlijks voor den 15 januarij, aan het plaatselijk bestuur, in geschrifte, moeien adresseren de bij de nationale militie voor zichzelven dienende man schappen, die in den loop van het laatstvoorledene jaar, het zij door overlijden van eencn vader of wel moeder, weduwe •zijndeof door eene plaats gehad hebbende regtclijke sepa ratie of echtscheiding der ouderen, of eindelijk door overlijden van een' broeder of broeders, regt op vrijstelling, overeen komstig de bepalingen hij art. 91 gemaakt, hebben verkre gen en hnn ontslag diensvnlgens zullen verlangen. Bij deze vcrzoekschrillcn zullen moeten worden overgelegd do noodigo bewijzen ingerigt overeenkomstig de voorschriften bij het aangehaalde art 91 gcslatucerd. «Tol het doen der voorschrevene jaarlijkschc aanvrage om ontslag zijn, evenzeer als de manschappen' zelvcn, ook dcrzelver ouders of voogden, curators en gcmagligdcn bevoegd. Art. 22. De plaatselijke besturen; na de voorschrcvene adressen en bijgevoegde bewijsstukken te hebben onderzocht, zenden dezelve, voorzien van hunne consideraliën voor den 15 januari) aan den commissaris des konings in deze provincie. «Art. 23. Alle aanvragen om ontslag, ter zake voor- schrcvebij do plaatselijke besturen niet vóór den 15 januarij ingekomen zijnde, of waarvan de bewijsstukken niet in behoorlijke orde zijn bevonden zullen voor dat jaar niet worden toegestaan. «Art. 40. Om tot eene geregelde loting te komen zullen overeenkomstig art. 207 der grondwet, alle ingeze tenen, die op den 1 januarij van elk jaar hun 19lle jaar zijn ingetredenna daartoe bij publicatie te zijn opgeroepen vóór den 20 januarij van ieder jaar, bij het plaatselijk bestuur van hunne woonplaatszich tot die loting doen inschrijven. Art.. 5Ten opzigte der inschrijving en loling zal wel in 't bijzonder in het oog moeten worden gehouden, dat, welke aanspraak op vrijstelling iemand zoude verinocnen, wegens gebreken of anderzinste hebben, desniettegen staande de inschrijving en lo'ting door donzelven eveneens als door alle anderen zal moeten geschieden. «Onder do inschrijving zullen ook begrepen zijn de gehuwden cn afwezenden do gehuwden zullen aan den militieraad moeten overleggen de bewijzen van hun huwelijk. (Vervolg hierna.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten dat door den raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van 12 dezer, is vastgesteld de volgende VERORDENING, regelende do loting en jaarlijksche aanvulling dei' manschappen van het personeel tot bediening der brandspuiten in de gemeente Goes. (Art. 24 en 28 van het brand reglement). Art. 1. De tijd van dienst bij de brandweer wordt bepaald op vijftien jaren, integaan den 1 januarij van liet jaar der in dienst treding. Art. 2. Ter aanwijzing der manschappen voor het per soneel der brandweer bij lotingzullen alle mannelijke ingezetenen die voor of op den I januarij hun 19e jaar zullen intreden cn hun 59c niet zullen hebben volbragt, in de 2e helft der maand augustus worden ingeschreven in een register, waarvan do eerste afdeeling zal bevatten de personen van 1840 jaar, de 2e die van boven de 4050 jaar en de 3e die van boven de 5060 jaar. Dit register wordt ingerigt volgens een vasttestellen model. Het wordt opgemaakt door de zorg van het dagclijksch bestuur en worden daarop al diegenen ingeschrevendie op de bcvolkings-regislers als inwoners voorkomen, onver schillig of zij al dan niet vallen in de termen van eenigerlei vrijstelling. Tut grondslag voor de inschrijving wordt genomen de geboorte, zoo als die in de' bcvolkings registers bekend staat. Abt. 3. liet insohrijvings-rogisler wordt gedurende de eerste helft van september, ter lezing gelegd, waarvan, zoo