N°. 86. 46 Jaargang. 1 L^U] Maandag 7 November. p#;, GOESM V: COURANT i, 4>. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maartdag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,7,5 franco per post f 1,90. I Gewone advertentiën worden a 00 ets. de regel gepïaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. ilNNENLANDSCHE BKRIGTEN. In de zitting der tweede kamer zijn jl. vrijdag de dis cussier» over de spoorwegen aangevangen. Slechts vier sprekers hebben toen het' woord gevoerd en zich op ver schillende grondfcn tegen het ontwerp verklaard. Het was bekend dat de heer van Hall, de eerste spreker, tegen het ontwerp zou zijn en hij heeft dan ook in een zeer uit voerige rede zijne bezwaren uiteen gezet, die, even als die van de volgende bestrijders, g'ecrie eigenlijk nieuwe gezigts- punten opleverden. Zijne slotsom gelijk ook die van de heeren Begram en Schimmelpenninck van der Oije was: dat het eenige goede in den gegeven stand van zaken, zou zijn, de aanleg van staatsspoorwegen. Zelfs meende laatst genoemde dat een eenvoudig ontwerp daartoe in betrekkelijk korte dagen kon worden aangeboden. Evenwel zou hij dan een meer geconcentreerd stelsel verlangen zoowel in het Zuiden als in het Noorden. Hij voor zich keurde echter toon en strekking van het adres van den amsterdamschen gemeenteraad zeer af. De heer van Voorthuysen bestreed de concessiên uit het oogpunt der z. i. verkeerde vérbinding van Noord en Zuiden achtte Utrechtals centraal punt het meest geschikte punt. Hij trachtte wijders uit ecne brochure van de heeren Sloel Reuchlin zijne meening te regtvaardigen. In de zitting van zaturdag, hebben de heeren de Poorter, Kien en van Heukelom het spoorwegnet breedvoerig bestre den, als strijdig met liet algemeen belang, als ondoelmatig, als financieel nadeelig en verkeerd van rigting. De heer Zylker heeft insgelijks het ontwerp bestreden vooral om de rigting der lijnen, maar zou afwachten of de regering aan zijne bezwaren nog zal te gemoet komen. De heer G. J. Sprenger te Middelburgbenoemd tot lid van gedeputeerde staten in dit gewest, heeft deze be trekking aangenomen. Ter vervulling der vacature van hoofd-onderwijzer te Kappelle is opgemaakt het navolgende drietal bestaande uit de heeren A. Visser te Gapinge, G. Douwsnijder te Goes en C. Snijder te Catswaaruit is benoemd de heer A. Visser, hoofd-onderwijzer te Gapinge. meesters Wij eindigen zoo als wij begonnen; het feest van gisteren en van héden zal nog lang te Heinkenszand in aangename gedachtenis blijven. Tengevolge der nachtelijke, stormen, verspreidde men lieden een gerucht van het aanspoelen van lijken aan onze kusten ter hoogte van het Sloewaarvan wij evenwel geene bijzonderheden vernamen terwijl op onze informatie's zich dit gelukkig niet heelt bevestigd Den 3den dezer stond voor het prov. geregtshof van Gelderland teregt Cornelis Rislaatstelijk telegraphist der 2de klassete Arnhembeschuldigd van in de maand augustus II. in die betrekking eene somma van 27l,72'/2 uit 's lands kas te hebben verduisterd. Nadat in deze zaak drie getuigen waren gehoord en de beschuldigde liet mis drijf had erkend, requireerde het openbaar ministerie bij monde van den adv. generaal mr. J. F. Pringle, de toepas sing eener tuchthuisstraf voor den lijd van vijf jarenwaarop de verdediging werd voorgedragen door mr. Moerkerk van Steel, die op de verzachtende omstandigheden wees, welke zich in deze zaak hadden voorgedaan. Het hof heeft den beschuldigde vervolgensmet aanneming van verzachtende omstandigheden, hoofdzakelijk in zijn vroeger gunstig levens gedrag gelegen, tok eene gevangenisstraf van drie jaren en geldboete van f 30 veroordeeld. Uit Delft wördt gemeld dat sinds het onlangs aldaar uit gebarsten onwederde gezondheidstoestand als het ware plotseling is verbeterd. Het getal overledenen, in de voor laatste weck nog 03, is, volgens de opgave van den bur- gèrlijken stand, in de laatste week slechts 19. