N°. 90 4tfste Jaargang. De uitgave dezer Courant gesc&iedt en Donderdag I J O"! IV 1 I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de rftgél.gopte'atafc. avond, uitgezonderd op feestdagen. I ▼JclflTlCl(lAn. I0 VCIHÖGI Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 rbfÊéÜsT^fi,60 De prijs per kwartaal ia X 1,75 franpo per poet f .1,90. j behalve het aegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BËSTURE1TEN ADMINISTRATIES. BSBBtfDMAKING. BURGEMEESTER en 'WETHOUDERS' van GOES, brengen bij deze Ier kennis van een ieder die het aan gaat: dat de SUl'PLETOIRE KOHIEREN van den HOOF DELIJKE* oAJSUG exi.e liELASIJNG op be, HONDEN, over het. tóaptedè djeftsijaar,, geintrtsterd dóo.r. den ge meenteraad den 27 october dezes* jaars en door lieeren gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurd den 18 dezer, aan den gemeente-ontvanger ter invordering toegezonden zijn; mitsdien ieder belastingschuldige vermanende, om het des wege verschuldigde ten kantore van voornoemden ontvanger ie voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke! wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes den 21 november 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. Be Secretaris, Ij. C, PILAAR vrij van zegel. Df DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te GOES, berigtdat van al' heden het kantoor des avonds van half 5 tot half 6 ure zal geopend zijn in plaats van 4 tot 5 ure, blijvende de overige kantoor-uren en de Zondagdienst onveranderd. Goes, den 22 Nov. 1859. De Directeur voorn., A DONKER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. de bijzonderheid voordat burgemeester en wethouders ouder voorbehoud der goedkeuring van gedeputeerde stalen, de toestemming des raads verlangden, tot liet in reglen vervolgen van een der notabele ingezetenen dier gemeente wegens do weigering Lol het voldoen eencr som van twaalf en een halve cent, hem; iy rekening gebragt voor het van politiewege plaatsen van het wijknnmroer aan het door hem bewoonde eigendom Met meerderheid van stemmen werd deze toestemming verleend. De heer Gadillol te Parijsheeft een nieuw plan voor gesteld om licht te versterkenen wel door middel van ontelbare spiegeltjesdie op eene- bijzondere wijze in een raamtoestel zijn gerangschikt. Deze toestel draait en tegen over dit middelpunt der spiegeltjes wordt eene heldere gaz- of andere vlam aangebragt, die, teruggekaatst, elk spiegeltje verlicht en de sterkte van het licht allerbelangrijkst ver meerdert Indien tusschcn die vlam en het spiegclstelscl een gekleurd glas wordt geplaatst, kaalst de spiegel ook de kleur terug, liet reflecterend vermogen is, naar men zegt, zoo grootdat men op eene halve mijl afstand van den toestel gemakkelijk kan zien te lezen. In de zitting van jl. vrijdag is door de tweede kamer der slalen-geueraalna langdurige discussien met 37 legen 33 stemmen heslist, dat het amendement op de spoorweg wet door dhr. Torhecke c. s., niet als zoodanig kon worden behandeld en hel mitsdien kwam te vervallenwaarna toen de vergadering is gescheiden. In de volgende zitting heeft de regering na uitvoerige discussien zich legen de amendementen van dhr. Kingma en Reinders verklaard, strekkende tot opneming van nieuwe en wijziging van geconcessioneerde lijnen, en is art. 1 van het ontwerp (concessie Noorder spoorweg) aangenomen met 42 tegen 29 stemmen. Art. 2 van het ontwerp (zuider spoorweg) is mede aangenomen met 39 legen 32 stemmen en daarna de geheele wet met 39 tegen 32 stemmen. (Reeds zaturdag na hel einde der zitting den geabon- neerden per hulzin medegedeeld.) Per telegraaf Heden zijn in de tweede kamer der staten generaal de discussien gevoerd over het ontwerp van wet tol spoorversmailing. Door dhr. Foréest werd eene motie voorgesteld om de noordhollandschc spoorwegmaatschappij te ondersteunen voor den aanleg der spoorwegen van 'l Nieuwediep door de Zaanstreken naar Amsterdam. De regering heeft zich hier legen verklaard omdat dit eene afzonderlijke zaak is. De motie werd afgestemd mei 58 tegen 3 stemmen qn het eenig artikel van het ontwerp met 35 tegen 26 stemmen. Hierop heeft de regering