N°. 93 40"* Jaargang. BEKENDMAKING BEKENDMAKING. mmm HiAE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 1 ÏV J -B Tk I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I/öll(l6r(lflö[ i JLFGG'ClXl ÖCI\ Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,00 De prys per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. J behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. De BURGEMEESTER van GOES, inaakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend Dat de kohieren n". 4 en 5der PERSONELE BELASTING, over het dienstjaar 1859, op den 23slen dezer door den heer commissaris des konings in deze pro vincie executoir verklaardop lieden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden zijn. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goesden 30 November 1859. De burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: dal heeren gedeputeerde staten van Zeelandbij bun besluit van den 18den dezer, n°. 20, tot provincialen eeearts der 2de klasse, om te fungeren in bet kanton Coes, hebben benoemd den heer L. van KALMTHOUT, thans provinciale veearts der 3de klasse te Goes, om in te gaan met den 1 Januarij 1860. En zal aan deze op de gewone wijze publiciteit worden gegeven. Gedaan te Goes den 30 November 1859 Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal is jl. dingsdag hoofdstuk III der staats-begrooting voor 1860 (dep. van buitenl. zaken) met algemecno (60) stemmen aangenomen. Bij de behandeling van het volgende hoofdstuk (justitie) heeft de minister van justitie de spoedige aanbie ding toegezegd van een wets-ontwerp, houdende vaststelling van de zetels en het getal regterlijke collegien. Dezelfde kamer heeft gisteren met 37 tegen 27 stem men aangenomen een amendement van den lieer van Eek, strekkende om eene nieuwe uitbreiding van de rijks-veldwacht tegen te gaanen den minister daardoor te nopendes te eerder over te gaan tot dc aanbieding van een ontwerp lot organisatie der rijks-politie. De minister beeft bet amende ment bestreden en herhaald, dat zoodanige wet reeds in bewerking en bij den raad van stale in behandeling was, maar dat daarin niet voorkomt de regeling van de bevoegdheid der policic, hetgeen de minister onmogelijk acht. Per telegraaf is voor Goes het belangrijk berigt ontvangen dat de post op de staatsbegrooting uitgetrokken voor do daarstèlling der gevangen- en regtsgebouwen op de kort geleden voltooide funderingen, is toegestaan. Hoofdstuk IV (justitie) is na oene vermindering der wachtgelden met 2000 aangenomen niet 55 tegen 12 stemmen. Tegen de heeren Thorbecke, ran Hall, van der Linden, van Hoevell, Olivier, Idserda, van Heukelom, Taets van Amerongen, van EekHugenholtivan Ascli van Wijck en Kingma. Morgen opening der discussien over hoofdstuk V (bin- neiilahdscbé zaken). De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn aan geschreven om te vergaderen op vrijdag den 9 december aanstaande. Do staten van Luxemburg hebbenmet 15 tegen 13 stemmen, besloten, dat dc vertegenwoordigers bij regt- strerksche verkiezing zullen worden benoemd. De regering had eene verkiezingmet twee trappengewenscht. Bij het antwoord van den minister van dc protestantsche eoredienst op de bedenkingenvervat in het voorloopig verslag over liet zesde hoofdstuk der staatsbegrooting, wordt onder anderen gezegd: «Het gevoelen, dat op den duur geenszins ondersteuning aan de afgescheidenen zal kunnen ~~uo'rrtwi geweigerd, door sommigen met nadruk bestreden, -is bij; 'Se. regering oen punt geworden van ernstige over weging, maar heeft geleid tot het besluit, dat zonder groot bezwaar daartoe niet kan worden overgegaan, om der ge volgen wille, daar zich reeds het geval heeft voorgedaan dat in den boezem van afgescheidenen nieuwe afscheidingen zijn ontstaan." Gedeputeerde staten van dit gewest hebben bij hun besluit van 18 dezer bevorderd tot provincialen veearts, 2e