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCIIUND. De intendant-generaal der koninklijke schouwburgen heeft de volgende verordening aan de verschillende hof- tooneelspeelsters toegezonden: Bij alle coslumen zoowel moderne als andere kleederdragten zonder uitzondering, zal voortaan geen gebruik meer gemaakt mogen worden van dusgenaamde crinolines, namelijk, zoodanige onderkleedingen, welke de beweging van liet ligcliaam niet volgen. De dames ?u|len zieh van kleederen hchooreu te bedienen, welke bij het gaannederzilten of omarmen niet hinderlijk zijn." Men schrijft ons uit Heinkenszand van den 4 nov. Gisteren en heden werd in de gemeente een feest ge vierd, dat nog lang in aangename gedachtenis zal blijven. Mr. C. van Citters door Z. M. tot burgemeester dezer ge- ENGELAND, meente benoemd, werd lieden pleglig geinstalleerd. Eene De Observer zegt, dat het berigt, als zouden Engeland eercwacht te paard van niet minder dan 83 personen, wachtte en Frankrijk liet eens zijn omtrent het congres, voorbarig Zijn Edel Achtbare bij 's Heer Arendskcrke op, en geleide zijn is, aangezien de onderhandelingen over deze aangelegenheid rijtuig flaar onze "gemeente, aalt weikef begin de boogschut- nog voortduren. Volgens hetzelfde blad is het tractaat terijen Sorun'us en St. Sebasliaan met hunne insignes en vaan- tusschen Frankrijk en Piëmont gisteren te Zurich onder- dels zich aan den trein aansloten. Van daar ging de stoet, teckend. Het derde tractaat ondervind nog moeijeltjkheden. onder het luiden der klok en het feestgejoel van eene onafzien- Nog zegt de Observer, dal Engeland geen deel zal nemen bare schaar 'd<J0f hol dorpdat door honderde vlaggenaan het congres, om slechts do overeengekomen voorwaar- eerebogen en met groen gedecoreerde huizeneen regt den tusschen de betrokken partijen te bekrachtigenPruissen feestelijk aanzien had, naar de woning van ZE. Achtbare, en Rusland zullen evenmin blindelings hunne medewerking Waar onder gepaste aanspraken, eenige vervcrschingen aan daartoe vcrlcenen. Engeland zal nimmer toestemmen de eercwacht en dc gilden werden aangeboden. Des avonds het herstel der hertogen, waren al de eerebogen en vele particuliere gebouwen schit- Men verneemt nog steeds nieuwe bedroevende hij terend verlicht. De feestvreugde bleef heerschende en klom zonderheden omtrent dezen en genen der passagiers of ten toppunttoen de gewenschte burgemeesterop verzoek equipage aan boord der verongelukte Royal Charter. Zoo der burgerijbij monde van de feestcommissieeene wan- wordt o. a. uit Newcastle het volgende geschrevenDrie deling met zijne echtgenoot en hoog geachto familie door zonen van den heer Bell aldaar bevonden zich in Australië, liet dorp deed. Wij durven in geene bijzonderheden te De vierde, die nog bij hem in huis was, had in liet treden; alleen voegen wij er bij, dat alles met de meeste begin dezes jaars liet ongeluk van te verdrinken. Toen dc orde afliep en allen vrolijk huiswaarts keerden. drie anderen in Australië hiervan berigt kregenkwamen Heden middag hragt ZE. Achtbare een bezoek in dc zij overeen door het lot te doen beslissen, wie van hun voor deze gelegenheid smaakvol versierde school. Onder driecn terstond de terugreis naar Engeland zou aannemen, piano-spel ontving de onderwijzer Zijn Edel Achtbare aan om aldaar hunne ouders tot steun te verstrekken. Het den ingang van het gebouw en nam de burgemeester plaats, lot trof den jongsteeen zeéman van beroep. Do verheugde in den aangeboden zetelwaarna de schooljeugd een daar- ouders ontvingen hiervan eerst berigt over Quccnstown, toen voor passend gezang aanhief. Daarop vpjgdcn aanspraken van dc jongeling te gelijk zijne aanstaande komst met de den onderwijzer aan den lieer burgemeester, de wethouders Royal Charter meldde lloo jimimcrlijk werden zij dus en dc schoolcommissie, welke door Hun Edel Achtbaren drie dagen later in hunne aangename verwachting iclcur- in do gcmocdclijkstc bewoordingen werden beantwoord; gesteldtoen zij dc lijding kregendal hun zoon bij het alios onder afwisselend gezang der leerlingen. Onder piano- vergaan van dit vaartuig was verdronken, spel en een davrend gejuich der kinderenlang leve de Van de verongelukte 459 mcnschcn die zich aan burgemeester! lang leve het bestuur van Heinkenszand! boord bevonden, zijn tot heden slechts 45 gevonden, verlieten lluu Edel Achtbaren dc schoolwaar de jeugd Het strand levert intusschen een hartverscheurend schouw- nng lang daarna, hare feestvreugde voortzette, daartoe mispel op bij het zien van vaders, moeders, zenen, cchl- alint gesteld door de welwillendheid des heeren hurgc- genoolcn, broederszusters en kinderen van dc voroiigclukten, die vragen of men geen toeken gevonden heeft van dezen of genen, wiens naam zóó was, of wiens goed zulk een merk droeg. Onlangs