40 Jaargang. iN°. S7 COESSCHK De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 1 r\ j l |A !\I,v 'I. I Gewone advertentiën worden a 20 ots. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen- 1^011(161(1 fig IU llOVCIÏlüer. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. j behalve het zegelregt. D& inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BIÏWEHLAHDSCHE BERIGTEN. Berigten uit Batavia, loopcnde tot 23 september, melden dal de regering 10 schepen voor de expeditie naar Boni liècft aangevraagd. Be hoofdplaats van Banjermassing is door de inlanders overvallendoch zij zijn algeslagen. De tweede kamer der stalen-gencraal heefl jl. maandag hare derde zitting gewijd aan de beraadslagingen over het wets-ontwerp nopens de spoorwegen. Van de dertien sprekers, die lot hiertoe aan de be raadslagingen hadden deelgenomenwaren er e// tegen het ontwerp, één wankelde nog en één was er voor, maar deze laatste gaf nog zijn leedwezen te kennen, dal de noorder- en zuiderspoorvvegen in één ontwerp vervat waren. Het resultaat der discussien in de drie eerste dagen is dus al zeer nadeehg voor het regerings-ontwerp uitgevallen. In de zitting van dingsdag hébben de heeren Bels, Bommer van Palderveldl en de Bieberslein het wetsontwerp zeer uitvoerig verdedigd en betoogd, dat het stelsel van twee rivier-overgangen het meest in het algemeen belang was. De lieer Betz beschouwde de Zeeuwsche lijn als gelukkig gekozen als zullende strekken om onze gansche provincie met de meeste koopsteden binnen het rijk en ook met het buitenland in betrekking te brengenkunnende vooral de stad Vlissingen in de toekomst daarvan groote voordeden trekken en als een voorhof van Antwerpen worden. Daarentegen hebben de heeren Idzerda, van Lijnden en v. Forced liet ontwerp uitvoerig bestreden. De laatste zal eene motie doen, om de rigtingen bij de wet te bepalen. Hij wil dat de staat die wegen aanlegge en de exploitatie aan particuliere ondernemingen zal verpachten. In de zitting van gisteren (woensdag) hebben de heeren van Asch van WijkLuijben en van Nispen het ontwerp mede bestreden, de laatste vooral met het oog op de toe komst onzer financiën. De heer Hoynclc van Papendrecht bestreedt dit uitvoerig in het belang van den transitohandel en van de uitbreiding van den handel en de scheepvaart. Naar vernomen wordt, zal de heer Stoet tol Oldhuis den raad om zijn voorstel ten opzigte van de afschaffing der tienden in te trekken, niet opvolgen, zoodat alsdan door eene stemming van de tweede kamer der slaten-generaal zal moeten uitgemaakt worden, wat die tak der wetgeving thans in do gewigtige aangelegenheid der tienden ten be hoeve van onzen landbouwenden stand wil doen. 'L M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer H. K J. van den Busscheals notaris te Goes en benoemd tot notaris ter zelfder standplaats den heer H. K. Demi- nicus van den Bussche, candidaat-notaris alhier; een en ander .jn .te gaaq met den 1 5 dezer maand. Bij Z. M.-besluit is benoemd I lót tregter in de arrondis- sements-regtbank te Goes', ihr. 'J.'G. de Backer, thans kanlonregter te Gortgcne. De gewone: najóars-vergadcring der stalen van deze pro vincie is zalilrdagtgeslotennadat alle aan de orde gestelde werkzaamheden afgehandeld waren. Uit aanmerking der bedenkingen, gerezen legen de beginse- Hed van ({iel, muwerp-poldcr-rygletqent, hebben gedeputeerde staten besloten dit ontwerp in te trekkenmet voornemen om de zaak nader tót een punt van ernstige overweging te maken en den uitslag daarvan zoo mogelijk in de aanstaande zomer-.vetgadcring mede te dcclen. Berfflfirtd tót secretaris der .gemeente :Jleinkenszand, de liter J C. A. Vermande, ontvanger dierzelfde gemeente en secretaris-van 'stleer Arendskerkc. Gelijk men zich zal .herinneren is in de vorige zitting der staten-gentraal een wets-ontwerp verworpen tot regeling eencr overeenkomst lusschen de regering en 'de maatschappij tot indijking derOoslër-Schefdc Ingcvólge de concessie, meciien wijis de regering thans eigenaar van al de werken die voor de maatschappij zijn uitgevoerd en de hoofd ingenieur