klasse, de heer L. van Kalm/hout, thans 3e klasse. Door de marechaussee te Hulst is gevankelijk in het huis van arrest alhier overgebragt zekeren J. A. Janssen schaapherder te Hontenisse, geboortig van Venlo, als ver dacht van diefstallen van schapen die nu sinds drie jaren in de belgische gemeente Kicldrecht, in den Aremberg- en Prosperpoldcr ten nadeele van den hertog van Aremberg gepleegd werden, zonder den dader te kunnen ontdekken. In de algeloopene week was er op nieuw in den Pros- perpolder een schaap ontvreemd; de brigade marecbausée, te Hulst gestationeerd, daarvan kennis bekomen hebbende heeft hare ijverige nasporingen op nederlandscli grondgebied voortgezet en genoemden Janssen als vermoedelijke dader aangehouden. Later is gebleken dat de arrestant in de vorige week van zijnen meester van de Voorde, landbouwer te Hontenisse mede twee schapen heeft ontvreemd en naar Belgie vervoerd, die nogthans op verzoek van den brigadier door den burgemeester der belgische gemeente Meerdonck in beslag genomen zijn. Nog wordt hij schuldig verdacht aan gelijken diefstal in de maand september jl. en twee in de gemeente Clinge in 't vorige jaar. Voor den laatsten toondag was verl. dingsdag nog veel vee aangevoerd (omtrent veertig stuks), dat op enkele na tot liooge prijzen is opgeruimd. Op het einde der markt was nog veel kooplust, zoodat alleen aan de bovenmate booge vraagprijzen is toe te schrijven dat niet alles is verkocht. Vreemde handelaars waren niet opgekomen. Sedert drie weken heeft de vlasniarkt te Kloosterzande weder een aanvang genomen. Er was tamelijk veel aan- gebragt. De prijzen liepen naar kwaliteit van 35 lot 44 stuivers per steen. (3 ned. pd.) Men schrijft uit Bergen-op-ZoomDe stemming ten voordecle onzer spoorbaan naar Zeeland heeft bier eene algemeene blijdschap gaande gemaakt. Ook in Zeeland zal die tijding een goed onthaal erlangen. Men zegtdat zich eerlang maatschappijen zullen aanbieden voor het aanleggen van eenen spoorweglak van Ossendrecht naar Antwerpen. De Ooster-Scliclde zal nu door hare opslijkingbelang rijke polders doen aanwinnen" Ook dc gemeente-raad te 's Hcrlogenbosch heeft met algemeene stemmen besloteneen adres aan de eerste kamer in te zenden tegen de spoorweg-ontwerpen. In liet middelburgsche departement der maatschappij «Tot bevordering van nijverheid" is in eene vergadering de vraag behandeld: «Of er iets kan worden beproefd tot het tegengaan van de bij velen bestaande kwade gewoonte om leveranciers, langer dan behoorlijk is, naar betaling te doen wachten." Reeds was die vraag in eene vorige winter vergadering besproken en als toen werd aan liet bestuur opgedragen, in overweging te nemen in hoeverre tol hot tegengaan van dit kwaad, maatregelen zouden te nemen zijn. Door den voorzitter werd nu het gevoelen van het bestuur uitvoerig uiteengezetdat hierop neder kwambet nemen van eenigerlei dwangmaatregel in dezezoo die al mogelijk waremoest geheel ondoeltreffend geacht worden, maar liet toestaan van korting door de leveranciers aan hen die öf contant èt binnen een bepaalden tijd na het ontvangen der rekening beluien, zou vermoedelijk niet zonder gunstige gevolgen blijven het werd geenszins noodig en zelfs niet wenscholijk geoordeeld dat leveranciers zich tot dat doel vereciiigdeuom gelijkmatige korting vast te stellen maar de regeling en toepassing daarvan moest geheel aan het welbegrepen eigen belang der leveranciers worden overge laten. Er hadden over dit punt uitvoerige discussien plaats, waarbij zeer verschillende denkbeelden werden medegedeeld, maar waaruit ten slotte kon opgemaakt wordendat dc zienswijze van het bestuur genoegzaam algemeenen' bijval vond: Naar men verneemt, heeft dezer dagen de volgende vrij zonderlinge opligterij te Rotterdam plaats gehad. Er ver voegde zich bij een onzer geaccrediteerde banketbakkers een welgekleed persoon, met de vraag om 100 