is te Londen de algemeen bekende, zoo genaamde wandelende jood, gestorven, die zoo hoog bedaagd was, dat niemand zich herinneren kon, hem jong gezien te hebben. Bij zijn overlijden wilden al de rabijnen, de voornaamste personen in den handel en de bankbij zijne ter aarde bestelling tegenwoordig zijn. Zie hier wat men elkander nopens zijn leven verhaalt: De ware naam van den wandelende jood was Ben Padok. Hij werdmen weet niet wanneer, te Smyrna geboren, was getuige dat bij zeker oproer zijn vader en zijne moeder gevierendeeld, zijne drie zusters onteerd werdenterwijl hem zelf zulk een hevige slag op het hoofd werd toegediend, dat hij niet anders dacht dan dat hij den geest zou geven. Uit zijne bedwelming ont wakende bevond hij zich aan boord van een engelsch schip. Daar overdacht hij, weder bij zijn zinnen gekomen, de akelige tooneelen, waarvan hij getuige was geweest en vernam van de bemanning, dat de Pacha op zekeren morgen, in een kwaad humeur ontwaakt zijndeom zich te ver- strooijenbevel had gegevendat men eenige honderde joden zou vermoorden. Hij kwam te Londen aan en aan wal gezetzonder iemand die hem kende, of van wien hij hulp kon verwach ten wist hij zich eenige zuidelijke vruchten te verschaffen en hragt die ten verkoop op de Theems-brug. Hij had ge zien dat zijne familie te Smyrna van dien handel leefde. Deze fruithandelaar was een jongeling van een vrij goed voorkomen, even als alle oosterlingen, zoo zij er zich moeite voor geven; kortom zijne fraaije zwarte oogen bragten het ligt ontvlambare hart cener jonge engelsche Lady in ver rukking. Ook had hij geene betere kalant dan zij en het was door het toedoen der beminnelijke beschermster, dat hij eiken morgen zijne sina's appelen door de fraaiste en edelste handen zag uitkiezen en koopen. Het duurde dan ook niet lang of de zaken van den armen drommel waren in zulk een goeden staat, dat hij een aardig winkeltje op die brug huurde en er keurige vruchten ten toon stelde, zijne begun stigster wel waardig. Op zekeren dag, zoo luidt het verhaal, nam do schoone onbekende damebij het verlaten van den netten winkel, Ben-Padoks hand en zeide tot hem: «Tot heden avond. Breng mij die vruchten zelf: Een lang magere, onverschillig en kwaadaardig uitziende mandie de lady gewoonlijk vergezelde, had dien handdruk opgemerkt. Den volgenden morgen bij zijn ontwaken was Ben-Padok zonderling te moede, toen hij zag dat hij zich niet meer in zijne woning bevond, maar weder op een schip, in volle zee en in ke tenen geklonken lag. «Mannetje," zeide hem de kapitein, terwijl den israeliet zijne ketenen werden afgenomen, «zoo lang wij in volle zee zijn, zijt gij vrij, wanneer wij echter eene haven na deren wordt gij weder opgesloten. Laat geen jammcr- klaglcn hooren, en bij de minste verdachte beweging van uwe zijdemoet ik u ingevolge den mij gegeven last, doodschieten." Do jonge joodnaauwelijks 19 jaren oud, bragt vier en twintig maanden op het schip door. Op zekeren morgen bij zijn ontwaken bevond hij zich te Londen, hij lag op de straalsteenen, waar men hem in beschonken toestand had laten liggen. Een agent van politie bragt hem naar het politic-bureauom daar zijne roes uit le slapen. Padok, de wetten van Londen meenonde te kennen en vol vertrouwen in dc engelsche justitie, dacht slechts aan éénc zaak, om namelijk den langen mageren man oplesporen, die de teerhartige lady had bespied, en schitterende wraak te nemen over de lage behandelingdie men hem had doen onder gaan. Zoo gingen drie jaren voorbij. Bij do wedrennen te Epsom, herkende Padok eindelijk zijn heul, hij liep regt op hom aan, maar werd tegengehouden en teruggedrongen door eene menigte lakeijen en soldaten. De lange man was niemand anders dan de prins De romaneske lady, zijne echtgenoot, was kort geledon overleden. Padok ziende dat hij zich zelf geen regt kon verschaffen, was dwaas genoeg om een advocaat te raadplegen en den prins, een bloed verwant van den vorst, een proces aan te doen. Het regts- geding eindigde en gelijk men begrijpt, met de opsluiting van den jood in een gekkenhuis. Van daar weet hij te ontkomenhuwtwordt vader van twee zonen en brengt zijne zaken weder in orde. Alles ging nu vrij weltoen men hem hcrigltcdat zijn oom kinderloos te Conslantinc was gestorven en eene fortuin van verscheidene millioeuon

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1