PK 94 40"* Jaargang. 185». O® uitgave deaer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I m* w W"v i I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I i.Tlfl.c\llClfl<£? 9 JLfOOOÏÏIÖOI*» I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a fX^Oo De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. B1HHKHLAHDSCHE BERIGTKS. In de zitting der tweede kauyr van vrijdag zijn de discussion gevoerd over hoofdslak V, (Binncnlandsche zaken.) Bij de algemcene beschouwingen hoeft de heer Thorbeclte zijne bedenkingen medegedeeldzoo wel over het hooge eindcijfer als over het stelsel van uitgaven, of liever over de regelen die bij het brengen van uitgaven op de begrooting gevolgd worden. Zijne vrees ismen gaat te hard vooruit: Men bouwt te veel op de tegenwoordige gunstige finan ciële gesteldheid; men doet te veel op eens; men subsi dieert met te milde tend: Voorzigtighcid is niet altoos, niet' genoeg de leidsvrouw. - Men denke aan de toekomst. Men denke aan de vermeerderde uitgaven in Oost Indië, om niet van den afloop der koffijveilingen te gewagenmi n denke aan de noodzakelijke uitbreiding van de gewone uitgaven Men denke aan de uitgaven die nog op de gemeenten drukken, maar die regtens tot staatsuitgaven belmoren. De minister heeft op een en ander geantwoordten betooge dat in deze begrooting niet meer werd aangevraagd dan strikt noodzakelijk was en dat overigens met voorzig- tigheid, maar toch met het oog op de eischen der publieke dienst, werd te werk gegaan. In antwoord op eenigc speciale vragen van den heer Thorbeckc gaf de minister te kennen dat hij zoo spoedig mogelijk eene wet zou aan bieden op het verleenen van concessiën en ook inlichtingen zou verschaffen nopens de zaak van het Zwolsche diep. Nadat over onderscheidene punten der begrooting nog eenigc discussie was gevoerd, werd ten slotte veel verschil van gevoelen geopenbaard over de beide uitgetrokken sommen: a, tot opbouw van een locaal voor den hoogen raadb. tot aanhouyt van een nieuw magazijn voor geneesmiddelen (begrootingsom f 200,000). De uitslag wasdat zoowel het «...i als hel ander is aangenomenhet eerste met 42 legen 24; hel ander met 35 tegen 31 stemmen. In de zitting van zaturdag zijn de discussien voortgezet. De afdeeling waterstaaiis aangenomen. Daarop zijn de beraadslagingen over de afdeeling onderwijs begonneu. Tengevolge van den gisteren avond en heden nacht ge woed hebbenden storm, was bij het aldrukken (8 ure), de hollandschc post van heden nog niet aan. Omtrent de stoomboot Stad Goesdie niettegenstaande het meer dan .onstuimige weder hare reis naar Rotterdam heden morgen .ten half acht nre heeft aanvaard, is bij het bestuur per telegraaf berigt ontvangen, dat zij in den namiddag ten half drie ure hare bestemming had bereikt. Men schrijft uit Breda dat men verneemt dat de oiider-officieren die zich dezer dagen aan het officiers-examen hebben onderworpen, grootendeels, zoo niet allen, aan de vcrcischlen hebben voldaan. Onder do laatst geëxainjnee.rden waren ook 3 serg.-majoor van het 3e en 6e reg. infanterie en het reg. jagers, die, .boven de 30 jaren oud zijnde, een ligter examen hadden te ondergaan. BlIITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. In geen land van Europa bestaat zulk een groot aantal hooge geestelijken als in Zwedenallen genieten buitengewoon aanzienlijke tractemcntcn, terwijl de mindere geestelijkheid bijna in armoede leeft. Thans heeft graaf Adlcrsparte, in de kamer der adelijken, voorgesteld, om 9 bisschoppelijke zejtels op te heffen en de traclementen dezer bisschoppen te verdeden onder de mindere geestelijken. Deze motie, welke werd ondersteund door de liberale partij, heeft hevige debatten veroorzaakt. Graaf HamiltonstaatsraadHeeft zich namens de regering daartegen verzet, doch: evenwel heeft de meerderheid be- .sloten de motie en het resultaat der discussien te verzenden aan de kamers der burgerschap én bóeren. Te Frankfort is veel sneeuw gevalle» gevolgd door dooiweder, zoodat de communicatie wel niet lang ten ge volge der ingevallen