van den waterstaat in Zeeland aangeschreven die in bezit te nemen. (N. St.) Op den jongstleden dingsdag gehouden besten toondag was circa'li 5 stuks hndinfec aan dc lijn, Waarvan slechts vut 30 stuks van puike kwaliteit, daar dc vette reeds vroe ger van de stallen waren opgekocht en gedeeltelijk uitge voerd. Door de aanwezige vreemde handelaars is maar een zeer klein gclal voor uitvoer gekocht tengevolge der hooge prjjzen. De beste golden van 140,tot f 210, Voor het grootste gedeelte zijn de vette voor de slagerij te dezer stede bestemd waarvan, naar men ons mededeelt, zestien stuks door de gebroeders Bannetonder welke de op de tentoonstelling te lleinkenszand bekroonde vette koe. Gisteren had te 's Heer Arendskerke de installatie plaats van den lieer nir. C. van Cillers, als burgemeester dier gemeente. Door eene talrijke eerewacht aan de grenzen van het dorp opgewacht werd hij feestelijk ontvangen en was het voor de gemeente een regte vreugde dag. Voor het provinciaal gerogtshof te Middelburg heeft jl. zaturdag weder een dijkwerker leregt gestaandie werd veronder steld te behooren lot degenen, bij arrest van 1858 weder- spannig aan de wet verklaarden beschuldigd van het in mei 1857 bij het graven van het kanaal door dit eiland gewcldadig eischen van drank in eene keet met bedreiging, en voorts van het met andere dijkwerkers zamenspannen om hun werk te staken tot het bekomen van meerder loon (van welke zaak wij reeds meermalen hebben melding gemaakt). De indentiteit van dezen persoon was echter niet vol doende bewezen, waarom het hof hem heeft vrijgesproken. Hij is echter niet in vrijheid gesteld alzoo hij ten gevolge van verzet tegen de openbare magt, bij gelegenheid dat hij dezen zomer ter voormelde zake werd gearresteerd, door de regtbank van Goes tot eene correctionele gevangenisstraf van een jaar is veroordeeld. De zucht tot landverhuizing naar Port-Natal (Kaap-de- Goede-Hoop), schijnt door de gunstige berigten van daar komende hoe langer zoo meer bij onze landgenooten te worden opgewekt. In de haven van het Nieuwe-Diep ligt thans weder een barkschip gereed, de Dina, kapitein Rademalcers, waar zich reeds verscheidene familiën aan boord bevinden, waaronder veel landbouwers, waarbij enkelen die niet onbemiddeld zijn een der passagiers voert vier hengsten en twee stieren van hollandsch ras met zich dagelijks worden er .nog nieuwe passagiers voor dat schip aangemonsterd. Uit Breda wordt herigt dat de cholera aldaar is geweken. Twee der zieken oppassers van het garnizoens-hospitaal zijn hij het vervullen hunner pligten bezweken. Het heeft den koning behaagd aan do weduwen van die geëmployeerden, als eene uitzondering op den algemeen en regelelk een jaarlijks pensioen van 60,toe te leggenterwijl ten hunnen behoeve eene inteekeplijst bij de notabelen en offi cieren van liet garnizoen is ingediendwelke eene som van ruim 250 heeft opgebragt. Uit Schoonhoven wordt berigt, dat aanst. zondag in het kerkgebouw der remonstrantsche gemeente te Nieuwpoort de laatste godsdienst-oefening zal worden gehouden. Deze plegtigheid is te merkwaardiger, omdat die kerk de eenige is, welke in de dagen der vervolging der remonstranten openlijk aan den weg is gebouwd en nog geheel haren oorspronkelijken vorm heeft behouden. Haar bouwvallige toestand deed het echter onraadzaam achten langer aan die plaats zamen te komen. De berigten uit zee luiden nog steeds ailerjammerlijkst, en doen vreezendat men van nog jjroote onheilen zal vernemen. Alleen op de noordelijke kusten van Engeland zijn 15 te Shields te huis behoorende schepen waaronder 3 met man en muis vergaan. Volgens verklaringen van vele te Vlissingen binnengekomen kapiteins, is dc zee als bezaaid met wrakken en masten. In het zwilscrschc stadje Unlerwalden is een zonderling vonnis gewezen. Melchior Risi, schuldig verklaard aan sloornis der openbare orde, is veroordeeld tot opsluiting gedurende eene maand en - tot het geregeld bijwonen twee jaren achtereen van dc ochtend- en namiddag gods dienstoefening De keizerin iter fratisclien heeft te, kcr.ncn gegeven, dat alle naar Compiègne uitgenoodigde dames geene crinolines, en voor de wandeling en het gewone toilet slechts wollen kleederen zouden dragen. De kleederen zullen ook niet meer lang en slependmaar kort zijn. