m\ N°. 93. 4W»",e Jaargang. BEKENDMAKING. COURANT. afc Ue uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 1 -m/* fly i j Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplas!®*. avond, uitgezonderd op feestdagen. maandag; ifloveinner. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regelav^ f De prijs per kwartaal is'f 1,75 franco per post f'1,90. 1 i behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK. BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES,: herinneren bij deze de ingezetenenaan art 2 van de verordening inhei belang der openbare gezondheid binnen deze gemeente, vastgesteld door den gemeente-raad den 31 JuKj 1855 en algekondigd den 1 September daaraan volgende waarbij liet is verboden het zoogenaamd Sint Nicolaas Goed, met vergulsel belegd, te ver- koopert. Gedaan te Goes, den 26 November 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris lil C. PILAAR BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Een over Triest van den gouverneur-généraal van Neder- landsch Indië ontvangen telegram, gedagteekend Batavia 7 October jl luidt: «Geen nieuws; op Java heersent overal rust". Van de ongesteldheid van den gouverneur-generaal blijkt niets. Door de tweede kamer is het wets-ontwerp op het kolo niaal batig slot van 1857 aangenomen niet ulgemeene stemmen. Een groot aantal punten zijn besproken. De minister heeft onder anderen verklaard, dat de rege ling der suiker-contracten niet bij de wet zal plaats hebben; dat hij niet raadzaam achte de uitgifte van muntpapier op Java; dat hij niet voornemens is, vóór' als'litfg-voraiidering in de assurantie van productennoch ook in de wijze der kolftj-veilingen te brengen Per telegraaf. De algemeene discussien over de staats begroting zijn heden afgeloopen. De minister van fman cien heeft verklaard dat de zaak betrekkelijk de verbetering van het belasting stelsel met het oog op de gemcenle- financien niet op den achtergrond wordt gesteld. Ook zullen langzamerhand uitgaven op de rijksbegroting worden gebragt die nu nog op de gemeenten rusten Hoofdstuk 1 en 11 is met algemeene stemmen aangenomen. Bij hoofd stuk III is ter sprake gekomenliet' punt betreffende de wateraftapping van de Maasen de. verhouding van Limburg lot den Duitschenbond. Morgén yóbftzetling De raad der stad Utrecht beeft besloten een adres te rigten tot de eerste kamer der staten-gcneraalhoudende verzoek om zich niot te vereenigen met de door de tweede kamer aangenomen spoorwegwettenwelk adres nader zal ontwdrpeó wortlén doètr de raads-commissie in zake den aanleg van spoorwegen. Uit' Groningt3n'lsc!ifijii mèh'; dat, indien de eerste kauier het spoorweg-ontwerp met mogt goedkeurenZ. M de koning die kameé zal ontbinden. Men vleije zich aldaarniet met zulk een denkbeeld noch 'brenge dit >»ls' schrikbeeld voor de leden dier kamer, zij' IJgritén er 'mede, wint' zij wéten wel beter. Iets anders jou het zijg, dat de eerste kamér, door 'de'aanneming dier wet den wrevel van een groot deel des volks op nieuw ZoÖ" opvWkketi, de 'beroemde Ys'lad zou betpen vernielen en ganscli Noordholland, Utrecht, 's Bosch, Deventer, het nijvere Almelo een schandelijk onregt zou aandoen op dien weg hopeti wij, dal zij de kleine meerdcibeid der tweede kamer niet zal volgen, waiil zij zou dan gewis kwaad zaad helpen slrooijen onder de zonen van hetzelfde vaderland vele be langrijke plaatsen benadeclen en alom droefheid verwekken, en wij' gidnovcn, dat de overtuiging daarvan den leden dier kamer zwaarder moet drukken dan de vrees voor ecne ontbinding, zoo die al in de verste verte mogt bestaan (Ulr. Cl) Benoemd tot regter in de arrond.