vorst zal belemmerd blijven. Aan de Correspondence Haras wordt uit Weenen geschreven: Men weet, dat in de oostenrijksche monarchie ,;t zifiereti e.ti gouden munt allengs zeldzamer en door het papin u de lullitienen utunt vervangen wordt Dover dagen is hier iets voorgevallendat een juist denkbeeld kan geven van de verlegenheid die hier ten opzigte van den geld- oinloop bestaat. De heer Hosco, de vermaarde goochelaar, geeft thans in onzen schouwburg voorstellingen die zeer druk bezocht worden. Op zekeren avond wilde hij een mooije loer uitvoeren en daartoe had hij een zeker getal zilveren muntstukken noodigdie hij aan het publiek ter leen vroeg; doch het was onmogelijk hieraan te voldoenin de volle zaal en aan het bureau waren zij niet bijeen te brengen en de loer kon niet gedaan worden. ENGELAND. -Het Freeman's Journaleen iersch bladverzekert dat in Ierland een eigenhandig schrijven van den paus is ontvangen waarin deze zich juist niet zeer gunstig over keizer Napoleon moet uitlaten. De paus moet zich zeer onvergenoegd tonnen over de. staatkunde des keizers en weinig vertrouwen stellen in dc verdere bedoelingen van dezen. De heer Gaskell een der vier kooplieden die zich tot keizer Napoleon hadden gewendten einde H. D. gevoelens omtrent Engeland te kennenheeft het antwoord des keizers ontvangen en is naar Londen vertrokken om het aan lord Palmerslon mede te deelen. Volgens de Liverpool Mercury zegt de keizer in zijn ant woord dat de vrede met Engeland zijn ernstige wensch en het streven zijner staatkunde is. De zaak van dr. Smethurstis eindelijk beslist door eene veroordeeling tot een jaar dwangarbeid, ter zake van valsche eedafleggingtoen hij tijdens het leven van zijne eerste vrouw eene tweede huwde, die onlangs overleden is. Smethurst was beschuldigd deze vrouw vergiftigd te hebben, werdna zeven of acht maanden gekerkerd te zijn geweest, ter dood veroordeelddoch ontving kwijtschelding van straf, op grond dat er geen voldoend schuldbewijs voorhanden was (dus als zijnde hij onwettig gevonnisd). Vervolgens stond hij teregt a!s beschuldigd van veelwijverij, doch uit het verhoor bleek, dat de eerste vrouw vroeger doorging als gehuwd te zijn met den vader van haren zoon, welke zoon tegenwoordig was, en dat er geen huwelijk was gesloten. De aanmerking, in der lijd gemaakt bij de vermelding van de aanklagt van dr. Smethurst ter zake van vergif tiging, dat het belangwekkend zou zijn te vernemen, welke omstandigheden er bestonden tijdens zijn huwelijk in 1828, toen hij 22 of 23 jaar oud was, met eene vrouw van ongeveer 50 jaar, wordt thans gebillijkt, want liet blijkt nu dat die vrouw toen een zoon had van ongeveer den- zelfden ouderdom als haar jonge echtgenoot en deze laatste werd waarschijnlijk tot zulk een schandelijk huwelijk be wogen door eene geldelijke belooning van den vader van dien zoon, welke vader later huwde en een wettigen zoon haddie ook als getuige verscheen. Het bovenstaande ver klaart tevens waarom de thans nog in leven zijnde mevr. Smethurstnu ruim 70 jaar oud, geene vervolging in stelde legen haren man toen deze zijne tweede vrouw huwde, waarvan zij bewust was, even als gene bekend was met haar huwlijk. Ziedaar eenige trekken, die tot de verborgenheden van Londen behooren en waarvan de kiem 50 jaren geleden gelegd werd. Men leest in de Volunteer GazetteDe vrijwilligers beweging neemt steeds toe en wel op den meest weusche- lijken voet en wint dagelijks aan krachten door het geheele land. De britsche natie toont een algemeenegeestdrift en eene vastberadenheid in haar besluit om het land in zulk een vercischten staat van verdediging te brengen en dat zoo spoedig mogelijkten einde het aloude prestige en hooge stantpunt van Engeland onder de natiëndat zij als erfpacht van onze voorvaderen ontvingen, gehand- haa'd worde." Er heerscht buitengewone bedrijvigheid in de wapen smederijen te Woolwich en alle toegang van personen die niet vereischt wordenis sliptelijk door dc regering verboden; zelfs de leden der commissie tot onderzoek der vesting werken konden