hel wets-onlwerp ingetrokken. De minister van marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat de in liet begin dezer maand weg geslagen uMstiflijfce Motton van alen Baiijaaed wederom is gejimt^r "A W fï ,1 J ^4^** Naar wij vernemen, hebben de hecren Stoete en 11. A. Schroder van Amsterdam, liet voornemen om dezen winter Middelburg, Goes en Vlissiiigcn om beurt wekelijks Ie bc- zoeken (en eenige voorstellingen te geven uit hun .repertoire van töoneelspelen en vaudevilles'. De intcdfocning^lijst die te Middelburg Thans iri omloop is, schijnt veel bijval te vinden terwijl zeer gunstig .over. vele acteurs en actrisp van dit gezelschap gesproken wordt. Aan hot zeestrand te Groede, is in de vorige week een zAvaardvisch aangespoeld, lang ongeveer drie ncd. ellen. Het dier was levend toen het op strand werd geworpen, zoodat inou slechts inel groote moeite »r 'zich vim heeft kunnen mees#* maken. Jn dl li gemeente-raad van II. vrijdag deed zieli te Nijmegen BUITKNLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCIILAND. In de vorige week werd in het koningrijk Hanover het huwelijk voltrokken tusschcn een paar van 67 en 71 jaar. Reeds voor 40 jaar hadden die twee het huwelijk klaar, doch de bruid wist telkens een voorwendsel tot uitstel te vinden. Eindelijk trad de bruidegom, dit opschuiven moede, in den echt met eene andere vrouwdie voor eenige jaren is overleden. Indachtig aan het oude spreekwoord: «Oude liefde roest niet," knoopt hij met de beminde zijner jeugd wederom betrekkingen a»n,, die dan ook gretig loetast, daar zij thans oordeelt niet weder te moeten uitstellen. Als een blijk van nieijsclilievende zorg voor de zeer verre toekomst, kan strekken dat de onlangs overleden burgemeester en geheimraad Braun te Köslin in Pomnieren een kapitaal van 0000 daalders aan die stad vermaakt heeft, onder de. volgep.de bepalingenzijne weduvvq zal de renten dier som levenslang genietenmaar daarna moeten zij gekapitaliseerd wordentot dat het londs tot een bedrag van 200,000 daalders zal zijn aangegroeid, waarmede veel meer dan honderd jaren verloopcn zullenen van dien tijd af moeten de renten tol ondersteuning van hulpbehoevende burgers en voor de opvoeding van arme kinderen worden aangewend. Te Manheim heerscht nog veel levendigheid in den graanhandel, voornamelijk ten gevolge van de aanhoudende verzendingen naar den Midden Rijn en de Nederlanden. Het is voornamelijk rogge en gerst die tot hooger prijs gezocht zijn. Voor tarwe is weinig vraag. ENGELAND. Volgens de Times worden de betrekkingen tusschen Frankrijk en Engelandmet den dag ernstiger en helaas al meer en meer waarschijnlijk een oorlog tusschen heide natiën. Door de heeren Pearse Cie., wordt thans voor de regering eene stoomboot gebouwdbestemd voor de rivier-vaart in Indië, welke de grootste is, die lot nog toe tot dit einde is vervaardigt}. Zij is 375 voet lang en 46 voet breed met 200 paardenkracht, en zal alle mogelijke sanileits-inrigtingen voor 800 soldaten bevatten. Op het dek zullen twee huizen, ieder 100 voet lang, worden ge bouwd terwijl zich twee hospitalen aan boord zullen be vinden. Het is een platboomd vaartuig, dat zelfs bij slechts twee voet water zal kunnen gebezigd worden. Bij het 11° regement huzaren bevindt zich thans een paard Rob genaamddat reeds den buitengewonen ouderdom van dertig jaren hoeft bereikt en nogeven als het beste, geschikt is voor de dienst. Volgens hel register trad Bob den 2 oclober 1833 in dienst onder hel 14" regement dragonders qp dén leeftijd van 4 jaren. Het heeft den oorlog fn de klim in 1854 bijgewoond en is hij elk gevecht tegenwoordig geweest, met inbegrip van Balaklava waar het tot de voorste gelederen behoorde. Het behoort onder het zeer klein getal dat de winter overleefd heelt. Eenige weken geleden werd bij do Madras een spoorweg geopend, waarbij eene onafzienbare menigte in landers tegenwoordig wasdoch die zielf uit vrees voor de locomotief, onder het maken van salaams en andere eerbiedsbetuigingen, op een' behoorlijken afstand van het hnn onbekende monster verwijderd hielden. Er waren nog- tans enkeledie de stoutheid hadden een wedloop