bolissen. Toen hij vernam, dal die niet voorhanden waren, verzocht hij dat die binnen twee uren voor hem gereed gemaakt zouden wordenhetgeen na eenige aarzeling werd aangenomen. Van den banketbakker begaf zicii onze chevalier d' industrie naar een voornamen kleedermaker, en vroeg om een win terjas. Men toonde zich bereid dien dadelijk aan te meten, maar daarmede was de nieuwe kalant niet tevreden hij eischte dien jas binnen twee uren. Men betoogde hem dat zoo iels onmogelijk was en verzocht langer tijdruimte. In- tnsschen was het aan den scherpen blik des vreemdelings niet ontgaan, dat daar in den winkel een winterjas hing, kant en klaar. Dezen wilde hij hebben en vroeg naar den prijs Het hielp niet dat de kleermaker hem trachtte te beduiden, dat dit een kleedingstuk was dat hij voor een ander had vervaardigd. «Kom, kom! zeide hij, «die kan wel wat wachten en ik moet weg. Hoeveel kost deze jas?" Enfin, de kleerderrnaker zeide 65 de jas paste precies, want men keek niet heel naauw en men kwam overeen, dat de vreemdeling hem zoude hebben voor f 60 kontant. Een jongen ging met hem mede om het geld in ontvangst te nemen. Met dezen jongen begaf de vreemdeling zich naar den straks bedoelden banketbakker en vroeg: «of liet klaar was Hij kreeg ten antwoord over een kwartier." Gij hoort het, zeide hij tot den jongen, het is eerst over een kwartier klaar; dan zal ik het wel laten bezorgen." Met deze boodschap ging de jongen naar huis. Toen hij weg waszeide de vreemdeling tot den banketbakker als de bolissen klaar zijn dan brengt gij er 60 bij den kleermakeren 40 op de Wijnhaven- bij den heer De banketbakker voldeed trouw aan zijnen lastmaar men kan begrijpen, hoe vreemd de kleermaker opzag, toen hij, na een kwartier uurs in stede van f 60zestig warme bolissen ontving. Deze begaf zich terstond tot den banket bakker, met de vraag wat die bezending bolissen betee- kendecn toen ontwaarden beide tot hun verdrietdat zij deerlijk misleid waren. Te Amsterdam zijn eenige vreemdelingen, in verschillende hotels gelogeerd, met grond verdacht van valsch spelen en van welke er een, naar men wil, zich als iemand van voor namen stand zou hebben voorgedaan door de zorg der politie aangehouden en hel land uitgevoerd. In verschillende plaatsen van Nederland heersclien nog de mazelen; hier en daar nemen ze zelfs een verontrus tend karakter aan; te Zwolle is bijna geen gezin daarvan bevrijd, gemiddeld sterven daar 15 a 20 kinderen per week. Ook volwassenen werden er door aangetast. De scholen zijn over het algemeen voor a/a ontvolkt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. In de stad Lengsfeld (Saksen-Weimar) werd een zeldzaam leest gevierdnamelijk eene diamanten bruiloft. De helden van het feesteen israëlitisch echtpaarhebben zestig jaren liet lief en leed des levens zamen gedeeld. Zoo door het groot-hertogelijk huisals door de regering, zijn hartelijke blijken van deelneming aan die feestvreugde betoond, terwijl de stedelijke regering dezen dag tot een volksfeest heeft ingerigt. Het merkwaardigste hierbij is echter dat de feestvierende echtelingen, gedurende hun zestigjarige» echt, niet minder dan zes verschillende souvereinen hebben geteld, aan wie de stad hunner inwoning was onderworpen. Eerst een rijks-vrijheer, vervolgens een vorst-primaat, Jaler Westphalcn, toen weder Hessen, eenige dagen Pruissen en sinds 1815 Saksen-Weimar. De prophctische duiven schijnen thans eene groote rol te spelen. Onlangs werd melding gemaakt van die welke op de parade te Breslau aan de voelen van keizer Alexander eene wijkplaats zocht; thans schrijft men uit Neustadt, dat den 21 dezer, op den oogenhlik dal daar een lindenboom ter herinnering aan Schiller geplant werd, drie duiven iu een kring do vergadering rondvlogen, c» wc! eene zwarte, coup roode en rene .prachtige g Ir dA aan-

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1