bij publicatie als bij afzonderlijke kennisgeving aan de belanghebbenden mededeeiing geschiedtte gelijker tijd worden zij met opgaaf van plaats, dag cn uur tot de loting opgeroepen. Abt. 4. Zij die beweren dat hun ouderdom niet over eenkomt met dien op het irischrijvings-register vermeld, zijn verpligt gedurende de tor visie ligging van het inschrijvings register daarvan bewijs over te brengenbij gebreke daarvan wordt de inschrijving voor geldig gehouden cn gehandhaafd. Art. 5. In het jaar volgende op de eerste loting cn vervolgens, worden telkens alleen ingeschreven de per sonen sedert de laatste inschrijving in de-gemeente mót der woon gevestigd cn allen die in do termen vallen. (Vervolg hierna.) van den GBMEENT1S-RAA» TE GOES, DliN 12 DliCHS KI! 1853. Vervolg van n". 97). Dhr. inr. S. Vader zou het heter achten de bepaling in de voorgestelde verordening te behouden, omdat de ouders en de kinderen die van de openbare scholen gebruik maken, aan de bepaling gewoon zijn; hij betwijfelt of zij algemeen kan werken en of het daarstellen cener algemeene Verorde ning tot de bevoegdheid jvan den raad behoort. Op de open bare scholen is men gewoon de verpligle vaccine tot regel te nemen en door mitsdien de bepaling te behouden wordt er geene reden tot onaangenaamheden gegeven Dhr. v. d. Putte vraagt of de voorwaarden waarop de bijzondere school is opgerigt, nog verpligtend zijn voor hel bestuur, of dat die concessie door do nieuwe school wet vei vallen is De Voorzitter antwoordt dal dit zeer inoeijciijl; ie beslissen is; de wet regelt het lager onderwijs, dus dat dndtJTwijs in zijnen geheelen omvang in die wel moest dus alles opge nomen zijnen te vergeefs zal men er een zweem zoeken van policie maatregelen op het bijzonder onderwijs het gevolg dus van de toepassing- der bepalingen van de bestaande ver gunning der bijzondere school, zou alleen tengevolge hebben dat men de school volgens de oude wet ontbindt en volgens de in niets belemmerende bepalingen der nieuwe wet weder oprigt; door mitsdien maatregelen te nemen tegen het mis bruik door den heer van den Bosch voorgesteldzouden veel onaangenaamheden worden berokkend, zonder eenig gevolg; van daar heb ik mij van het nemen van maatregelen ont houden doch rnogt de raad het verlangen dan hen ik er toe bereid en zal des noods de school lalen sluiten. Dhr. v. d. Bosch voert daarop aan, dat juist die redenen een argument temeer ziju tot het invoeren eener algemeene verpligle inenting; het is waar dat in de wet geene policie- maatregelen worden gevonden maar het is evenzeer waar dat de schoolpolicie aan den raad is overgelaten; bovendien wat kan het schaden de bepaling algemeen te maken be hoort het niet tot de bevoegdheid van het bestuur, dan zal het gevolg zijn dat de regering de bepaling niet goedkeurt en dit moet z. i. maar gewaagd worden. Het is toch, ver volgt spreker, niet onverschillig of in het midden onzer bevolking zich een 80 of 100 tal kinderen bevinden, die niet gevaccineerd zijn en die hij onverhoopte epidemie de smetstof verspreiden. De ondervinding toch is daar, om aantetoonen hoe de gevreesde ziekte in gezinnen, die niet gevacineerd ziju, <le grootste verwoestingen aanriglde vaccine kan men vergelijken bij een wal tot keering van het kwaad, maar wanneer er van 250 kinderen 50 niet zijn ingeëntdan haat de maatregel niets, omdat de smetstof door de niet gevaccineerden aanhoudenden toevoer ontvangt. Dhr. S. Vader verklaart een voorstander der vaccine te zijn en juist daarom de bepaling in de tegenwoordige verorde ning te willen behouden om aftewachten of het algemeen verpligtend kan gemaakt worden hij wenscht het dus nu alleen om al vast geen