-regrbaitk te Zicrikzeo. jhr. mr. C. de Jonge.thans regter-pfeatsvervaogcr in die reglHank en advocaat aldaarbenevens secretaris dier ge meente Hei beplanten van een gedeelte van hel gewezen zij-kanaal naar Axel en Hulst, niet 2580 stuks kanadasche populieren, met inbegrip der levering en het arbeidsloon niet het onder hond der oude en nieuwe beplantingen tot 15 julij 1860, i> a.ii.genomen door II. dc Rruijne te Neuzen voor f 1499. Ei is-hiei cn in dc omstreken lugenwooidig cenc grootc, ongewone schaarschtd aan eijcron. Het heugt piet dat als thans lot f 5, en 6,— voor de 100 stuks werd betaald. Hel verslag van den toestand en de werkzaamheden der maatschappij Tol bevordering der toonkunstuitgebragt in de laatst gehouden 30ste a'gemeene vergaderingis thans in druk. Daaruit blijkt dat die maatschappij thans het volgende getal leden lelt: algctveenv afdeeiing; 5 gewone leden 4 contribuerende kunstenaars leden, 1 honorair lid, Amsterdam: 616, 21, 52; Arnhem: 142, 3, 1; Dord recht 17, 3, 4; Enkhuizen: 25, 1,2; Geerlruidenberg: 4; Goes: 54, 1, 7; 's Gravenhage199, 15, 32; Haarlem; 1 10, 6, 3; Heusden: 11, t, 2; Rotterdam: 253, 15, 16; Utrecht: 92, 24, 14; Zierikzee: 35, I ZutpHcn: 10, 2. Commissarissen der maatschappij van weldadigheid hebben besloten om, door middel van eene algemeen te verspreiden circulaireeen beroep op de natie te doenten einde die ruime medewerking te vinden, welke onvermijdelijk is voor de instandhouding van een ligchaantwelke ontbinding de gemeenten eenen vernieuwden druk van liet armwezen zou doen ondervindon. Na, in dit stuk, er op gewezen te hebben, dat de maat schappij thans ontdaan is van haar ingewikkeld karakter, en geheel teruggebragt op den voet cener particuliere in stelling waarhij eindelijkten gevolge van de scheiding lusschen de regering en deze maatschappij, in dato 5 sept. 1859, de vrije koloniën zijn afgezonderd van landloopers en bedelaars, zeggen commissarissen o. a. «De ondergeteekendendoor heeren afgevaardigden van verschillende afdeelingen tot commissarissen der maatschappij van weldadigheid benoemd nadat de scheiding en verevening der oude maatschappij builen hen was geschied, hebben lang geaarzeld, eer zij besluiten konden, deze geheel be- langlooze en toch moeitevolle betrekking aan te nemen. Zij beseften ten volle de vele en groote bezwaren, aan die taak verbondenen achten ze bijna onoverkomelijk. De gedachte aan den grooten liefdadigheidszin onzer natie, en de zucht, om eene laatste poging te wagen, ten einde deze vroeger zoo gevierde instelling in het leven te behouden, en te beletten, dat de vele in de koloniën gevestigde huis gezinnen ten laste hunner geboorteplaatsen zouden komen, hebben hen ten slotte bewogende handen aan den arbeid te slaart en de eens genomen proeve, in weerwil van de vele misrekeningen en teleurstellingenvoort te zetten, zoodat zij den 15 september jl. het bestuur van den heer gecommitteerde der regering hebben overgenomen. Zij wen- schen echter vóór alles openlijk te verklaren, dat het behoud dezer inrigting 'in de eerste plaats afhangt van den omvang der particuliere liefdadigheid, en van het ruimschoots deel nemen aan het lidmaatschap". In den avond van 25 dezer ten circa 7 ure, is de stoomboot Middelburg No 1bij de aankomst te Rotterdam, voor hel vlot a/d' Oosterkade willende zwenken, met de raderkast tegen een aldaar liggend bovenlandsch vaartuig gevaren, waardoor aan de boot de raderkast en aan het schip een gedeelte van den voorsteven is verbrijzeld. Op den keulenaar bevonden zich slechts cenc vrouw en 4 kin deren welke ren angstig hulpgeschrei aanhievenwaarop eene massa volks kwam aanloopen en een aantal bemande booten naar liet in nood verkeerende schip roeiden. Het bleek echter vervolgens er geen andere onheilen bij hadden plaats gehad. De Nieuwe Dordrechtsche Courant maakt dc niet onaar dige opmerking dat het ontwerp van wet op den noorder en zuider-spoorweg, waardoor Dordrecht met het vasteland van ons vaderland en van Europa zal verbonden worden, door de tweede kamer der staten-generaal is aangenomen op denzclfden dag (19 november) waarop in het jaar 1421, door den zoogenaamden St. EhzabethsvloedDordrecht tol een eiland werd gemaakt. Sedert vijf jaren heelt een landbouwer met goed gevolg de wilde menthedie in do weiden of nieerschen ook langs de slootcn in menigte te vinden istegen het ver drijven dor lastige en schadelijke muizen en ratten van zijne graanzolders, aangewend. Men heeft slechts ecnige struiken van die plant op de hooi- cn koornzoldcrs neder te leggen, om van die bezoekers bevrijd tc blijven. docd is geweesteen geestelijke tegenwoordig moeten zijn. Dit geschiedt dewijl de geneesheeren bijna altijd in dergelijke gevallen verklaardendat de overledene tengevolge