geene vergunning verkrijgen. Hel thans in gang zijnde werk is .dc vervaardiging van het armstrong- kaïionwaarmede alle spoed wordt gemaaktopdat het bepaalde getal tegen het einde van dit jaar gereed zij Ten einde do uitvinding niet openbaar worde, is het bevel ontvangen de verschillende gedeelten van het kanon in on derscheidene werkplaatsen te doen vernmrdigen. FRANKRIJK. De haringvloot van Dieppe heeft een zoo ontzettend verlies geleden, dat men er aan twijfelt of de fransche haringvisscherij van dezen slag ziil bekomen. Zaturdag nacht, toen alle netten waren uitgeworpenkwam er eensklaps zulk een storm opzetten dat de visschers hunne netten in den steek moesten laten om hunne pinken te redden. Zondag jl. hebben zij getracht die terug te vinden, doch zij waren zoo gehavend en verward, dat zij niet meer te gebruiken zijn; de schade wordt geschat op 200,000 frs. In de gemeente Vdette Serpaize in het kanton Vienno gelegen is door een landbouwer een fraaije bronzen kop gevonden, welke tot een standbeeld van Faustina, de gé- malin van Marcus Aurelius, heeft behoord. Bij het om- spiltten van een stuk gronds werd deze antieke kop opgedolven. Onder den diadeem leest men den naam van Faustina. Er is in het bosch van Bondy eene bende dieven ge arresteerd waarvan het opperhoofd was een jongen van 11 jaar, wiens vader op het schavot was gestorven en wiens moeder in de gevangenis zit, het alleroudste lid dezer bende is 14 jaar oud. Deze jeugdige misdadigers hebben aan zienlijke diefstallen gepleegd. -Heden (1 Dec.) had er eene zeer bijzondere aanbe steding plaats, namelijk van het voorregt om alle dooden te Parijs gedurende 11 jaar te begraven. De begrafenis kosten zijn in 16 klassen verdeeld; de hoogste klasse kost fr. 7181, de laagste fr. 18,75. Aan den vroegeren aan nemer hadden de begrafenissen gemiddeld fr 1,901,441,67 jaarlijks opgebragt. -- In sommige streken van Portugal gaat men op eene vreemde wijze te werk met de verkiezingen. Zoo is on langs te Mezao-Trio op de volgende wijze daarmede gehan deld. Toen de stemopneming zou geschieden vond de pre sident van het stembureaudat de gekozenen niet tot zijne partij behoorden; hij liet daarop vuur aanmaken en verbrandde de billëtten. BELGIE. In de vorige week had in een koffijhuis het volgende plaats: er treedt iemand de zaai in en had reeds plaats genomen toen een onbekend heer nadert en op dreigenden loon hem toevoegdeMijnheergij hebt de deur open- gelalen het is koud zijl zoo goed die digt te maken. De habitué antwoordt zeer beleefd, 'tis mogelijk maar dan heb ik die ook zeker open gevonden. Dit doet er niet toe sprak de reiziger, gij moest die sluiten. M. D. herhaalt, dat hij niet van plan is, de deur te sluiten en mogt het den reiziger hinderen, verzocht hij hem dit aan een der jongens te hevelen, met verzoek hem hierover niet verder lastig te vallen. De reiziger verwijdert zich eenige slappendoch keert onnnddelijk terug en zegt op hoogen toon: Mijnheer, ik heb u gezegd de deur te sluiten, gij deedt het niet en dewijl mij zulks niet bevalt, gelieft gij mij uwen naam of kaart ter hand te stellen. M. D.die geen oogenblik zijne be daardheid had verloren, antwoordt: «'t is goed," hij roept do bediende en zegtik verlang mijn dinergeef mijnheer de kaart." Onder algemeen gelach droop de jonge reiziger af, in tijds begrijpende dat hij ten speelbal van de aanwezigen strekte. EXTRACT uit de registers van den Burgerlijken Stand der gemeente Gons, gedurende de maand November 1859. Gehuwii Francis George Riggaart en Charlotte Francisca Cornells. Jan Gelok en Johanna van den Wijngaert. Jan Gunst en Johanna Magdalen a Remijn. Ludovicus Thoen en Johanna Boet. Johannes Cornelis Slerli en Johanna Sleutel. Geboren Drn 1 sten Adrianus Albertus, zoon van Hendricus van Aglen en Catharina vander Reijt. Margaretha Pieter- nella dochter van Guiljaam Stiïj'aards en Kaïljc Slatr Itoorne. den Aden Luurina, rlochlei run flc.drikus Kitvis en marlt Regnhóut Joh tinnes, zeen van R irtel M

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1