N°. 91 4ö5te Jaargang. goëssche COURANT. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag jrv i 1 O AS 1\[ I Gewone advertentiën worden a 20 ots. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I OUC101*ClO«£k 1 O VOHIOGI*» j Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,00 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. ^5 j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. binnenlandsche berigten. De minister voor de zaken der hervormde eeredienst, enz. in ervaring gekomen zijnde dat door den kerkeraad eener nedcrd. hervormde gemeente belangrijke kosten aan de ker- kekas in rekening zijn gebragt, veroorzaakt eensdeels door het afvaardigen van commission uit zijn midden om in verband met een beroep, de predikgaven van elders geves tigde predikanten te gaan hoorenanderdeels door het committeren van leden om de beroepsbrieven over te brengen, en eindelijk door het verstrekken van transportmiddelen aan beroepen predikantendie overkwamenom bekend te worden met de gemeente van welke het beroep was uit gegaan heeftmet het oog op de oiireglmatigheid hiervan, eene beschikking genomenen zijn dien tengevolge de kerkvoogden bij de hervormde gemeenten in ons vaderland aangeschreven, om op deze aangelegenheid hunne aandacht Ie vestigenen de vereischte maatregelen te nemen ten einde te voorkomen, dat ter zake voorschreven eenige kosten uit de kerkelijke fondsen worden gerestitueerd. De minister van justitie heeft aan de rijksveldwachters verboden, vrachtvrij gebruik te maken van diligencesom dat zulks ten nadeele zon kunnen strekken van het loezigt, dat die ambtenaren verpligt zijn op deze middelen van vervoer te houden. Benoemd tot regtcr in de arrondissements-reglbank te Alkmaar, rnr. J. van der Frenthans kantonregler te Tholèn Beroepen bij de tied. herv. gemeente te Amsterdam ds. J. J. L. ten Kale, pred. te Middelburg. Door de commissie uit het provinciaal geregtshof in Zeeland te Middelburg, is na afgelegd examen toegelaten als candidaat notaris, de heer Johannes Marinus Pilaar, alhier. In evenredigheid der reeds gehouden veemarkten, was verle den dingsdag nog een goed tal hoornvee aan de lijn (7 O stuks), waarvan slechts enkele voor comsumptie tot vorige prijzen zijn verkocht. De hooge vraagprijzen op de vorige toon- dagen hadden thans de vreemde kooplieden terug gehouden, terwijl ook reeds onze slagers dien ten gevolge op de rolterdamsche markten in hunne behoefte voorzien. Men schrijft uit Ovezande van gisteren «De leden der R. C. gemeente in deze parochie, moglen zich heden verheugen in de vervulling van een reeds lang gekoesterd verlangen, waartoe hunnerzijds verschillende opof feringen zijn gedaan. Het goldLde pleglige, docli eenvou dige Inzegening der vroeger ontworpen rnèar nu voltooide bijÈerfc die in alien declc hoogst doelmatig efi nét, aan ontwerper én uitvoerders lot eer verstrekt Met de gewone ceremoniën en éene gepaste toespraak van den wel eerw. heer A. A. Thomas, It. C pastoor te 's Heerenhoek, land deken, in hijzijn van verschillende geestelijken uit den omtrek, had die inzegening plaats. Zij is opgedragen aan St. Maria, welke patrones op 13 aug. wordt gedacht. De dienst zal voor tijd en wijlen tot dat hel eene zelfstandige kerk zal zijnwórden waargenomen door dén wel eerw. heer J P. Viesseling, R. C. pastoor in de naburige gemeente Kwadendamme." Van de 146 kiezers voor de kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee, hebben 21 hunne stem uilgehragt ter verkiezing.van één lid, zijnde de lieer J. A. v. d. Halen met 16 sternnieu benoemd. In den voormiddag van dingsdag is in het gebotiwj der meestoof, staande aan het bolwerk te Middelburg, brand ontstaandie zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien doch door spoedige hulp is bepaald tot den toren, waarin meê te droogen lag. Het afgebrande perceel was tegen brandschade verzekerd. Men ineldt ons, dat het geld voor de concession van den noorder- en zuider-spoorweg gevonden is. Of buitenlandsche dan wel binnenlandschc bankiershuizen of vennootschappen liet verstrekken wordt er niet bijgevoegd. [De Tijd.) Hetzelfde