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCI1UAND. Een ooggetuige der feestelijkheden, welke onlangs ter eere des keizers te Breslau plaats hebben gehad, verhaalt hoe ge durende de parade eene witte duif, door het geroffel der trommen en het gellikker der wapenen beangstigd, na een tijd lang heen en weder gezworven te hebben zich voor de voeten des keizers nederliet. Het talrijk publickdit ziende begroette dit toeval als een gunstig voorteeken dat de russische heerscheraan de zijde van den pruissischen regent, den vrede zal weten te bewarenen hief een luid gejuich aan. Uit Genéve wordt gemeld, dat de veelvuldig gevallen sneeuw en de daarop gevolgde zware regenbuijen der jongste weken, in Savoije groote overstroomingen hebben veroor zaakt. Een gedeelte van den Victor Emanuel spoorweg staat onder water. De prins-regent heelt 10,000 en de stedelijke re gering 6000 thaler geschonken als bijdragen tot het stichten van een gedenkteeken ter eere van Schiller binnen de hoofdstad. Uit de stedelijke kas zullen tevens verstrekt worden 2000 th. voor het leggen van den eersten steen van het monument en 10,000 th. voor de verdere pleg- tigheden. Als eene bijzonderheid nopens het leven van den grooten dichter, wiens 100-jarige geboortedag aanstaanden donderdag hier te lande met grooten luister zal gesierd worden meldt men dat in der tijd te Berlijn het plan bestond om hem aan de universiteit te verbindenmen wilde hem een honorarium aanbieden van 3000 th.be nevens het vrije gebruik eener hofkoets. De spoedige daarop gevolgde dood van Schiller heeft dit plan verijdeld. Uit Dantzig, schrijft men van den eersten: Een handelshuis in champagnewijn, heeft aan een beambte, aan boord van de Arcona eene kist met 20 flesschen champagne ten geschenke gezonden, onder voorwaarde: z£s flesschen van dien edelen drank te zullen ledigen met japansche bevelhebbers, er 13 aan boord uit te drinken ten tijde en plaatse naar verkiezing en er een mede terug te brengen ter beoordeeling hoe de wijn was bevallen en hoe of die onder verschillende luchtgestellen was bewaard gebleven. FRANKRIJK. Aangaande het congres is niets met zekerheid bekend, men zegt algemeen, dat het te Parijs zal worden gehouden. Er is sedert eenige dagen sprake van een antwoord van koning Victor Emanuel op den laatsten brief van den keizer; volgens hetgeen men van den inhoud verneemt, zou de koning verklaard hebbendat hij zeer dankbaar was voor de welwillendheid van den franschen souverein voor Piëmont, doch hij doet opmerken, dat hij gebonden is door de wenschen der italiaansche bevolking, en geeft de stellige verzekering, dat de piëmontesche gevolmagtigdc op het congres eene geheel andere politiek zal voorstaan dan de fransche. De koning belooft echter, dat hij de zaak der Middcn-Italiaansche provinciën niet met kracht van wapenendoch alleen op diplomatieke wijze zal ondersteunen, ten minste zoo lang er geene gewapende vreemde interventie plaats hebbe. In het departement Finislère is eene zaak ontdekt welke zeer do openbare aandacht tot zich trekt. Twee personen uit de omstreken van Quimpcrlé zijn, vier jaren geleden door het hof van assises van Finistére wegens diefstal tot dwangarbeid veroordeeld, ondanks hunne vol standige verzekeringendat zij onschuldig waren. Beide zijn overleden, de een in het bagno van Brest, de ander te Cayenne. De wezenlijke daders van den diefstal zijn thans in hechtenis genomen en zij moeten verklaard hebben, dat de vroeger veroordeelden geheel vreemd aan de misdaad zijn geweest. De zaak wordt onderzocht en zal in de zitting van het hof van jan. behandeld worden. In het dorp Wierens, district Woerlh had dezer da gen een droevig toonecl plaats. Omstreeks des middags vier uren, tegen liet uitgaan der school, had zich ccnc vrouw op de stccnen bank van het school locaal nedergezetdie er

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1