tegen het stoompaard te beginnen maar zulks spoedig moesten opgeven. Eene omstandigheid echter, die ongelukken had kunnen tengevolge hebben was,- dat baanwachters, efspMn, zoo men meendenaar eisch voor hun vak gédrild "Jiij de nadering van den snuivenden trein hunne vlaggetjes nedersvievpen en ijlings het hazenpad kozen. Door de Friends zijn weder 130 kanonstukken en 237 vaten met beenderen uit Sebastopol aangevoerd. Zoo wel Sebastopol als Malakoff en Inkerinan blijven nog steeds indrukwekkende plaatsen. De gronden zijn met kogels en bommen bezaaid. Eene maatschappij heeft met het russischc gouvernement een contract tot uitgraving gesloten, zij geniet 10% van de waarde die gevonden wordt. Van de opbrengst wil men te Inkerman, waar de meeste russen gevallen zijn eene kerk stichten. FRANKRIJK. Dezer dagen is te Burgus (Spanje), eene vrouw over leden welke acht maal getrouwd was. Zij telde 18 jaren, toen zij voor de eerste maal in het huwelijk trad, en 35 toen zij op het punt was een negenden echtgenoot te nemen,1 doch liet noodlot beschikte er anders over. Is het niet vreemd dat meermalen drielingen geboren w ordenhel is zeldzamer die op 15-jarigen leeftijd nog te zamen te ziengezond, volmaakt en als 't ware eensge- lijkend. Zulk voorbeeld wordt door de Société medicale de Genève aangehaald. Eene moeder oud 43 jaarver scheen in eene der zittingen gevolgd van deze drie lieve meisjes, terwijl haar notj twee van 6 en 2 van 2 '/a jaar verzelden. Het Journal de Nièvre verhaalt eene vreemde gebeurtenis wegens gehechtheid van een echtgenoot aan zijne vrouw, die herinnert aan Ines de Caslro en den koning Alphonse. Een man, Jardin genaamd, 62 jaren oud en wachter aan den spoorweg te Nevers werd overreden en overleed eenige uren daarna; geloofwaardige getuigen verhalen van hem dat hij vroeger het vak van kleermaker uitoefende. Zijne vrouw was sedert 5 jaren aan eene borstkwaal overleden. Hij verwisselde jaren nadien zijne eerste woonplaats met die te Nevers. Jardin was zeer godsdienstig tot aan het dwee- pende grenzende en had een hidvertrekje waar hij menig unr sleet. Daags voor zijnen doodbevond hij zich met zijne dochter alleen en deelde haar zijn voorgevoel van zijn naderend einde inede. «Luister, sprak hij, naar mijnen laatsten wil; na mijnen dood zult gij den heer Bde sleutel van mijn bidkamertje ter hand stellenen hetgeen hij daar vindt met mij doen begraven."Ten hoogsten hierover verwonderd en niet wetende of haar vader in ernst sprak dan wel gekscheerde zcide hij op haar lang en dringend aan houden wat dan toch dat bidkamertje mogl bevatten het volgende: «het is het overschot uwer moeder." Vóór zijne vroegere woonplaats te verlatenhad hij zich naar het kerkhof begeven, hij was alleen, en had met een bijl, de aarde omgewroet en uil de kist de beenderen zijner vrouw met zie!) genomen daar het hem onmogelijk was, zich zoo ver van deze te scheiden. De dochter twijfelde aan deze vreemde bekentenis, dacht haar vader ziek of gekscherende, maar beloofde evenwel aan zijn verlangen te zullen voldoenniet denkende dat reeds den volgenden dag de vervulling barer belofte zon geëiseht worden. Op het gewone uur vertrok haar vader naar zijnen post en zag maar al te spoedig zijn voorgevoel bewaarheid. De hulp die men hem in de eerste oogenblikkcn wilde toedienen bragt hem nog tot bewustheid en hij weigerde bepaald elk aanzoek otn zich te lateu uitkleedcn, eindelijk moest daartoe willens of onwillens worden overgegaan, doch zoodra men zijn hemd wilde openen was hij dood. Verwonderd zag men hij het verder losmaken zijner kleederen up zijn hart een lederen zakje, met handjes rond liet ligchaam daarop vastgemaakt, de geneesheer sneed het open en er viel eene verleerde hand uit. In het bidvertrek vond men in ecuo oude shako ceil doodsiioold waaraan nog de haren en verder netjes gerangschikt do beenderen van liet squelett zijner vrouw. Op zijn verlangen zijn die overblijfselen met zijn lijk be graven en de dorre hand wederom op het hart gelegd die om hel zoo uit te drukken acht jaren liet kloppen voor dezelve hadt gevoeld

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1