blad deelt later mede: men heeft ons gisteren bcrigldat hot geld voor de toegestane spoorlijnen gc- vonden is. Die lijding is niet volkomen juist. Zie hier wal er van is. Van de noorder-spoorwegen wordt verzekerd dat de benoodigde kapitalen bijhans voorhanden zijn. Maar het is zeker, dat parijsche bankiershuizen zich belast hebben met de geheele som voor de zuiderlijn benoodigd, en naar men wil weten juist die huizen welke in naauwe betrekking staan tot het crediet-mobilior. De Nieuwe Rolt. Ct. zegt: «De amsterdamsche bladen raden de tegenstanders van het wets-ontwerp betreffende de spoorwegen aanzich tot den koning te wenden met verzoek liet in te trekken. Het denkbeeld is al zeer zon derling, om van Z. M. te verlangen, dat hij een wets voorstel door hem zclven gedaan, intrekke, nadat het, indien ook de eerste kamer het aanneemtonveranderd tot hem is teruggekeerd, goedgekeurd door de volks-vertegen- woordiging. Dat bladen, die anders constitutioneel denken zulken raad gevenis onbegrijpelijk. Uit Schevcningen wordt gemeld dat sedert 26 October niet minder dan 111 haringschuiten aangezet zijn, die ge zamenlijk 4,809,000 stuks steurharing en 202 ton pekel haring hebben aangebragt. Ofschoon nu de aanvoer vrij belangrijk isblijven de prijzen toch nog hoog. De hoek- wantvisscherij laat zich goed aanzien. Terwijl, waarschijnlijk tengevolge van de menigvuldige haaijen eenige weken ge leden nog geen schelvisch op de kust gevonden werd is de schclvischvangst gedurende de laatste dagen vrij gunstig geweest. De kabeljaauw wordt schaars gcvischt Men meldt uit Dinteloord (Prtnsland) dd. 18 november: In den avond van gisteren was ëen brandbrief gelegd ten huize van mej de wed. J Vermunt, alhier woonachtig, waar de justitie kennis van kreeg Zij was op hare hoede, en in slede van de geëischte som van 2000, in klinkende specie aan de schuur te leggen werd een geldzak met grind zoo geplaatst, dat bij de minste aanraking van den geldzak, eene flesch, aan een koord bevestigd, in de schuur moest omvallen, waar de brigadier en de marechaussée uit Steenbergen zich verborgen hielden. Dit gelukte volkomen en zij kregqn den dader, Ckrisliaan van Bemberi, verwers- baasin dit dorp woonachtigheden avond in handen, nadat hij in den belendenden vijver was gesprongen. Door den jager J. van der N. te Eext is gescholen een groote roofvogelzeven voet in de vlugtofschoon hij veel overeenkomst heeft met een arend, verklaren kenners echter, dat hij niet tot deze soort behoort. Met nog een bekwaam schutter mogt het van der N. gelukken het monster met het vijfde schot doodelijk te treffen om het verder niet de kolf af te maken. buitenlandsche berigten. DU1TSCHLAND. De beriglen uit Italië meldendat de opgewondenheid daar te lande meer en meer toeneemt. De voorstanders der wettige souvereinen meenen dat de daardoor te ver wachten verwarring een krachtig middel zal opleveren lol derzclver herstel in het hoog gezag. Andere staatslieden verklarendit niet als zoo zeker te beschouwen zoolang ten minsten Frankrijk niet aankondigt des noods gewapen derhand daarbij lusschenbcide te zullen komen. Het Journal de Constantinople geeft ophelderingen waarom bevel is gegeven om de werkzaamheden voor het Suez kanaal te slaken. De Porte hoeft de doorgraving noch geweigerd noch goedgekeurd. Er is geen definitief veto uil gesproken de kwestie is niet van staatkundigen aard maar zij zou toch ernstig kunnen worden, indien Frankrijk een formeel gevoelen uitsprak. De Porte. wil, alvorens uit spraak in deze aangelegenheid te doenzich vooral met hare geallieerden verslaan. Men zegt, dat do fransclte gezant vertoogen heeft ingediend tegen de opvoering van het dicrcn-kluchtspel Cesar Bock getiteld, hetwelk sedert ecnigen lijd in buiten gewone mate de belangstelling van het groote publiek trekt. De vervaardiger van dit stuk, de heer Gironil, heeft daar mede de geschiedenis van Napoleon III geschetst, van den tijd van den coup d'étal in 1852 lol op de jongste staat kundige gebeurtenissen De helden en heldinnen van het stuk dragen maskers van dieren en stellen derhalve laatst genoemden