terrein te verliezen. Dhr. v. d. Bosch zou zich daarmede wel kunnen vereenigen, mits altijd de maatregel door hem vooigesteld beproefd worde. Dhr. v. d. Putte zegt vermeend te hebben dat de concessie der bijzondere school was blijven bestaan; na het gehoorde evenwel acht hij met den heer van den Bosch eene alge meene verpligting noodzakelijk en ondersteunt diens voorstel. De Voorzitter zegt niet minder belang in den gezondheids toestand der ingezetenen te stellen dan de andere leden des raads en zal daarom gaarne zien dat in eene algemeene verordening de voorgestelde bepaling algemeen te maken, zoo als hij meent dat te Rotterdam geschied )is hij blijft er echter op aandringen de bepaling in deze verordeuing te behouden tot de algemeene bepaling zal zijn aangenomen en goedgekeurd. Na nog eenige woorden wisseling wordt alzoo besloten en de verordeuing daarna in haar geheel goedgekeurd en vastgesteld. Alsuu wordt in behandeling genomen de concept-instructie voor de onderwijzers en onderwijzeres. Bij art. 10 stelt de heer v. d. Bosch voor, in plaats van het woord leermiddelen, te stellen schoolbehoefte» omdat het eerste geen woord is en men hel te vergeefs in een woordenboek zoeken zal. Na eenige discussien is dit amendement verworpen met 5 tegen 4 stemmen; voor stemden de heeren Hochart, van den Bosch, van Kerkwijk en de voorzitter. Na goedkeuring der verschillende artikelen, geeft dlu. mr. S. Vader in bedenking of het niet goed en noodig zou zijn in deze instructie te bepalen, dat het onderwijs bij eiken schooltijd met gebed zal worden aangevangen, hetgeen hij vermeent dat geheel in den geest der schoolwet zou zijn, daar deze toch uitdrukkelijk bepaalt dat het onderwijs dienstbaar zal worden gemaakt lot het aankweeken van christelijke deugden hij vindt het bovendien passende dat de onderwijzer bij den aanvang van zijn ge wig tig werk den zegen afsmeeke en heeft er zelf als schoolknaap meermalen het nut van ondervonden. Dhr. v. d. Putte zegt gaarne te willen bekennen dat dit onderwerp bij de plaatselijke schoolcommissie niet ter sprake is geweest; bij \oor zich echter meent dat dit niet kan, omdat ook kinderen van israelieten op de scholen worden toegelaten. De Voorzitter meent dat het een subjectief middel is, om door het gebed nut te stichten hij acht het gebed daartoe veel te heilig eu meent dat het op de wijze door den heer mr. Vader bedoeld niets anders wordt dan eene formaliteit, waarvan hij in zijne jeugd nimmer eenig nut heeft getrokken. Dhr. S. Vader voert aan dat het weglaten der door hem verlangde bepaling het onderwijs zeker niet zal bevorderen, en hij zou wenschen de bepaling opgenomen te zien. Niemand het amendement ondersteunende is de instructie zoo als zij was voorgesteld onveranderd met algemeene stemmen aangenomen. Vervolg hierna.) BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij kon. besluit van 8 dezeris aan den rijks veldwach ter 11. Visser, een jaarlijksch pensioen verleend van f 239, Dc sluiting der jagt op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen is in deze provincie bepaald op Zatur- dag 31 Dcc. a. s. In dc drie laatste nachten heeft het hier zeer sterk gevroren. Dc hollandsche post is reeds ettelijke uren in zijne aankomst vertraagd. De vaart is gesloten, het stoom schip en de zeilschepen liggen in de haven bevroren. Volgens een hij de directie der stooomboot Slad Goes, ontvangen telegram uit Dordrecht liggen alle booten stil dc rivier is vol ijs en het transport gaat over land. Berigieit uit Holland doelen mededat vele vaartuigen dooi' ijsbezetting ziju overvallen eu tic noodseinen ge- heschen hebben

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1