van oorzaken, van zijn wil onafhankelijk was gestorven en de gewone kerkelijke plegtigheden hij zijne begrafenis moesten plaats hebben. Met het doel om dit te voorkomenzal aan den geestelijke eene beslissende slem worden gegeven. Uit Milaan wofdt gemelddat alle in (830 tot 1838 geboren Lombardiërs door de Piëmonlsche regering zijn opgeroepen, om dienst in het Sardinische leger te nemen. Men beschouwt dit hier als een weinig vreedzaam teeken tegenover het verwacht wordende congres. De protestandsche beweging breidt zich allengs meer cn meer in Hongarije uit, zonder dat zij juist een voor de oostenrijksche monarchie gevaarlijk karakter heeft. Nadat het comitaat te Presburg den lOden dezer besloten had, zich tot de regering te wenden, met verzoek om de pro testanten hunne vorige verhouding terug te gevenheeft het comitaat te Pesth den 19den dezer een besluit in gelijken geestdoch in krachtiger bewoordingen genomen. Onder anderen heeft men te Pesth goedgevonden, bij den keizer er op aan te dringen om de geoctroijeerde consti tutie niet te doen uitvoeren, om vergunning te geven tot het houden eener synode en om den minister aanzegging te doen toekomen in de aangelegenheden der protestant- sche hongaren zich voortaan niet meer op belemmerende wijze te mengen. Het verdient ten deze opmerkingdat dit besluit genomen is in eene bijeenkomstwelke gehouden is onder hot voorzitterschap van den baron Pronayeen man die tot dus verre nog nimmer van eenige zucht tot oppositie verdacht werd gehouden en die wegens zijne loijauteit nog onlangs door den keizer tot ridder verheven werd. BUITENEANDSCHE BERIGTEN. PUITSCIILANI). Voortaan zal hij de gcreglelijke schouwing van lijken, indien men onderstelt dat. zelfmoord de oorzaak van den ENGELAND. - De Times deelt het volgende berigt mede ontleend aan de Lahore Chronicle-. De belangrijke tijding is ontvangen dat Nena Sahib den 2 dezer in de vallei van Dhang, op de grenzen van Nepaul, is overleden. Zijne volgelingen zijn alle uiteen gedreven. Door velen nogtans wordt de dood van Nena Sahib in twijfel getrokkenzelfs het vermoeden geopperddat de gewaande doode zelf het gerucht heeft verspreidten einde de engelschen van een winter-veldtogt tegen hein terug te houden. Opmerkenswaardig is in elk geval het teit dat de brief die de dood vermeid van den 7 October is geschreven en de Oude Gazette van 11 October daarnahiervan met geen enkel woord melding maakt. De voormalige koning van Oude heeft, naar gezegd wordt, een jaargeld van 12 lacs, ongeveer 120,000 p. st. 1,440,000) aangenomen en daarbij van alle aanspraken op den troon van Oude afgezien. Uit Nevv-York wordt gemelddat in de volgende lente eene nieuwe expeditie naar de Noordpool onder zeil zal gaan, om de overblijfselen der expeditie van Franklin op te zoeken. Van de verongelukte Royal Charier is weder 1200 p. st aan sovereings door de duikers geredmen heeft hoop ook de staven goud te vinden welke onder de overblijfselen van het schip begraven zijn. Van de bij de schipbreuk van de Royal Charter omgekomenenzijn weder 39 lijken gevondentot nu toe zijn echter slechts 9 of 10 dier lijken herkend. FRANKRIJK. De verzending der uitnoodigingen tol bijwoning van het congres is weder uitgesteld. Met hoopt de bezwaren, door Oostenrijk in verceniging met Engeland opgeworpen uit den weg te ruimen. -Volgens de Oest. Zeltung zullen vermoedelijk' al de mogendheden, onderteekenaren van hel tractaat van 1815, op liet congres vertegenwoordigd zijn, dat waarschijnlijk te Parijs zal gehouden worden. Volgens een belgisch blad houdt keizer Napoleon zich tegenwoordig in zijne vrije oogenblikken bezig niet eene franache vertaling van Goethes Faust. Gelijk hekend is, bragt de keizer reeds, gedurende zijne gevangenschap op Ham schillers Rauber in de franschc taal over. Het is overigens hekenddat eenige leden van het geslacht Bonaparte cette bijzondere neiging voor de wetenschap ver raden. Een kind van zes maanden heeft dezer dagen dun dood gevonden op eene wijze, die vele ouders lol voorzig- tigbeid dient aan Ie sporen Men had het kind namelijk ecne pop in de handjes gegeven waarmede hel spelende

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1