voor gelijk in eene fabel waarin dieren de handelende personen zijn. Als eene zonderlinge speling van het toeval wordt gemeld, dat den 10 november jl.den honderdsten verjaardag van Schillers geboortedag, den schoenmaker Schiller te Rei- chenbach in Silezië, verren bloedverwant van den beroem den dichter, een zoon werd geboren, aan wien de voornamen van zijnen onsterfelijken naamgenoot zullen worden gegeven. ENGELAND. De Times zegt, dat de regering besloten heeft lot eene aanzienlijke vermeerdering van het leger door het vormen van een bataiilon bij elk der 35 eerste regimenten. Deze vermeerdering staat gelijk met de zamenstelling van elf nieuwe regimenten. Dezer dagen heeft de heer F. Si/a te Blackwal, eene reeks van proeven genomen niet de door hem uit gevonden signaallichten, voor telegrafisch gebruik op zee en lot ontdekking van reddingsboeijen ingeval van schipbreuken en andere scheepsrampen. Nadat deze drijvende lichten, aan lijnen vastgehecht, van het havenhoofd af in de rivier geworpen waren, verspreidde de phosphorieke stof, waaruit zij zamengesteld zijn, eensklaps een zoo helderen glans dat verscheidene in booten gezeten personen, die anders uithoofde van den heerschenden dikken misthet havenhoofd niet zouden hebben kunnen vinden het nu zeer gemakkelijk konden onderscheiden. De lichten doofden niet uit, ofschoon men die met opzet onder water dompelde. Op last van den generaal Hardy zullen de proeven eerlang herhaald wórden. Door een engelsch huis te St. Petersburg wordt eene premie van f 6000,gesteld voor hem die een zijner agenten doet ontdekken, een jong mensch van 25 jaren, genaamd Jules Todedie zich den 30 augustus met eene som van 50,000 roebels in zilver uit de voeten heeft gemaakt. Brieven uit Sebastopol melden dat van 71 schepen welke men in de haven tijdens den eersten oorlog heeft laten zinkenthans weder 30 boven water gebragt zijn en dat ongeveer 300 personen bezig zijn met het boven water brengen van nog eenige andere. De toegang tot de haven is thans weder vrij. Omtrent de aangelegenheid Mortara wordt gemeld, dat de vader vooreerst heeft verlangd het overbrengen van zijnen zoon uit Rome naar een klooster te Turin Vermits het zoo goed als zeker wasdat zijn daartoe strekkend verzoek van de hand gewezen zou worden had de vader Mortara het geraden geacht om de beslissing van het congres interoepen. Men is overtuigd, dat de vorderingen van den israeliet door de britsche staatslieden worden on dersteund, en men wil weten, dat lord Russel den heer Montefiore naar Rome heeft gezondenopdat door dezen eene laatste poging bij de pontificale regering in 't werk zou worden gesteld. FRANKRIJK. Algemeen loopt het gesprek over de oorlogstoebe reidselen, die in Engeland worden gemaakt; het is echter hoogst waarschijnlijk, dat de berigten daaromtrent overdreven zijn. Zoo verhaalt men, dat de boeren in Schotland bezig zijn, groote kuilen te graven, om daarin riflemen (tirailleurs) te verbergen, wanneer de franschen een inval zullen doen; ook zegt mendat er binnen weinige dagen inschrijvingen zullen worden geopendom geld bijeen te brengen voor het maken van de noodige oorlogsloebereidselen. Er loopt een geruchtdat de pausna de sluiting van het congres, in Frankrijk zal komen. Het bij vroegere vcldtogtcn toegepaste middel om door luchtballons het vijandelijk leger te bespieden, leverde nog steeds het bezwaar op, dat men de ballons niet ge noegzaam meester was om deze naar verkiezing in alle rigtingen te besturen of ieder oogenbhk ïlle daartoe noodige bewegingen te laten maken Dit middel is eindelijk gevonden door den heer CumUlevert, die in liet paleis van nijverheid dezer dagen in tegenwoordigheid van den keizer in het klein verschillende proeven heeft genomen met ballons, welke hij naar een geheel gewijzigd en veel verbeterd stelsel van zijne eigene vinding heeft ingerigl en die niet slechts ten volle aan het genoemde bezwaar te gemoet komenmaar waarhij tevens door een verbeterd stelsel van parachutes voor de veiligheid der luchtreizigers is gezorgd. De procveu

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1